سبک زندگی

10 نکته کاربردی مدیریت خانواده و سبک زندگی شاد

افزایش بازدید در گوگل

مدیریت خانواده چیست؟

بدون شک داشتن خانواده شاد، از آن دسته دغدغه هایی است که برای همه والدین پیش می آید.

پیش از هر چیز باید بدانید که رسیدن به این نقطه، نیازمند رعایت اصول خاصی است که شاید در ابتدا به نظرتان سخت بیاید.

اما حقیقت آن است که پس از مدتی این قوانین، به سبک زندگی شما تبدیل شده و باعث می شوند که زندگی خانوادگی بهتری داشته باشید.

مدیریت خانواده مسئولیت مهمی است که شما باید به خوبی از پس آن بر بیایید. چنانچه در این مورد اطلاعات زیادی ندارید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ نکته کاربردی مدیریت خانواده و سبک زندگی شاد، آشنا کنیم

اصل اساسی مدیریت خانواده,خانواده ای شاد,سبک زندگی شاد

۱۰. با همسرتان وقت بگذرانید

اگر شما چند فرزند دارید، احتمالا پرداختن به این مورد و وقت گذراندن با همسر، برای تان تقریبا غیر ممکن به نظر می رسد.

اما باید بدانید که به عنوان یکی از مهم ترین نکات برای رسیدن سبک زندگی شاد، شما باید در هفته وقت کافی برای این کار اختصاص دهید و حداقل ساعاتی را با همسرتان بگذرانید.

این کار باعث می شوند که فرزندان شما در مورد رابطه دو نفره و اصول حاکم بر آن، چیزهای زیادی یاد بگیرند، بنابراین اهمیت این مورد را اصلا دست کم نگیرید.

اگر سرتان زیادی شلوغ است، می توانید برای وقت گذراندن با همسرتان برنامه ریزی کنید، به عنوان مثال تصمیم بگیرید که یک وعده را در رستوران میل کنید و یا حتی با دیدن یک فیلم، به صورت دو نفره وقت بگذرانید.

۹. انعطاف پذیری را فراموش نکنید

بدون شک تمام بچه ها احتیاج دارند که زمانی را با والدین شان بگذرانند و یکی از اصول مهم مدیریت خانواده آن است که بتوانید به این نیاز به درستی پاسخ دهید.

شما می توانید فرزندان تان را برای گردش بیرون ببرید و یا با رفتن به پارک حسابی خوش بگذرانید و تفریح کنید.

شما باید بتوانید ایجاد کننده شرایط و خاطراتی باشید که فکر کردن به آن ها باعث شادی خانواده و به خصوص بچه ها باشد.

شما می توانید برای این کار هم مانند مورد قبلی برنامه ریزی مشخصی داشته باشید، اما اگر گاهی به هر دلیلی نتوانستید طبق برنامه پیش بروید، جای نگرانی نیست.

چنانچه شما خانواده شلوغی دارید، پیشنهاد می کنیم که در طول روز زمان خاصی را برای در کنار هم بودن اختصاص دهید و یا حداقل هفته ای یک بار برای گردش و تفریح برنامه داشته باشید.

مدیریت خانواده چیست,نکات مهم مدیریت خانواده,اصل اساسی مدیریت خانواده

۸. آسایش داشته باشید

آسایش داشتن یکی از مهم ترین پایه های سبک زندگی شاد است که باید آن را به خوبی رعایت کنید.

فراموش نکنید که خانه باید محیط آرامش بخش و راحتی برای افراد خانواده باشد. این کار باعث می شود که در شرایط بد و سخت، باور داشته باشید که زمانی برای آرامش و اتفاق های خوب نیز وجود خواهد داشت.

اما اگر جو خانه شما تنش زا باشد، بدون شک همه چیز پیچیده تر بوده و احتمال آن که نتوانید به درستی از مشکلات عبور کنید، سخت تر خواهد شد.

به عنوان مثال اگر شما یا اعضای خانواده تان دچار مشکلی خاص هستید و دوره سختی را پشت سر گذاشته اید، تلاش کنید که فضای راحتی برایش ایجاد کنید و به جای هر گونه واکنش تنش زا، در این راه همراه او باشید.

یادتان باشد که فرزندان در سنین مختلف، نسبت به اتفاقات زندگی شان واکنش های متفاوتی خواهند داشت و در بسیاری از موارد آن ها به کمک شما و دلگرمی های تان نیاز دارند، حتی اگر آن را به زبان نیاورند.

بنابراین سعی کنید که همیشه پشت فرزندان تان باشید و در صورت نیاز با یک مشاور خانواده نیز در مورد مشکلات به وجود آمده صحبت کنید تا بتوانید کنترل شرایط را به دست بگیرید.

۷. برای تعیین قوانین درست تصمیم گیری کنید

قبول داریم که بزرگ شدن فرزندان راه پر فراز و نشیبی است که در عین شیرینی هایش، سختی های خاص خودش را نیز خواهد داشت.

یکی از نکات مهم مدیریت خانواده که در زمینه تربیت فرزندان نیز بسیار حائز اهمیت می باشد، قدرت تصمیم گیری و تعیین قوانین توسط شماست.

قطعا فرزندان در هر سنی که باشند، موارد جدیدی برای تجربه کردن خواهند داشت که باعث می شود از گفته های شما سر پیچی کرده و یا به آن ها گوش ندهند.

در این موارد شما باید تصمیم گیری درستی داشته باشید. یعنی بتوانید تشخیص دهید که وضع چه قوانین و چارچوب هایی می تواند برای کنترل شرایط موجود، مفید باشد.

حواس تان باید که تمامی این قوانین باید به نفع فرزندتان بوده و هدفش محافظت از او باشد. برای قوانینی که ارزش تلاش کردن ندارند، وقت نگذارید.

جالب است بدانید که گاهی کمتر کردن محدودیت ها هم می تواند نتایج بسیار خوبی داشته باشد و اوضاع بهتری ایجاد کند.

اصل اساسی مدیریت خانواده,خانواده ای شاد,سبک زندگی شاد

۶. برای در کنار هم جمع شدن وقت بگذارید

برنامه ریزی های هفتگی شما باید به گونه ای باشد که حداقل در طول هفته چند وعده را در کنار هم جمع شوید. این کار باعث می شود تا در خانواده احساس صمیمیت بیشتری ایجاد شده و جو بهتی برقرار باشد.

در این دورهمی ها شما می توانید با فرزندان تان در مورد چیزهای مختلفی صحبت کرده و به آن ها نزدیک تر شوید.

حواس تان باشد که با تک تک افراد حاضر ارتباط برقرار کنید و کارنی نکنید که آن ها احساس غریبه بودن در جمع خانوادگی شان داشته باشند.

۵. ارتباطات را حفظ کنید

پیش از هر چیز باید بدانید که داشتن ارتباطات چه در شرایط دشوار و چه در شرایط عادی، از مهم ترین عوامل داشتن یک خانواده شاد و سالم است که باید رعایتش کنید.

برای بسیاری از بچه ها سخت است که درباره وضعیت دشواری که دارند صحبت کنند و گاهی فکر می کنند که والدین آن ها همه چیز را می دانند.

برای اینکه از این دسته مشکلات جلوگیری کنید، سعی کنید همیشه وقتی را برای صحبت کردن با یکدیگر کنار بگذارید. با فرزندان نه تنها در مورد مشکلات، بلکه حتی در مورد اتفاقات روزانه شان نیز صحبت کنید تا جو صمیمی تری بین شما و آن ها برقرار شود.

این کار باعث می شود که بچه ها بهتر درک کنند که شما همیشه آماده صحبت و کمک کردن به آن ها هستید، بنابراین بهتر می توانند در مورد احساسات مختلف شان با شما صحبت کنند.

اصل اساسی مدیریت خانواده,خانواده ای شاد,سبک زندگی شاد

۴. مرز گذاری های تان را توضیح دهید

یکی از نکات مهم مدیریت خانواده، تعیین مرزها و محدودیت هایی است که هدف تمامی آن ها محافظت از فرزندان و کانون گرم خانواده است.

همانطور که می دانید فرزندان معمولا از محدود شدن و تعیین قوانین بیزار هستند و گاهی پیش می آید که سرپیچی کردن را به رعایت آن ها ترجیح می دهند.

نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که توضیح دادن در موردن علت تعیین این قوانین می تواند شرایط را کاملا تغییر دهد.

به عنوان مثال اگر شما برای برگشتن به خانه زمان خاصی تعیین کرده اید، برای فرزندتان دلایل این کار و منافعی که برایش دارد را توضیح دهید تا بهتر بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

در این صورت آن ها می توانند بهتر با شما کنار آمده و به قوانین تان نیز احترام بگذارند.

۳. خود انضباطی داشته باشید

خود انضباطی یا دیسیپلین، از دسته مواردی است که در ابتدا ممکن است آن را با تنبیه کردن اشتباه بگیرید، اما باید بدانید که حقیقت ماجرا کاملا برعکس تصور شماست.

دیسیپلین در واقع نشان دهنده توانایی شما در انجام کاری است که باید در زمان مشخصی آن را انجام دهید و یکی از نکات مهم مدیریت خانواده به شمار رفته که باید رعایتش کنید.

رعایت این مورد در رشد فرزندان شما و همچنین مسئولیت پذیرتر شدن شان نقش مهمی خواهد داشت.

بد نیست بدانید که خود انضباطی تنها به کارهای روزمره مربوط نمی شود و جنبه رفتاری نیز دارد.

به عنوان مثال زمانی که شما از چیزی عصبانی می شوید، کنترل کردن خودتان و مسلط شدن به شرایط از دسته اقداماتی است که فرزندان شما آن را یاد خواهند گرفت.

بنابراین این مورد را در تمامی جنبه های زندکگی تان رعایت کنید تا فرزندان الگوی مناسبی برای دنبال کردن داشته باشند.

اصل اساسی مدیریت خانواده,خانواده ای شاد,سبک زندگی شاد

۲. به خودتان اهمیت دهید

یکی از نکات مهم مدیریت خانواده آن است که شما برای مراقبت کردن از خودتان وقت بگذارید. گاهی اوقات ما فکر می کنیم که مراقبت کردن از اعضای خانواده از هر چیزی مهم تر است.

اما شما باید بدانید که در کنار اهمیت این مورد، مراقبت از خودتان نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا تا زمانی که شما در سلامت کامل نباشید قادر به مراقبت از سایر افراد نخواهید بود.

برخی افراد ممکن است این مورد را با خودخواه بودن اشتباه بگیرند، اما باید بدانید که اهمیت دادن به خودتان نه تنها بد نیست، بلکه برای داشتن خانواده ای شاد نیز بسیار مهم است.

بنابراین سعی کنید که همواره زمان خاصی را برای اهمیت دادن و مراقبت کردن از خودتان کنار بگذارید. این کار به فرزندان تان نیز یاد می دهد که باید به خودشان هم اهمیت دهند.

۱. بین زندگی کاری و خانوادگی تان تعادل برقرار کنید

اینکه بتوانید بین زندگی کاری و خانوادگی تان مرز مشخصی قائل باشید، کار راحتی نیست اما قطعا یکی از نکات مهم مدیریت خانواده برای رسیدن به زندگی شاد می باشد.

این کار باعث می شود که با اعضای خانواده تان رابطه بهتری برقرار کنید و علاوه بر آن، به فرزندان تان نیز یاد می دهد که در امور زندگی شان تعادل داشته باشند.

یادتان باشد که تعادل داشتن به معنی فراموش کردن وظایف شغلی تان نیست، بلکه منظور ما این است که شما باید به گونه ای برنامه ریزی کنید، که کنترل امور به خوبی در دست تان باشد.

هر قدر که شما بیشتر در جمع خانواده حضور داشته باشید، آن ها نیز از در کنار شما بودن خوشحال خواهند بود، بنابراین اهمیت این نکته را نیز اصلا دست کم نگیرید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا