سبک زندگی

20 راه برای زندگی شادتر

20 راه برای همیشه شاد بودن

همه‌ ی ما می‌ خواهیم که در کنار تمام مشکلات روزمره، زندگی شاد را تجربه کنیم. بیشتر ما فکر می‌ کنیم که برای همیشه شاد بودن باید یک زندگی بدون مشکل و سختی داشته باشیم؛ اما واقعیت این است شادی زمانی به سراغ ما می‌ آید که بتوانیم با مشکلات زندگی کنار آمده و از شادی به عنوان یک سلاح قدرتمند برای رویارویی با سختی‌ های زندگی استفاده کنیم. شاید به نظر بیاید که این کار بیش ‌از اندازه سخت است؛ اما باید گفت در واقع راه‌ های ساده‌ ای برای شاد بودن در زندگی وجود دارد که همه‌ ی ما آن‌ها را می‌ شناسیم اما ممکن است گاهی فراموش کنیم که از آن‌ ها استفاده کنیم.

در این مطلب 20 مورد از روشهای همیشه شاد بودن در زندگی را مطرح می‌ کنیم تا شما را برای رسیدن به موفقیت همراهی کند. پیشنهاد ما این است که این 20 مورد را درجایی یادداشت کرده و همیشه همراه خود داشته باشید و آن‌ ها را مرور کنید تا در ذهن شما جای بگیرند.

برای همیشه شاد بودن,راه های همیشه شاد بودن,راه همیشه شاد بودن,

1. در زندگی خود جسارت داشته باشید.

بسیاری از ما به بهانه‌ ی تواضع، از صحبت کردن در مورد توانمندی‌ ها و موفقیت‌ هایمان گریزان هستیم. اگر می‌ خواهیم که فردی موفق باشیم، باید بتوانیم که توانایی‌ ها و مهارت‌ های خود را به‌ خوبی به دیگران ارائه کنیم. اگر تمام عمر فردی خجالتی و کم حرف باشیم، احتمالاً دیگران هیچ‌ گاه راجع به توانایی‌ های ما چیزی نخواهند فهمید. بنابراین شجاع باشید، جسارت به خرج دهید و درهای جدیدی به روی زندگی خود باز کنید.

2. افراد مثبت اندیش را در کنارتان نگه دارید.

همان‌ طور که می دانید افکار و احساسات اصلی ما فرآیندی از افکار و احساسات افرادیست که نزدیک‌ ترین روابط را با ما دارند. بنابراین اگر می‌ خواهید زندگی شادی را تجربه کنید، یک راه همیشه شاد بودن این است که با افراد شاد و مثبت اندیش، نشست‌ و برخاست کنید. اگر می‌ خواهید که مثبت نگر باشید، دوستان تان را از بین افراد مثبت نگر انتخاب کنید. افکار مثبت باعث می‌ شوند که احساس بهتری نسبت به زندگی خود داشته باشید. در این زمان بهترین اتفاقات و ایده‌ های دنیا به سمت شما سرازیر می‌ شوند. اگر خواهان رسیدن به موفقیت در زندگی هستید، تلاش کنید که روابط خود را با افراد بدبین و منفی نگر قطع کرده و به جای آن با افراد مثبت نگر و شاد ارتباط برقرار کنید.

راههای شاد بودن در زندگی,روشهای همیشه شاد بودن,همیشه شاد بودن,

3. روابط اجتماعی خود را گسترش دهید.

هرچه افراد بیشتری را در زندگی خود بشناسید، امکان روبرو شدن با موقعیت‌ ها و فرصت‌ های جدید برای شما بیشتر می‌ شود. افراد مختلف می‌ توانند دوست شما باشند، در مشکلات و مسائل مختلف به شما کمک کرده و اجازه ندهند که به تنهایی به جنگ مشکلات بروید. علاوه بر این، شما نیز می‌ توانید در زمان‌ هایی که کسی به کمک شما نیاز دارد حاضر باشید و به دیگران کمک کنید. این مسئله باعث می‌ شود که حس بهتری نسبت به زندگی و خودتان داشته باشید. بنابراین حتی اگر دوستی‌ های عمیقی نیز تشکیل ندهید اهمیتی ندارد؛ در هر صورت اجازه ندهید که تنها بمانید.

4. به کارهای مورد علاقه‌ ی خود بپردازید.

معمولاً بسیاری از ما زمان خود را برای انجام کارهایی صرف می‌ کنیم که برای خوشایند کردن دیگران انجام می‌ شود و یا اینکه اعتبار ما را در نظر دیگران بالا می‌ برد. اگر می‌ خواهید خوشحال باشید، یکی از روشهای همیشه شاد بودن این است که کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید. برای کسب تائید دیگران هیچ کاری را انجام ندهید. هنگامی ‌که به کارهای مورد علاقه‌ ی خود می‌ پردازید، بیشتر از هر زمان دیگری شاد و پرانرژی هستید. بنابراین دست به کار شوید و به سراغ علاقه های تان بروید.

برای همیشه شاد بودن,راه های همیشه شاد بودن,راه همیشه شاد بودن,

5. خوش‌ بین باشید.

داشتن افکار منفی هیچ کمکی به شما نمی‌ کند تنها باعث می‌ شود که بیشتر و بیشتر درگیر مشکلات گذشته و آینده‌ ی خود شوید. اگر در گذشته مشکلاتی وجود داشته است، آن‌ ها را رها کنید و دید مثبتی به آینده داشته باشید. این مورد از راز های شاد بودن در زندگی بوده و تنها راهی است که می‌ توانید از زمان حال خود لذت ببرید. حتی در اوج مشکلات نیز قطعاً می‌ توانید چیزهایی در زندگی خود پیدا کنید که جنبه‌ ی مثبت داشته باشند. بنابراین سعی کنید به جای منفی‌ بافی، روی آن‌ ها تمرکز کرده و خوش‌ بینانه منتظر آینده‌ ی خود باشید.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش اثبات شده شناخت شخصیت افراد

6. زندگی را سخت نگیرید.

تفاوت بین انسان‌ های شاد و انسان‌ های غمگین به نگاهی که به زندگی دارند برمی‌ گردد. اگر می‌ خواهید فردی شاد باشید، بهتر است که بدانید زندگی مانند یک صحنه‌ ی بزرگ است که هریک از ما نقش خود را بر روی آن ایفا می‌ کنیم و می‌ رویم. اگر زندگی را زیادی سخت بگیرید، قادر نخواهید بود نقشی زیبا بر روی صحنه اجرا کنید. بنابراین یکی از رازهای موفقیت و شادی در زمدگی همین است. انسان‌ های شاد از نقش خود در زندگی لذت می‌ برند حتی اگر این نقش پر از مشکلات و سختی‌ های مختلف باشد. اگر شکست خوردید، بدانید که هنوز هم زمان برای شما باقی است، برخیزید و تلاش کنید که دفعه‌ ی بعد پیروز میدان باشید.

راههای شاد بودن در زندگی,روشهای همیشه شاد بودن,همیشه شاد بودن,

7. همیشه لبخند بر لبان خود داشته باشید.

یکی از راههای شاد بودن در زندگی، لبخند زدن است که نه تنها باعث می‌ شود که دیگران احساس بهتری از بودن کنار شما داشته باشند، بلکه به خود شما نیز حس بهتری منتقل می‌ کند. تحقیقات مختلف نشان داده که لبخند زدن می‌ تواند به طرق مختلف به بالا رفتن اکسیژن خون و فعالیت بهتر دستگاه‌ های دفاعی و عصبی بدن کمک کند. بنابراین سعی کنید در هر شرایطی لبخند به لب داشته باشید. بعد از مدتی لبخند زدن به جزئی از زندگی و شخصیت شما تبدیل خواهد شد.

8. برای خودتان احترام قائل شوید.

هر کسی در هر سطحی همواره می‌ تواند به موفقیت‌ های کوچک و بزرگی دست پیدا کند. مقایسه کردن خود با دیگران باعث می‌ شود که هیچ‌ گاه از موفقیت‌ های خود لذت نبرید. بنابراین سرزنش و یا تحقیر خود را کنار گذاشته و سعی کنید برای خودتان و همچنین موفقیت‌ هایتان ارزش قائل شوید و آن‌ ها را محترم بشمرید.

برای همیشه شاد بودن,راه های همیشه شاد بودن,راه همیشه شاد بودن,

9. نیمه پر لیوان را ببینید.

سعی کنید در زندگی به دنبال اتفاقات مثبت باشید و بیشتر از همه روی آن‌ ها تمرکز کنید. اتفاقات و اخبار بدی همه روز از سراسر دنیا به گوش ما می‌ رسد. تمرکز کردن بر روی اتفاقات منفی دنیا، باعث می‌ شود که همواره احساسات منفی در زندگی شما جاری باشند. بنابراین به نکات مثبت توجه کرده و سعی کنید روی آن‌ ها تمرکز کنید. اتفاقات خوبی نیز در این دنیا وجود دارند که می‌ توانند به شما انگیزه‌ ی زیادی برای ادامه‌ ی زندگی بدهند. به افراد موردعلاقه‌ تان توجه کنید و سعی کنید که حس خوب با هم بودن را در کنار آن‌ ها تجربه کنید.

10. غذاهای سالم بخورید.

تغذیه‌ ی سالم می‌ تواند بر عملکرد مغز و همه‌ ی اندام‌ های بدن شما تأثیر مثبت گذاشته و حس بهتری نسبت به زندگی و محیط پیرامونتان در شما ایجاد کند. هیچ‌ گاه برنامه‌ های سخت ‌گیرانه‌ ی غذایی را به بدن خود تحمیل نکنید. خودتان را دوست داشته باشید و اجازه بدهید که بدنتان از یک برنامه‌ ی غذایی مناسب و متعادل بهره‌ مند شود.

راههای شاد بودن در زندگی,روشهای همیشه شاد بودن,همیشه شاد بودن,

11. بی‌ دلیل و یا با دلیل بخندید.

خنده باعث ترشح هورمون‌ های شادی مانند اندورفین در بدن می‌ شود. وقتی که می‌ خندید حتماً احساس بهتری به زندگی پیدا می‌ کنید. در زمانی که حس بهتری دارید معمولاً شانس شما برای موفقیت بالا می‌ رود. اگر برایتان سخت است که بخندید، به سراغ فیلم‌ های طنز و کمدی بروید. مطمئن شوید که حتماً در طول روز زمان‌ هایی را به تفریح و خنده اختصاص داده باشید.

12. اتفاقات جدیدی در زندگی خود خلق کنید.

اینکه به طور مداوم به روش قدیمی خود زندگی کرده و افکار و احساسات قدیمی خود را نگه دارید باعث می‌ شود که زندگی شما بوی کهنگی بگیرد. بهتر است مشکلات گذشته را فراموش کرده و تلاش کنید که اتفاقات جدیدی در زندگی خود رقم بزنید. این شما هستید که باید برای خودتان فرصت‌ های مختلف را ایجاد کنید. بنابراین هرگز شانس یک زندگی دوباره را از دست ندهید. هر روز می‌ تواند یک شروع دوباره برای ادامه‌ ی زندگی شما باشد.

برای همیشه شاد بودن,راه های همیشه شاد بودن,راه همیشه شاد بودن,

13. در زندگی خود خلاقیت داشته باشید.

خلاقیت یکی دیگر از روشهای همیشه شاد بودن بوده که در هر زمینه‌ ای می‌ تواند روحیه‌ ی شما را تازه کند. مهم نیست که چه‌ کاری انجام می‌ دهید. تفریح، ورزش، سرگرمی، کارهای هنری و یا حتی فعالیت‌ های اجتماعی؛ مهم این است که با خلاقیت در این کارها سطح رضایت خود از زندگی را بالاتر ببرید. اگر کاری را انجام بدهید که برای شما لذت‌ بخش است، بنابراین انرژی‌ های منفی را از خود دور کرده و احساس بهتری نسبت به خودتان پیدا خواهید کرد.

این مطلب را از دست ندهید
کمبود اعتماد به نفس باعث ایجاد چه مشکلاتی می شود؟

14. رنگ و بویی تازه در زندگی خود ایجاد کنید.

به لوازم و کارهای قدیمی خود نچسبید. تلاش کنید که حتی با برداشتن قدم‌ های کوچک، تغییری در زندگی خود ایجاد کنید. یک کار جدید یاد بگیرید، لوازم تازه بخرید، از ایجاد تغییرات نترسید و به آن‌ ها با دید مثبت نگاه کنید. نیازی نیست که همواره در حال تغییر هدف‌ های خود باشید. می‌ توانید در طول مسیرِ رسیدن به اهدافتان، گاهی تغییراتی نیز در اهداف کوچک‌ تر خود ایجاد کنید.

راههای شاد بودن در زندگی,روشهای همیشه شاد بودن,همیشه شاد بودن,

15. قدرت آفتاب را دست‌ کم نگیرید.

سعی کنید در طول روز حتی اگر شده برای مدت کوتاهی از خانه بیرون رفته و زیر نور آفتاب قدم بزنید. نور آفتاب تأثیرات معجزه‌ آسایی برای دور کردن افکار منفی و همچنین احساس خستگی و افسردگی از شما دارد. بنابراین پرده‌ های خانه را کنار زده و اجازه بدهید که نور طبیعی وارد خانه‌ ی شما شود. گاهی نیز به تنهایی یا همراه با دوستانتان به بیرون از خانه رفته و اجازه بدهید که نور آفتاب حس و حال بهتری به شما ببخشد.

16. زندگی را برای خود و اطرافیانتان دشوار نکنید.

گاهی انجام بعضی از کارهای ساده برای ما بسیار دشوار به نظر می‌ رسد. اگر فکر می‌ کنید که کسی از دست شما ناراحت است، به سادگی می‌ توانید به او تلفن کرده و بابت رفتار خود عذرخواهی کنید. مطمئن باشید که حس بهتری بعد از آن به سراغ شما می‌ آید. اگر لوازمی در منزل دارید که برای سال‌ ها از آن‌ ها استفاده نکرده‌ اید، مانندِ لباس‌ های قدیمی سعی کنید آن‌ ها را دور بیندازید. بار اضافه به دوش خودتان نگذارید. گاهی همین تغییرات کوچک می‌ توانند نتایج بزرگی در زندگی شما داشته باشند.

برای همیشه شاد بودن,راه های همیشه شاد بودن,راه همیشه شاد بودن,

17. فعالیت‌ های هنری را در برنامه‌ ی خود قرار دهید.

بهترین راه برای شاد بودن در زندگی انجام کارهای هنری است چرا که باعث دور شدن افکار منفی از ذهن شما می شود. می‌ توانید از یک کتاب رنگ‌ آمیزی و یا سر زدن به یک نمایشگاه آثار هنری شروع کنید. به هر حال حوزه‌ ی فعالیت‌ های هنری وسیع است و شما می‌ توانید که کارهای زیادی را برای انجام دادن انتخاب کنید. در نهایت بدانید که هیچ چیز مانند هنر نمی‌ تواند احساس آرامش را در ذهن شما جاری کند. بنابراین از انجام کارهای هنری هرگز غافل نشوید.

18. بدانید که انسان خوشبختی هستید.

حتی اگر اتفاقات بد زیادی برای شما پیش آمده باشد، اما باز هم چیزهایی در زندگی دارید که می‌ توانید بابت آن‌ ها شکرگزار باشید. اتفاقات خوشایند زیادی حتماً در گذشته‌ ی شما وجود داشته است که می‌ توانید به آن‌ ها فکر کنید و خود را فردی خوش‌ شانس و خوشبخت بدانید. حتی باوجود کمترین امکانات نیز می‌ توانید به دنبال اهداف خود رفته و مسیر زندگی خود را طی کنید. هرگز اجازه ندهید که اتفاقات ناخوشایند مانع قدم برداشتن شما در مسیر اهدافتان شوند. همواره به تلاش کردن ادامه بدهید و بدانید که همواره خوشبخت هستید.

راههای شاد بودن در زندگی,روشهای همیشه شاد بودن,همیشه شاد بودن,

19. از جذابیت‌ های ظاهری غافل نشوید.

گاهی استفاده از یک جواهر و یا لباس خاص می‌ تواند حس بهتری به شما ببخشد. اگر این‌ طور است پس حتماً این کار را انجام بدهید. اگر فکر می‌ کنید که استفاده از رنگ خاصی در لباس‌ هایتان بیشتر از بقیه‌ ی رنگ‌ ها به شما می‌ آید، پس از این کار غافل نشوید. این کار باعث می‌ شود که حس بهتری نسبت به ظاهر خودتان پیدا کنید. توجه به این نکات کوچک می‌ تواند تأثیرات زیادی بر روحیه‌ ی شما بگذارد.

20. طبیعت را دوست خود بدانید.

از صدای آب گرفته تا تماشای گل‌ ها می‌ توانند آرامش زیادی در وجود شما برانگیزند. تماشای مناظر زیبای طبیعی، گوش کردن به صدای آب و غرق شدن در آرامش بی‌ کران طبیعت می‌ تواند تمام احساس‌ های منفی را از ذهن شما بیرون کند. افکار مثبت جایگزین افکار منفی خواهند شد و قادر خواهید بود که بهتر از گذشته از ذهن خود استفاده کنید. بنابراین حتی گشت و گذار در پارک‌ های معمولی را نیز از دست ندهید. هر جا که نشانی از طبیعت باشد، احساس بهتری نیز نسبت به زندگی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا