سبک زندگی

10 ویژگی پدر و مادر خوب برای داشتن فرزند موفق

افزایش بازدید در گوگل

ویژگی های والدین خوب کدامند؟

پدر و مادر بودن سخت ترین کار جهان به شمار می رود، و اگر بخواهیم والدینی نمونه باشیم، بدون شک راهی بسیار سخت تر و پرفراز و نشیب را پیش رو داریم. هر زن و مردی دوست دارند بهترین پدرو مادر بوده و فرزندانی نابغه، موفق و بزرگ منش را به جامعه تحویل دهند.

دنیای اطراف ما با تمام زشت و زیبایش به استقبال کودکان می رود و اگر طفل از تربیت مناسب برای مقابله با وضعیت های بحرانی برخوردار نگردد، به راه های اشتباه و خطا کشیده می شود. قبل از هر چیزی شیوه های دوستی با فرزندان را بیاموزید، کودک باید بداند پدرو مادر مورد اعتماد ترین دوستانش هستند.

اکنون قصد داریم شما را با ۱۰ ویژگی پدر و مادر خوب آشنا سازیم، لطفا همراه یمان کنید.

ویژگی های والدین خوب,ویژگی پدر و مادر خوب,پدر و مادر خوبی باشید

۱۰. فرزندتان را دوست داشته باشید

برای اینکه ویژگی های پدر و مادر خوب را داشته باشید در گام اول باید عاشق فرزندتان باشید و این عشق را به او نشان دهید. بوسیدن و بغل کردن کودک، تشویق در زمان انجام کاری مفید و پاداش دادن همگی کارهای لازم در تربیت فرزند به شمار می رود.

جمله قدیمی و بی اعتبار ” محبت زیاد فرزند را لوس می کند” کاملا غلط و بی پایه و اساس است. بعضی از والدین به جای عشق ورزیدن مدام برای طفل وسایل و اسباب بازی های گوناگون می خرند و همین کار او را پر توقع و با شخصیتی بدون ثبات بار می آورد.

۹. پناهگاه امنی برای فرزندتان باشید

فرزندان تا زمانی که به استقلال کامل روحی و عاطفی برسند، باید همیشه مورد حمایت والدین قرار بگیرند و از همه مهمتر این پشتیبانی را با تمام وجودشان حس نمایند.

کودک در رابطه با سایر همسالان و یا حتی بزرگ ترها بسیار آسیب پذیراست و گاها نمی تواند خود را از موقعیت های بحرانی برهاند. والدین به عنوان یک پدرو مادر خوب موظفند امنیت فرزندشان را تامین کنند.

پدر و مادر خوبی باشیم,چطور پدر و مادر خوبی باشیم,چگونه والدین خوبی باشیم

۸. کودکی خود را از یاد نبرید

هر پدرو مادری روزی خودشان هم کودکانی مانند فرزندانشان بودند. یک ویژگی پدر و مادر خوب این است که هرگز کودکی خود را از یاد نبرید، همه ما دوست داشتیم در این دوران بخندیم، بازی کنیم، کنجکاوانه به مسائل بزرگترها سرک بکشیم، دست به کارهای گاها خطرناک بزنیم و سرخوشانه روزهای زندگی را سپری نماییم.

طفل برای رسیدن به شناخت و استقلال به رفتارهای از نگاه ما جسورانه نیازدارد، و نباید مورد سرکوب قرار بگیرد. بگذارید کمی شیطنت را چاشنی روزهای پراز نشاطش کند و زندگی را با تمام وجودش بچشد.

۷. تنبیه بدنی بدترین راه برای تربیت است

از جمله ویژگی های والدین خوب آموختن مهارت های درست تربیتی است. تنبیه بدنی نه تنها فرزند را در مسیر درست قرار نمی دهد، بلکه از او یک موجود مطیع و فرمانبردار می سازد که در برابر هر شرایطی سر تعظیم فرو می آورد.

انسان باید بیاموزد در هر بحرانی نوعی رفتار مناسب از خود نشان بدهد، مثل قدرت نه گفتن در مواقع خطیر.

کتک زدن طفل، شخصیت او را نابود ساخته و در بزرگسالی به بروز اعمال ستیزه جویانه بپردازد. قدرت درک مسائل و یافتن راه حل برای هر مشکلی به آموختن اصول احتیاج دارد و این مهارت تنها از والدین آموخته می شود.

چگونه پدر و مادر خوبی باشیم,ویژگی های والدین خوب,ویژگی پدر و مادر خوب

۶. تا می توانید بیاموزید

چطور پدر و مادر خوبی باشیم؟ کتاب ها و نشریات روانشناسی به عنوان کوتاه ترین راه برای آموزش مهارت های علمی در تربیت کودک به شمار می رود.

امروزه در تمام جوامع برترین روانکاوان به چاپ کتب مخصوص بهبود روابط والدین با فرزند اشتغال دارند و شما با مطالعه می توانید بهترین شیوه های رفتار را بیاموزید.

شاید استفاده از تجربیات دیگران یا حتی والدین خودتان گاهی راهکاری مقطعی را پیش روی شما بگذارد، اما در طولانی مدت با شکست مواجه می گردد. فراموش نکنید کودکان با هم فرق دارند، حتی اگر خواهر و برادر یا دوقلو باشند.

اگر می خواهید والدینی ایده آل به نظر برسید، بیاموزید و هرگز از فراگیری سرباز نزنید.

۵. از سلامت خود غافل نشوید

مهمترین ویژگی پدر و مادر خوب داشتن جسم و روان سالم است. همه جوره خود را وقف فرزند کردن و غافل شدن از سلامت تان به سرعت تمام توان شما را گرفته و به نقطه آخر می رساند.

برای اینکه والدینی شاد، عاقل و متبحر باشید، در وهله اول باید به سلامت جسم و روح خود توجه نمایید.

ویژگی های والدین خوب,ویژگی پدر و مادر خوب,پدر و مادر خوبی باشید

۴. با کودک حرف بزنید

کودکان در سنین ۳ الی ۸ سال بیشترین هم صحبتی را تجربه می کنند. طفل با سخن گفتن تمام روحیات، افکار، خواسته ها، ترس ها و آرزوهایش را بیان می کند.

پرسش های مداوم، سخنان پراکنده، پرحرفی و کنجکاوی های متفاوت همگی نشان از سلامت روانی کودک دارند و نباید از سوی بزرگ ترها سرکوب شود.

مغز طفل با صحبت کردن به تکامل می رسد و اگر مدام به سکوت محکوم گردد به مرور قدرت تخیل، خلاقیت و فن بیانش را از دست می دهد.

۳. الگوی خوبی برای فرزندتان باشید

فرزندان آینه والدین هستند و شما هر کاری که انجام بدهید، از سوی کودک به صورت کامل الگوبرداری می شود.

از جمله ویژگی های پدرو و مادر خوب داشتن رفتار مناسب و نشان دادن نمایه های درست در زندگی به کودکان است. والدینی که دورغ می گویند، نمی توانند طفلی راستگو بار بیاورند.

ویژگی های والدین خوب,ویژگی پدر و مادر خوب,پدر و مادر خوبی باشید

۲. والدینی مهربان اما قاطع باشید

چگونه والدین خوبی باشیم؟ به عنوان یک پدر و مادر خوب سعی کنید رفتاری ثابت توام با مهربانی داشته باشید، اما فراموش نکنید عطوفت باید همراه با قاطعیت در رفتار جلوه کند.

گوش کردن به تمام خواسته های کودک و جامه عمل پوشاندن به آن ها در نهایت فرزندی لوس و بی اراده را به جامعه تحویل می دهد.

اگر طفل از شما خواسته ای نا بجا داشت با قاطعیت به او نه بگویید و در برابر گریه و بهانه جویی تسلیم نگردید.

۱. تربیت فرزند را هدفمند بدانید

یکی دیگر از ویژگی های والدین خوب این است که تربیت فرزندشان را هدفمندانه بنگرند. چه آینده ای برای کودک متصور شده اید و می خواهید او را در چه جایگاه و مقامی ببینید.

دنیا فقط شامل همین چند صباح کودکی نیست و طفل باید از همین امروز برای فردایی بهتر آماده گردد. یک برنامه ریزی درست و مدون را در نظر گرفته اما کودک را بیش از حد در چارچوب های خسته کننده محصور ننمایید.  

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا