آشپزی

10 غذا و دسر مخصوص ماه رمضان در دنیا

افزایش بازدید در گوگل

بهترین غذاهای مخصوص ماه رمضان

همانطور که می دانید، ماه رمضان یکی از مهم ترین مناسبت های مسلمانان به شمار می رود که همه مسلمانان باید در این ماه روزه داری کنند.

روزه داری در واقع نوعی ناشتا بودن به صورت متناوب است که شما باید از اذان صبح تا غروب آفتاب از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.

جالب است بدانید که این سبک از غذا خوردن برای فردی با بدن سالم می تواند باعث کاهش وزن، افزایش حافظه، بهبود قند خون و همچنین افزایش طول عمر شود.

بدون شک استفاده از سحری و افطاری های مناسب و مقوی یکی از مهم ترین مواردی است که باید در این ماه رعایت کنید. شناختن غذاهایی با ارزش غذایی بالا که خوشمزه نیز باشند احتمالا حسابی برای تان کاربردی خواهد بود.

بنابراین اگر شما هم در مورد محبوب ترین غذاها برای این ماه کنجکاو شده اید و دوست دارید که خاستگاه شان را نیز بشناسید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ تا از بهترین غذاها و دسرهای ماه رمضان آشنا کنیم.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۱۰. سالاد فاتوش

یکی از خوشمزه ترین غذاهای ماه رمضان، سالاد فاتوش می باشد که در ترکیه و همچنین کشورهای عربی خاورمیانه، به ویژه لبنان تهیه می شود.

این سالاد با سبزیجات تازه و تکه های نان تهیه شده و برای طعم دار کردن آن موادی مثل نمک، فلفل، سماق، روغن زیتون، زیره سبز پودر شده، آب لیمو ترش و.. اضافه می شود.

از مخلفات رایجی که در این سالاد وجود دارد می توانیم به گوجه فرنگی، پیاز قرمز، خیار، ترب، کاهو، فلفل سبز، نان پیتا، فلفل قرمز شیرین و همچنین سبزیجات خوش عطری همچون جعفری و ترخون اشاره کنیم.

این سالاد خوشمزه معمولا به همراه غذاهای گوشتی سرو می شود، اما برای آن که مقوی تر و سیر کننده تر شود می توان به آن تکه های مرغ گریل شده و یا کبابی نیز اضافه کرد.

غذاهای ماه رمضان در ایران,غذاهای ماه رمضان در ترکیه,غذاهای ماه رمضان

۹. کنافه

کنافه یکی از محبوب ترین دسرهای ماه رمضان می باشد که خاستگاهی ترکی- عربی دارد. این شیرینی خوشمزه با پنیر و خمیر فیلو تهیه شده و معمولا در کنار بستنی سرو می شود که طعم و مزه بی نظیری دارد.

جالب است بدانید که در ماه رمضان در ترکیه و همچنین کشورهای عربی خاورمیانه به ویژه لبنان، میزان فروش این دسر به اوج خودش می رسد! در این ماه معمولا کنافه را به همراه چای یا قهوه میل می کنند.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۸. ساندویچ چاپاتی

چاپاتی از دسته غذاهای ساندویچی می باشد که اگر شما هم به این غذاها علاقه دارید، یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای ماه رمضان خواهد بود.

این غذا متعلق به هند و پاکستان می باشد و معمولا با تکه های گوشت مرغ، گاو و یا گوسفند پر شده و به آن انواع مختلفی از سبزیجات نیز اضافه می شود.

بنابراین به راحتی می توان گفت که این غذا در کنار خوشمزه بودن، ارزش تغذیه ای بالایی نیز داشته و حسابی سیر کننده خواهد بود.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۷. سوپ بره

جالب است بدانید که چینی های مسلمان نیز غذاهای محبوبی در این ماه دارند که بد نیست حتما آن ها را امتحان کنید!

Paomo در واقع سوپی تهیه شده از گوشت بره یا گاو می باشد که یکی از معروف ترین غذاهای ماه رمضان در این کشور به شمار می رود. به این غذا معمولا تکه های نان ترد نیز اضافه می شود و می توان گفت که ترکیبی شبیه آب گوشت ایرانی است.

البته تفاوتی که این غذا با آب گوشت خودمان دارد این است که تکه های نان در هنگام پخت غذا به آن اضافه می شوند.

سوپ بره معمولا در کنار سس چیلی یا سس ترشی سرو شده و طعم و مزه بسیار خاصی دارد.

پیشینه این غذا نیز دست کمی از طعمش ندارد و تاریخچه آن به زمانی بازمی گردد که شاهزاده ای چینی به نام “ژائو کوانجین” که به سفر علاقه مند بود، در حین بازگشت از یکی از سفرهایش متوجه می شود که پول کافی برای غذا نداشته و تنها دو تکه نان خشک همراهش دارد.

در ادامه مسیر او به یک مغازه سوپ فروشی رسیده و از فرط گرسنگی تکه های نانش را به سوپ اضافه می کند.

این غذا آن قدر برای شاهزاده جذاب و خوشمزه بود که مدت ها بعد دوباره به این مغازه برگشته و از صاحب آن خواسته بود که همان سوپ را برایش بپزد و در نهایت نام Lamb paomo را برای این غذا انتخاب کرد.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۶. باقالی پخته

Ful medames یا همان باقالی پخته غذایی بسیار خوشمزه با قدمتی هزار ساله است که به مصری ها و سایر کشورهای شمال قاره آفریقا تعلق دارد.

این غذا همانطور که از نامش پیداست، از باقالی پخته تهیه شده که با موادی مانند روغن زیتون، آبلیمو و سیر مزه دار شده است.

جالب است بدانید که در حالت عادی باقالی پخته به عنوان غذایی خیابانی در وعده صبحانه مصرف شده و معمولا با نان پیتا و به همراه برش هایی از تخم مرغ آبپز سرو می شود.

این وعده غذایی عربی و مغذی یکی از بهترین انتخاب های ممکن برای سحری می باشد که می توانید از آن استفاده کنید.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۵. کباب رمضانی

یکی دیگر از بهترین غذاهای ماه رمضان کباب رمضانی یا Ramazan Kebabi نام دارد که متعلق به کشور ترکیه است.

این غذا در واقع یک دیس متشکل از کباب بره و انواع مختلفی از پیازهای خام می باشد که در کنار ماست و نان پیتا سرو می شود.

بنابراین اگر قصد دارید که وعده ای سیر کننده و مقوی تهیه کنید، کباب رمضانی غذای فوق العاده ای خواهد بود.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۴. جوجه سوخاری

جوجه سوخاری که میان هندی ها با عنوان Chicken 65 نیز معروف است، نوعی غذای لذیذ و هندی است که حسابی در ماه رمضان طرفدار دارد.

این غذا متشکل از تکه های مرغی است که در روغن داغ سرخ شده و به همراه سس های خوشمزه سرو می شود.

در واقع جوجه سوخاری شباهت زیادی به غذای مرغ تندوری دارد، اما از آن جایی که به عنوان یک وعده غذایی در ماه رمضان تهیه می شود، هندی ها میزان تندی آن را کمتر کرده اند.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۳. حلیم

بدون شک زمانی که بحث بر سر بهترین غذاهای ماه رمضان برای مهمانی می شود، حلیم جایگاه ویژه ای در میان آن ها دارد که در کنار خوشمزه بودن بسیار مقوی نیز می باشد.

شاید در ابتدا فکر کنید که حلیم تنها در میان ایرانی ها طرفدار دارد، اما باید بدانید که این غذا در کشورهایی مثل پاکستان، هند، کشورهای آسیای مرکزی و خاورمیانه نیز محبوب بوده و کاملا مرسوم می باشد.

حلیم در کشورهای مختلف با گندم، بلغور گندم، انواع گوشت ها و گاهی حتی همراه حبوبات مختلف مثل عدس تهیه می شود.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۲. Dahi Vada، (غذایی شبیه به کوکوی ماست)

Dahi Vada یکی از معروف ترین غذاهای مسلمانان هندی برای ماه رمضان می باشد که طعم و بافت بی نظیری دارد.

این غذای سوخاری و گیاهی با عدس قرمز یا همان دال عدس خودمان و به همراه حبوبات یا انواعی از سبزیجات مختلف تهیه می شود که آن را پس از پختن به صورت توپک هایی در روغن سرخ می کنند.

این غذا تقریبا شباهت زیادی با کوکوی ماست خودمان دارد و معمولا به همراه ماست چکیده میل می شود.

غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان,غذاهای ماه رمضان برای مهمانی

۱. دسر میوه و شیرنارگیل

چنانچه شما هم به دنبال تهیه بهترین و خوشمزه ترین دسرهای ماه رمضان هستید، دسر میوه و شیر نارگیل انتخاب بی نظیری خواهد بود.

بهتر است بدانید که اندونزی کشوری است که بیشترین جمعیت مسلمانان جهان را به خودش اختصاص داده است.

یکی از محبوب ترین دسرهای این کشور در ماه رمضان kolak نام دارد که در واقع دسری میوه ای بوده و با شیرین کننده تهیه شده از درخت نخل ترکیب می شود.

علاوه بر آن در این دسر از جوانه ماش، تکه های موز یا میوه جک فروت، برگ pandanus و شیر نارگیل نیز استفاده می شود که طعم فوق العاده ای دارد.

اگر درباره برگ pandanus کنجکاو شده اید، باید بگوییم که این گیاه یکی از مشهورترین طعم دهنده ها در فرهنگ آشپزی مردمان جنوب شرق آسیاست که مقادیر زیادی پروتئین دارد.

جالب است بدانید که از پودر شدن برگ های این گیاه می توانید به عنوان ادویه نیز استفاده کنید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا