سبک زندگی

10 مرحله رابطه زوج ها که همه تجربه می‌ کنند

روابط زناشویی

آشنایی بیشتر با مراحل رابطه زوج ها

در هر رابطه چرخه مخصوص به خود و یک داستان عاشقانه وجود دارد. اما در همه روابط الگویی ثابت وجود دارد و می‌ توان گفت که هر زوجی تجربه ای در این زمینه خواهد داشت. در روابط زناشویی آنان عشق، لذت، غصه، بی قراری، دوری را باهم تجربه می‌ کنند. برای حس کردن تمامی این احساسات زوج ها باید بتوانند مدت زمان بیشتری را در کنار هم بمانند و عمر رابطه شان طولانی تر باشد. زوجینی که در حفظ رابطه شان موفق نبوده اند تجربه بسیار کمتری در رابطه با احساس کردن این عواطف دارند. تقسیم بندی تمامی مرحله های یک رابطه کار ساده ای نیست، اما در تمامی این رابطه ها الگوی ثابتی وجود دارد که تجربه ای انکار ناپذیر برای زوجین محسوب می‌ شود. ما قصد داریم در این مقاله شما را با 10 مرحله روابط میان زوجین آشنا کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

روابط زناشویی,روابط زناشویی موفق,روابط زناشویی چیست,

10. مرحله جذب

در اولین مرحله، آنان به یکدیگر خیره می‌ شوند و در قلبشان احساسی به جود می‌ آید که به واسطه آن دلشان می‌ خواهد بیش‌ تر همدیگر را ببینند، این نیاز آن‌ قدر زیاد می‌ شود که هر دو احساس متفاوت تری را در خود می‌ بینند به گونه ای که هیچ وقت چنین احساسی را تجربه نکرده اند. گاهی تمایل و احساس یک نفر بر احساس طرف مقابلش غلبه پیدا می‌ کند و آنقدر این حس پیشرفت می‌ کند که سرانجام به عشق منجر شود.

9. مرحله اعتراف

زمان زیادی برای اعتراف سپری نمی‌ شود اما اتفاقات بعد از آن به طول می‌ انجامد. اگر شما به کسی علاقه داشته باشید، سعی می‌ کنید به هر طریقی احساس خود را نسبت به او نشان دهید. برای بیان احساسات خود زمان نسبتا زیادی را صرف می‌ کنید تا جرعت سخن گفتن با شخص مورد علاقه تان را پیدا کنید. ممکن است به دفعات زیادی سعی در ابراز علاقه داشته باشید اما هر بار به هر دلیلی نتوانید این کار را انجام دهید. بهتر است قبل از ابراز علاقه خوب فکر کنید، درباره چگونگی ابراز علاقه تان بیندیشید و با خود بگویید که آیا این یک حس واقعی ست؟ چرا که پس از ابراز علاقه به شخص مورد نظرتان نزدیک تر خواهید شد.

شناخت زوجین,نزدیکی جسمی,روابط زناشویی,

8. مرحله شناخت

عشق، چه با شناخت چه بی شناخت از هم، رخ خواهد داد. با این حال وقتی به کسی علاقه پیدا می‌ کنید باید قسمتی از زمانتان را برای شناخت و آشنایی با خصوصیات و اخلاقیات هم اختصاص دهید. شما قرار است سالیان زیادی از عمرتان را با همسرتان در یک محیط صرف کنید، بنابراین شناخت زوجین از همدیگر اهمیت ویژه ای دارد. حتی اگر به قدری عاشق شخص مقابلتان هستید که دوری از او را برای خود ناممکن می‌ دانید باز هم نمی‌ توان به سرعت او را بشناسید و این شناخت کم کم در طول زندگی‌ تان به دست می‌ آید.

این مطلب را از دست ندهید
کمبود اعتماد به نفس باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟

7. لذت و شادی

در این قسمت تا حدودی از همدیگر شناخت پیدا کرده اید و از بودن در کنار همدیگر لذت می‌ برید. اولویت های زندگی تان تغییر می‌ کند و مدام خواهان ارتباط با هم هستید و از کنار هم بودن آرامش می‌ گیرید و احساس رضایت بسیار زیادی را در خود حس می‌ کنید. زمانی را که قبلا صرف دوستان و خانواده تان کرده اید را حذف کرده و همه اش را به دیدار معشوق تان اختصاص می‌ دهید و هر کاری را برای خوشحال نمودن وی انجام می‌ دهید.

روابط زناشویی موفق,روابط زناشویی چیست,شناخت زوجین,

6. مرحله نزدیکی

بعد از اینکه وقت زیادی را با هم گذراندید و احساس صمیمیت بینتان ایجاد شد، اجازه می‌ دهید که رابطه تان به صورت عادی پیش برود و این گونه می‌ خواهید اوضاع را تحت کنترل خود در بیاورید. نزدیکی جسمی بخشی انکار ناپذیر و البته حائز اهمیت در یک رابطه به شمار می‌ رود، اما نمی‌ توان آن را به عنوان اصلی ترین بخش رابطه دانست. این‌ که شما نسبت به همدیگر چه احساسی دارید و عمق علاقه قلبی تان تا چه اندازه ای است ، مهم ترین قسمت رابطه به شمار می آید. نباید شخص مقابلتان را مجبور به رابطه فیزیکی کنید، این کار، به او صدمه می‌ رساند و باعث می‌ شود که نسبت به شما حس بدی پیدا کند، باید به او فرصت آمادگی برای این نوع رابطه را بدهید.

5. مرحله فاصله

با توجه به شرایط امروزی جامعه، همه افراد به شدت درگیر انجام کار های خود هستند و در نتیجه این مسئله باعث ایجاد فاصله بین زوجین می‌ شود و آنان با توجه به موقعیت خود نمی‌ توانند زمان مناسبی را به هم اختصاص دهند. این فاصله مشکلاتی را در رابطه عاطفی دو فرد ایجاد خواهد کرد، مثلا باعث به وجود آمدن حس افسردگی، ناراحتی، غم، تنهایی و از این قبیل احساسات می‌ شود و حتی می‌ تواند باعث شکاف عاطفی در رابطه شود.

نزدیکی جسمی,روابط زناشویی,روابط زناشویی موفق,

4. مرحله مشاجره

در یک رابطه، دو فرد با دو زندگی و اخلاقیات و احساسات و خصوصیات متفاوت حضور دارند. جدا از میزان علاقه تان به همدیگر، آشکار شدن این تفاوت ها و به دنبال آن بروز مشکلات پس از آن انکار ناپذیر است، اگر دعوا و بحثی رخ داد، سعی کنید آن را ادامه ندهید و سریعا پس از مشاجره تان آشتی کنید و اجازه ندهید معشوق تان از شما دلگیری زیادی داشته باشد. در این مرحله باید با دقت زیادی نوع رفتار خود را انتخاب کرده و به بهترین شکل اوضاع را مدیریت کنید. ممکن است با کوچک ترین اشتباهی باعث نابودی یک رابطه عاطفی شوید.

3. مرحله نگرانی

با توجه به این که دو انسان متفاوت در رابطه ای عاطفی حضور دارند، احتمال اینکه نگرانی هایی در رابطه شان رخ دهد، وجود دارد. به طور مثال هنگامی که شخص مورد علاقه تان در هر زمینه ای، مثلا شغلی، پیشرفت کند، این موضوع ممکن است باعث ایجاد نگرانی در شما شود و انواع فکر های منفی به ذهنتان هجوم بیاورد، افکاری مانند اینکه شما لیاقت چنین انسانی را ندارید. انواع نگرانی ها ممکن است در هر فرد ایجاد شود، که اثر مخربی را بر روی رابطه خواهد گذاشت. اگر رابطه ی عاطفی تان برای شما مهم است، پس سعی کنید این افکار منفی را از خود دور نگه دارید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکارا بالا بردن عزت نفس در روابط عاطفی

روابط زناشویی چیست,شناخت زوجین,نزدیکی جسمی,

2. مرحله اعتماد بی چون و چرا

پس از گذراندن این مراحل و چشیدن لحظه‌ های شیرین و لذت بخش و تحمل انواع مشکلات، نهایتا به اعتمادی متقابل دست پیدا می‌ کنید. شما وارد یک رابطه نمی‌شوید، مگر آن‌که از ابتدا، هر چقدر هم کم، به طرف مقابلتان اعتماد داشته باشید، با این وجود اعتماد کردن چیزی ست که با گذر زمان کامل تر خواهد شد. گاهی با خود می‌ گویید که اگر از ابتدا بیشتر به وی اعتماد داشتید الان صمیمیت زیادتری را حس می‌ کردید. با اعتماد زیادی که به طرف مقابلتان پیدا می‌ کنید باعث می‌ شود که تمامی رازهای خود را برای وی فاش کنید، رازهای که هیچ کس تا به حال از آن خبر نداشته، حتی به این موضوع فکر نمی‌ کنید که برملا کردن راز تان برای وی ممکن است ابهاماتی را ایجاد کند.

1. مرحله تعهد

در این مرحله پس از گذراندن لحظات چه تلخ و چه شیرین و در نهایت انجام کارهایی که وفاداری شریک زندگیتان ثابت شد، به او کاملا اعتماد می‌ کنید و سپس وارد مرحله تعهد می‌ شوید. هرچقدر که شما به خود مطمئن باشید اما در نهایت هر دو نفرتان نیاز به یک اطمینان دوطرفه خواهید داشت. تعهد به این معنا نیست که حتما با ازدواج ایجاد شود، تعهد باید امری قلبی و درونی باشد نه صرفا چیزی که با امضای چند برگ کاغذ ایجاد شود، در این صورت شما به همراه هم سالیان زیادی با عشق زندگی خواهید کرد.
هر زن و شوهری داستان عاشقانه خود را تجربه خواهند کرد اما در میان همه زوجین مراحل خاصی وجود دارد که برای همه مشترک است. این مراحل برای بعضی سرشار از شادی و آرامش و لذت است و بهترین خاطرات زندگی شان را رقم خواهد زد اما بعضی دیگر خاطرات خوبی را تجربه نمی‌ کنند و رابطه شان به همراه غم، نگرانی و احساسات منفی ست.

امیدواریم که رابطه تان سرشار از صمیمیت و عشق باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا