سبک زندگی

آشنایی با معنایی واقعی شکست و پیروزی

معنی واقعی شکست و پیروزی چیست؟

چالش های مختلف در زندگی همیشه در کمین ما هستند. گاهی هرچقدر هم که خود را برای مقابله با آن ها آماده کنیم باز هم نمی توانیم از تله چالش ها فرار کنیم. اما سوال این است که آیا باید تسلیم شد؟
“شکست مقدمه پیروزی است.” همه ما این جمله را شنیدیم اما چند نفر از ما عمیقا درباره آن تفکر کرده است؟ واکنش های ما نسبت به شکست، پیامد های مختلفی را برای ما رقم می زند. هرچه بتوانیم در برابر شکست واکنش مناسب تری از خود بروز دهیم، به مراتب آسان تر می توانیم با آن کنار بیاییم. شما نمی توانید بدون هزاران بار خطا در شلیک کردن، تیرانداز ماهری شوید. در ادامه می خواهیم بیشتر با دو مفهوم شکست و پیروزی آشنا شویم.

شکست مقدمه پیروزی است,معنایی واقعی شکست و پیروزی,معنی واقعی شکست و پیروزی,

آیا شکست مقدمه پیروزی است؟

لذت بخش ترین موفقیت هایتان را به یاد آورید. کدام از همه جذابتر است؟

لذت بخش ترین لحظات پیروزی، وقتی است که با تمام قوا و توان، در عین خستگی و ناباوری، و در سخت ترین شرایط ممکن از گزند سختی ها عبور می کنیم و پیروز از میدان خارج می شویم. شکست ها معمولا مهجور واقع می شوند و آن ها را در حاشیه پیروزی های هرچند کوچک می بینیم.
ما باید شکست ها را مراحلی کاملا طبیعی برای رسیدن به پیروزی های بزرگ بدانیم. توماس ادیسون بعد از آن که برای اختراع لامپ هزار بار شکست خورد. این مسئله را عنوان کرد که:

“من هزاربار شکست نخوردم، بلکه اختراع لامپ برق، هزار مرحله داشت.”

اما همه ما مانند ادیسون نمی اندیشیم. حتی فکر کردن به شکست می تواند چهارستون بدن ما را بلرزاند. کمال گرایی و تمرکز بیش از اندازه ما روی شکست نخوردن مانند پرده سیاهی به روی چشمان ما می شود و مارا از ادامه راه باز می دارد. در بین راه متوقف و به متوسط های زندگی قانع می شویم.

شکست مقدمه پیروزی است,معنایی واقعی شکست و پیروزی,معنی واقعی شکست و پیروزی,

شکست در جوامع امروزی به نوعی نقص و زشتی تبدیل شده است و حتی یکی از گزینه های ممکن هم به حساب نمی آید. همانطور که جری سی. باستیک، کسی که پرواز آپولو 13 را در ناسا کنترل می کرد، بعد از فرود آوردن فضاپیما آسیب دیده چنین عنوان کرد: “شکست یکی از گزینه ها نیست.” ما نیز چنین می اندیشیم.

کاترین شولز درباره نحوه مقابله درست با شکست در کتاب اشتباه کردن؛ ماجراهایی در حاشیه خطا عنوان می کند: “طوری که ما به شکست می نگریم از تمامی اشتباهات ما مهم تر است. این که ما اشتباه کردن را نمی فهمیم اشتباه بزرگ ما است. اشتباه چیزی اجتناب ناپذیر برای ادراک انسان است و به هیچ عنوان نشان از ضعف انسان ندارد.”

از شکست بیاموزیم

با نگاهی به زندگی متفکران بزرگ مانند فروید و داروین و گوستین تا بزرگان تجارت و ورزش، شکست را موضوعی کاملا عادی و حتی لازم می بینیم. رالف هیث، عضو ارشد گروه رهبری سینرجی و مولف کتاب جشن گرفتن شکست چنین می گوید: ” اشتباه و شکست، معلم های بزرگ زندگی ما هستند. اما اکثریت مردم و نهادهای محافظه کار به جای فکر کردن در مورد آن به احتیاط و دوری از ریسک کردن و انتخاب هایی با حاشیه امن فراوان که قبلا بارها و بارها امتحانش کرده اند رو می آورند. به نظر آنها عدم ارتکاب اشتباه مساوی است با عدم جلب توجه و در نتیجه برابر با دردسر کمتر. در واقع چون آنان به دنبال هدف های بزرگی که احتمال شکست در آن ها هست نمی روند پس کسی هم درباره شکست های آنان صحبتی نخواهد کرد.”
با این اوصاف اما در اقتصاد امروز ما شاهد بی باکی کارفرمایان بزرگ و استقبال آن ها از شکست هستیم. ما امروزه شرکت هایی را می بینیم که اتفاقا به دنبال کسانی هستند که در کارنامه خود شکست داشته باشند، زیرا که به اعتقاد آن ها کسی که از طوفان سختی ها و ناکامی ها سلامت بیرون آمده باشد مهارت و تجربه فوق العاده ای را دارا خواهد بود.

“اگر می خواهید که سریع تر موفق شوید، از شکست نترسید.”

رالف هیث

مدیران شرکت های بزرگ امروزه موفقیت های عظیم را حاصل ریسک های بزرگ می دانند و عملا شکست را محصولی اجتناب ناپذیر اما حاشیه ای در روند موفقیت می دانند. آن ها شکست ها را تبدیل به محصولات آینده خود می کنند. همانطور که رالف هیث می گوید: ” اگر می خواهید که سریع تر موفق شوید، از شکست نترسید. مدیران و کارمندان باید بدانند که لازمه موفقیت و ماندن در روند رقابت با دیگران، ریسک کردن است. آن ها باید تمامی ایده ها و برنامه ها و توصیه و محصولات و سخن رانی های خود را بدون ترس به دیگران عرضه کنند و از شکست و مجازات و پذیرفته نشدن توسط دیگران نترسند.”

این مطلب را از دست ندهید
مستقل شدن کودک در انجام امور شخصی

شکست مقدمه پیروزی است,معنایی واقعی شکست و پیروزی,معنی واقعی شکست و پیروزی,

پتانسیل خود را پیدا کنیم

تمام این مواردی که درباره شرکت های بزرگ گفتیم در زندگی شخصی و انتخاب ها و عملکردهای ما در زندگی هم صدق می کند. ما باید در برابر چالش های سخت زندگی و یافتن امکان و پتانسیل وجودی خودمان نیز از همین روش ها استفاده کنیم. ما باید بیاموزیم که برای رسیدن به قله های موفقیت باید از فرار کردن از شکست بپرهیزیم و ریسک کردن را یاد بگیریم، در کنار تلاش فراوان و اندیشیدن بسیار، باید با شکست هایمان دوست باشیم. انسان ها و متفکران بزرگ در طول تاریخ همین عملکرد را داشتند و از شکست به عنوان پله ای برای رسیدن به مراحل بعد استفاده کردند. با این تفاوت که ما قرار نیست در زندگی شخصی خودمان اختراعی بزرگ یا اکتشافی نوین انجام دهیم، ما قرار است که زندگی کنیم.

اگر خواهان پاداش های بزرگ در زندگی هستید، شکست را بپذیرید. در تمامی اتفاقات زندگی، از کوچک ترین انتخاب ها تا انتخاب ها و چالش های بزرگ مثل ارتباطات ما با اجتماع و موفقیت های شغلی، باید از همین عملکرد پیروی کنیم.
جان مکسوِل، نویسنده و سخنران، این گونه اظهار نظر می کند: ” برای رسیدن به موفقیت های بزرگ باید ریسک کرد” او در کتاب افتادگان پیروز؛ تبدیل اشتباهات به پله های موفقیت خود به خلبان افسانه ای آملیا اِرهارت اشاره می کند. او اولین خلبان زنی بود که بر فراز اقیانوس اطلس به تنهایی پرواز کرد و رکوردهایی در طول عمر خود ثبت کرده است.
پرواز آخر او موفقیت آمیز نبود و تبدیل به آخرین پرواز عمر او شد اما مکسوِل درباره وی اعتقاد دارد که او می دانست که ریسک این کار بی بهره و پاداش نیست، او درباره اِرهارت چنین می گوید: ” اِرهارت یک توصیه ساده درباره ریسک به ما می کند: باید هدف خود را بسنجیم تا ببینیم ارزش ریسک کردن را دارد یا نه، اگر جواب مثبت است پس نیازی به نگرانی نیست.” البته که باید در نظر داشت که ریسک بدون فکر و ارزیابی حاصلی ندارد و موفقیت حاصل تمارین فراوان و ارزیابی های درست از هدف مشخص ماست.

شکست مقدمه پیروزی است,معنایی واقعی شکست و پیروزی,معنی واقعی شکست و پیروزی,

بدون ترس بیاندیشید

رالف هیث چنین عنوان می کند: “یکی از راز های بزرگ درباره موفقیت این است که، درون منطقه قدرت و خارج از منطقه امن خود عمل کنید.” از این سخن می توانیم بفهمیم که در کنار خطر شکست خوردن احتمال پیروزی های بزرگ هم برای ما وجود دارد و ریسک کردن و بی باکی دو عنصر در کنار یکدیگرند. با چنین تفکر بی باکانه ای می توانیم استعداد و توانایی هایمان را بیابیم و با اراده به جنگ چالش های پیش رو برویم، و اگر فکر می کنید که چنین طرز فکری خطرناک است، می توان گفت که شاید این طور باشد اما در آخر راه هایی برای عادت کردن به این تفکر شجاعانه وجود دارد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راز برای رسیدن به موفقیت زنان در زندگی شخصی و شغلی

شکست مقدمه پیروزی است,معنایی واقعی شکست و پیروزی,معنی واقعی شکست و پیروزی,

عینک منفی نگری را در بیاورید

گام نخست این است که با نگرشی مثبت و واقع گرایانه به آینده و چالش های پیش رو بنگریم تا درس گرفتن از تجربه ها را بیاموزیم و در سخت ترین مشکلات هم پیشرفت خود را متوقف نسازیم. مکسوِل در این زمینه می گوید: ” همگان ذاتا نگرشی مثبت ندارند.” او پدرش را فردی به ذات منفی گرا می داند و درباره او چنین می گوید: ” پدرم چنین توانست نقطه نظر خود را تغییر دهد که قبل از هرچیزی نگرش مثبت را انتخاب کند.”

مطالب انگیزشی را بخوانید و گوش دهید

پدر او در ادامه به مطالبی با نگرش مثبت گوش داد و درباره آن ها مطالعه کرد. به عنوان مثال مکسوِل اظهار می کندکه پدرش چندین بار کتاب قدرت تفکر مثبت را مطالعه کرد و وقتی دلیل این کارش را از او جویا شدم به من این گونه پاسخ داد: ” من برای مثبت ماندن باید ذهنم را با موارد مثبت تغذیه کنم”.

“بسیار بیشتر از آن که موفق شوم، شکست خورده ام.”
سِت گودین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا