کسب و کار

10 نکته کلیدی برای افزایش هوش مالی کودکان

خلاصه نوشته

  • اولین کسانی که می توانند در تقویت هوش مالی کودکان موثر باشند والدین هستند. اما چرا بسیاری از کودکان آمادگی وارد شدن به مباحث مالی را ندارند؟ یکی از اصلی ترین علل آن ناتوانی والدین در صحبت کردن درباره مسائل مالی می باشد.

نکاتی در مورد افزایش هوش مالی کودکان

برخی از پدر و مادران دارای طرز تفکر اشتباهی در زمینه صحبت کردن با کودکان در محور مسائل مالی می باشند. آن ها معتقدند صحبت کردن با کودکان در زمینه مسائل مالی توقع آنان را از والدینشان افزایش می دهد. برخی دیگر از والدین، خود اطلاع دقیقی در زمینه مدیریت منابع مالی ندارند که بخواهند اطلاعات خود را با فرزندان به اشتراک بگذارند در نتیجه آنان نیز همانند گروه قبلی در تربیت و تقویت هوش مالی کودکان ناکام مانده و کودکانی با هوش مالی بسیار ضعیف تحویل اجتماع می دهند. چنین کودکانی حتی در سنین بزرگسالی نیز قادر نخواهند بود از داشته های خود برای کسب ثروت استفاده نمایند در نتیجه از هم سن و سالان خود جا مانده و سطح مالی ضعیف تری دارند.

برای آن که بتوانید مانع ضعیف ماندن هوش مالی کودکان خود شوید و در تقویت این هوش به کودکان خود کمک کنید در مرحله اول به تغذیه مناسب برای افزایش هوش توجه کنید و در ادامه این مقاله با ما همراه باشید..

نکاتی که والدین باید در آموزش هوش مالی کودکان به خاطر بسپارند:

آموزش هوش مالی,آموزش هوش مالی به کودکان,افزایش هوش مالی کودک

10. والدین در آموزش های مالی خود هماهنگ باشند

در خانواده های ایرانی اغلب مادرها به علت قلب رعوف تری که دارند نمی توانند سخت گیری به فرزندان را تحمل کنند. از سمت مقابل پدری که می خواهد مسائل مربوط به بودجه بندی و پس انداز را به فرزند خود بیاموزد خیر او را می خواهد، اما مادر بخاطر مهربانی بیش از حد و ندانسته با فراهم کردن مایحتاج فرزندش نه تنها روش های آموزشی را دور میزند بلکه جایگاه پدر را از دیدگاه فرزند خراب می کند. از آن پس فرزند پدر خود را به مانند یک انسان خشن و خسیس می بیند و دیگر قادر به صمیمیت با او نمی باشد. بنابر همین دلایل ذکر شده توصیه می شود والدین پیش از شروع به آموزش هوش مالی به فرزندانشان ابتدا با یک دیگر مشورت کرده و در این زمینه با هم توافق داشته و هماهنگ باشند.

9. به شخصیت فرزندان در آموزش هوش مالی توجه کنید

هریک از والدین باید پیش از شروع آموزش های لازم در زمینه تقویت هوش مالی آشنایی دقیقی با شخصیت فرزندان خود داشته باشند. برخی فرزندان به صورت معمول پر خرج بوده و اهل پس انداز نیستند اما برخی دیگر دارای شخصیت قانع هستند که در بیشتر مواقع پول های خود را پس انداز می کند. این تفاوت شخصیت باعث می شود مراحل آموزش برایشان متغیر باشد و این راه برایشان سخت تر و یا آسان تر باشد. عمدتاً آموزش مسائل مالی به کودکی که اهل پس انداز است بسیار راحت تر است تا آن که به کودک پرخرج آموزش دهید، زیرا این کودک باید زمان زیادی را سپری کند تا بتواند عادت ناپسند خود را ترک دهد.

افزایش هوش مالی کودکان,هوش مالی برای کودکان,هوش مالی در کودکان

8. کاری کنید که کودکان خواسته ها و نیاز هایشان را بشناسند

نیاز های انسان به دو گروه اصلی تقسیم می شود: اولین گروه نیاز های ضروری است که شامل خوراک، پوشاک و مسکن می شود (زندگی بدون این نیاز های ضروری امکان پذیر نیست) اما گروه دوم نیاز های غیر ضروری و جانبی می باشد. تمامی نیاز هایی که در گروه اول جای نداشته باشند شامل نیاز های غیر ضروری می شوند و در گروه دوم قرار می گیرند. عمده ترین مشخصه نیاز های غیر ضروری توانایی ادامه زندگی بدون به دست آوردن آن ها می باشد.

شناساندن این دو گروه نیاز به کودکان یکی از الزاماتی است که در طی آموزش افزایش هوش مالی کودک باید صورت بگیرد. کودکانی که بتوانند تفاوت میان نیاز های ضروری و غیر ضروری را درک کنند راحت تر می توانند از نیاز های غیر ضروری خود دل بکنند و دیگر مانند هم سن و سالانش برای به دست آوردن عروسکی کوچک پافشاری نمی کند. آن ها به راحتی درک می کنند که والدین باید درآمد های خود را در جهت تامین نیاز های ضروری صرف کنند.

این مطلب را از دست ندهید
آموزش زبان انگلیسی با گروه آموزشی نوین تن

7. آموزش مهارت های پولی و مالی به کودکان را از سنین پایین شروع کنید

با تصورات اشتباه خود هرگز فرصت های مفید برای آموزش به کودکان را از دست ندهید. بسیاری از والدین گمان می کنند کودکان توانایی درک بسیاری از مسائل از جمله مسائل مالی را ندارند که این تصور کاملا اشتباه است. پژوهشگران دانشگاهی در آمریکا با آزمایش برروی کودکان 3 تا 4 ساله دریافته اند که ذهن کودکان آمادگی بیشتری برای درک تمامی مسائل را بیش از بزرگسالان دارد. چنانچه کودکی مهارتی را بیاموزد محال است آن را فراموش کند به همین علت است که توصیه می شود آموزش هوش مالی به کودکان را از سنین پایین آغاز کنید. در این زمینه لازم است ابتدا صبر کودک را بسنجید زیرا برای رسیدن به هر هدفی داشتن صبر و بردباری مهم ترین قسمت کار است.

برای آن که صبر کودک را افزایش دهید خوراکی ها را روزانه با تمرین به دست او دهید، برای این کار دو عدد شکلات تهیه کنید در ابتدا یکی را به او بدهید اما قبل از آن که کودک شروع به خوردن خوراکی کند بگویید اگر 10 دقیقه صبر کند بجای یک شکلات دوتا به او می دهید. با این کار کودک درمیابد که گاهی لازمه رسیدن به خواسته های بزرگ تر گذشتن از داشته های کوچک می باشد.

هوش مالی فرزندان,هوش مالی کودکان,هوش مالی کودکان چیست

6. با سخنرانی کردن نمی توان اطلاعات مالی را به کودک منتقل کرد

بچه ها بی حوصله تر از آن اند که بتوانند مسائل آموزشی را در قالب درس هایی به صورت یکجا یاد بگیرند، بنابراین اگر والدین می خواهند اطلاعات مالی و اقتصادی را در اختیار کودکان قرار دهند بایستی روش جدید و کودکانه ای برای این کار در پیش گیرند. آموزش تمامی مسائل به کودکان با روش های بازی و سرگرمی شاید آهسته تر منتقل شود اما گیرایی کودک افزایش یافته و اطلاعات در حافظه بلند مدت او ثبت می شود. اگر دیده باشید این روز ها آموزش زبان جدید، نقاشی و حتی ریاضی در تمامی آموزشگاه ها به صورت بازی های کودکانه ای به بچه های زیر 7 سال آموزش داده می شود و پس از گذراندن دوره آموزشی موفقیت کودکان در زمینه آموزش ها چیزی باور نکردنی است.

یکی از روش های استانداردی که برای افزایش هوش مالی کودکان به وسیله سرگرمی وجود دارد این است که والدین 3 قلک تهیه کنند و هریک را برای موارد خاصی درنظر بگیرند. یکی قلک پس انداز کودک باشد، دیگری قلک مخارج و آخرین قلک برای بخشیدن. به کودک در قالب بازی بیاموزید که خرجی روزانه خود را در بین این سه قلک به صورت دلخواه تقسیم کند و در این راه اورا یاری دهید. خیلی زود متوجه می شوید که کودک دلبندتان مسائل بودجه بندی را به راحتی آموخته است و می تواند بدون کمک شما به تنهایی کارهای خود را از پیش ببرد.

5. رفتار والدین در مسائل مالی بهترین آموزش برای کودکان است

مهم ترین الگوی رفتاری و آموزشی در سنین خردسالی برای فرزندان والدین آن ها می باشند. والدین بایستی پیش از هر آموزشی رفتار های خود را اصلاح کنند سپس شروع به راهنمایی فرزندان در زمینه اصلاح رفتار های نامناسب داشته باشند. برای مثال والدینی که خود نمی توانند حساب پس اندازی تشکیل دهند و مازاد درآمد را بر روی آن ذخیره کنند نباید انتظار داشته باشند فرزندان در آینده این رفتار نامناسب را باخود به همراه نداشته باشد.

آموزش هوش مالی,آموزش هوش مالی به کودکان,افزایش هوش مالی کودک

4. با کودکان درباره اشتباهات مالی خود به درستی صحبت کنید

هر شخصی ممکن است در طول زندگی خطاهایی مرتکب شود چه بسا این خطا از لحاظ مالی باشد و زیان هایی را برای آن فرد ایجاد کند. اما هر اشتباهی قابل جبران می باشد، چنانچه در گذشته از لحاظ مالی اشتباهی مرتکب شدید از آن به عنوان یک بهانه برای ناکامی در رسیدن به ثروت استفاده نکنید، بلکه سعی کنید با جبران اشتباه به موفقیت های بزرگتری دست یابید و این موضوع را به صراحت با فرزندان خود درمیان بگذارید. در هنگام بازگو کردن اشتباهات برای درس گرفتن کودکانتان وارد جزئیات نشوید زیرا این کار نشان می دهد که اشتباه جزئی از خاطرات فراموش نکردنی شما می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه افزایش فالوور واقعی در اینستاگرام

3. در مورد میزان درآمدتان با فرزندان خود صادق باشید

خیلی از مواقع مشاهده شده که زمانی که کودک درخواست نا به جایی از پدر یا مادر خود دارد آن ها به دروغ می گویند پول نداریم. در این زمان اگر والدین مبلغی را برای خرید کالای مورد نیاز خود خرج نمایند هضم آن کودک سخت بوده و متوجه دروغ والدین خود می شود. این کار نه تنها تربیت شخصی کودک را با مشکل مواجه می کند بلکه هوش مالی در کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین توصیه می شود هریک از والدین چنانچه توانایی مهیا کردن خواسته های فرزند خود را ندارند حقیقت آن را به صورت واضحی برای فرزند خود بازگو کنند. با این کار کودک نیز به مرور زمان مسئله را درک کرده و از خواسته های اضافی خود کاهش می دهد.

افزایش هوش مالی کودکان,هوش مالی برای کودکان,هوش مالی در کودکان

2. از برنامه های مالی خود خیلی احساس نارضایتی نکنید

چنانچه فرزندی خردسال در منزل دارید از غر زدن زیاد و ایجاد انرژی منفی در خانه خودداری نمایید. به خاطر بسپارید مسائل کاری تنها در حوزه کاری شما می باشد و نباید به منزل شخصی درج پیدا کند.

بسیاری از افراد طبق عادت تمامی مسائل کاری و مشکلات اقتصادی خود را در منزل به صورت خود خوری و ناراحتی بیان می کنند و با این کار سعی در آرام کردن اعصاب خود دارند. اما آن ها متوجه نیستند که این رفتار اثرات منفی بر روی کودکان برجای می گذارد و دیدگاه آن ها را به نسبت آینده ای که در پیش دارند خراب می کند. در چنین جو منفی آیا کودکان می توانند آینده ای پر رونق برای خود تصور کنند؟ خیر این هرگز امکان پذیر نمی باشد. پس سعی کنید رفتار های خود را هرچه سریع تر اصلاح کنید

1. اختلافات مالی را با شریک زندگی خود علنی نکنید

همیشه رواشناسان سفارش می کنند زن و شوهر اختلافات و دعواهای خود را در مقابل فرزندان شروع نکنند، زیرا هر رفتار نامناسبی می تواند بر روی تربیت و اعصاب کودک اثر گذار باشد. این اختلافات اگر در زمینه مالی باشد باعث می شود کودک در آینده از لحاظ مالی بسیار ضعیف تر از دیگران عمل کند و سطح مالی پایینی قرار بگیرد. بنابراین لازم است هریک از والدین برای انجام روش هایی در زمینه افزایش هوش مالی کودکان ابتدا نظرات خود را با هم درمیان بگذارند و اختلافات را حل کنند تا پس از آن با مشکلی برخورد نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن