سبک زندگی

10 ویژگی ظاهری افراد باهوش و نابغه (چه شکلی هستند!)

خلاصه نوشته
  • بسیاری از افراد در زمینه ای خاص از مسائل مختلف مهارت دارند که شاید این مهارت در آن ها به عنوان یک توانایی خاص و خارق العاده جلوه کند. یک ویژگی افراد باهوش هیجانی بالا این است که به خوبی می دانند از توانایی های خود در جهت پیشرفت و موفقیت زندگی شان چگونه بهره ببرند.

هوش چیست و به چه افرادی باهوش گفته می شود؟

به قدرت و توانایی ذهن در تفکیک مسائل و حل آن ها و استدلال امور در یادگیری را هوش می گویند. بهره هوشی در انسان ها متفاوت است و توانایی ذهن در زمینه های مختلفی همچون تمرکز، حافظه و استدلال و سرعت پردازش موضوعات را در اصطلاح آی کیو می نامند که شاخص سنجش خاص خود را دارد. معمولا ضریبی با نمره 130 را مختص به افراد با هوش می دانند و اگر از این حد بالاتر رود فرد را تیزهوش می نامند. انسان ها در طول دوران نوزادی و بخشی از کودکی که شامل زیر 5 سال می شود حدود 90 درصد کالری بدن را صرف ساخت، تقویت و فعال سازی مغز می کنند، در این دوره هرچه تحرک و فعالیت بدنی بیشتری مثل بازی کردن را داشته باشند رشد مغزی آن ها نیز افزایش می یابد. از این رو پزشکان معتقداند بچه هایی که توده بدنی کمتری دارند و در اصطلاح لاغرتر هستند باهوش تر هم می باشند، زیرا انباشت انرژی در بدن کودکان و عدم تحرک کافی، آن ها را پرخاشگر و کند ذهن می کند!

خصوصیات افراد باهوش,ويژگي افراد باهوش,ویژگی افراد باهوش,

اگر این کودکان به صورت ژنتیکی از بهره هوشی بالایی برخوردار باشند می تواند در بزرگسالی به ناهنجاری های رفتاری و اجتماعی گرفتار شوند. در این میان مصرف بعضی از خوراکی ها در بالا بردن سطح هوش موثر هستند، مانند میوه ها و غذاهایی که ویتامین C بالایی دارند. این خوراکی ها با بالا بردن ایمنی بدن در برابر عفونت ها، مغز را در رشد بیشتر و تقویت ذهن یاری می کنند زیرا یکی از مهمترین عوامل کاهش رشد مغز وجود عفونت در سیستم  ایمنی بدن است. افرادی که باهوش تر هستند در فعالیت های ثانویه زندگی مانند یادگیری زبان دوم بسیار موفق می باشند. حال به بررسی برخی از خصوصیات افراد باهوش می پردازیم تا مشاهده کنیم در کدام موارد با افراد باهوش اشتراک رفتاری داریم تا سطح هوش خود را بسنجیم.

ویژگی افراد باهوش هیجانی بالا,ویژگی ظاهری افراد باهوش,ویژگی های افراد باهوش,

10. افکاری خارج از چهار چوب دارند

یک ویژگی افراد باهوش این است که هیچ گاه چهارچوب خاصی برای افکارشان قرار نمی دهند! چراکه آن ها معتقداند این کار ذهن را بسته و منفعل می سازد! یک سوال همیشه برای انجام فعالیت های شان در ذهن آن ها وجود دارد و آن این است که ” چگونه می توانم این کار را به شیوه دیگری انجام دهم ؟” ذهن مثبت اندیش شان همواره به دنبال کشف راه حل های جدی و متفاوت است و همین امر آن ها را در تجربه موقعیت های متفاوت خسته یا آشفته نمی سازد. مورد دیگری از ویژگی افراد باهوش این است که آنها تمایل دارند مثل ماهی های آزاد،  همواره خلاف جریان آب حرکت کنند و از این تضاد موقعیت بسیار لذت می برند، زیرا ذهن کنجکاوشان را به چالش می کشاند. شاید برای تان جالب باشد که بدانید افراد باهوش معمولا اتاق هایی به هم ریخته و شلخته دارند و از این شلختگی به خلاقیت دست می یابند و گاها دچار شب بیداری بوده و در شب خوابی آرام را تجربه نمی کنند! جالب تر از همه اینکه افراد باهوش با خلاقیت بالایی که دارند همواره موفق به کسب رتبه های بالا در مدیریت می باشند و یا با هوش فعال و صبر بالایی که دارند، به راحتی می توانند در امور تجاری موفق باشند.

این مطلب را از دست ندهید
10 اشتباه پولی که افراد موفق از آن بیزارند

9. از تجربیات دیگران در جهت دانایی خود بهره می گیرند

یکی از ویژگی های افراد باهوش این است که آنها شنونده های خوبی برای درد و دل های دوستان شان هستند و به راحتی می توانند با بی طرف نگاه کردن به قضیه، راه حل های خوبی به دوستانشان ارائه دهند و همچنین با ثبت این تجربیات در ذهن خود از بروز مشکلاتی مشابه در زندگی برای خودشان جلوگیری می کنند. از این رو از هم صحبتی با دیگران لذت می برند گویی که در طول مدت مصاحبت خود با دیگران مشغول بالا بردن آگاهی شان در امور جاریه زندگی می باشند. می توان گفت افرادی که دارای سطح هوشی بسیاری هستند، افرادی با تدبیر و با مدیریت قوی در بحران های عاطفی و شغلی می باشند.

ویژگی های ظاهری افراد باهوش,ویژگیهای افراد باهوش,چهره افراد باهوش,

8. افراد باهوش گوله نمک اند!

افرادی که ذاتا هوش بالایی دارند قدرت کلام قوی داشته و به راحتی می توانند در هر امری که به آن ها سپرده می شود ساعات طولانی به صحبت و تحلیل بپردازند. از همین رو افراد باهوش از ذهنی شاد برخوردار می باشند و به همین خاطر بزرگترین افراد مشهور در استند آپ کمدی، جزء رتبه های برتر هستند. آن ها زمانی که در کنار دوستان شان قرار می گیرند سعی در گرم نگهداشتن جمع داشته و همیشه مباحثی در امور طنز در لایه های پنهان ذهن شان آماده ارائه است.

7. افراد باهوش بسیار خویشتن دار هستند

یکی از ویژگیهای افراد باهوش این است که وقتی در شرایط خاص قرار می گیرند، قبل از عصبانی یا دستپاچه شدن سریعا به تحلیل مشکل پیش آمده پرداخته و با کنترل خوبی که بر رفتار خود دارند با صبر بالا به خوبی از تنش به وجود آمده در امورشان خارج می شوند. طی تستی که در همین زمینه در سال 2019 بر روی بیش از 100 نفر انجام پذیرفت قرار شد در برابر یک فعالیت انجام شده دو نوع پاداش نقدی در نظر گرفته شود یکی پاداشی کم اما با پرداخت سریع و دیگری پاداشی بیشتر ولی با مدت زمان پرداخت طولانی. در پایان تست افرادی که سود بیشتر با مدت طولانی تر را برنده شدند، نه تنها باهوش تر بلکه خویشتن دار تر بودند.

خصوصیات افراد باهوش,ويژگي افراد باهوش,ویژگی افراد باهوش,

6. تنهایی برای شان لذت بخش است

یکی از خصوصیات افراد باهوش داشتن ذهنی همواره فعال است پس تنهایی را به حضور در جمع ترجیح می دهند و وقتی تنها هستند، از آرامش محیط اطراف شان نهایت استفاده را کرده و به راحتی به شناخت امور ناشناخته ذهنشان می پردازند.

5. انسان های باهوش افراد روشن فکر اجتماع هستند

انسان های باهوش همواره از ایده های جدید استقبال کرده و هرگز تجربه موقعیت های جدید را از دست نمی دهند. از ویژگی ظاهری افراد باهوش ذکر این مورد است که آن ها روحیه انتقاد پذیری بالایی دارند و از اینکه مورد نقد دیگران قرار بگیرند نمی هراسند. افراد باهوش ذهنی روشن دارند و همواره دیدگاه های مختلف را بررسی نموده و آن دیدگاه ها را منصفانه و بدون غرض نقد می کنند و رویداد های پیرامونشان همیشه آن ها را هیجان زده کرده و حس جستجو گرشان را قلقلک می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تمرین روانشناسی برای بالا بردن خلاقیت

ویژگی افراد باهوش هیجانی بالا,ویژگی ظاهری افراد باهوش,ویژگی های افراد باهوش,

4. مطالعه، تفریح دوست داشتنی افراد باهوش

افراد با هوش عطش کنجکاوی شان را با کتاب خواندن سیراب می کنند، چراکه آن ها به بیشتر سوالات بدون جوابی که ذهن شان را مشغول کرده دست می یابند و آرامش ذهنی بالایی پیدا می کنند. پس می توان اینگونه گفت که مطالعه همچون مسکن و آرام بخش برای افراد باهوش است!

3. عطش کنجکاوی باهوش ها سیری ناپذیر است

حس کنجکاوی انسان موجب دست یابی به دنیای ناشناخته ها می شود. دانشمندان دریافته اند که هر چه در دورانی کودکی به حس کنجکاوی و جستجوگر کودک توجه شود، خلاقیت و قوه تحلیل مسائل در آن ها بالاتر رفته و در بزرگسالی ذهنی قوی و کاوشگر خواهند داشت. پس با صبر و حوصله به تمام سوالات فرزندان تان در حد توان و درکشان از امور پاسخ دهید و هرگز حس کنجکاوی شان را سرکوب نکنید! ذهن تحلیل گر افراد باهوش همواره در حال پردازش و فعالیت است این افراد به قدری کنجکاو هستند که حتی در خواب نیز به دنبال جواب سوال های شان می گردند و گاها دچار خواب گردی و یا حرف زدن در خواب می شوند!

ویژگی های ظاهری افراد باهوش,ویژگیهای افراد باهوش,چهره افراد باهوش,

2. با فروتنی کامل می دانند که علم پایانی ندارند

متواضع بودن ویژگی افراد باهوش است و آنها می پذیرند که دانش کاملی ندارند و در اقیانوس بی کران علم هر چه بیاموزند بازهم جزء قطره ای از آن برداشت نکرده اند. این موضوع را بسیاری از دانشمندان جهان همچون ابو علی سینای بزرگ و پر افتخار که بعد از سال ها ممارست در کسب دانش به این نتیجه رسید به ضوح بیان کرد و در همین راستا یک شهر سرود که می گوید: ” تا بدانجا رسید دانش من، که بدانم همی که نادانم”. پس زمانی که فرد بداند دانشش به حد کمال نرسیده از پا نمی نشیند و همواره در جهت تعالی دانش خود به نبرد با جهل و تاریکی می پردازد.

1. باهوش ترها در شرایط خاص سازگارتراند

از آنجا که افراد باهوش در مواجه شدن با مسائل مختلف، ذهنی چند بعدی دارند و از چند زاویه مختلف به مسائل نگاه می کنند، پس طبیعتا برای حل مشکلات چند راه حل متفاوت در ذهن شان پردازش می شود به همین خاطر در شرایط خاص به جای سردرگمی و دستپاچه شدن، خود را با شرایط وفق داده و بهترین راه حل را به کار می گیرند. آن ها هرگز از تجربه کردن شرایط جدید ترسی ندارند و با قرار گرفتن در شرایط خاص به تجزیه و تحلیل امور پرداخته و بهترین جواب ها را پیدا می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا