سبک زندگی

10 توقع که هرگز نباید از دیگران انتظار داشت

خلاصه نوشته
  • توقعات بیجا از دیگران نه تنها از شما یک فرد منفور در نظر همه خواهد ساخت بلکه آن ها را روز به روز از خودتان دور می کنید. انتظارات بیجا از اطرافیان از شما یک فرد منزجر کننده می سازد که هیچکس نمی تواند او را درک کند.

توقع بیجا از دیگران باعث عدم موفقیت شما خواهد شد

اینکه از کسی انتظار داشته باشید تا کار خاصی را برای تان به سر انجام برساند به خودی خود بد نیست! در واقع انتظار دارای معانی مختلفی می باشد و به طور کلی منظور ما این نیست که از هیچ شخصی در زندگی تان هیچ توقع و انتظاری نداشته باشید!

اما اگر جزء آن دسته از آدم هایی هستید که راه به راه از دیگران به دلایل مختلف انتظارات مختلفی دارید! و یا آدم هایی این شکلی در اطراف تان زندگی می کنند، باید این موضوع را به خوبی بدانند که انتظارات بی حد و بی جا مشکلات بسیاری را در روابط به وجود می آورد!

در واقع شما نه تنها باید یاد بگیرید که از هیچکس انتظارات بی جا نداشته باشید، بلکه باید به خوبی بیاموزید که با آدم های این گونه چطور رفتار کنید و در برابر توقعات شان چه ری اکشنی نشان دهید!

به طور کلی باید با این حقیقت که هیچ چیزی در زندگی بر میل شما پیش نخواهد رفت کنار بیایید و بدانید که آدم ها نمی توانند بر اساس خواسته ها و توقعات شما زندگی کنند!

گاهی اوقات پیش می آید که حتی از اینکه از دیگران توقع رفتار را حرکت خاصی را داشته اید، احساس بدی به شما منتقل شده! آیا می دانید دلیل آن چیست؟ اصلا این موضوع را که چرا از همه توقع بی جا دارید را از ریشه مورد بررسی قرار داده اید؟

یا با یک مشاور صحبت کرده اید؟ تحقیقات نشان داده زمانی که شخصی از اطرافیان اش انتطارات بی جا دارد و آن فرد توقعات را طبق خواسته وی پیش نمی برد، دچار افسردگی و دلسردی شده و روابط به مشکل می خورد!

در واقع هدف ما از نوشتن این مطلب و انتشار آن تنها این موضوع نیست که به شما یاد دهیم چگونه از دیگران توقع نداشته باشید بلکه هدف اصلی ما آموزش ایجاد روابط انسان گونه بهتر و با کیفیت تر است! در ادامه با Bestfarsi همراه باشید تا به شما 10 مورد از انتظارات و توقع بیجا که نباید از دیگران داشته باشید را شرح دهیم.

توقع بیجا,توقع بیجا ممنوع,توقع داشتن از دیگران,

10. گمان می کنیم همه باید ما را به نحوی قضاوت کنند!

اصلی ترین مشکلی که شاید بیش نیمی از افراد جامعه با آن درگیر هستند، مشکل شکاک بودن است! برخی از افراد همیشه به همه چیز و همه کس شک دارند!

حال ممکن است از خودتان بپرسید که مسئله شکاک بودن چه ربطی به انتظارات بی جا دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که این موضوع همانند یک جاده سر راست به انتظارات بی منطق ختم می شود!

9. انتظار به اینکه دیگران برای مشکلات تان راه حل پیدا کنند!

یادتان باشد هر کاری که در زندگی تان انجام می دهید و هر تصمیمی که می گیرید با هر پیامد خروجی که نشان می دهد محصول و دست آوردی از انتخابات شماست!

اگر در زندگی تان گند می زنید و به مشکلات بزرگ بر می خورید، در وهله اول مسئولیت اش به عهده شماست و این شمایید که باید آن را حل و فصل کنید و به قول معروف اگر خربزه می خورید پای لرزش هم بنشینید!

این مطلب را از دست ندهید
10 روش اثبات شده شناخت شخصیت افراد

نباید از دیگران توقع داشت,توقع بیجا,توقع بیجا ممنوع,

8. انتظار همراهی دیگران در حماقت های تان!

گاهی اوقات نه به صورتی که به خودتان آسیب بزنید اما به اینکه کمی حماقت کنید نیاز دارید! حال منظور از حماقت چیست؟

حماقت یعنی یک روز کامل را بدون فکر به مشکلات خوش بگذرانید و هر کاری که فکر می کنید شما را از دغدغه های ذهنی تان جدا می سازد انجام دهید.

مثلا در خانه برقصید، در حالیکه به گیاهان تان آب می دهید با آن ها حرف بزنید، کودکی 5 ساله شوید و با کودک خود یا برادزاده های تان بازی کنید یا اینکه جلوی آینه ایستاده و با خودتان حرف بزنید و در خیالات تان فرو بروید و… کارهای از این دست!

7. انتظار دارید تا همیشه دیگران شما را خوشحال کنند!

خانواده، دوستان، همکاران و سایر اطرافیان می توانند خواسته یا ناخواسته دلیلی برای خوشحالی شما باشند، اما اینکه هر روز خدا را توقع دارید تا هر یک از آن ها یک دلیل عینی و مشخص برای خوشحال کردن شما بیابد، یک انتظار غیر منقطی و مزخرف است!

هیچکس مسئول احساسات شما نیست و هیچ توقعی هم مسخره تر از این نیست که همیشه منتظر باشید دیگران شما را شاد کنند. این شمایید که باید به سراغ شادی بروید و با هر دلیلی که اکنون قادر به دیدنش نیستید شاد شوید!

شاید شما قادر به دیدن برخی از دلایل نیستید چون توقعات بی جا شما کور تان کرده ! در کتاب “انسان در جستجوی معنا” دکتر امیل فرانکل داستانی از زندگی خود را در سال هایی که به زندان می افتد را تعریف می کند.

او در این کتاب شرحی از وضعیت زندانیان می دهد که با توجه به شکنجه های بی حد و مرز نگهبانان، زندانی ها چگونه در هر روز زندگی شان آرزوی مرگ می کنند!

توقع داشتن از دیگران,نباید از دیگران توقع داشت,توقع بیجا,

6. انتظار کامل شدن شخصیت و زندگی با وجود فردی دیگر!

توقع داشتن از دیگران به کنار و توقعات بی جایی که از زندگی خودتان دارید هم یک طرف! اینکه فکر می کنید باید یک نفر پیدا شود و زندگی شما را کامل کند یک توهم محض است.

متاسفانه برخی از افرادی که همسر یا پارتنری در زندگی شان دارند توقع شان این است که آن شخص زندگی شان را از هر لحاظی که فکرش را می کنید کامل کند! این دسته از افراد فکر می کنند همسرشان باید بدون هیچگونه نقص شخصیتی و اخلاقی باشد و هیچ اشتباهی از او سر نزند!

اگر شما هم اینگونه هستید و خودتان باور دارید که چنین انتظاراتی از شریک زندگی تان دارید، باید تغییر نظر دهید.

5. انتظار همیشه درک شدن از سوی دیگران

شاید دوستان، خانواده همکارها و همکلاسی های تان یک شناخت کلی یا دقیق و جزئی از شما داشته باشند! اما به این معنی نیست که ریز به ریز خصل ها و عادات و شخصیت شما را به خوبی می دانند!

شاید زمانی که با آن ها به درد و دل می نشینید به حرف های تان گوش دهند و نقش شنونده ای خوب را بازی کنند اما این موضوع که انتظار دارید در تمامی شرایط سخت شما را درک کنند و بر روی کارهای اشتباه تان سر پوش بگذارند تصوری غلط و غیر منطقی است!

این مطلب را از دست ندهید
نکات مهم در انتخاب حلقه ازدواج

حتی اگر اشتباهی از شما سر بزند و از آن پشیمان باشید، باز هم نمی توانید از دیگران توقع درک شدن داشته باشید، چراکه آن ها جای شما نیستند و هدف و افکار درونی شما را نمی دانند!

به طور کلی شاید عده ای از افراد نزدیک زندگی تان، شما را به خوبی درک کنند و عده ای دیگر نه! و در این میان شما نباید به هیچ وجه توقع درک شدن از تمامی آدم ها را داشته باشید، زیرا زاویه و نحوه دیدگاه هر انسان متفاوت است.

توقع بیجا ممنوع,توقع داشتن از دیگران,نباید از دیگران توقع داشت,

4. انتظار تشویق و انگیزه از سوی دیگران

فردی که استقلال احساسی دارد، هیچوقت به خودش اجازه نمی دهد تا انگیزه و شور و شوقش به دیگران وابسته باشد! در واقع یکی از بدترین نوع توقعاتی که می توانید از اطرافیان تان داشته باشید همین است!

شما نمی توانید از دیگران طلب انگیزه کنید و به زور آن ها را مجبور کنید تا بیرون میدان زندگی تان بایستند و مدام در حال تشویق تان باشند. شاید دوستانی داشته باشید که همیشه از شما حمایت کنند اما به این معنی نیست که حتی از آدم های نزدیک زندگی خود هم مدام توقع تشویق و تمجدید داشته باشید.

همه آدم ها مانند شما در زندگی خود کلی مشغله و مشکل دارند و بیرون گود بیکار ننشسته اند تا ببینند شما یک کار جدید را شروع کنید و برای تان کف بزنند! پس سعی کنید در وهله اول همیشه به خودتان متکی باشید.

3. انتظار بخشش از سوی دیگران!

هیچکس کامل نیست حتی شما! ممکن است گاهی خواسته یا نا خواسته گند بزنید و وضع را خراب کنید! ممکن است دل بشکنید و موجب ناراحتی عزیزان خود بشوید. اما با تمام این تفاسیر، انتظار اینکه همیشه بقیه شما را ببخشند اصلا قبل قبول نیست!

دیدگاه هر کسی نسبت به کار اشتباه شما، متفاوت است و هر شخص به دلایلی امکان دارد که شما را مورد بخشش قرار ندهد! پس نباید توقع داشته باشید بعد از هر کار اشتباه همه شما را ببخشند.

توقع بیجا,توقع بیجا ممنوع,توقع داشتن از دیگران,

2. انتظار به اینکه دیگران فکرتان را بخوانند

اگر قرار باشد همه فکر یکدیگر را بخوانند که دنیا تبدیل به گلستان می شد و دیگر هیچ مشکلی وجود نداشت! البته این از دیدگاه کسی است که انتظار دارد همه فکرش را بخوانند تا دیگر مجبور نباشد افکارش را برای کسی توضیح دهد! هیچکس علم غیب نمی داند پس با خودتان صادق باشید و حرف دل تان را مستقیما بزنید.

1. انتظار اعتبار بخشید از سوی دیگران

ارزشمند بودن در وهله اول به خودتان بستگی دارد! به اینکه شما برای شخص خودتان تا چه اندازه اعتبار و ارزش قائل هستید و اگر جواب تان منفی بود نباید انتظار داشته باشید که این اعتبار را دیگران به شما ببخشند!

در مقابل این موضوع را هم به یاد داشته باشید که تا شما برای دیگران ارزش قائل نشوید و اعتبار آنان را زیر سوال نبرید، آن ها چنین کاری را با شما نخواهند کرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا