سبک زندگی

10 راه از بین بردن حسادت در کودکان

خلاصه نوشته
  • اگر درمان حسادت در کودکان به خوبی توسط والدین صورت نگیرد، بعدها این خصلت به عنوان یک اختلال شخصیتی در بزرگسالی بروز خواهد کرد و همین موجب بروز مشکلات شخصیتی فراوان و ایجاد مسائل مختلف در زندگی اش شود!

بررسی راههای درمان حسادت در کودکان

حسادت یک احساس عاطفی و غریزی است، که از ابتدای خلقت در وجود آدمی بوده و تا پایان حیات دنیا نیز همراه بشر خواهد ماند. اولین نشانه های حسادت در سن 16 ماهگی بروز می کند و در سال های 2 تا 5 سالگی به شکلی شدیدتر نمایان می گردد. روانشناسان معتقدند حسادت در دوران بلوغ به اوج خود می رسد. شدت حسادت در کودکان متفاوت است و به عواملی مانند سن، جنسیت، هوش، رشد ذهنی و تعداد فرزندان یک خانواده بستگی دارد. طبق تحقیقات روانشناسان برتر دنیا، کودکان باهوش تر و فرزندان اول خانواده معمولا بیشتر حسادت می ورزند.

بروز این حس در اطفال به عواملی از قبیل؛ مقایسه میان فرزندان، تولد فرزند جدید، تفاوت سنی، تبعیض میان فرزندان، تضاد بین والدین و شیوه تربیتی والدین بستگی دارد. پاسخ های کودکان به حسادت نیز بنا بر زمان و مکان متغیر است، ممکن است کودک به دیگران پرخاش کند یا به کودکی دیگر حمله ور شود. حتی گاهی حسادت را به شکل نشان دادن اغراق آمیز محبت بروز می دهند. در بسیاری از موارد والدین به عنوان مسببان اصلی تحریک حسادت در اطفال محسوب می شوند، گاهی خواسته یا ناخواسته با ایجاد این حس صدمات جبران ناپذیری به روح فرزندان شان وارد می کنند.

آیا حسادت کودکان به خاطر شیوه غلط تربیتی والدین است؟

شیوه های تربیتی والدین مهم ترین عامل در بروز احساسات مثبت یا منفی در کودکان می باشند. بیایید به بررسی برخی از اشتباهاتی که پدرو مادرها در نوع تربیت فرزندشان مرتکب می شوند، بپردازیم.

کودک را بیش از حد لوس می کنید!

محبت کردن به فرزند اصلی ترین وظیفه والدین است، اما به یاد داشته باشید توجه بیش از حد و لوس کردن کودک موجب تقویت حسادت در او می شود. زمانی که شما تمام توجه خود را به یک کودک معطوف کنید با تولد یک فرزند جدید و یا ورود یک کودک دیگر، فرزندتان احساس نا امنی کرده و گمان می کند جایگاهش را از دست داده و به کودک تازه وارد به چشم یک رقیب نگاه می کند!

از این رو زمانی که فرزندتان به خواسته های خود و یا میزان محبت همیشگی دست نیابد، پرخاشگر شده و در حالت پیشرفته تر به افسردگی دچار می شود. گاهی اجازه بدهید کودک اشتباه کند و یا تحت مراقبت خودتان به وسایل خطرناکی مانند آتش نزدیک شود. انسان با تکیه بر تجربیاتش بر قله های موفقیت می ایستد. تا طفل از نزدیک گرمای آتش را حس نکند نمی تواند مفهوم داغی و سوختن را درک کند، ضمن اینکه وقتی شما بیش از حد از فرزندتان مراقبت کنید او را بی دست و پا بار می آورید و زمانی که در جمع سایر کودکان قرار بگیرد چون خود را ناتوان می یابد، دچار حسادت می شود.

استبداد والدین

همه ما دوست داریم نظم و ترتیب را به بهترین وجه ممکن به فرزندان مان بیاموزیم، اما اگر با وضع قوانین سخت گیرانه و دست و پا گیر آزادی فرزندمان را محدود یا سلب کنیم، او را کودکی حسود بار می آوریم در ضمن کودک با از بین رفتن اعتماد به نفسش حس بی ارزش بودن پیدا می کند و در جوانی فردی قانون ستیز خواهد شد.

او را با دیگران مقایسه می کنید!

توجه داشته باشید کودکان با هم متفاوتند، هر کودکی بنا بر نوع و محل زندگی اش توانایی های خاصی دارد. خداوند تمام انسان ها را با استعداد آفریده ما فقط باید این استعدادها را بشناسیم و با تقویت شان به موفقیت تبدیل کنیم. یک علت حسادت در کودکان این است که فرزندتان را با فرزند دیگران مقایسه می کنید، حتی او را با خواهر و برادرش نیز در مقام مقایسه قرار ندهید. اگر یکی از فرزندان تان در انجام حرکات ورزشی قوی است لزومی ندارد سایر فرزندان تان نیز اینگونه باشند ممکن است فرزند دیگر در زمینه هنر و یا ریاضیات تبحر داشته باشد. زمانی که کودکان توانایی های همدیگر را می بینند بسیار هیجان زده می شوند و گاهی سعی در تقلید از هم را دارند، اما زمانی که شما توانایی یک کودک را در چشم فرزندتان بزرگ می کنید و یا به او سرکوفت می زنید موجب بوجود آمدن حس رقابت منفی یا همان حسادت در روح لطیف و پاک او می شوید. بیاموزیم فرزندان مان را آنگونه که هستند دوست بداریم و بپذیریم، نه آنگونه که می خواهیم.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته برای داشتن ازدواج شاد و پایدار

تاثیر ترتیب تولد در کودکان

معمولا فرزندان اول بیشتر حسادت می کنند، زیرا آن ها در کانون توجه والدین بوده اند و زمانی که فرزند جدیدی به خانواده وارد می شود، کودک گمان می کند دیگر جایگاه قبل را برای پدر و مادرش ندارد و به خواهر یا برادر تازه واردش حسادت می ورزد.

تا اینجا با برخی از اشتباهات والدین آشنا شدیم، حال باید ببینیم برای از بین بردن این حس مخرب چه راهکارهایی وجود دارد، تا بتوانیم کودکان مان را در محیط امن عاطفی، انسان هایی موفق و شایسته بار بیاوریم. ما 10 روش از بین بردن حسادت در کودکان برای ساختن دنیایی بهتر برای آنها به شما ارائه می دهیم.

از بین بردن حسادت در کودکان,درمان حسادت در کودک,درمان حسادت در کودکان,

10. کودک خود را به فعالیت های گروهی تشویق کنید

یکی از راهکارهای از بین بردن حسادت در کودک این است که او را اجتماعی بار بیاورید. کودک را برای بازی به محیط های کودکانه مانند پارک ببرید تا با هم سن و سالان خود به بازی و شادی بپردازد. گمان نکنید که با تهیه انواع اسباب بازی ها و محدود کردن کودک در منزل و دور نگه داشتنش از سایر کودکان او را مودب تر و سالم تر بزرگ می کنید! شما با این کار کودک را خودخواه و منزوی بار می آورید. اگر فرزندتان نیاموزد در گروه همسالانش به یک بازی مشترک بپردازد و یا یک فعالیت دسته جمعی را انجام دهد، ذهنی تک بعدی و به دور از خلاقیت خواهد داشت و زمانیکه کودکی به وسایلش نزدیک شود حس نا امنی در او بوجود آمده و با پرخاش به مقابله با کودک مقابلش می پردازد. بردن فرزندتان به مهد کودک نیز می تواند تا حد زیادی روحیه مشارکتی او را بالا ببرد. او می آموزد در کنار همسالانش بنشیند و به طور مثال از یک جعبه مداد رنگی مشترک استفاده کند.

9. نقاط قوت کودک را کشف کرده و به تشویق شان بپردازید

همیشه این نکته را بیاد داشته باشید هر انسانی قابلیت ها و توانایی های خاص خودش را دارد. کودکان ما نیز با استعداد های بلقوه ایی به دنیا می آیند که ما موظف به بالفعل درآوردن آن ها در محیطی سالم و متعادل می باشیم. توانایی های فرزندتان را بشناسید و مورد تشویق قرار دهید، به طور مثال اگر کودک تان یک نقاشی کشید با تشویقش به او بفهمانید که حتی کارهای کوچکش نیز برای تان با اهمیت و شیرین است.

دلیل حسادت در کودکان,راههای درمان حسادت در کودکان,علت حسادت در کودکان,

8. بپذیرید که فرزندان در امور تحصیلی متفاوت اند

یکی از بزرگترین اشتباهات والدین مقایسه نمرات فرزندشان با سایر همکلاسی های اوست. مثلا زمانی که کودک با نمره 18 به خانه بر می گردد والدین به او می گویند” کی بیست گرفت؟” و یا ” کسی نمره از تو بالاتر گرفته؟”  یا ” نگاه کن فلانی از تو بیشتر شده”. تمامی این صحبت ها موجب حس حقارت و اصلی ترین دلیل حسادت در کودکان شده و علاوه بر ایجاد حسادت، او را وادار به دروغگویی برای فرار از موقعیتی که در آن گیر افتاده می کنید. به کودک بیاموزید مهم نیست چه نمره ایی بگیرد، مهم این است که درس را به خوبی بیاموزد.

7. او را با دیگران مقایسه نکنید

زمانی که کودک را با دیگری مقایسه می کنید، در واقع به او می فهمانید که کارش برای شما ارزش نداشته است. او گمان می کند که دیگر دوستش ندارید پس به پرخاش علیه همسالانش می پردازد. کودکان باید بیاموزند که جایگاه شان یکسان است و کسی بر دیگری برتری ندارد.

از بین بردن حسادت در کودکان,درمان حسادت در کودک,درمان حسادت در کودکان,

6. به کودکتان عشق بدهید

عشق و محبت را بین فرزندان تان یکسان قسمت کنید. اگرکودک تان نسبت به فرزند تازه وارد به خانواده حسادت می کند با او به زبانی ساده و کودکانه بفهمانید که به عنوان فرزند بزرگتر برای تان جایگاه ویژه ای دارد، و روی کمکش برای رسیدگی به خواهر یا برادر کوچکش حساب می کنید. برخی از مسئولیت های کوچک فرزند جدید را به او بسپارید. بگذارید بداند که توانایی هایش را می بینید و به آن ها اهمیت می دهید. برایش وقت بگذارید و به صحبت هایش گوش کنید. از او بخواهید در مورد برادر یا خواهرش یک نقاش بکشد یا یک قصه بگوید، آن ها در نقاشی و داستان های شان تفکرات و دغدغه های خود را بیان می کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 ویژگی رفتاری افراد باهوش

5. به کودک خود بخشنده بودن را یاد دهید

به کودک بیاموزید که اگر دوستش به خوراکی یا مداد رنگی نیاز دارد، می تواند اگر تمایل داشت بخشی از وسایل یا خوراکی خود را به دوستش بدهد. توجه داشته باشید که میل به بخشیدن در ذات کودکان نهادینه شده است و آن ها با کمک به همسالان شان حس شعف و نشاط بی حدی پیدا می کنند. اگر به فرزندتان بگویید مراقب باش کسی وسایلت را بر ندارد و یا لقمه ات را تنهایی بخور، او گمان می کند که نزدیک شدن کودکی دیگر به او، امنیت وسایلش را به خطر می اندازد و به همین راحتی حس بخل و حسادت را در کودک بوجود می آورید.

دلیل حسادت در کودکان,راههای درمان حسادت در کودکان,علت حسادت در کودکان,

4. برای کودک تان نمونه یک قهرمان باشید

کودکان آئینه تمام نمای رفتار بزرگترها هستند. آن ها ما را می بینند و الگوبرداری می کنند. چنانچه شما فردی حسود، بخیل، عصبانی و یا شاد، پرانرژی و مثبت باشید، فرزندتان نیز مطابق رفتارهای بارز شما شخصیتش شکل می گیرد. اگر شما فرد حسودی باشید خواسته یا ناخواسته فرزندانی حسود نیز تربیت خواهید کرد. پس برای درمان حسادت در کودکان در وهله اول باید مواظب رفتارهای خودتان باشید!

3. نکات تربیتی را در قالب داستان به کودک بیاموزید

کودکان عاشق داستان و قصه اند و بیشترین تاثیر را از شخصیت های قصه می پذیرند. قصه های کهن همگی پر از نکات ظریف تربیتی هستند، که شما می توانید در قالبی ساده تر و با زبان کودکانه تمامی آن ها را به فرزندتان بیاموزید. داستان ها و کتاب هایی با موضوعات مثبت به مرور ذهن کودک را به خود درگیر می کند و او با قرار دادن خود در جای شخصیت های خوب قصه به خیال پردازی پرداخته و با تکرار رفتارهای شایسته نقش های کتاب به نیک رفتاری عادت می کند. سعی کنید زمانی که داستانی برای فرزندتان تعریف می کنید بر عادت های صحیح و پسندیده شخصیت های قصه تاکید لفظی داشته باشید.

از بین بردن حسادت در کودکان,درمان حسادت در کودک,درمان حسادت در کودکان,

2. شنونده خوبی برای حرف های کودکتان باشید

حسادت یک حس درونی است. زمانی که کودک حسادت می کند عقده های خود را فرومی خورد و در بسیاری موارد به انزوا و سکوت می پردازد. برای جلوگیری از به وجود آمدن این حس با او حرف بزنید و اجازه بدهید به طور کامل تمام افکار مثبت و منفی درون ذهنش را به زبان بیاورد. حرف زدن به تخلیه روانی کودک کمک بسزایی می کند و از شدت ناراحتی و عصانیت اش می کاهد. در میان سخنان کودک نپرید و فقط زمانی صحبت کنید که از شما سئوال کند. همچنین زمانی که با شک در مورد توانایی هایش حرف می زند و یا توانایی خودش را حقیر می بیند شما با لحنی کاملا قاطع اما مهربانانه به او بگویید که اشتباه می کند، و شما به وجودش افتخار می کنید.

1. کودک را جاه طلب بار نیاورید!

زمانی که کودکان در میدان رقابت قرار می گیرند، چیزی که به آن ها حس ترس وارد می کند این است که” اگر موفق نشوم آیا مادر و پدرم همچنان مرا دوست دارند؟” به کودک اطمینان بدهید که فارغ از هر نتیجه ایی تنها تلاش و کوشش اوست که با اهمیت است، اینکه او در یک رقابت برنده یا بازنده شود و یا در کلاس بالاترین نمره را نگیرد همچنان برای شما با ارزش و دوست داشتنتی است. به فرزندتان بگویید اگر می خواهد بهترین باشد باید بر تلاشش بیافزاید نه اینکه منتظر باشد تا رقیب اش نتیجه مطلوب را کسب نکند. به او بیاموزید که افکارش را از امواج منفی خالی کند تا تمرکزش بر هدف و راه های درست رسیدن به آن را تقویت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا