سبک زندگی

10 روش سریع برای پاک کردن انواع لکه از روی لباس

خلاصه نوشته

  • پاک کردن لکه های لباس، با روش های خانگی گاهی بهتر از صرف هزینه های بالا برای مواد شوینده گران قیمتی است که شاید تنها یک بار آن هم برای از بین بردن لکه به کارتان بیاید! برای استفاده از روش پاک کردن لکه های لباس، کافیست تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

چندین روش پاک کردن لکه های لباس

لباس هایی که می پوشیم همیشه جزئی از شخصیت ما را نشان می دهند، نه تنها بخاطر استایل و نوع پوششی که داریم بلکه بخاطر مرتب بودن شان. هیچ چیز زشت تر از این نیست که یک لباس چروک و لک دار بر تن کنیم و برای خود ارزش قائل نشویم! اما گاهی اوقات هم پیش می آید که کاملا اتفاقی لباس های مان لکه می شوند، ممکن است این لکه جای سس باشد یا نوشابه و آب میوه و حتی لکه های بدتری که فکر می کنید هیچوقت از شرشان خلاص نخواهید شد! شاید لکه بر روی محبوب ترین لباس تان افتاده و فکر می کنید هیچوقت پاک نمی شود و به ناچار قصد دارید تا لباس را دور بیندازید! حال روش های بسیاری برای پاک کردن لکه های لباس وجود دارد که شاید برخی از آن ها را هم امتحان کرده و هیچ نتیجه ای نگرفته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا کاربردی ترین روش ها را برای پاک کردن لکه روی لباس برای تان شرح دهیم.

از بین بردن لکه روی یقه,از بین بردن لکه های چربی روی لباس,از بین بردن لکه چای روی لباس

1. پاک کردن لکه هایی که خیلی ضروری هستند

چکیدن یک قطره فقط یک قطره سوپ، آبمیوه و… بر روی لباس های تان آن هم در جاهایی که شرایط تعویض لباس را ندارید، بسیار اعصاب خرد کن و ناراحت کننده هستند. اما به این معنی نیست که هیچ راهی برای پاک کردن شان وجود نداشته باشد! حال برای از بین بردن این لکه ها که بسیار اورژانسی هستند، دو راه وجود دارد. اولین روش این است که پس از اینکه متوجه لکه شدید، آن را با پارچه های ضخیم و زبر پاک نکنید، شما باید یک پارچه تمیز و نرم پیدا کنید و اگر هم پیدا نشد می توانید از کمی نان استفاده کنید. یادتان باشد که این روش فقط برای پاک کردن لکه های چربی مانند سس و سوپ و… است. در روش دوم هم می توانید مقداری نمک بر روی قسمت کثیف شده بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید. خوبی نمک این است که تمام چربی را به خود جذب می کند. پس بعد از اینکه چند دقیقه به اتمام رسید نمک را به وسیله یک کاردک یا چاقوی آشپزخانه از روی لباس یا پارچه لک شده بردارید.

روش پاك كردن لكه هاي لباس,لکه روغن ماشین روی لباس,لکه رژ لب روی لباس

2. از بین بردن لکه های گلی و چمن

رفتن به طبیعت و گشت گذار بچه ها مساوی است با کثیف و گلی شدن لباس های شان. بالاخره طبیعت گردی هم مشکلات خاص خودش را دارد در آخر شما می مانید یک کوه از لباس های کثیف گلی با لکه های سبزی که حاصل چمن هاست! این لکه ها گاهی حتی با شستشوی لباس شویی هم از بین نمی روند و ممکن است به ناچار مجبور به دور انداختن لباس ها شوید. اما اصلا جای نگرانی نیست چراکه ما روش های خارق العاده ای برای این لکه های سمج پیدا کرده ایم. کافیست کمی خمیر دندان بر روی لکه بمالید اما یادتان باشد که خمیر دندان حتما باید سفید و بی رنگ باشد. می توانید برای این کار از یک مسواک کهنه و غیر قابل استفاده کمک بگیرید. نکته دیگر هم این است که حتما از خمیر دندان های خمیری استفاده کنید، چراکه خمیر دندان های ژله ای به هیچ وجه تمیز کننده خوبی نیستند. پس از اینکه یکبار این کار را تکرار کردید مجددا خمیر دندان را به لکه بمالید و این کار را آنقدر انجام دهید تا لکه محو شود. این راهکار برای از بین بردن لکه جوهر هم عالی است.

نحوه پاك كردن انواع لكه ها,پاك كردن لكه از لباس,پاك كردن لكه روي لباس

3. پاک کردن لکه های خون

لکه های خون کمی چندش و تهو آور هستند و به همان اندازه هم غیر قابل پیش بینی. شاید فکر می کنید که پاک کردن چنین لک هایی کار بسیار دشواری است در حالیکه اصلا اینگونه نیست، کافیست تا یک بطی آب اکسیژنه 3% تهیه کنید. پیش از شستشو لکه خون خشک شده را به وسیله یک ابزار نوک تیز به آرامی بتراشید و سپس کمی از آب را روی لباس بریزید و بگذارید قسمت لک شده کاملا با آب خیس شود و سپس آن را داخل ماشین لباس شویی بیندازید. اما ممکن است که نتوانید آب اکسیژنه تهیه کنید که در این صورت پیشنهاد می کنیم، کمی جوش شیرین بر روی لکه خون بریزید و چند دقیقه صبر کنید و سپس آن را با آب و مواد شوینده بشویید. اما اگر لکه خون روی لباس تازه است، پیشنهاد می کنیم که یک کاسه آب سرد آورده و چند قاشق نمک در آن ریخته و حل کنید و سپس لباس لکه شده را به مدت سه الی چهار ساعت داخل کاسه بگذارید و سپس آن را با مواد شوینده و آب معمولی بشویید.

این مطلب را از دست ندهید
10 اشتباه پولی که افراد موفق از آن بیزارند

پاك كردن لكه لباس,پاك كردن لكه هاي لباس,پاک کردن لکه های لباس

4. از بین برد لکه هایی که بر روی یقه لباس هستند

به دلیل اینکه یقه لباس مدام با گردن در تماس است و این قسمت از بدن همیشه تعرق دارد، یقه را لکه می کند. اما برای از بین بردن لکه روی یقه اصلا نیازی به مواد شوینده شیمیایی نیست. برخی از افراد تنها راه چاره را این می دانند که لباس ها را به خشکشویی بدهند اما راه های دیگری هم برای پاک کردن شان وجود دارد. یکی از اساسی ترین راه حل ها برای از بین برد لکه هایی که بر روی یقه هستند، استفاده از شامپو بچه است. ابتدا کمی شامپو بچه بر روی یقه ریخته دو طرف آن را در دست های تان قرار داده و سپس به یکدیگر بمالید و 15 دقیقه صبر کرده و آن را با آب بشویید.

از بین بردن لکه روی یقه,از بین بردن لکه های چربی روی لباس,از بین بردن لکه چای روی لباس

5. از بین برد لکه رژ لب روی لباس

برای هر خانمی حداقل یک بار پیش آمده که لباسش با لوازم آرایشی لکه شود و می توان گفت که یکی از وحشتناک ترین لکه هایی که بر روی لباس می افتد، لکه رژ لب است. این لکه سمج و لعنتی با هر مواد شوینده ای بدتر پخش شده و بزرگ و بزرگ تر می شود! خب اگر الان یک یا چند لباس با لکه های رژ لبی داخل کمدتان دارید و تا خواندن اینجای متن به فکر دور انداختن لباس ها افتاده اید باید بگوییم که دست نگهدارید. درست است که این لکه ها به سختی پاک می شوند، اما باید بدانید که با ترفند های ریز می توان پاک شان کرد. برای از بین بردنشان بهتر است که اول بدانید جنس پارچه ها از چیست و بعد دست بکار شوید. پیشنهاد می کنیم که اگر جنس لباس از کشمیر، پشم یا پارچه های ابریشمی است، به هیچ وجه به آن دست نزنید و آن ها به خشک شویی بسپارید. اما در مورد پارچه های دیگر ابتدا باید با یک شی نوک تیز مانند کارد میوه خوردی، لکه را از روی لباس پاک کرده و سپس چند دستمال کاغذی آورده و بر روی قسمتی که رژ لبی شده قرار دهید و مایع ظرف شویی بریزید و با یک مسواک خیس لکه را مدام به بیرون بسابید. آنقدر این کار را تکرار کنید تا لکه در حاله ای از کف محو شود و آن را داخل ماشین لباس شویی بیندازید. اگر بعد از شستشو بازم لکه را مشاهده کردید که البته مصلما کمرنگ تر شده است، باز هم تمام این مراحل را تکرار کنید تا جایی که تمیز شود.

روش پاك كردن لكه هاي لباس,لکه روغن ماشین روی لباس,لکه رژ لب روی لباس

6. از بین بردن لکه روغن ماشین روی لباس

لکه روغن ماشین یا به اصطلاح همان گریس، جز آن دسته از لکه هایی است که به سختی پاک می شوند. اگر لکه روغن ماشین روی لباس ریخته، بهتر است در درجه اول اصلا به آن آب نزنید. پیشنهاد می کنیم کمی پودر نشاسته یا آرد ذرت را بر روی قسمتی که کثیف شده بریزید و چند دقیقه ای صبر کنید تا تمامی آرد همه ی لکه را به خودش جذب کند. سپس با استفاده از یک فرچه یا مسواک غیر قابل استفاده آرد یا نشاسته را تمیز کنید. یکی دیگر از روش هایی که باید بابتش کمی هزینه بپردازید و ممکن است به سختی گیر بیاید، استفاده از اسپری WD-40 است. این اسپری نه تنها لکه گریس بلکه هر لکه ای را به راحتی پاک می کند. برای طرز استفاده از این اسپری، ابتدا مقداری از آن را بر قسمتی که لکه دارد بپاشید و حدود نیم ساعت صبر کنید و آن را با مواد شوینده بشویید.

نحوه پاك كردن انواع لكه ها,پاك كردن لكه از لباس,پاك كردن لكه روي لباس

7. از بین بردن لکه های چربی روی لباس

بدن هم چربی تولید می کند و ممکن است که شما با خودتان بگویید که این موضوع امکان پذیر نیست و اگر هم باشد آنقدر نیست که بخاطرش لکه ای بر روی لباس ها بیفتد! نه این لکه ها عموما دیده نمی شوند چون به آن ها دقت نمی کنید. مثلا بالش ها همیشه در معرض چربی صورت و سر قرار دارند و شاید رو بالشی تان به رنگ تیره باشد و به همین دلیل متوجه آن نشوید. اما به هر حال برای حفظ سلامتی و بهداشت فردی هم که شده باید تمام این لکه ها را از بین ببرید. رایج ترین راهکار برای از بین بردن لکه های چربی این است که تمام رو بالشی ها را داخل ماشین لباس شویی بیندازید و آب داغ آن را در درجه بالا تنظیم کنید تا خوب شسته و ضد عفونی شوند. اگر هم قرار است آن ها را با دست بشویید، باید حدود 15 دقیقه در آب و مواد شوینده بمانند و در ضمن اگر رنگ رو بالشی ها روشن یا سفید است، توصیه می کنیم کمی مواد شوینده سفید کننده هم در آب حل نمایید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

پاك كردن لكه لباس,پاك كردن لكه هاي لباس,پاک کردن لکه های لباس

8. از بین بردن لکه جوهر خودکار

این مشکل بیشتر برای آقایان پیش می آید چراکه اکثرشان عادت دارند یک خودکار در جیب پیراهن خود قرار دهند و گاهی به دلیل بر عکس قرار دادن خود نویس، ممکن است جوهر آن خارج شود و در نهایت کل جیب یا قسمتی از آن لکه شود. برای پاک کردن این لکه ها ابتدا چند تکه دستمال کاغذی را بر روی قسمت لکه شده بگذارید و سپس کمی الکل روی آن بریزید و حدود 15 دقیقه صبر کنید. یک اسفنج یا پارچه تمیز آورده و ناحیه لکه را به خوبی تمیز کنید. لباس را با مواد شوینده بشویید و اگر باز هم آن قسمت لکه بود، باز هم این مراحل را تکرار کنید تا از بین برود. اگر لکه جوهر شدیدتر بود باید لباس را با آب سرد بشویید و بعد لباس را با آب گرم شسته و روی قسمت جوهری، مقداری آمونیاک بریزید آن را بمالید تا به خورد پارچه برود و حدود 30 الی 60 دقیقه صبر کرده و لباس را آبکشی کنید. اگر باز هم اثری از لکه باقی مانده بود، این کار را تکرار کنید.

از بین بردن لکه روی یقه,از بین بردن لکه های چربی روی لباس,از بین بردن لکه چای روی لباس

9. از بین بردن لکه قهوه روی لباس

از بین بردن لکه قهوه تازه بسیار راحت است اما اگر این لکه کهنه باشد، کارتان تا حدودی سخت تر می شود. اگر جنس لباس از ابریشم و ترمه است، توصیه می کنیم به هیچ وجه از روش های خانگی استفاده نکنید و لباس را به خشک شویی ببرید. برای از بین بردن لکه قهوه روی لباس ابتدا باید لباس را به صورت پشت و رو زیر آب سرد قرار دهید و چند دقیقه چنگ بزنید تا کمرنگ تر شود. این کار را چند بار تکرار کنید تا از لکه پاک شود. اگر این کار جواب نداد و لکه قدیمی تر بود، کمی پودر لباس شویی را با سرکه سفید و آب مخلوط کنید تا مواد به شکل خمیر شود. البته توصیه می کنیم این روش را برای قسمت هایی از لباس امتحان کنید که خیلی در معرض دید نیستند، زیرا تا حدودی رنگ لباس را می برند. این ترکیب خمیری را به وسیله یک مسواک بر روی لکه بسابید و سپس آن را آب کشی کنید.

روش پاك كردن لكه هاي لباس,لکه روغن ماشین روی لباس,لکه رژ لب روی لباس

10. از بین بردن لکه چای روی لباس

اگر لکه چای بر روی لباس تان افتاد، بهتر است بلافاصله آن را زیر آب سرد بگیرید، سپس با کمی پودر لباسشویی آن را بشویید و در آب سرد قرار دهید و مقداری جوش شیرین بر روی آن بریزید تا در آب حل شود و پس از 30 دقیقه لباس را آبکشی کنید و داخل لباسشویی بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن