سبک زندگی

10 تکنیک بهبود خلاقیت که فکرش را هم نمی کنید

افزایش بازدید در گوگل

تکنیکهای بهبود خلاقیت

قدرت تفکر بزرگترین وجه تمایز انسان با سایر حیوانات و آفریده هاست، از همین رو باید همواره به عنوان یک عضو زنده و پویا با آن برخورد کرد و برای تقویت و بهبود خلاقیت شیوه های مختلف را به کار برد.

تمام مراکز آموزشی بزرگ و معتبر دنیا طی چندین دهه گذشته مبنا آموزش را بر ایجاد تفکر خلاق قرار داده اند و معتقدند تنها تکرار یک سری مسائل عادی و روتین نمی تواند از نسل ها پدیده ای خیره کننده بسازد.

مدارس ژاپن در شکوفایی خلاقیت به ویژه در مقاطع پایه تحصیلی پیشگام بوده و تا به امروز بهترین نتایج را کسب نموده. حال بیایید با هم در بست فارسی به ۱۰ روش خلاقانه برای بهبود تفکر خلاق بپردازیم.

بهبود حافظه و تفکر,بهبود خلاقیت,تکنیک بهبود خلاقیت

۱۰. سفر خارجی می تواند در تقویت خلاقیت موثر باشد

بدون شک مسافرت و قرار گرفتن در محیط های جدید می تواند یکی از روشهای بهبود خلاقیت باشد تا حد بسیار زیادی خلاقیت را در ذهن انسان ها شکوفا کند.

حال اگر شما به فضایی فراتر از سرزمین مادری خود که زبان و فرهنگ مشترک دارید قدم بگذارید، برای ایجاد تطابق و سازگاری مجبورید شیوه های متفاوت را امتحان کرده و همین امر خلاقیت شما را افزایش می دهد.

۹. رنگ ها بر خلاقیت تاثیر می گذارند

دنیای رنگ ها از اسرار زیادی برخوردارند، و هرکدام بر بخشی خاص از مغز تاثیر می گذارند. به عنوان مثال رنگ های تند و گرم همچون قرمز، نارنجی و ارغوانی بر قسمت های شناختی مغز و رنگ های سرد که معمولا نماد آرامشند مثل آبی، سبز، سفید، لاجوردی و لیمویی به شدت قادرند خلاقیت افراد را ترقی ببخشند.

در مدارس پیشرفته رنگ کلاس دانش آموزان را با رنگ های نام برده تزئین می کنند تا آن ها علاوه بر آرامش ذهن، در کنار هم به شکوفایی مغز و خلاقیت برسند.

روشهای بهبود خلاقیت,بهبود حافظه و تفکر,بهبود خلاقیت

۸. محدودیت ها در شکوفایی خلاقیت موثرند

شاید تا به حال جمله ” انسان ها در محدودیت ها تبدیل به ستاره می شوند” را شنیده اید. این سخن نشان می دهد زمانی که شما در شرایط سخت و در کمترین امکانات به سر می برید، مغزتان به شکلی باور نکردنی واکنش نشان داده و برای یافتن راهی قابل اجرا بیشترین تلاش خود را به کار می گیرد.

۷. وقتی مغز خسته است، خلاق تر می شود

آیا می دانستید که مغز در زمان خستگی خلاق تر است؟ بله شاید برای شما هم کمی عجیب و غیر قابل باور باشد، اما بر اساس تحقیقاتی که از سوی موسسات روانشناختی و آسیب شناسی مغز و عصب صورت پذیرفته مشخص شد که مغز در زمان خستگی نوعی امواج جدید را از خود ساطع می کند و از آن جا که به دنبال یافتن راه های ساده تر برای انجام فعالیت های دشوار است، به اوج خلاقیت خود می رسد.

البته فراموش نکنید این اتفاق زمانی رخ می دهد که شما فردی سحرخیز باشید و در طول روز ذهن و جسمتان با امور کاری و فکری درگیر است.

بهبود حافظه و تفکر,بهبود خلاقیت,تکنیک بهبود خلاقیت

۶. امبینت بهترین آوا برای بهبود خلاقیت

موسیقی امبینت نوعی از موزیک است، که ترکیبی از سبک های مختلفی همچون کرافت ورک و برایان اینو بوده و برای بهبود حافظه و تفکر کاربرد دارد. بیت های این موزیک در گام پایین و برای ورود به فضایی خلسه آور طراحی شده اند.

وجود ضرب در امبینت اهمیت ندارد و فقط سیال بودن نواها در اولویت قرار می گیرند. طبق آزمایشات به عمل آمده امبینت می تواند به شکل باور نکردنی موجبات آرامش روح و بهبود خلاقیت را به همراه آورد.

۵. نور کم احساس رهایی بیشتری را ایجاد می کند

مغز در شرایطی که بیشترین نور را از شبکیه چشم دریافت می کند، نمی تواند سازگاری و تطابق مناسبی را با ذهن برقرار سازد.

پژوهشگران بزرگ دنیا بارها افراد مختلف را در محیط های گوناگون با طیف نوری متفاوت گذاشتند و نتایج مطالعات حاکی از تغییرات محسوس فرکانس های مغز در نورهای کم و زیاد بود. رهایی ذهن در اتاق کم نور جریان بیشتری داشته و اشخاص به راحتی به بهترین مراتب تخیل و خلاقیت می رسند.

بگذارید با یک مثال ساده این مبحث را بازتر کنیم، اگر در یک اتاق بسیار روشن باشید همه چیز را خوب دیده و هرآنچه که هست را می پذیرید، اما در یک اتاق با نور کم به صورت ناخودآگاه مغز به دنبال تصویر سازی و شناخت محیط اطرافش بوده و با واکنش های بیشتری خود را به چالش می کشد.

بهبود حافظه و تفکر,بهبود خلاقیت,تکنیک بهبود خلاقیت

۴. میزکار شلوغ می تواند خلاقیت را شکوفا سازد

به زندگی افراد موفق، دانشمند و کسانی که از قدرت علمی بالایی برخوردارند، اندیشیده اید؟ این اشخاص همواره زندگی پر از اتاق های شلخته و درهم برهم دارند. فضای شلوغ به شدت در بهبود خلاقیت موثر است.

در دهه ی نود میلادی برخی پژوهشگران مطالعات گسترده ای را در زمینه تغییرات تفکر انسان ها زمانی که در محیط های مختلف قرار می گیرند، را مورد بررسی گذاشتند. نتایجی که در پایان تحقیقات به دست آمد بسیار جالب بود و اینکه افراد نابغه در اتاق های شلوغ خلاقیت باورنکردنی از خود نشان می دهند.

۳. خواب آلودگی می تواند تلنگری به خلاقیت ما بزند

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد، زمانی که وقت کافی و انرژی لازم برای انجام فعالیت ها ندارید، با خلاقیت بیشتری ساده ترین روش ها را برای اتمام مسئولیت ها به کار می بندید.

مغز در شرایط خستگی و یا در اوائل صبح که با خواب آلودگی از رخت خواب بر می خیزید، قادر است خود را به سرعت با محیط سازگار کرده و موجی از تفکرات خلاقانه را به ذهن ارسال می کند و این از مهمترین روشهای بهبود خلاقیت است.

هنوز دلیل علمی مشخصی برای این حالت پیدا نشده اما آنچه در واقعیت اثبات گردیده ظهور خلاقیت در این زمان ها می باشد.

بهبود حافظه و تفکر,بهبود خلاقیت,تکنیک بهبود خلاقیت

۲. خلاقیت به معنای بکر بودن ایده ها نیست

برخلاف باور رایج در جوامع خلاقیت به معنای بکر بودن اندیشه ها و ایده های بشر نیست، بلکه به ایجاد رابطه ای جدید و سازگار با محیط برای یافتن شیوه های نو در به سرانجام رساندن امور گفته می شود.

خیلی از مشاهدات، اختراعات و اکتشافات بزرگ بر پایه همان نظریات قبلی شکل گرفته اند و افراد موفق تر تنها با بررسی بیشتر و نگرش از دریچه ای نو توانسته اند معماهای مجهول را حل نمایند. برای مثال یک معادله دو مجهولی را با چند روش مختلف حل می کنید و در تمام جواب ها به نتیجه یکسان می رسید، این همان ایجاد رابطه های جدید است که به بهبود خلاقیت می انجامد.

۱. ورزش کنید تا خلاق شوید

ورزش و فعالیت بدنی منظم بر پایه سلامت و نشاط مهم ترین روش برای داشتن ذهن و جسمی سالم و نرمال است. از قدیم گفته اند ” عقل سالم در بدن سالم است” که نشان می دهد هر اندازه جسمی شاداب داشته باشید، فرکانس های مثبتی برای بهبود خلاقیت ایجاد می کنید.

انجام ورزش به ویژه در کنار دوستان یا افرادی که با آن ها حالی خوش دارید، به شدت تفکرتان را به چالش کشیده و اگر دقت نمایید کوچکترین خلاقیت ها را در تغییر یا ابداع حرکات ورزشی به خوبی می بینید.

با نگاهی به گذشته به این نتیجه می رسیم که ابداع بسیاری ورزش ها نیز از همین مراحل شروع شده و امروزه به فراگیرترین رشته های تخصصی بدل گردیده.

به نظر شما بهترین تکنیک بهبود خلاقیت چیست؟

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا