سبک زندگی

10 راز برای رسیدن به موفقیت زنان در زندگی شخصی و شغلی

خلاصه نوشته
  • قطعا زنان موفق دارای ویژگی هایی خاصی هستند اما زن یا مرد بودن تاثیری در کسب موقعیت های برتر نخواهد داشت چراکه همه چیز بستگی به فعالیت های فردی و شخصی و تلاش برای رسیدن به مراتب بالا تر دارد.

رازهای رسیدن به موفقیت زنان

امروزه در تمام جوامع زنان توانسته اند بنا بر نوع فرهنگ رایج یا قوانین مصوب هر کشوری حضوری پررنگ تر در اجتماع پیدا کنند.

اگر چه هنوز هم خیلی از بانوان به جایگاه اصلی خود و مرتبه ای که استحقاقش را دارند نرسیده اند، اما در مقایسه با گذشته پیشرفت های خوبی شکل گرفته.

زنان موفق تمام تفاوت ها، دیدگاه ها و موانع موجود بر سر راه خود را شناخته و با تامل و تفکر آن ها را از میان برداشته اند.

بدون شک هیچ پیروزی ساده و بی دردسر تحقق نمی پذیرد، پس با توکل بر خدا، قدرت اراده، تدبیر و دانش کافی قفل ها را گشوده و مسیر درست را انتخاب نمایید. اکنون قصد داریم شما را با 10 رازی که زنان را در زندگی شخصی و شغلی موفق نموده اند آشنا سازیم.

راز موفقیت زنان,راز موفقیت زنان ثروتمند,راز موفقیت زنان شاغل,

10. نگران چیزهایی که روحیه تان را خراب می کند، نباشید

یکی از ویژگی های ذاتی بانوان حس نگرانی و استرسی است که در تمام بخش های زندگی ذهن شان را درگیر می کند.

شما به عنوان یکی از زنان موفق باید فکر خود را از نگرانی های بی موردی که شاید هرگز رخ ندهند، خالی نموده و تمام تمرکز را بر امور واقعی و وظایف محوله قرار دهید.

هیجان های کاذب همیشه قادر به ترقی دادن شما نیستند در برخی موارد درگیری ذهنی با مسائل کم اهمیت یا پیشامدهایی که هنوز اتفاق نیوفتاده اند، سردرگمی به دنبال داشته و شما را از مسیر صحیح منحرف می سازد.

9. به کلیشه ها اهمیت ندهید

کلیشه های زندگی زنان تقریبا همگی از یک چارچوب مشخص برخوردارند؛ به طور مثال یک بانویی که علاوه بر نقش همسری عهده دار مسئولیت مادری هم هست بدون شک از استرس، مشغله های زیاد و کمبود وقت استراحت در تمام روزهای هفته اش رنج می برد، اما هیچکدام از این امور نباید موجب دلسردی یا ایجاد تفکر از پیش بازنده بودن در ذهنتان گردد.

همه به خوبی می دانیم بانوان مادر نسبت به زنانی که فرزند ندارند، سخت تر شغل یا حرفه مناسب خود را می یابند، اما طبق آمار این اشخاص روحیه مسئولیت پذیری بالاتری از خود نشان داده اند.

عوامل موفقیت زنان,موفقیت زنان شاغل,راز موفقیت زنان,

8. تبعیض های جنسیتی واقعیتی انکار ناپذیر

با گذشت زمان های بسیار طولانی از عدم پذیرش زنان در جامعه و ایجاد تفکرات برابری جنسیت ها، اما هنوز هم در خیلی از سرزمین ها زن به عنوان یک عنصر کارآمد، فعال و موفق شناخته نمی شود.

به عنوان یکی از زنان موفق بهتر است این شیوه تفکر تبعیض گونه را پذیرفته و اجازه ندهید تا شما را از مسیر صحیح دور سازد.

اگر بخواهید در تمام ساعات کاری یا زندگی خود و توانایی هایتان را به اطرافیان اثبات نمایید فقط زمان طلایی پیشرفت ها را از دست داده و پایان هر روز ذهنی خسته و ناامید را بر دوش می کشید.

این مطلب را از دست ندهید
10 اشتباه مردها که همه چیز را در زندگی مشترک خراب می کند

7. خود را از سندروم ایمپاستر رها سازید

ایمپاستر نوعی سندروم فکری است که شخص با کمترین اعتماد به نفس رو به رو بوده و نمی تواند توانایی ها و پیشرفت های خود را پذیرفته و باور کند.

به طور مثال شخصی که به سندروم ایمپاستر مبتلا باشد، در مقام یک مربی ذهنی از پیش بازنده داشته و قلبا قدرت و دانش شان را دست کم می گیرند.

افراد ایمپاستر حتی اگر در مقام یک رهبر هم باشند، باز هم نا امیدانه به امور می نگرند و در زمان کسب موفقیت ها به دنبال دلیلی خارج از ذهن و تفکرشان می گردند.

راز موفقیت زنان ثروتمند,راز موفقیت زنان شاغل,عوامل موفقیت زنان,

6. اعتماد به نفس داشته باشید

اگر می خواهید نام تان در لیست زنان موفق قرار بگیرد، بدون شک باید خود را به عنصر حیاتی اعتماد به نفس مجهز سازید. در زمان شروع به هر فعالیتی نکات مثبت و توانمندی های را مد نظر گرفته و از بروز هر اتفاق یا رخداد ناخوشایندی نهراسید.

شکست ها نردبان پیروزی هستند پس فراموش نکنید هیچ فرد موفقی گذشته ای ساده و سهل را پشت سر نگذاشته. اگر مسئولیتی به شما سپرده می شود، نباید موجب نگرانی و استرس ناکامی ها گردد. تمام وظایف را بدون کم و کاست انجام دهید، و از نتیجه مثبت پایانی لذت ببرید.

5. هرگز تسلیم نشوید

به عنوان یک بانو نباید خودتان را دست کم بگیرید و گمان کنید که زنان برای امور سخت یا فعالیت های مرتبط با تکنولوژی ساخته نشده اند.

طبق آمار 25 درصد از مدارک مهندسی سخت افزاری را بانوان از دانشگاه ها کسب می نمایند. یک مادر هم می تواند در کنار تمام مسئولیت های زندگی ، شغل و حرفه ای مناسب را انجام داده و مراحل پیشرفت را پشت سر بگذارد.

خیلی از زنان موفق نقش های متفاوتی همچون همسری، مادری، فرزند بودن، دوست صمیمی را در کنار کسب و کارشان ایفا کرده و با مدیریت صحیح به اوج قله های موفقیت رسیده اند. پس به جای حذف مسئولیت ها بهتر است برنامه ریزی درست تری را تدوین و اجرا کنید.

موفقیت زنان شاغل,راز موفقیت زنان,راز موفقیت زنان ثروتمند,

4. به بازخوردها توجه کنید

هر انسانی در مقام و مسئولیت های مختلفش همواره بازخوردهای متفاوتی را دریافت می نماید. یکی از ویژگی های زنان موفق شنیدن و توجه به انتقادات اطرافیان، ثبت امور مثبت، حذف موارد منفی و به کار بردن پیشنهادات سازنده می باشد.

وقتی می گوییم به بازخوردها بپردازید به معنای درگیر شدن با واکنش های سایرین نیست، قبل از هر چیزی ببینید چه کسی شما را مورد نقد قرار داده یا دلیلش از مخالفت و موافقت ها چه بوده، بعد با تفکر و تدبیر نکات کاربردی را مجزا و در فهرست برنامه های خود بگنجانید.

3. منطقه امن خود را بیابید

به عنوان یک مدیر، مسئول گروهی خاص و یا عضوی از یک سازمان در وهله اول منطقه امن خود را بیابید. منطقه امن به معنای جایی است، که شخص بتواند بدون هیچ استرس یا نگرانی از ترد شدن ایده های خود را مطرح و به کار ببندد.

این مطلب را از دست ندهید
10 تاثیر علمی نگهداری از حیوانات خانگی بر روی سلامت ذهن انسان

همیشه امکان عدم موفقیت ها وجود دارد، و این نظریه بدون شک باید از سوی هم تیمی ها پذیرفته شده و موجب بالابردن حس همکاری و همفکری گردد.

راز موفقیت زنان شاغل,عوامل موفقیت زنان,موفقیت زنان شاغل,

2. به دنبال تائید شدن نباشید

هر انسانی همواره مقوله مورد تایید سایرین قرار گرفتن را دوست داشته و برایش از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

اما این مسئله نباید برای شما به عنوان یکی از زنان موفق شکل حتمی و قطعی پیدا کند. در زمان پیشرفت ها تشویق شدن موجب ایجاد انگیزه دوچندان خواهد گردید ولی چنانچه این اتفاق رخ نداد نباید دلسردی و ناامیدی را به ذهن و فکر ما وارد سازد. تمام تمرکز خود را بر کسب نتایج مثبت و درخشان بگذارید و تنها چشم به راه تشویق و تایید دیگران ننشینید.

1. سعی کنید مستقیما سئوال نمایید

در ادامه معرفی ویژگی های زنان موفق به مقوله صراحت بیان می رسیم. در زمان همصحبتی با رئیس یا مدیر گروهی که با آنان همکاری می کنید، سئوالات خود را به صورت واضح و مستقیم مطرح نمایید.

طفره رفتن گاهی موجب سوتفاهم یا سردرگمی شنونده می شود، پس اگر به دنبال کسب ترفیع، افزایش دستمزد، مرخصی و یا تغییر موقعیت شغلی هستید در یک جمله مشخص بیان کرده و مدیر را در شرایط مبهم رها نسازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا