سبک زندگی

10 نکته مهم قبل از رفتن بچه به مهد کودک

خلاصه نوشته

  • بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک زمانیست که فرزند شما مهارت های لازم را آموخته باشد. مهدکودک بستری برای رشد و پرورش قوای ذهنی و جسمانی کودک محسوب می‌شود و همچنین محیطی برای تقویت تعاملات فرزند با دیگران بوده و تجربیات جدیدی را به او می آموزد.

زمان فرستادن کودک به مهد چه نکاتی باید رعایت شود؟

مهد کودک به عنوان دومین خانه کودکان و محلی که باید چند ساعت در روز را در آنجه بگذرانند می تواند نقش مهمی در شکل گیری شخصیت کودکان و آینده آن ها داشته باشد. بنابراین باید کودک را برای وارد شدن به این از زندگی آماده نمود و بهترین مهد کودک را انتخاب کرد.

نخستین مکانی که تمامی کودکان پس از خانه وارد آن خواهند شد مهد کودک می باشد. از این رو این مکان و آموخته ها و تجربیاتی که کودکان از آن به دست می آورند بسیار اهمیت دارد و می تواند تاثیر مستقیمی در آینده آن ها داشته باشد. بنابراین نیاز است که پیش از فرستادن کودک به مهدکودک به نکاتی توجه نمایید.

در مهد کودک کودکان زیادی با خصوصیات متفاوت وجود دارد و در این میان کودکانی که دارای زمینه و پایه بهتری هستند قطعا بهتر می توانند آموزه های جدید را بپذیرند و فراگیرند. البته توجه داشته باشید که نباید انتظار داشت کودکان همه چیز را بلد باشند ولی اگر پیش زمینه مناسبی داشته باشند قطعا بهتر می توانند دوره مهد کودک را سپری کنند.

نکاتی که والدین باید قبل از فرستادن کودک به مهد به او آموزش دهند؛ می تواند فرزند را در این مسیر یاری کرده و با محیط مهدکودک آشنا تر کند. همچنین از ملزومات لازم برای فرستادن بچه به مهد این است که فرزندتان از مهارت های ذهنی و جسمی برخوردار باشد. از آنجایی که این پروسه برای بسیاری از والدین اضطراب آور است؛ والدین باید با پرورش کودکان خود پیش زمینه ای از مهارت های لازم برای رفتن به مهد کودک را به آنها بیاموزند و تجربه استقلال را به تدریج از کودکی در آنها به وجود آورند؛ تا در آینده بتوانند زندگی راحت و مستقلی داشته باشند.

دوری فرزند از مادر برای تجربه زندگی اجتماعی، از ویژگی های فرستادن کودک به مهد کودک است، که کودک را از سنین پایین برای برقراری معاشرت بهتر و سالم تر با دیگران ترغیب می کند. در ادامه به 10 نکته مهم قبل از رفتن بچه به مهد کودک اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهد,بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک,رفتن بچه به مهد کودک

10. بیان واضح احساسات و خواسته ها

کودکی که از ابتدا خواهر و برادر یا دوستی داشته است؛ می تواند راحت تر با دیگران ارتباط برقرار کند، اما این موضوع برای کودکان تک فرزند یا آنهایی که ارتباط اجتماعی کمی دارند، دشوار است؛ پس برای رفع این مشکل می توانید، برای افزایش مهارت فرزند خود برای برقراری ارتباط با دیگران او را به اجتماع های کودکانه ببرید تا بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند. از همین رو افزایش رشد اجتماعی فرزند ما باعث می شود که او راحت تر خواسته و نیازهایش را عنوان کند.

کودکانی که در مهد کودک به راحتی می توانند با سایر کودکان و معلم ها ارتباط برقرار نمایند و با سلام گفتن خواسته ها و نیازهای خود را مطرح می کنند. قطعا در آینده فرد موفق تری خواهند شد زیرا رشد اجتماعی بهتری خواهند داشت.

رفتن بچه ها به مهد کودک,فرستادن کودک به مهدکودک,مهد فرستادن کودک

9. توانایی نوشتن نام خود

یکی از نکاتی که قبل از رفتن بچه ها به مهد کودک باید در نظر داشت توانایی نوشتن نام خودشان می باشد. کودکان در ایده آل ترین حالت ممکن اسامی خود را به راحتی می تواند بر روی خط زمینه از راست به چپ بنویسند. یا باید این توانایی را داشته باشند و یا آن را طوری بنویسند که مربی شان بتواند تشخیص دهد.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهد,بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک,رفتن بچه به مهد کودک

8. نحوه کتاب گرفتن

پیش از فرستادن کودک به مهدکودک، برای آشنایی کودک با کتاب و یا خواندن آن در سنین مناسب، بیشتر وقت ها برای او کتاب بخوانید و توضیح دهید که چگونه باید کتاب را در دست بگیرد؛ همچنین تمام تصاویر و نوشته های کتاب را به او نشان دهید، تا جایگاه آن ها را در صفحه به خوبی درک کند؛ تا در نهایت آگاهی نسبی از نحوه گرفتن کتاب را کسب نماید.

این مطلب را از دست ندهید
10 تاثیر دوست اجتماعی از جنس مخالف

کودکان باید از همان سنین کم با کتاب و نحوه در دست گرفتن آن آشنا شوند. در واقع نیازی نیست که والدین خواندن را تا پیش از به مهد رفتن کودک به او بیاموزند و همین که بتوانند قسمت بالا و پایین کتاب و متن را تشخیص دهند عالی است. بنابراین سعی کنید که همیشه برای کودک دلبند خود کتاب بخوانید و کتاب خواندن را به او بیاموزید.

رفتن بچه ها به مهد کودک,فرستادن کودک به مهدکودک,مهد فرستادن کودک

7. پوشیدن لباس به تنهایی

اینکه یک کودک بتواند لباس های خود را به راحتی بپوشد و قادر باشد که برای رفتن به دستشویی آن ها را درآورد، مهم است. از آنجایی که فرزندتان برای اولین بار نبود شما را به مدت طولانی حس می کند؛ امکان دارد که ترس و اضطراب ناشی از عدم وجود شما مانع انجام کارها برای او باشد، پس یکی از مهارت های مهم و لازم برای رفتن بچه ها به مهد کودک، آموختن روش پوشیدن و درآوردن لباس های او توسط خودش است.

کودکان هنگامی که به سن مهدکودک رفتن می رسند باید تا حدودی مستقل باشند به طوری که بتوانند به راحتی لباس هایشان را بدون کمک شما بپوشند و دکمه پیراهن و شلوار خود را ببندند و یا اینکه کفششان را به پا نمایند. البته بستن بند کفش در سال اول مهد کودک برای بسیاری از کودکان دشوار است بنابراین این موضوع کاملا طبیعی است و بهتر است با کودک خود تمرین کنید تا بالاخره یاد بگیرد به تنهایی بندهای کفشش را ببندد.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهد,بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک,رفتن بچه به مهد کودک

6. تنهایی دستشویی برود

استقلال داشتن کودک برای رفتن به دستشویی و رعایت بهداشت فردی از ملزومات راحتی او و کنار آمدن با نبود شما در محیط مهدکودک است. اگر کودکی دارای وسواس شدید باشد؛ می توانید برای اطمینان خاطر او از بهداشت کامل، پک وسایل بهداشتی در اختیارش قرار دهید.

با توجه به اینکه در مهد کودک معلم ها معمولا کودکان را تا داخل دستشویی همراهی نمی کنند، هر کودک موظف است که خودش به دستشویی برود. بنابراین زمان رفتن بچه به مهد کودک سعی کنید لباس های راحتی بر تنش کنید و از انتخاب سرهمی و مانند آن برای مهد کودک بپرهیزید، زیرا دردسرهایی را برای کودک در دستشویی رفتن ایجاد می کند. علاوه بر این بهتر است که از سن 4 سالگی به کودک تمیز کردن خود و شستن دست هایش را آموزش دهید و اجازه دهید خودش تمامی این کارها را انجام دهد تا در مهدکودک با مشکل مواجه نگردد.

رفتن بچه ها به مهد کودک,فرستادن کودک به مهدکودک,مهد فرستادن کودک

5. نحوه صحیح استفاده کردن از قیچی، چسب و مداد شمعی را بداند

داشتن آگاهی درست از نحوه استفاده کردن قیچی، چسب، مداد شمعی و همچنین قاشق و چنگال از مهارت های ضروری برای لذت بردن کودک از محیط و بهتر انجام دادن کارها می باشد.

کودکان در مهد کودک معمولا اکثر اوقات با برش کاغذ، رنگ آمیزی و چسباندن به کاغذهای دیگر سروکار دارند. بنابراین بهتر است از قبل این مهارت ها را در کودکان تقویت نمایید تا در مهد کودک بتوانند این توانایی خود را به خوبی شکوفایی نماید.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهد,بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک,رفتن بچه به مهد کودک

4. آشنایی و تشخیص برخی از حروف الفبا هم از روی شکل و هم صدا

آشنایی با حروف الفبا و بخاطر سپردن تعداد اندکی از آن ها و یا تشخیص برخی از حروف توسط تصویر و صداهایشان، و حداقل توانایی کودک در شناسایی حروف اسم خود و همچنین خواندن آن، از جمله مهارت هایی است که در بهتر آموختن مطالب به او کمک خواهد کرد. هر چند که در مهد کودک کودکان با حروف الفبا آشنا می شوند و تعداد زیادی از حروف را یاد می گیرند.

رفتن بچه ها به مهد کودک,فرستادن کودک به مهدکودک,مهد فرستادن کودک

3. شمارش اعداد تا ۱۰

در بسیاری از مراکز مهدکودک، شرایطی برای پذیرش کودک تعیین شده است؛ و یکی از این شرایط یاد داشتن شمارش اعداد تا عدد ۱۰ و تشخیص رنگ ها از یکدیگر می باشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 نشانه فراموشی چیست و علائم آن کدام اند؟

کودکانی که به مهد کودک می روند باید شمارش تا 10 را یاد گرفته باشند و به راحتی بتوانند تا ده بشمارند. به عنوان مثال بتوانند 8 تا از مداد ها و 2 دفتر خود را بشمارند و به درستی بگویند چند تا است.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهد,بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک,رفتن بچه به مهد کودک

2. شعر خوانی

تشخیص هماهنگی میان صدای کلمات هم قافیه با یکدیگر و برخورداری از این مهارت در یک کودک باعث می‌ شود؛ روند یادگیری بهتری داشته و سریع تر مطالب را بیاموزد.

بهترین زمان فرستادن کودک به مهدکودک زمانی است که او شعر خوانی بلد باشد، داشتن مهارت واج شناسی در کودکان سبب می شود که آن ها بهتر بتوانند متون را بخوانند. بنابراین بر اساس مطالعات انجام شده بهتر است که همیشه برای کودکان خود کتاب شعر بخوانید تا این مهارت در آن ها تقویت شود و بهتر بتوانند کلمات مختلف را بیان نمایند.

رفتن بچه ها به مهد کودک,فرستادن کودک به مهدکودک,مهد فرستادن کودک

1. با نبود والدین خود کنار بیاید

ترس کودکان از رفتن به مهد به دلیل عدم همراهی والدین امکان دارد در مواقعی مانع رفتن او به مهدکودک شود؛ پس برای آنکه با این حالت از کودک خود مواجه نشوید، سعی کنید فرزندی شاد تربیت کرده و توانایی رویارویی با مشکلات را به آموزش دهید تا با نبود شما کنار آمده و از لحظات پیش رویش لذت کافی را ببرد.

خیلی از کودکان در نخستین روز سال تحصیلی دارای اضطراب جدا شدن از والدین هستند. کودکانی که دارای روحیه شاد تری هستند و شرایط مهد کودک را پذیرفته اند میزان این اضطراب در آن ها کمتر است و دیگر  با چنین مشکلی در آغاز سال تحصیلی روبرو نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن