سبک زندگی

10 دروغ که والدین هیچوقت نباید به کودکان خود بگویند

افزایش بازدید در گوگل

دروغگویی والدین به فرزندان

در اینکه دروغ گویی کاری ناپسند و نا به جاست هیچ شکی نیست، اما آیا تا به حال فکر کرده اید که ما گاهی اوقات بدون آنکه متوجه شویم مرتکب این اشتباه می شویم؟

این موضوع برای والدینی که به دنبال تربیت صحیح فرزندان شان هستند اهمیت بسیار بیشتری خواهد داشت، زیرا کودکان از همان ابتدا همه چیز را می بینند و یاد می گیرند.

از همین رو والدین باید پیش از هر چیزی به رفتارهای شان توجه داشته باشند. در این زمینه دروغ های بسیار رایجی وجود دارد که همه ما بارها آن ها را شنیده ایم.

چه زمانی که خودمان کودک بوده ایم و چه زمانی که والدین دیگران را دیده ایم. متاسفانه برخی از این دروغ ها آن قدر رایج هستند که پدر و مادرها اصلا متوجه اشتباه شان نمی شوند.

بنابراین اگر شما هم در این باره کنجکاو شده اید و در تلاشید که والدین بهترین برای فرزندان تان باشید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ تا از رایج ترین دروغ های والدین آشنا کنیم.

دروغگویی والدین,والدین دروغگو,دروغگویی والدین

۱۰. برای چیزی که می خواهی پول کافی نداریم!

احتمالا شما هم این جمله را تکرار کرده و یا بارها آن را شنیده اید. به خاطر داشته باشید که به جای دروغ گفتن بهتر است که دلیل کارتان را به زبان ساده برای کودک تان توضیح دهید.

به عنوان مثال به او بگویید که قرار است خانه ای بزرگ تر بخرید و به همین علت نمی توانید فعلا چیزی که از شما خواسته است را تهیه کنید.

با این کار نه تنها به او کمک می کنید تا یاد بگیرد گاهی باید برای خانواده اش فداکاری کند، بلکه برای او به عنوان والدین دروغگو نیز شناخته نخواهید شد.

۹. اگر همین الان نیایی، من می روم!

به جای آن که بخواهید با ترساندن فرزندتان را وادار به انجام کاری کنید، بهتر است که از عواقب منطقی استفاده کنید تا تربیت صحیح تری داشته باشید.

به عنوان نمونه می توانید به او بگویید: ” اگر تا پنج دقیقه دیگر کفش هایت را نپوشی و آماده نشوی، امشب نمی توانی برنامه مورد علاقه ات را تماشا کنی.” و در صورت گوش نکردن نیز باید آن را عملی کنید.

با این روش دفعات بعدی فرزندتان به شما گوش خواهد داد، ولی نه به خاطر اینکه از شما یا ترک شدنش می ترسد، بلکه به خاطر اینکه می داند حرف شما ارزش دارد و این مهم ترین گام در تربیت صحیح فرزندان تان خواهد بود.

دروغگویی والدین,والدین دروغگو,دروغگویی والدین

۸. تا یک دقیقه دیگر آن جا هستم!

می دانیم که شما هم ممکن است از گفتن این حرف نیت خوبی داشته باشید و بخواهید به فرزندتان بفهمانید که می خواهید کنارش باشید و کمکش کنید، اما به هر حال خودتان هم باید کارهای تان را به اتمام برسانید!

بنابراین بهترین کار این است که دلایل تان را منطقی به او بگویید. مثلا توضیح دهید که باید خرید خانه را انجام دهید و بعد از آن کنارش خواهید بود.

هیچ وقت به کودک تان نگویید که یک دقیقه دیگر آن جا هستید، زیرا هر چقدر که کارتان بیشتر طول بکشد شما نزد او به فرد دروغگوتری تبدیل می شوید.

۷. نمی دانم برای نقاشی ای که قبلا بهم داده بودی چه اتفاقی افتاده!

می دانید حقیقت چیست؟ شما آن نقاشی را دیگر ندارید چون خودتان آن را بیرون انداخته بودید!

طبیعیست که نتوانید تمام آثار هنری فرزندتان را نگه دارید چون مسلما به اندازه کافی جا ندارید که کاغذهای زیادی را در گوشه و کنار خانه بچسبانید یا آن ها را انبار کنید.

در چنین شرایطی بهترین کار توضیح دادن است. به او نشان دهید که کشوی خاصی دارید که قشنگ ترین و بهترین نقاشی هایش را در آن جا نگه داشته اید.

اگر فکر می کنید او چندان به شما اعتماد ندارد می توانید از او بخواهید که خودش نقاشی ها را در این کشو یا جعبه بگذارد.

زمانی که جعبه پر شود زمان آن می رسد که مرتبش کنید و چیزهایی که ارزش کمتری دارند را دور بریزید.

این کار به او یاد می دهد که باید مسئولیت پذیر باشد و همچنین شما را نیز به عنوان والدین راست گو و قابل اعتماد معرفی می کند.

دروغگویی والدین,والدین دروغگو,دروغگویی والدین

۶. وقت خواب رسیده!

یکی دیگر از رایج ترین دروغ های والدین مربوط به این مورد می شود که در صورت بی توجهی به آن، دردسرهای زیادی برای تان درست خواهد کرد.

اگر شما ساعت ۸ شب را برای خواب فرزندتان تعیین کرده اید، نباید ساعت ۷:۳۰ به او بگویید که وقت خواب رسیده و باید آماده خواب شود!

می دانیم که منظور شما این است که باید آماده شود، اما شما باید از کلمات درستی استفاده کنید و به او بفهمانید که کم کم باید آماده خواب شود، زیرا زمانی که بتواند خواندن ساعت را یاد بگیرد مدام از شما می پرسد که چرا باید زودتر بخوابد!

شاید فکر کنید که این مسئله چندان اهمیتی ندارد و چیز کوچکی است، اما به خاطر داشته باشید که کودکان به کوچک ترین چیزها هم توجه نشان می دهند و به مرور زمان آن را نوعی بی اعتمادی به حساب می آورند.

۵. تو بهترین نقاش دنیایی و کارت فوق العاده است!

همیشه یادتان باشد که اگر نمی خواهید به عنوان والدین دروغگو برای فرزندتان شناخته شوید، زمانی که اعتقادی به بهترین بودن کارش ندارید او را تحسین نکنید.

شاید این مورد برای تان عجیب باشد، اما باید بدانید که کودکان آن قدرها هم که شما فکر می کنید ساده نیستند و به راحتی از لحن صدا و زبان بدن تان می توانند تشخیص بدهند که صادق نیستید و دروغ می گویید.

به جای این کار می توانید خلاقیت او را تحسین کنید و برای چیزهایی که باور دارید تشویقش کنید.

مطمئن باشید که این راه بهتر از همیشه جواب خواهد داد و شما را به فرد صادق تر و راستگوتری تبدیل می کند.

دروغگویی والدین,والدین دروغگو,دروغگویی والدین

۴. قول می دهم که درد ندارد!

برای شما هم بارها پیش آمده است که پشت اتاق تزریقات منتظرید و کودک تان در حالی که گریه می کند به او می گویید آمپول زدن درد ندارد!

اما می دانید که چرا گریه اش بند نمی آید؟ زیرا سری قبل هم همین دروغ را به او گفته بودید و او می داند که این کار برعکس گفته های شما، کاملا برایش دردناک است.

خودتان هم می دانید که آمپول زدن دردناک است، بنابراین به جای اینکه این حرف را تکرار کنید به او بگویید که درد تنها چند لحظه طول می کشد و بعد از آن شما یک شکلات برایش می خرید.

به آرامی توضیح دهید که او برای سلامتی اش به این آمپول نیاز دارد. هیچ گاه دروغ نگویید، زیرا به سرعت به آدم بد و غیر قابل اعتمادی تبدیل می شوید که درست کردن این ذهنیت در کودک تان دیگر کار راحتی نخواهد بود.

۳. به پارک نمی رویم چون تعطیل است!

یکی دیگر از دروغ های والدین زمانی است که آن ها وقت کافی ندارند فرزندشان را به پارک ببرند و به جای توضیح دادن دلیلی منطقی، به او می گویند که پارک تعطیل است.

به جای این کار به او توضیح دهید که الان نمی توانید او را به پارک ببرید، زیرا باید خریدهای خانه را انجام دهید.

هر چند که در جواب ممکن است کودک تان حسابی غر بزند، اما حداقل درس زندگی را یاد می گیرد و می فهمد که همیشه چیزی که دلش بخواهد را به دست نمی آورد.

این کار باعث می شود که شما به عنوان والدین راست گو برای او شناخته شوید، زیرا به هر حال با بزرگ تر شدنش می فهمد که تعطیلی پارک یک دروغ بی اساس است!

دروغگویی والدین,والدین دروغگو,دروغگویی والدین

۲. هیچ وقت اجازه نمی دهم که اتفاق بدی برایت بیوفتد!

بدون شک شما هم به عنوان یک پدر و مادر تلاش می کنید تا همواره از فرزندان تان محافظت کنید، اما باید بدانید که هیچ وقت نمی توان به طور ۱۰۰ درصد از آن ها مراقبت کرد.

بنابراین به جای این کار حمایت تان را به طور جدی به او نشان دهید، اما در عین حال فرزندتان را از خطرات موجود آگاه کنید تا بتواند از خودش مراقبت کند.

به عنوان مثال به او بگویید که همیشه در تلاشید که از او محافظت کنید، اما آدم های بدی نیز وجود دارند که باید مراقب شان باشد. به همین دلیل باید در فروشگاه همواره کنار شما بماند و دور نشود.

این حرف ها شاید کمی ترسناک باشد، اما کاملا حقیقت دارد. از آن جایی که شما می خواهید در عین آرامش بخش بودن، والدین دروغگو نیز نباشید، پس بهتر است که روی انتخاب کلمات تان دقت کنید.

بگویید که این اتفاق چیز رایجی نیست، اما ممکن است اتفاق بیوفتد پس بهتر است که همیشه حواسش را جمع کرده و به غریبه ها اعتماد نکند.

۱. دیگر چیزی برایت نمی خرم!

به خاطر داشته باشید که به جای این گونه تهدید کردن ها بهتر است او را از چیزی که اکنون دارد محروم کنید. با این کار او می فهمد که رفتارش عواقبی دارد که باید به آن ها توجه کند.

یکی از رایج ترین دروغ های والدین برای خاتمه دادن به هر وضعیتی معمولا تکرار این جمله است که قرار نیست دیگر چیزی برای فرزندشان بخرند، اما در نهایت مشخص می شود که آن ها فقط دروغ گفته اند.

بنابراین همواره واقع گرایانه رفتار کنید و او را از فعالیت هایی که دوست دارد برای چند ساعت محروم کنید تا بتواند به رفتارش فکر کند.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا