کسب و کار

10 راز تاثیر زبان بدن در مصاحبه شغلی [100% تضمینی قبولی]

خلاصه نوشته
  • مصاحبه های استخدامی برای شما همیشه با استرس همراه هستند اما اگر فرد شناخت مناسبی از تکنیک های زبان بدن داشته باشد به راحتی می تواند این استرس را کنترل کند و با استفاده از آن ها با اعتماد به نفس کامل در جلسه مصاحبه حضور یابد و به تمامی سوالات به درستی پاسخ دهد.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی

در مصاحبه های استخدامی یکی از مواردی که مورد توجه قرار می گیرد زبان بدن است که کارشناسان زبان بدن به خوبی به آن مسلط هستند و متقاضیان استخدامی را از این نظر مورد بررسی قرار می دهند. بنابراین بهتر است پیش از مراجعه برای مصاحبه استخدامی اطلاعات خود را در رابطه با زبان بدن افزایش دهید و به آن ها توجه کنید تا بتوانید جلسه مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارید و نظر مذاکره کنندگان را به خود جلب نمایید.

با ما همراه باشید تا با 10 مورد از مهم ترین نکات و اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی که برگرفته از صحبت های دکتر لیلیان گلس نویسنده کتاب Body Language Advantage ، تونیا ریمن کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب The Body Language Of Dating و خانم پتی وود متخصص زبان بدن و نویسنده SNAP می باشد بیشتر آشنا شوید و اطلاعات مفیدی در این زمینه به دست آورید.

اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی,تاثیر زبان بدن در مصاحبه شغلی,زبان بدن در مصاحبه استخدامی,

10. از زل زدن مستقیم به چشم های مصاحبه کننده بپرهیزید

یکی از مهمترین نکات زبان بدن در مصاحبه شغلی این است که سعی کنید به صورت مصاحبه کننده نگاه کنید و تماس چشمی برقرار نمایید و هرگز به چشم های او زل نزنید. علاوه بر این اگر هر چند لحظه یکبار به بخش های مختلف چهره مصاحبه کننده نگاه کنید نشان می دهید که پیگر هستید. در واقع با چرخش نگاه بین چشم ها، بینی، لب و دیگر اجزا صورت، دیگر فرصتی برای زل زدن به چشم های مصاحبه کننده نخواهید داشت و از زبان بدن به بهترین شکل ممکن استفاده کرده اید.

9. تکیه دادن به طور کامل به پشتی صندلی

در مصاحبه های استخدامی به صاف و محکم نشستن بر روی صندلی به عنوان یکی از تکنیک های زبان بدن توجه می شود. بنابراین بهتر است که کمرتان را به طور کامل به صندلی تکیه دهید و از قوز کردن بپرهیزید. در واقع با نحوه نشستن خود میزان اعتماد به نفسی که دارید را نشان بدهید و هر چقدر که صاف تر بنشینید نشان می دهد دارای اعتماد به نفس بیشتری هستید تا اینکه قوز داشته باشید. بنابراین اگر عادت دارید قوز کنید بهتر است آن را ترک کنید.

زبان بدن در مصاحبه شغلی,زبان بدن در مصاحبه های شغلی,مصاحبه استخدامی,

8. نشان دادن کف دست ها

در علم زبان بدن نشان دادن کف دست ها در هنگام مصاحبه شغلی به معنی صداقت و تعهد است، به همین دلیل در مصاحبه های استخدامی به نشان دادن کف دست ها توجه می کنند. در واقع زمانی که کف دست های شما در معرض دید است سامانه عصبی احساسی مغز شما برداشت مثبتی از این گفتگو و مصاحبه خواهد داشت و موجب می شود که رابطه راحت تری بین شما و مصاحبه کننده برقرار شود. از دلایل تکان دادن دست ها می توان به نشان دادن کف دست ها اشاره نمود. این موضوع کاملا غریزی است، به طوری که اگر نتوانیم کف دست طرف مقابل را ببینیم حالت دفاعی نسبت به او خواهیم داشت و از نظر ما او فرد قابل اعتمادی نخواهد بود. بنابراین اگر می خواهید مصاحبه خوب و موفقیت آمیزی داشته باشید به زبان بدن توجه کنید و سعی کنید که صاف بنشینید، کف دستتان را نشان دهید، لبخند بزنید و .. تا فردی مورد اعتماد و پر انرژی و سالم به نظر برسید.

این مطلب را از دست ندهید
10 رفتار بد در محیط کار که جلوی پیشرفتتان را میگیرد

7. کاملا صاف و مرتب و بدون قوز راه بروید

تونیا ریمن معتقد است که همان 10 ثانیه اول مشخص می شود که مصاحبه کنندگان شما را برای استخدام انتخاب کرده اند یا خیر. در واقع این اتفاق با نحوه وارد شدن شما به اتاق و طرز راه رفتارتان رقم می خورد. بنابراین سعی کنید که گردنتان را راست بگیرید و شانه هایتان به سمت عقب باشد و همچنین قدم هایتان با یکدیگر هماهنگ باشد به طوری که هر قدم 30 الی 60 سانتی متر طول داشته باشد. همچنین بهتر است پس از ورود بلافاصله به سمت فرد مصاحبه کننده قدم بردارید و با او دست بدهید تا بدنتان به سمت او متمایل گردد، یکی دیگر از نکات زبان بدن در مصاحبه شغلی تماس چشمی است که می تواند بسیار موثر باشد پس تماس چشمی برقرار نمایید و برای تاثیر گذاری بیشتر گاهی اوقات تماس را قطع کنید.

مصاحبه شغلی,نقش زبان بدن در مصاحبه شغلی,اهمیت زبان بدن در مصاحبه شغلی,

6. تکان دادن سر در حال گوش دادن به سوالات

با تکان دادن سر خود به آهستگی علاوه بر توجه نشان دادن با چشم ها و حالات صورت به مصاحبه کنندگان نشان می دهید که به صحبت های آن ها توجه دارید. در واقع با این کار این پیام به مصاحبه کنندگان منتقل می شود که شما ضمن رضایت از شرایط مصاحبه کاملا متوجه سوالات آن ها شده اید.

5. خیلی تکان نخورید البته خیلی عصا قورت داده و خشک هم نباشید

افراد بسیاری هستند که عادت دارند دائما به موهایشان دست بزنند، با انگشتان خود بازی کنند و یا با پاهایشان ضرب بگیرند و به این ترتیب مرتبا وول بخورند. این افراد باید سعی کنند که در جلسات مصاحبه از انجام این حرکات بپرهیزند زیرا از نظر مصاحبه کنندگان می تواند نشان دهنده ناسازگاری یا ترس فرد باشد. البته همانطور که دکتر لیلیان گلس به آن اشاره می کند: نباید خیلی خشک و عصا قورت داده نیز بود بلکه باید رفتار مناسبی حد وسط این دو داشت. قطعا تمامی افراد هنگام صحبت کردن حرکاتی به صورت ناخودآگاه دارند، از این رو اگر فردی بدون هیچ حرکتی صحبت کند مصاحبه کنندگان این علامت را هشداری جدی می دانند. بنابراین در رفتار خود تعادل ایجاد نمایید تا بتوانید نظر مصاحبه کنندگان را به خود جلب نمایید و احساسات آن ها را تحت تاثیر قرار دهید.

تاثیر زبان بدن در مصاحبه شغلی,زبان بدن در مصاحبه استخدامی,زبان بدن در مصاحبه شغلی,

4. تکیه بدهید

وضعیت نشستن شما به عنوان بخشی از یک مکالمه غیر کلامی بسیار اهمیت دارد و باید به نحوی بنشینید که تکیه داده باشید، اما مقداری به سمت جلو متمایل باشید. در واقع با این کار و مقداری بالابردن قفسه سینه و متمایل نمودن شانه ها به سمت عقب به مصاحبه کننده نشان می دهید که به ادامه گفتگو علاقمند هستید.

3. پاهای خود را به طور کامل روی زمین قرار دهید

تونیا ریمن کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب The Body Language Of Dating معتقد است:  قرار دادن هر دو پا بر روی زمین یکی از مهم ترین تکنیک های زبان بدن در مصاحبه های شغلی می باشد. بنابراین هنگامی که در مقابل مصاحبه کننده بر روی صندلی می نشینید کاملا دوپای خود را به روی زمین قرار دهید. مخصوصا اگر خانم هستید سعی کنید که هرگز پاهایتان را به روی یکدیگر قرار ندهید. با قرار دادن پاها به طور کامل بر روی زمین با آرامش بیشتری می توانید به تمامی سوالات مصاحبه کنندگان پاسخ دهید. به عبارتی می توان گفت اگر می خواهید میان تفکر خلاق و تفکر منطقی تان که رابطه ای پیچیده است ارتباط خوبی برقرار شود و بتوانید مصاحبه خوبی با پاسخگویی به سوالات داشته باشید حتما هر دو پای خود را روی زمین قرار دهید.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش شروع کار در بازار فارکس

زبان بدن در مصاحبه های شغلی,مصاحبه استخدامی,مصاحبه شغلی,

2. استفاده از دست ها هنگام صحبت کردن

یکی از تکنیک های زبان بدن در مصاحبه استخدامی برای حفظ آرامش و جلوگیری از نشان دادن میزان استرس و عصبانیت خود استفاده از دست ها هنگام صحبت کردن می باشد. حالات و حرکت دست ها در هنگام عصبانیت به خوبی شما را لو می دهد و مجبور هستید که در آن حالت دست های خود را پنهان کنید. اما اگر از همان ابتدا در حین صحبت کردن از دست هایتان استفاده نمایید و آن ها را به بازی بگیرید می توانید آرامش خود را حفظ کنید و نشان دهید که اعتماد به نفس لازم را دارید.

1. پس از کشیدن یک نفس عمیق صحبتتان را شروع کنید

اگر می خواهید در جلسه مصاحبه به اعصاب تان تسلط داشته و آرام و ریلکس باشید از این تکنیک زبان استفاده کنید و یک نفس عمیق بکشید. به عبارتی می توان گفت تنفس عمیق قسمت مهمی از یک مصاحبه است که باید به آن توجه کنید. بنابراین برای پاسخگویی به سوالاتی که در مصاحبه از شما پرسیده می شود ابتدا یک نفس عمیق بکشید و بعد پاسخ سوال را با صدایی رسا و واضح بدهید. به شما توصیه می کنیم پیش از شروع مصاحبه حتما ده نفس عمیق بکشید تا واکنش های عصبی بدنتان از بین بروند و میزان تپش قلب، فشار خون و سطح هورمون استرس در بدنتان پایین بیاید و بتوانید با آرامش مصاحبه را آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا