سبک زندگی

10 حقیقت روانشناسانه که دوام رابطه عاشقانه را بیان می کند

خلاصه نوشته

  • دوام رابطه عاشقانه به طرز برخورد و نوع واکنش هایی که هر شخص نشان می دهند بستگی دارد. اگر رابطه عاطفی شما دچار خلل هایی شده است و شما نمی توانید درست و غلط را از یکدیگر تشخیص دهید، بهتر است حتما به یک مشاوره مراجعه نمایید.

چگونگی دوام رابطه عاشقانه از نظر روانشناسان

هیچکس از پایداری مقدار دوام رابطه عاشقانه اش اطلاع ندارد و هیچگاه نمی تواند به درستی آینده را پیش بینی کند از طرفی ممکن است گاهی اوقات تصمیم درست در لحظه را هم از دست بدهد و چیزهایی را انتخاب کند که بعدها پشیمان شود. همه ما دوست داریم بدانیم رابطه مان مسیر درستی را در پیش دارد یا نه!

شاید برای تان بارها و بارها سوال پیش آمده باشد که آیا تمام اتفاقاتی که در رابطه ام به وجود می آید طبیعی است؟ و یا اینکه در موقعیت های مختلف چه نوع واکنشی نشان دهم؟ شما با در نظر گرفتن چند نمونه از رفتار و برخوردهای طرف مقابل تان می توانید حدس بزنید که رابطه عاطفی تان به چه شکل است و از دوری ها و سوٕ تفاهم ها پیشگیری کنید. ما برای شما چند نمونه و نشانه هایی را که می تواند به شما کمک کند تا بهتر دوام رابطه عاشقانه را حدس بزنید و ببینید در کجای راه هستید را شرح می دهیم در ادامه با ما همراه باشید.

دوام رابطه دوستی,دوام رابطه عاشقانه,دوام یک رابطه عاشقانه

10. واکنش در شرایط مختلف

گاهی چالش هایی در زندگی اتفاق می افتد که شرایط را استرس زا و بسیار بدخیم جلوه می دهد. در این مواقع که لازم به واکنش سریع هست، هر قدر حادثه‌‌  رخ داده عظیم و مهم باشد واکنش افراد در آن بسیار مهم است.

باید در وضع بحرانی پیش آمده از اقدامات عجولانه و پر خطر کاملا پرهیز کنید و در وهله اول بتوانید خونسردی خود و طرف مقابل را حفظ نمایید. به طور مثال اگر در شرایطی قرار بگیرید که کاملا هول شوید و عنان از کف بدهید باید طرف مقابل با حفظ خونسردی خود شما را به آرامش دعوت کند. اگر در خیابان متوجه دزدیده شدن کیف ‌تان شدید و ترس تمام وجودتان را فرا گرفت طرف مقابل نباید با شما طوری رفتار کند که بدتر استرس بگیرید!

9. احترام متقابل به نوع افکار و پرسیدن نظرات یکدیگر

قطعا شما و پارتنرتان افرادی بالغی هستید و کنترل و فرمان زندگی بر دست خودتان است و قدرت تصمیم گیری فوق ‌العاده بالایی دارید. با در نظر گرفتن تمام این ها، شما نباید به خود چنین حقی دهید که برای دیگران هم تصمیم گیری کنید، چون هر زاویه دید و عقیده ای با هم متفاوت است. تصمیم گیری برای دیگران واقعا کاری غیر عادلانه ای می باشد. این کار باعث می شود که به طرف مقابل حس بی ارزش بودن را تزریق کنید. ابداً و ‌به هیچ وجه به خود اجازه چنین کاری را ندهید.

برای مثال وقتی که می خواهید در رستوران غذا یا خوراکی سفارش دهید، نظر همسرتان هم بپرسید شاید ذائقه او با سفارشی که شما می دهید جور نباشد. بله! این تنها یک مثال ساده برای بیان این موضوع بود که به شما بفهمانیم اهمیت به افکار و نظرات شریک زندگی تان بسیار مهم است و اگر آن ها را نادیده بگیرید به مرور زمان باید فاتحه رابطه عاشقانه تان را بخوانید.

رابطه عاشقانه,چگونگی دوام رابطه عاشقانه,دوام رابطه دوستی

8. نحوه درخواست

درخواست و خواسته های خود را صادقانه بیان کنید. طرف مقابل شما نوستوراداموث نیست که بتواند ذهن یا آینده را پیش بینی کند و همه چیز را بفهمد. رک و صادقانه نیاز های خود را بیان کنید اینگونه هیچ سوٕء تفاهمی در رابطه شکل نمی گیرد و طرف مقابل تان از این رفتار شما لذت خواهد برد. البته این را باید به خوبی بدانید که اگر او هم از شما درخواست هایی داشت شما باید به او اهمیت بدهید و به نیاز های منطقی یا غیر منطقی او توجه قابل قبولی داشته باشید تا دوام یک رابطه عاشقانه را بیشتر از قبل کنید.

7. فضا دادن به یکدیگر و احترام به حریم شخصی

یک اصل غلط در زندگی مشترک برای بعضی از زوج ها جا افتاده و آن هم این است که همیشه توقع دارند همسرشان و یا نامزدشان بدون آن هیچ کجا نرود و با هیچکس خوش نگذراند و حتی بدون همسرش با دوستانش به تفریح نرود! چراکه برخی از این افراد فکر می کنند که اگر زندگی مشترک به این صورت است که همه چیز در آن مشترک باشد، حتی باید خوشگذرانی ها و وقت گذرانی ها هم اینگونه باشد. شما به عنوان یک انسان نیاز دارید که در برخی از مواقع بعضی از حس ها، موقعیت ها را تنها باشید تا بهتر به خود شناسی برسید، اصلا تنهایی یک نیاز اساسی برای هر آدم است. پس با این استدلال به اصطلاح مسخره که همیشه باید در تمامی مواقع با یکدیگر وقت بگذرانید را کنار گذاشته و باعث خفگی همدیگر نشوید! اگر قرار است همسرتان یک روز تعطیل از آخر هفته را با دوستانش بگذراند، اوقات تلخی نکنید و به او اجازه دهید از حریم شخصی اش لذت ببرد و در عوض اگر از این موضوع ناراحت هستید روز بعد از او بخواهید که با شما به تفریح بیاید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکار کلی برای کنترل خشم

دوام رابطه عاشقانه,دوام یک رابطه عاشقانه,رابطه عاشقانه

6. برنامه ریزی برای زندگی و آینده

ما نمی گوییم که در زندگی مشترک هر دوی شما باید اهدافی مشترک داشته باشید اما برای رسیدن به خواسته های تان مانع یکدیگر هم نشوید! مثلا اگر در برنامه همسرتان موفقیت در تحصیل و کار است، چه بهتر که شما هم به همین موفقیت فکر کنید و تلاشی قابل ستایش برای رسیدن به آن انجام دهید یا اگر همسر شما، خواستار داشتن فرزندی تا ده سال آینده نیست با او هم عقیده باشید و اگر هم نیستید، دلایل خود را کاملا منطقی با او در میان بگذارید و در موردش صحبت کنید. بهتر است هر چند وقت یکبار بنشینید و یک برنامه برای آینده خود بریزد مثلا همین موضوع بچه دار شدن ممکن است هدف اصلی شما نباشد؛ چراکه قصد دارید تا چند سال آینده در تحصیل و شغل تان پیشرفت کنید و ممکن است وجود یک بچه شما را از رسیدن به هدف تان دور تر کند.

5. نوع برخورد با دوستان

بخشی از زندگی هر فرد را روابطی تشکیل می دهد که با دوستان خود دارد. دوست همانند پدر، مادر، و حتی همسر، جایگاهی ویژه در قلب و زندگی هر انسان دارد و این موضوع بسیار مهم است که به همان اندازه که خودتان برای دوست های تان ارزش قائل هستید و به آن ها احترام می گذارید، همسرتان هم محترمانه برخورد کند حتی اگر چندان حس خوبی نسبت به دوست های شما نداشته باشد! سر زدن چنین رفتارهایی از شریک زندگی به مرور زمان باعث می شود که از یکدیگر فاصله بگیرید و روز به روز سرد تر شوید و در نهایت به آخرش برسید یعنی پایان دوام رابطه عاشقانه!

چگونگی دوام رابطه عاشقانه,دوام رابطه دوستی,دوام رابطه عاشقانه

4. روابط زوج و طرز برخورد با خانواده های مقابل

رفتار و طرز برخورد با خانواده همسرتان باید محترمانه باشد، و این را بدانید که طرز برخورد با آنان از رفتارهای شما با دوستان تان هم مهم تر است. در واقع خانواده همسر، جزء خانواده دوم هر انسان محسوب می شود و باید به همان اندازه که آن ها برای شما احترام قائل هستند، شما هم به آن ها اهمیت داده و حرمت ها را رعایت کنید. یکی از دلایل آن هم این است که مقدار علاقه ای که به همسرتان دارید را می توان از رابطه شما با خانواده ‌اش تشخیص داد. بدون شک هیچوقت دوست ندارید که همسرتان با خانواده شما به مشکل بر بخورد و یا رفتار نامناسبی در مقابل پدر و مادرتان از خودش بروز دهد، پس این توقع کاملا متقابل است و شما هم باید به خانواده طرف مقابل اهمیت داده و همیشه محترمانه برخورد کنید.

3. درخواست های تان را درست بیان کنید

اکثر زوجین جوان همیشه در حال مقایسه رابطه خودشان با رابطه دیگر زوج ها هستن و این در حالی است که تنها بیرون و یا بهتر بگوییم ظاهر روابط دیگران را با باطن روابط خودشان مقایسه می کنند و اینجاست که گمان می کنند روابط همه گل و بلبل است و تنها زوجی که ممکن است گاهی اوقات و یا همیشه مشکل داشته باشد خودشان هستند و بس! این را بدانید که در هر رابطه و زندگی مشترکی حتما مشاجره هایی وجود خواهد داشت و اگر در خیال تان تصور می کنید همسر رویاهای تان تنها شما را در زندگی مشترک در آغوش می کشد و چای می نوشید اشتباه است و ابداً توقعی این چنین از زندگی نداشته باشید. البته مشاجره و دعوا باید از حد معقول گذر کند، مثلا دعوا در رابطه سالم نباید به زد و خورد و فحش های رکیک برسد. راه کار های فراوانی برای اتمام یا  برقراری صلح در چنین بحث هایی وجود دارد، می توانید با خواندن کتاب و اندکی مطالعه به آن ها دسترسی پیدا کنید. به طور کلی پیشنهاد می کنیم که پیش از ازدواج حتما به مشاوره رفته  و برای شروع یک زندگی جدید و زیبا تلاش کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 نمونه از خصوصیات رفتاری افراد باهوش

دوام یک رابطه عاشقانه,رابطه عاشقانه,چگونگی دوام رابطه عاشقانه

2. موفقیت های یکدیگر را جشن بگیرید

جشن گرفتن یا تبریک کامیابی های جزئی در زندگی باعث افزایش عزت نفس در همسر شما خواهد شد، هیچگاه تبریک و قدردانی از پارتنر خود را فراموش نکنید و پیروزی های یکدیگر را مشترک بدانید، یکدیگر را به تلاش و پشت کار و موفقیت ای بیشتر تشویق کنید. و البته منظور ما از جشن این نیست که کلی بریز و بپاش کنید و جشن های آنچنانی بگیرید، حتی اگر یک جشن دو نفره باشد هم کفایت می کند، مهم این است که همسرتان متوجه این موضوع شود که خوشحالی و موفقیت او، موفقیت و خوشحالی شما هم هست.

1. از خود گذشتن و نادیده گرفتن خواسته ها در روابط

از خودگذشتگی در روابط به خاطر کسی که دوستش دارید خوب است اما اگر قلباً این از خودگذشتگی اتفاق نیفتاد و احساسات و نیاز های خود را سرکوب کنید از درون دچار آشفتگی و ناراحتی خواهید شد. اگر همیشه حق گفتن را از خود یا همسرتان بگیرید دچار بحث و جدل هایی در آینده ای نزدیک می شوید که قطعا به دوام رابطه آسیب هایی جدی می زند. به طور مثال اگر از اینکه همسرتان یک روز تعطیل یا آخر هفته را با دوستانش به تماشای فوتبال می رود، شما را ناراحت می کند، از او بخواهید که با شما هم فردا به سینما یا پارک بیاید. نکته بعدی این است که هیچوقت نگذارید که دلخوری های تان از طرف مقابل آنقدر روی هم تلنبار شود که روزی همانند یک کوه آتشفشان لبریز شوید. همسرتان حق دارد که بداند شما از چه چیزی ناراحت هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن