سبک زندگی

10 تمرین برای افزایش حافظه و تمرکز

افزایش بازدید در گوگل

تمرین هایی برای افزایش دقت و تمرکز

ذهن و حافظه از جمله مباحثی است که در تمام کارها به عنوان جزیی حیاتی و مهم به شمار می رود. در بسیاری از کارها دقت و تمرکز حرف اول را می زند و یک اشتباه کوچک می تواند صدمات و خسارات جبران ناپذیری را به وجود آورد. ما تا چه اندازه می توانیم به وظایف خود احاطه داشته باشیم؟ آیا ایجاد تمرکز نیز مانند هر مهارت دیگری قابل فراگیری است؟ همه ما در طول روز دچار سردرگمی و خستگی شده و برای مدتی هرچند کوتاه رشته افکار را از کف می دهیم.

در چنین مواقعی قطعا ادامه دادن به کار و تمرکز به امور کاری سخت و گاها غیر ممکن می گردد. جمع کردن هوش و حواس نیز مانند هر مهارتی آموختنی است و اگر شما فردی مبتلا به پریشانی افکار نباشید به راحتی و با چند ترفند ساده قادر خواهید بود به بالاترین سطح توجه دست پیدا نمایید. اگر به دنبال تمرین هایی برای افزایش دقت و تمرکز هستید تا پایان این مطلب همراه Bestfarsi باشید.

بهترین تمرین برای افزایش تمرکز,بهترین راه های افزایش تمرکز,تمرین برای افزایش تمرکز

۱۰. یک جا نشستن را تمرین کنید

 بهترین تمرین برای افزایش تمرکز این است که بتوانید برای مدتی طولانی بدون حرکت در یک جا بمانید، قطعا قادر خواهید بود که ازهم گسیختگی افکارتان را نیز درمان کنید. نشستن در یک مکان بدون احساس عذاب یا کلافگی برای مدت های متفاوت را به صورت یک تمرین روزانه انجام دهید. سکون عضلات به ثبات ذهن می انجامد.

۹. به یک میوه معطر بنگرید

یک میوه معطر مانند لیمو یا نارنگی را در دست بگیرید و فقط به رایحه دلنشین و طعم دلپذیرش بیاندیشید. در طول مدتی که با میوه نگاه می کنید از گریز ذهن به سوی مطالبی غیر از خود نارنگی یا لیمو ممانعت به عمل آورید. تمرکز هم مانند یک ورزش که به تقویت عضلات می انجامد، قادر است رشته های مغز و فکر شما را قوی کند.

تمرین برای افزایش تمرکز کودکان,تمرین برای افزایش حافظه و تمرکز,تمرین هایی برای افزایش دقت و تمرکز

۸. ریلکسیشن را فراموش نکنید

در اتاقی که ساکت باشد روی زمین دراز بکشید و سعی کنید، به ضربان قلب خود گوش نمایید. در ابتدا به دلیل مشوش بودن افکار ممکن است کمی دشوار به نظر برسد، اما با آرامش و نفس های عمیق حتما موفق به حس و شنیدن ضربان قلب می شوید. پس از رسیدن به این مرحله هر بار تعداد نبض ها را بشمارید تا به عدد ۱۰۰ برسد. تکرار و تمرین این حرکت تاثیر فراوانی در بالا بردن تمرکز شما خواهد داشت.

۷. شمارش کلمات

یک کتاب یا مجله را باز کنید و بدون خواندن مطالبش فقط کلمات موجود در صفحه را بشمارید، سپس دوباره همان کار را تکرار نمایید. در مرحله بعد صفحه جدیدی را گشوده و به صورت ذهنی تعداد کلمات را حدس زده و بشمارید. با تکرار این فعالیت علاوه بر بالا رفتن تمرکز قادر خواهید بود با اولین نگاه مقدار لغات به کار رفته در یک متن را درست حدس بزنید.

تمرینات برای افزایش حافظه,چند تمرین برای افزایش تمرکز,بهترین تمرین برای افزایش تمرکز

۶. از استرس دوری کنید

استرس از مهم ترین عواملی به شمار می رود که قدرت تمرکز افراد را از بین می برد. از همین رو تا می توانید از مسائل و مکان هایی که به شما حس اضطراب می دهد دوری کنید. هر اندازه آرام باشید و بدون ترس و دلهره به امور و مسائل خود بنگرید، قطعا توجه مناسب تری را برای انجام وظایف خود به دست می آورید.

۵. فعالیت تمرین شناخت صداها را انجام دهید

بهترین تمرین برای افزایش تمرکز این است که یک موسیقی یا صدای طبیعت را گوش کنید و به تفکیک صداها بپردازید، به طور مثال ببینید صدای چه پرندگانی به گوش می رسد و یا نوازندگان از چه سازهایی برای تولید یک موزیک استفاده کرده اند. از سویی دیگر می توانید یک آهنگ را پخش کرده و بدون اینکه ذهن تان درگیر ریتم شود به متنی که خواننده بیان می کند، تمرکز نمایید.

بهترین تمرین برای افزایش تمرکز,بهترین راه های افزایش تمرکز,تمرین برای افزایش تمرکز

۴. ذهنی سفید داشته باشید

برای خود یک زمان مشخص مثلا ۳ دقیقه قرار داده و تلاش نمایید در طول این مدت اصلا به هیچ چیزی فکر نکنید. به طور قطع رشته افکار ما در همین زمان کوتاه نیز شما را به سوی مسائل مختلفی سوق خواهد داد، اما بدون توجه به موارد پیش آمده فقط سعی خود را برای پاک کردن صفحه ذهن بگذارید. این تمرین برای افزایش حافظه و تمرکز همچنین برای افرادی که به بی خوابی نیز مبتلا هستند مفید است.

۳. طعم ها را در ذهن تان تداعی کنید

یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز این است که چشمان خود را بسته و به خوراکی هایی که دوست دارید فکر کنید، سپس یکی را انتخاب نموده و طعمش را در ذهن خود به چالش بکشید. شاید در اولین مراحل سخت و غیر ممکن به نظر برسد اما با کمی تمرین و توجه به راحتی خواهید توانست مزه دلخواه را در دهان تان حس نمایید. هر اندازه به افکار خود نظم بدهید، قدرت تمرکز بیشتری به دست می آورید.

بهترین تمرین برای افزایش تمرکز,بهترین راه های افزایش تمرکز,تمرین برای افزایش تمرکز

۲. عوامل حواس پرتی را نادیده بگیرید

تمام عواملی که موجب حواس پرتی شما می شوند را نادیده بگیرید. قطعا این کار بسیار سخت و نیازمند تلاش فراوان می باشد، اما غیر ممکن نیست. پس در محیطی که کمی سرو صدا هست بنشینید و سعی کنید بدون توجه به صداها به یک فعالیت فکری بپردازید. به طور مثال شمارش معکوس اعداد را از ۱۰۰ تا صفر شروع نمایید. هر جا رشته افکارتان از هم پاشید ابتدا چند نفس عمیق کشیده و دوباره از نو شروع کنید.

۱. حرکات تعادل دست را انجام دهید

تمرین حرکات تعادلی یکی از بهترین راه های افزایش تمرکز به شمار می رود. برای این کار کافی است روی یک صندلی نشسته و دست های خود را مقابل بدن به صورت صاف و کشیده نگه دارید، سپس تلاش کنید بدون حرکت مانده و فقط به نوک انگشتان خیره شوید. هر بار زمان تمرین را افزایش دهید، به مرور متوجه خواهید شد که میزان توجه بالاتری نسبت به قبل پیدا نموده اید.

به نظر شما بهترین تمرین برای افزایش حافظه و تمرکز چیست؟

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا