سبک زندگی

10 تا از بهترین راه های افزایش عزت نفس در نوجوانان پسر و دختر

افزایش بازدید در گوگل

یکی از حساس ترین دوران زندگی هر فردی نوجوانی است که می تواند از لبه تیغ برنده تر و باریک تر باشد. اگر نوجوان بتواند از این مرحله با موفقیت رد شود می تواند با خیال راحت بقیه مراحل زندگی را برنامه ریزی کند.

در این میان روحیه دختران در نوجوانی حساس تر بوده و نیاز به توجه ویژه دارند تا تحت تاثیر حرف های هرکسی قرار نگیرند. باید والدین او را تحت حمایت خود قرار دهند و اجازه ندهند عزت نفس دخترشان خدشه دار شود.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر

عدم اعتماد به نفس در دوران نوجوانی بیش از هر دوران دیگری خود را نشان می دهد. اما این شرایط همیشه ثابت باقی نمی ماند و تحت موقعیت های مختلف تغییر می کند. دختران در کودکی تفاوت هایی با پسران دارند.

این که زودتر حرف زدن را یاد می گیرند، در مدرسه و دوران ابتدایی نتایج بهتری دریافت می کنند، رفتار اجتماعی بهتری از خود نشان می دهند و… اما ناگهان در دوران نوجوانانی بر اثر تحمل فشارهای اجتماعی و انتظارات بیش از حد، آن ها را باعث عدم اعتماد به نفس رو به رو می کنند.

بیشتر آن ها جملاتی از قبیل: نباید در هیچ درسی نمره کمتر از ۱۸ بگیرید، کاری نکنید که توجه دیگران به شما جلب شود، زیبایی برای تو اولویت است، تو دختر هستی نباید این کار را انجام دهی و… هستند که می تواند دختران را سرکوب و سرخورده کند.

راه حل هایی برای افزایش اعتماد به نفس دختر در ذیل آورده شده تا با انجام آن ها دختر نوجوان تان با انگیزه بیشتری به زندگی ادامه دهد.

 1. دخترتان باید بتواند اظهار وجود کند و برای این کار نیاز به حمایت شما دارد. باید به او بیاموزید که در ابتدا تمامی نیازهایش را با شما در میان بگذارد.
 2. هر طور که می توانید دخترتان را تشویق کنید و ویژگی های خاصش را بزرگ نمایی کنید. اگر در دروس خود موفق است بگویید که تو خیلی باهوش هستی، من به تو افتخار می کنم، تو بی نظیری، فوق العاده هستی و…
 3. او را با کارهایی که انجام می دهد تحسین کنید. هیچ وقت بی جهت اغراق نکنید.
 4. اگر در بعضی موارد دوستانش او را در جمع خودشان راه ندادند به یاد دهید که توهینی به او نشده و لزومی ندارد که همواره همه جا او را مورد پذیرش قرار دهند. این مورد از ضعف او نیست و مشکل از اخلاق و رفتار شخص مقابل است.
 5. برای انجام تکالیفش به سرعت او را راهنمایی نکنید و از او بخواهید که با دوستانش رقابت سالم داشته باشد. بگذارید اول خودش برای انجام کارهایش تلاش لازم را به عمل آورد و اگر موفق شد حتما او را تشویق کنید.
 6. اکنون مانند گذشته نیست و دختران می توانند در رشته های ورزشی مختلفی شرکت کنند. فیلم هایی از ورزش های مختلف برای او تهیه کنید و ببینید کدام یک را بیش از همه دوست دارد، سپس او را در آن رشته نام کنید.
 7. نقاط ضعف او را به رخ نکشید و چون او دختر است فکر نکنید که نمی تواند کارهای مورد علاقه اش را انجام دهد. مثلا او می تواند فوتبال بازی کرده و دوچرخه سواری کند. به هرحال به خواسته های او احترام بگذارید.
 8. او را از لحاظ زیبایی تحسین کنید و وقتی در این رابطه از شما سوالی می پرسد قاطعانه جواب مثبت بدهید و در شرایط مختلف زیبایی اش را به او یادآوری کنید. هیچگاه اجازه ندهید خودش را با شخصیت های دیگر مقایسه کند.
 9. زنان و دختران موفق را به او بشناسانید و اگر خانمی در زمینه ورزشی و کاری مطرح شده بود او را به دخترتان معرفی کرده و بگویید اگر دیگران موفق شده اند، پس تو نیز می توانی. کتاب هایی در رابطه با این موضوع برای او تهیه کنید.
 10. زمانی که با دوستانش در فضای شخصی خودشان هستند و از یکی از بچه ها با او بد حرف می زند، دخترتان را تشویق کنید تا آن شخص را از رفتار بدش، با بیانی آرام و مهربانانه مطلع کند.

افزایش عزت نفس در نوجوانان,بالا بردن عزت نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر

شما باید در کودکی طوری شخصیت فرزندتان را شکل دهید که به راحتی بتواند در دوران نوجوانی، آینده خود را برنامه ریزی کرده و با اعتماد به نفس کافی پیش برود. چرا که این ویژگی به نوجوان شما کمک می کند که به راحتی با چالش ها و مشکلاتی که در زندگی پیش رویش قرار می گیرد کنار آمده و آن ها را با قدرت حل کند.

گاهی اوقات در بین نوجوانان پسر مشاهده می شود که یکدیگر را بخاطر انجام ندادن برخی کارها مسخره می کنند و احساسات آن ها را برمی انگیزد. این کارها می تواند اعتماد به نفس پسر را از او بگیرد. اگر شما با او صحبت کنید و متقاعدش کنید که حرفاهای آن ها پوچ و بی اساس است می توانید به او اعتماد به نفس دهید.

 1. همواره با فرزند نوجوان خود با احترام صحبت کنید.
 2. روابط اجتماعی را به نوجوان بیاموزید و کمک کنید دوستان خوبی بیابد.
 3. او را برای ثبت نام در کلاس های مختلف تشویق کنید.
 4. یا از او انتقاد نکنید یا به صورت غیر مستقیم این کار را بکنید.
 5. نوجوان را برای موفقیت ها و دستاوردهایش تشویق کنید.
 6. به او بگویید بعضی مسائل بسیار پیش افتاده بوده و مهم نیستند.
 7. به او کمک کنید تمرکزش را روی توانایی و استعدادش بگذارد.
 8. از او حمایت کنید.
 9. اگر نمی دانستید برخی رفتارهای نوجوان خود را چگونه کنترل کنید، از مشاور کمک بگیرید.
 10. او را به داشتن روحیه قوی تشویق کنید.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

با داشتن خودباوری و عزت نفس می توان نگرش بهتری نسبت به زندگی پیدا کرد و با چالش های زندگی بهتر و پرقدرت تر رو به رو شد. در غیر این صورت مدام افکار منفی و احساس ناتوانی به سراغ فرد می آید که اجازه نمی دهد تمرکزش را روی حل مسائل زندگی اش بگذارد.

سعی کنید نقاط ضعف خود را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنید. باید این افکار را شناسایی کرده و در صدد حل آن ها برآیید.

در مورد نوجوانان نیز همین طور است اما برای کسب نتیجه بهتر باید به آن ها کمک کنید شاید تنهایی از پس آن برنیایند.

 • اگر نوجوان شما دست به کاری زد ولی در آن موفق نشد، این مورد را نادیده بگیرید و او را بخاطر تلاش هایی که در این راستا کرده تشویق کنید.
 • مهارت های استدلالی را به او یاد دهید.
 • باید او را تشویق کنید به دنبال موقعیت های جدید برود و تجریبات جدیدی کسب کند.
 • اگر نوجوان تان از شما اعتماد به نفس ببیند خودش هم یاد می گیرد.
 • کمک کنید به عزت نفس برسد.
 • مثبت اندیشی را به او یاد دهید تا در مورد خودش نگرش خوبی داشته باشد.
 • کارهایی که از آن ها می ترسد را به صورت یک چالش برای او قرار دهید.
 • به نوجوان تان آزادی دهید اما تحت کنترل نیز قرارش دهید.
 • به او یاد دهید تا برای رسیدن به خواسته هایش خودباوری داشته باشد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا