عجیب ترین ها

10 تا از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا

خلاصه نوشته
  • آتشفشان ها یکی از تهدیدهای بزرگ برای مناطق اطراف شان می باشند که در صورت فوران کردن می توانند آسیب های بزرگی ایجاد کنند. در سراسر دنیا آتشفشان های مختلفی وجود دارد و از همین رو احتمالا برای تان جالب باشد که با خطرناک ترین آتشفشان های جهان آشنا شوید.

با خطرناک ترین آتشفشان های دنیا آشنا شوید

شاید کمی عجیب باشد که بگوییم در گذشته های دور مردم فکر می کردند که فعالیت آتشفشان ها در نتیجه خشم و غضب خدایان بوده و برای تنبیه کردن آنان اتفاق می افتاده است!

البته که بعدها مشخص شد این حرف هیچ پایه و اساسی نداشته و تنها خرافات به شمار می رفته است.

در حقیقت علت فعالیت آتشفشان ها، ماگمای داغی است که از طریق شکاف ها به زمین می رسد و هیچ ارتباطی با خشم خدا ندارد!

بدون شک فوران یک اتشفشان می تواند خسارات زیادی ایجاد کند و در صورتی که این اتفاق به صورت ناگهانی انجام شود، می تواند آسیب های جبران ناپذیری به مناطق اطراف وارد کند.

چنانچه شما هم در این باره کنجکاو شده اید و دوست دارید که اطلاعات بیشتری درباره آتشفشان ها کسب کنید، با ما همراه باشید تا به شما 10 تا از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا را معرفی کنیم.

خطرناک ترین آتشفشان,خطرناک ترین آتشفشان جهان,خطرناک ترین آتشفشان های جهان,

10. آتشفشان تال (Taal Volcano)، واقع در فیلیپین

تال در حقیقت آتشفشانی به شکل مخروط خاکستر می باشد. مخروط خاکستر، کوهی آتشفشانی و کوچک می باشد که در اثر خروج مواد مذاب از دودکش ها و روی هم قرار گرفتن آن ها به همراه خاکسترهای آتشفشانی تشکیل می شود.

آتشفشان تال در جزیره لازون (Luzon) واقع شده و در میان دریاچه ای با همین نام قرار گرفته است.

حقیقت خطرناکی که در مورد تال وجود دارد آن است که تنها 53 کیلومتراز مانیل، با جمعیتی بالغ بر 6.1 میلیون نفر فاصله دارد.

گزارش ها نشان می دهد که این آتشفشان از سال 1572 تا به امروز 33 مورد فوران داشته است و متاسفانه حدود 5 تا 6 هزار نفر نیز جان شان را بر اثر فعالیت های آن از دست داده اند.

از آن جایی که فوران تال می تواند خسارت های زیادی ایجاد کند، فعالیت های آن مدام مورد مطالعه قرار گرفته و به طور دقیق بررسی می شود.

خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,خطرناک ترین آتشفشان,

9. اولاوون (Ulawun)، واقع در پاپوا گینه نو

یکی دیگر از خطرناک ترین آتشفشان های جهان اولاوون می باشد که در زبان محلی با عنوان “آتشفشان پدر” نیز شناخته می شود.

این آتشفشان متقارن در جزیره New Britain واقع شده و با ارتفاعی بالغ بر 2334 متر، از بلندترین آتشفشان های موجود در زنجیره آتشفشان های بیسمارک می باشد.

اولاوون تاکنون فعالیت های زیادی داشته و آمارها نشان می دهد که از سال 1700 تا به امروز 22 بار فوران کرده است.

مردم محلی حاضر در این منطقه به طور پیوسته شاهد روان شدن مقداری مواد مذاب و انفجارهای کوچک از این آتشفشان هستند.

خطرناک ترین آتشفشان جهان,خطرناک ترین آتشفشان های جهان,خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,

8. کوه نیراگونگو (Mt.Nyiragongo)، واقع در جمهوری دموکرات کنگو

جالب است بدانید که نیراگونگو با عنوان فعال ترین آتشفشان در قاره آفریقا شناخته می شود که با دریاچه های مذابش حسابی معروف شده است.

این دریاچه ها معمولا در دهانه آتشفشان ایجاد می شوند و منظره ای زیبا و در عین حال کمی ترسناک ایجاد می کنند که دیدنش خالی از لطف نیست.

متاسفانه این کوه همواره یکی از تهدیدهای بزرگ برای افرادی که در نزدیکی آن زندگی می کنند به شمار می رفته است.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عجیب ترین مجسمه های دنیا که شما را شوکه می کند

بد نیست بدانید که در سال 2002 فوران آتشفشان نیراگونگو و جاری شدن مواد مذاب آن، باعث بی خانمان شدن بیش 120 هزار نفر شد و همچنین آسیب های زیادی به این منطقه وارد کرد.

خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,خطرناک ترین آتشفشان,خطرناک ترین آتشفشان جهان,

7. کوه مراپی (Mt.Merapi)، واقع در اندونزی

یکی دیگر از خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان مراپی نام دارد که در لغت به معنی “کوه آتش” است.

جالب است بدانید که قدمت فعالیت این آتشفشان به ده هزار سال می رسد و از سال 1548 تاکنون، بارها فوران کرده است.

در نزدیکی دامنه کوه آتش شهری با عنوان یوگیاکارتا (Yogyakarta) قرار دارد که بالغ بر 400 هزار نفر جمعیت دارد. متاسفانه فوران بزرگ آتشفشان مراپی در سال 2010 باعث شد تا 353 نفر جان شان را بر اثر این اتفاق از دست بدهند.

خطرناک ترین آتشفشان های جهان,خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,

6. گالراس (Galeras)، واقع در کلمبیا

این آتشفشان قدیمی و خطرناک بیش از یک میلیون سال است که فعالیت دارد و در قسمت جنوبی کلمبیا قرار گرفته است.

گالراس از سال 1580 تا به امروز فوران های زیادی داشته و یکی از تهدید های بزرگ برای شهرهای اطرافش به شمار می رود.

این آتشفشان در نزدیکی شهری به نام پاستو واقع شده که بیش از 450 هزار نفر جمعیت دارد .

جالب است بدانید که از سال 1978 مردم تصور می کردند که این آتشفشان بالاخره خاموش شده و دیگر فعالیتی ندارد، اما فوران آن در سال 1988 ثابت کرد که این ادعا کاملا غلط و دور از انتظار بوده است.

خطرناک ترین آتشفشان,خطرناک ترین آتشفشان جهان,خطرناک ترین آتشفشان های جهان,

5. ساکوراجیما (Sakurajima)، واقع در ژاپن

ساکوراجیما آتشفشانی چینه ای است که در کشور ژاپن واقع شده است. در گذشته های دور در اطراف این آتشفشان خشکی کمی وجود داشت، اما فوران آن در سال 1914 باعث شد که مواد مذاب به درون آب و دامنه ها نفوذ کرده و باعث ایجاد خشکی هایی در اطراف کوه شود که در نهایت باعث اتصال آن به جزیره ژاپن شد.

سطح فعالیت های آتشفشان ساکوراجیما بسیار بالا بوده و از همین رو یکی از خطرناک ترین آتشفشان های جهان به شمار می رود.

هر ساله در این آتشفشان انفجارهای کم قدرت اما زیادی اتفاق می افتد که باعث پرتاب خاکستر به اطراف می شود. احتمال می رود که وقوع انفجارهای بزرگ تر می تواند خسارت های جبران ناپذیری به این منطقه وارد کند.

در نزدیکی ساکوراجیما، شهری با عنوان کاجوشیما قرار دارد که خوشبختانه در آن پناهگاه هایی مخصوص برای مواقع فوران آتشفشان و همچنین حرکت مواد مذاب وجود دارد.

خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,خطرناک ترین آتشفشان,

4. پوپوکاتپتل (Popocatepetl)، واقع در مکزیک

پوپوکاتپتل آتشفشان جذاب و خطرناکی است که دهانه آن با از یخچال هایی طبیعی پوشیده شده و در فاصله 56 کیلومتری از مکزیکوسیتی قرار گرفته است.

در دامنه های این آتشفشان جمعیت زیادی زندگی می کنند و آمارها نشان می دهد که پوپوکاتپتل از سال 1519 تا به امروز بیش از 20 بار فوران کرده است.

آخرین باری که این آتشفشان فوران بزرگی داشت، به سال 2000 برمی گردد که خوشبختانه تخلیه به موقع و سریع مناطق مسکونی اطراف توانست از ایجاد یک فاجعه بزرگ انسانی جلوگیری کند.

خطرناک ترین آتشفشان جهان,خطرناک ترین آتشفشان های جهان,خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,

3. یلوستون کالدرا (Yellowstone Caldera)، واقع در ایالات متحده آمریکا

چشمه های حبابی پارک ملی همواره یکی از جذاب ترین مناطق برای توریست ها به شمار می رود که هر ساله از بازدید کنندگان زیادی میزبانی می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از عجیب ترین اتاق خواب های دنیا

اما حقیقت آن است که در زیر این پارک زیبا و خیره کننده، یکی از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا قرار دارد که فوران کردنش می تواند تمام بخش های واقع در غرب آمریکا را نابود سازد!

جالب است بدانید که یلوستون کالدرا با عنوان آخرین ابر آتشفشانی شناخته می شود که در دنیا فوران کرده است.

یلوستون کالدرا در واقع یک ابر آتشفشان و یا Super volcano می باشد که فوران آن بیش از یک هزار کیلومتر مربع را در بر گرفته و همچنین انفجارهای ناشی از آن از بیشتر مناطق کره زمین قابل رؤیت خواهد بود.

آتشفشان حاضر در این منطقه 2 میلیون سال پیش با عنوان اولین ابر آتشفشان فوران کرده بود، اما آخرین فعالیت آن به بیش از 600 هزار سال پیش برمی گردد.

برای درک بهتر عظمت این آتشفشان بهتر است بدانید که آخرین فوران آن حدود 25 بار قوی تر و شدیدتر از کوه سنت هلن بود و حتی باعث شد که تغییراتی کلی در جو زمین ایجاد شود!

خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,خطرناک ترین آتشفشان,خطرناک ترین آتشفشان جهان,

2. کوه وزوو (Mount Vesuvius)، واقع در ایتالیا

کوه وزوو در خلیج ناپل و منطقه کامپانیای ایتالیا واقع شده است که با توجه به تاریخ طولانی فعالیت ها و فوران هایش امروزه با عنوان یکی از خطرناک ترین آتشفشان های جهان شناخته می شود.

بررسی ها نشان می دهد که چرخه فورانی این آتشفشان هر بیست سال یک بار می باشد، اما آخرین فعالیت شدید آن به سال 1944 بازمی گردد.

این کوه در فاصله 8 کیلومتری از شهر ناپل قرار گرفته است که حدود 3 میلیون نفر جمعیت دارد و با عنوان متراکم ترین منطقه آتشفشانی دنیا شناخته می شود.

جالب است بدانید که آتشفشان وزوو تنها آتشفشان در اروپاست که در قرن گذشته فوران داشته است. معروف ترین فوران این آتشفشان به 79 سال پس از میلاد برمی گردد که در آن حادثه، شهرهای پمپی و هرکولانوم به طور کامل تخریب شدند.

خطرناک ترین آتشفشان های جهان,خطرناک ترین آتشفشان های دنیا,خطرناک ترین آتشفشان های فعال جهان,

1. ماونا لوا (Mauna Loa)، واقع در هاوایی

ماونا لوا از نظر حجم و وسعت با عنوان بزرگ ترین آتشفشان دنیا شناخته می شود که به همراه 5 آتشفشان دیگر جزیره هاوایی را تشکیل داده اند.

این آتشفشان در صد هزار سال گذشته فعال بوده و بارها فوران کرده است. آخرین فعالیت بزرگ ماونا لوا به سال 1984 برمی گردد و به طور کلی بزرگ ترین تهدیدش حرکت مواد مذاب جاری شده از آن می باشد.

خوشبختانه کم بودن سرعت حرکت مواد مذاب این کوه باعث شده است تا خطری جدی زندگی ساکنان را تهدید نکند، اما باید بدانید که انفجارهای بزرگ تر می توانند روی سرعت حرکت این مواد تاثیر گذاشته و آن را بیشتر کنند.

ماونا لوا یکی از خطرناک ترین آتشفشان های دنیا می باشد که خطرات دیگری نیز برای منطقه دارد. یکی از این خطرات مربوط به رانش زمین می باشد که ممکن است در اثر فروریختن پهلوهای این آتشفشان ایجاد شود.

خوشبختانه احتمال وقوع این اتفاق پایین است و چندان مورد نگران کننده ای نخواهد بود.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا