سبک زندگی

10 راهکار کلی برای کنترل خشم

خلاصه نوشته
  • یکی از راه های کنترل خشم این است که ابتدا کمی نفس عمیق بکشید، سعی کنید یک منظره آرامش بخش را در ذهن خود به تصویر بکشید، برای تصور راحت تر می توانید از یک واژه یا عبارت مورد پسند خود مانند آسمان یا جنگل استفاده کنید. همینطور می توانید موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید.

راهکارهای کنترل خشم

خشم یک احساس طبیعی و نتیجه درستی از روان سالم می باشد. نکته قابل توجه این است که وقتی شما با خود می گویید که من یک فرد عصبی هستم، به خودتان این اجازه را ناخودآگاه صادر کردید که می توانید رفتاری پرخاشگرایانه داشته باشید. ولی وقتی می گویید من احساس عصبانیت دارم در اینجا شما قبول کردید که داشتن یک احساس بخصوص نمی تواند نوع رفتار شما را تعیین کند.

راه های کنترل خشم,راهای کنترل خشم,راهکارهای کنترل خشم,

با این نوع نگرش شما می توانید احساس خشم را داشته باشید، اما پرخاشگری نکنید. اما زمانی که رفتار شما از کنترلتان خارج شود، ابراز رفتاری شما می تواند باعث شکست در روابط اجتماعی و عاطفی شما با دیگران شود پس اگر بلد باشید بین احساسات و رفتارهایتان تمایز قائل شوید، می توانید پیشرفت چشمگیری را در زندگی احساسی خود داشته باشید. در این مقاله 10 چند راهکار برای کنترل خشم را به شما آموزش می دهیم.

روش های کنترل خشم,مهارت کنترل خشم,چند راهکار برای کنترل خشم,

10. قبل از صحبت کردن فکر کنید

زمانی که کوله باری از فشارهای عصبی را تحمل می کنید و همچون یک بمب منتظر انفجار هستید، می توانید به این فکر کنید که برخورد ناخوشایند شما با دیگران و گفتن جملاتی که قطعا لحظاتی بعد حس پشیمانی را به شما اضافه خواهد کرد نتیجه درستی ازبروز یک خشم نیست، پس راه های کنترل خشم این است که کمی به خود زمان دهید تا بتوانید در مرحله اول احساسات خود را بپذیرید، در مرحله دوم خودتان را از احساساتتان جدا بدانید و در مرحله سوم بر خلاف آنها عمل کنید سپس افکار خود را جمع‌ آوری کرده و به دیگران فرصت دهید تا آن هم اینکار را انجام دهند.

9. هنگامی که آرام هستید خشم خود را بیان کنید

فورا پس از اینکه آرامش روحی خود را بدست آورید، ناراحتی و درخواست خود را به طور محترمانه و به دور از هرگونه پرخاشگری بیان کنید و اجازه دهید تا دیگران به رفتار نادرست خود فکر کنند، متوجه اشتباه خود شوند و آن را بپذیرند.

راه های کنترل خشم,راهای کنترل خشم,راهکارهای کنترل خشم,

8. کمی ورزش کنید

فعالیت های جسمانی می تواند موجب کاهش استرس و اضطراب شما و به دنبال آن منجر به کنترل خشم شود، ورزش های خاصی هستند که با انجام آنها می توانید عصبانیت خود را کم کنید، با انجام این ورزش ها انرژی منفی شما به انرژی مثبت تبدیل می شود.

اگر احساس خشم می کنید، یکی از روش های کنترل خشم این است که از ورزش های جدید و مورد علاقه خود بهره بگیرید، می توانید بدوید، پیاده روی کنید و یا برای لحظاتی فعالیت فیزیکی لذت بخشی انجام دهید تا انرژی های منفی را از خود دور نمایید.

7. به تفریح کردن بپردازید

گاهی بیرون رفتن و یا به اصطلاح عامیانه تر لحظات کوتاهی فرار کردن از اجتماعی که باعث ایجاد تنش در شما شده است می تواند فرصت خوبی برای تلاش نمودن در جهت آرام شدن و تعادل شخصیتی شما باشد ودر نتیجه  باعث آرامش، کاهش اضطراب آنی شما و مدیریت بهتر موقعیت شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت شگفت انگیز در مورد دروغ گفتن

روش های کنترل خشم,مهارت کنترل خشم,چند راهکار برای کنترل خشم,

6. راه حل های ممکن را شناسایی کنید

تا زمانی که سعی در حذف فکر یا احساسی داشته باشید، آن را فقط قویترش می کنید. هر چقدر روی احساسی بیشتر تمرکز کنید آن احساس را قویتر خواهید کرد. پس یک مهارت کنترل خشم این است که سعی کنید احساساتی که در وجودتان تجربه کرده اید را بپذیرید و به دنبال کنترل خشم خود باشید، به طور مثلاً: آیا اتاق نامرتب کودک شما را عصبانی می کند؟ در را ببندید. آیا همسر شما هر شب برای صرف شام تاخیر دارد؟ زمان آن را به شیوه‌ ای دیگر برنامه‌ ریزی کنید. این را به یاد داشته باشید که خشم هرچیزی را برطرف نخواهد کرد و ممکن است اوضاع را بدتر کند.

5. جملاتتان را با کلمه “من” شروع کنید

برای آنکه بتوانید از انتقاد و یا سرزنشی که تنها باعث افزایش تنش شما میشود پیشگیری کنید، می توانید در این مواقع برای بیان ناراحتی خود از جملاتی که با کلمه “من” شروع میشوند استفاده کنید. به طور مثال، من از اینکه ” تو به من چنین حرف زشتی گفته ای ناراحت شدم” بهتر می باشد تا اینکه در پاسخ به فرد مقابل رفتاری متقابل داشته باشید، پس مهارت استفاده از کلمات را یاد بگیرید.

راه های کنترل خشم,راهای کنترل خشم,راهکارهای کنترل خشم,

4. کسی را ناراحت نکنید

بخشش می تواند هدیه‌ ای زیبا و شکوهمند در پاسخ به رفتار ناخوشایند دیگران باشد. بخشش یکی از راهای کنترل خشم بوده و ابزاری قدرتمند است که می تواند احساسات منفی را از شما دور کرده و شخصیت شما را حفظ کند. اگر شما بتوانید فردی که شما را خشمگین کرده است ببخشید، او می تواند با یادگیری از رفتار شما روابط خود را با شما و دیگران تقویت سازد.

3. برای کاهش تنش از طنز استفاده کنید

رویارویی با حقیقت در برخی از مسائل می تواند باعث ایجاد تنش و اضطراب در شما شود. شما در این مواقع می توانید با استفاده از طنز سعی کنید برای لحظاتی دید غیر واقعی به مسائل داشته باشید، اما از افراط در این مورد بپرهیزید زیرا گاهی باعث غفلت شما از حقیقت ها شده و این می تواند حس بدتری را در شما به وجود آورد.

روش های کنترل خشم,مهارت کنترل خشم,چند راهکار برای کنترل خشم,

2. مهارت ریلکسیشن را تمرین کنید

از اضطرابتان نترسید. اضطراب تجربه انسانی هست که همه افراد آن را تجربه می کنند. هر وقت اضطراب به سراغتان آمد اول از همه به ریتم تنفس خود توجه کنید، تا بتوانید عمیق و آرام نفس بکشید، بعد از آن تمام توجه تان را روی عضلات بدنتان متمرکز کنید، از نوک پا تا کف سرتان را از بالا به پایین اسکن کنید. هر انقباض یا گرفتگی که در عضلاتتان هست را رها کنید و همزمان نفس عمیق و آرام را فراموش نکنید.

1. به دنبال راه درمان باشید

آموختن کنترل خشم خود چالشی است که همه افراد اغلب به دنبال آن هستند. پس برای آنکه بتوانید زندگی احساسی درست و اصولی داشته باشید باید بتوانید از راه هایی برای کنترل خشم خود استفاده نمایید و با تلاش سعی در دستیابی به آرامش روحی خود داشته باشید، زیرا تسلط بر روحیات خود همچون خشم و اضطراب در مواقع حساس و ضروری باعت ایجاد افزایش کیفیت زندگی شما در روابط اجتماعی ،عاطفی و… خواهد شد.

این مطلب را از دست ندهید
قانون جذب عشق چیست و چه تاثیری دارد؟

کنترل خشم را می توان با استفاده از موارد ذکر شده و یا مشورت گرفتن از یک مشاور آموخت.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا