سبک زندگی

10 درس مهم رهبری از مایکل کالینز، بزرگ ترین فضانورد تاریخ بشر

افزایش بازدید در گوگل

درس های مهم رهبری از آپولو ۱۱

شاید بارها با نام آپولو ۱۱ مواجه شده باشید، آیا می دانید چه اتفاق منحصر به فردی را در دنیای علم رقم زده؟ آپولو ۱۱ فضاپیمایی است، که در ۱۹۶۹ میلادی نخستین بار بشر را به کره ماه رساند.

اما مسیر رسیدن به کره ماه با پیچیدگی های فراوانی رو به رو بود و این امر مهم بدون در نظر گرفتن نکات مهم رهبری که در چند حوزه فضاپیما، تیم فضانوردی، برج مراقبت، ایستگاه فضایی جریان داشت، محقق نمی گشت.

حال بیایید با هم ۱۰ درس مهم رهبری از آپولو را فراگرفته و با دوستان خود به اشتراک بگذاریم.

خصوصیات یک رهبر خوب,درس های مهم رهبری,چگونه یک رهبر خوب باشیم

۱۰. اهمیت کار گروهی

یکی از ویژه ترین نکات مهم رهبری، ایجاد روحیه ی همکاری و هماهنگی بین اعضا تیم می باشد. فضانوردان آپولو ۱۱ به نام های آندرین، آرمسترانگ و کالینز تا قبل از سفر به ماه تنها رابطه ای معمولی با هم داشتند و دوستان قدیمی به شمار نمی رفتند.

اما آنچه در این زمان برای هر سه نفر از اهمیت بالایی برخوردار بود احترام به خصوصیات خلقی و فکری یکدیگر بوده تا بتوانند در شرایط سخت، بحران ها را پشت سر گذاشته و به مقصود نهایی دست یابند. همکاری و همیاری از این سه نفر مجموعه ای بی نقص و متبحر ساخت.

۹. کاری که انجام می پذیرد اهمیت دارد نه شهرت

از سه فضا نوردی که به کره ماه سفر نمودند تنها آرمسترانگ و آلدرین بر سطح ماه گام نهادند و کالینز با فضاپیما تمام مدار حول ماه را پیمود، و همین امر موجب شد که نام کالینز خیلی به اندازه دوستانش به شهرت و معروفیت بالایی نرسد.

اگر هر کدام از این اشخاص قصد داشت به تنهایی تمام آوازه سفر آپولو را تصاحب نماید، قطعا موفقیتی شگرفت صورت نمی پذیرفت. روحیه رهبری و حس همکاری بیش از قبل در این سفر خود را به همگان نمایان ساخت.

یک رهبر خوب,یک رهبر واقعی,خصوصیات یک رهبر خوب

۸. بها دادن به ایده ها

در هر تیمی افراد باید بتوانند به صورت آزادانه به بیان نظرات و ایده های خود بپردازند. استفاده از تفکر و خرد جمعی مسیرهای پیشرفت را هموار ساخته و با سرعت بیشتری می توان به سوی موفقیت ها گام برداشت.

از دیگر درس های مهم رهبری بها دادن به ایده ها می باشد ، که در آپولو ۱۱ توسط یکی از کارکنان ایستگاه فضایی در انتقال شاتل زحل ۵ و تاثیرش در تکمیل فضاپیما از خود بروز داد. شاید در هیچ جا نامی از او برده نشده اما بدون شک نقشی اساسی و حیاتی در این ماموریت ایفا نمود.

۷. همه درگیر کار باشند

در یک کار گروهی بدون شک مهمترین اصل برای رسیدن به موفقیت ها داشتن تعهد و روحیه مسئولیت بین افراد می باشد.

تیمی که پروژه آپولو ۱۱ را هدایت می کردند، جمعی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر بودند، و چنانچه مدیریت قوی و متعهد شدن کارکنان به امور محوله در میان نباشد، هیچ پیشرفت و یکدستگی ایجاد نمی گردید. همه اعضا باید نقش خود را به خوبی و بدون هیچ کمکاری ایفا نمایند.

خصوصیات یک رهبر خوب,درس های مهم رهبری,چگونه یک رهبر خوب باشیم

۶. متعهد بودن

تعهد در هر شغل و حرفه ای جزو نکات مهم رهبری به شمار می رود، که باید از سوی مدیران پروژه به درستی انجام پذیرد. افرادی که در تیم آپولو ۱۱ به فعالیت مشغول بودند، همگی با بالاترین میزان تعهد به مسئولیت های خود می پرداختند.

در تمام بخش ها هماهنگی بی نظیری جریان داشت و فضانوردان در راس این هرم جلوه ای از پیشرفت های بزرگ را به تصویر کشیدند.

۵. آمادگی برای اتفاقات ناگهانی

از جمله خصوصیات یک رهبر خوب مدیریت امور بحرانی در زمان وقوع یک رخداد غیر منتظره می باشد. موقعی که ایستگاه فضایی آپولو ۱۱ با اتفاقات ناگهانی رو به رو شد، همه اعضا با دقت فراوان و مسئولیت پذیری فراوان تمام دستورات لازمی که از سوی تیم مدیریت اعمال می شد، را به کار برده و به اتمام رساندند.

امروزه با گذشت سالیان زیاد هنوز هم قدرت رهبری فوق العاده در رفع بحران پدید آمده در ایستگاه فضایی ناسا زبانزد خاص و عام گردیده است. تمام تیم از ابتدای کار احتمال بروز حوادث ناگهانی را پیش بینی کرده و همواره آمادگی خود را برای رفع موانع حفظ می نمودند.

خصوصیات یک رهبر خوب,درس های مهم رهبری,چگونه یک رهبر خوب باشیم

۴. فرماندهی در شرایط حساس

شاید بارها داستان اتمام سوخت فضاپیمای آپولو ۱۱ را آن هم درست ۱۶ دقیقه قبل از فرود نهایی در زمین شنیده باشید. این تنها یک افسانه یا داستان تخیلی نیست بلکه در آن زمان آرمسترانگ با استفاده از امکانات و ابزاری که در دست داشت موفق به فرود آپولو به شکل دستی گردید.

آرمسترانگ نیز مانند هر انسانی در شرایط سخت استرس ها و اضطراب معمول را تجربه کرد اما اجازه نداد اوضاع از دستش خارج شده و با موفقیت فضا پیما را بر سکوی ایستگاه ناسا سوار نمود.

۳. رویاها می توانند به حقیقت بپیوندند

هر فردی برای رسیدن به موفقیت ها همواره آرزوها و رویاهایی را در سر می پروراند، که مهمترین اصل در ایجاد پیشرفت ها به شمار می رود. اگر به آنچه دوست دارید نیاندیشید، هرگز در مسیر نیل به اهداف قرار نمی گیرید.

رویا پردازی تخیل را فعال نموده و همین امر ایده های ناب را در ذهن می پروراند. به طور مثال زمانی که ژول ورن رویای سفر به ماه را در آثارش خلق می کرد، از نظر هم عصرانش کاری بیهوده و خلاف عقل به نظر می رسید، اما همان تفکرات انسان را به مراحل تحقق آرزوها رساند.

خصوصیات یک رهبر خوب,درس های مهم رهبری,چگونه یک رهبر خوب باشیم

۲. اعتماد به نفس

یک رهبر خوب و آگاه باید علاوه بر داشتن اعتماد به نفس عالی در جهت تقویت اعتماد به نفس سایر پرسنل و کارکنانی که تحت نظارتش به فعالیت مشغولند کوشا باشد. اگر فضانوردان آپولو ۱۱ به کار و ایده های خود ایمان راسخ نداشتند، شاید هرگز موفقیتی شگرف را در جهان علم رقم نمی زدند.

همه ما می دانیم در حوزه علوم و فناوری احتمال خطا و اشتباه زیاد است و چنانچه تیم آپولو ۱۱ به اصول فنی، نیروی عملیاتی و ابزار به کار رفته اطمینان نمی کردند، با کوچکترین رخداد یا بحرانی بزرگ ترین شکست تاریخ در علوم هوا فضا پدید می آمد.

۱. درس گرفتن از اشتباهات

هیچ پیشرفتی بدون شکست و ناکامی های کوچک و بزرگ رخ نخواهد داد، پس هرگز با کوچکترین اشتباهات یا خطا در محاسبات نباید پا پس کشید و دست از تلاش برداشت.

نردبان موفقیت ها از تجربیات مثبت و منفی پدید می آید، بهتر است در زمان بروز اتفاقات ناخوشایند قبل از پذیرش شکست تمام موارد را بررسی نموده و نقاط ضعف و قوت کار را به صورت مجزا مورد بازبینی قرار دهید.

درس گرفتن از اشتباهات به طور قطع از نکات مهم رهبری به شمار می رود، که گاها به سادگی و بدون توجه از کنارش می گذریم. مسئولیت ناکامی ها را پذیرفته و در جهت رفع موانع تلاش خود را به کار ببندید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا