سبک زندگی

10 راز زوج های شاد و داشتن رابطه ای ایده آل

خلاصه نوشته
  • معیارهای ازدواج موفق از نظر بسیاری از روانشناسان شامل موارد گسترده و بسیاری می شود که مهم ترین آن صداقت کلام و رفتار است. در واقع می توان گفت که مهم ترین راز زندگی موفق در اعتمادی است که از صداقت زوجین نشأت می گیرد!

معیارهای ازدواج موفق چیست؟

با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه و همچنین آمار طلاق و وجود اخبار مختلف در این مورد، در شبکه های اجتماعی و رسانه های ملی بسیاری از پسرها و دختران جوان در مقابل ازدواج گارد به خصوصی دارند! یادتان باشد که هیچ ازدواجی و هیچ فردی بی عیب و نقص نیست. ازدواج یعنی تعهد، آن هم به شخصی که قطعا کامل نیست. مشکل اینجاست که بسیاری از مردم گمان می کنند که همسر آینده شان باید فاقد هرگونه ایرادی باشد. از نابجا بودن چنین خواسته ای که بگذریم، باید بگوییم که برای شروع یک زندگی باید ها و نباید های زیادی وجود دارد. برای مثال شما باید بدانید که در موقعیت های مختلف زندگی چه واکنشی نشان دهید و ممکن است که شاید واکنش شما نسبت به وقایع سبب اختلافات ریز و درشتی شود، پس تمامی این ها بر می گردد به شناخت متقابل و منطقی نسبت به همسرتان! شاید در خانواده، دوستان و یا اقوام دور و نزدیک این موضوع را بارها و بارها دیده باشید که زن و مردی زندگی خود را با عشق شروع می کنند و در نهایت به نقطه ای می رسند که روزی خبر طلاق آن ها را می شنوید و در کمال ناباوری تمام تصورتان از زندگی مشترک و زناشویی بهم می ریزد! لابد پس از دیدن و شنیدن چنین داستان هایی تصمیم می گیرید که تا آخر عمرتان مجرد بمانید!

ازدواج موفق,ازدواج موفق از نظر روانشناسی,راز زندگي موفق زناشويي,

ازدواج یعنی بستن یک پیمان طولانی مدت و این موضوع به این معنی نیست که پس از مدتی رابطه دو طرف سرد شود و در نهایت منجر به جدایی! برای شروع یک زندگی پایدار باید طرز تفکرتان را تغییر دهید و این موضوع را بدانید که برای دوام رابطه، هر دو نفر باید تلاش کنند و کارها، رفتارها، دلسوزی ها، از خود گذشتگی ها و محبت ها نباید یک طرفه باشد. حتما به این فکر می کنید که آیا ازدواج تان موفق است؟ یا اینکه باید 20 سال دیگر صبر کنید تا متوجه این موضوع شوید؟! اما به قول آن جمله معروف: آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است؟! برای شروع بهتر است از تجربیات زوج های موفق استفاده کنید زوج هایی که بر خلاف تصور شما که زندگی شاد و خوش و خرمی دارند، روزگاری دعوا و بحث و جدل داشته اند و در سخت ترین شرایط عجیب ترین و جدیدترین اتفاقات و خاطره ها برای شان رقم خورده و از پس همین ها به شناخت یکدیگر رسیده و دیگر اشتباهات گذشته را تکرار نکرده اند. در ادامه با ما همراه باشید تا چند راز زندگی موفق زناشویی و پایدار را برای تان برملا کنیم.

راز زندگی موفق,معيارهاي ازدواج موفق,معیارهای ازدواج موفق,

10. با یکدیگر با احترام بر خورد می کنند حتی در شرایط بد!

یکی از معیارهای ازدواج موفق این است که حرمت ها را نشکنید! زوج های دوست داشتنی و شاد هیچگاه و در هیچ شرایطی به یکدیگر بی احترامی نمی کنند! قهر و دعوای شان تنها برای زمانی است که خودشان حضور دارند نه شخص دیگری و نه در مقابل دوستان و آشنایان. فرقی نمی کند چه زن و چه مرد باید با همسر خود کاملا محترمانه برخورد کند. بهتر است هر چند وقت یکبار به همسرتان بگویید که چقدر برایش ارزش و احترام قائل هستید و این ارزش ها را در جمع های خانوادگی و دوستان هم نشان دهید، البته منظور ما از این حرف به این معنی نیست که جلوی دیگران خود نمایی یا تظاهر کنید! اگر می خواهید همسرتان به شما احترام بگذارد پس شماهم نه تنها در خلوت بلکه در همه جا او را محترم برشمارید. شاید چنین نکاتی در نظرتان کوچک و بی اهمیت باشد اما باور کنید که به امتحانش می ارزد. شاید در اوایل شروع رابطه جواب ندهد اما به مرور زمان متوجه تاثیرات آن بر زندگی تان خواهید شد.

معیارهای ازدواج موفق چیست,ملاک های ازدواج موفق,ازدواج موفق,

9. در هر شرایطی صادق هستند!

صداقت و راستگویی اولین و مهم ترین راز زندگی موفق است و راستش را بخواهید چنین معیاری آنقدر کلیشه ای شده که معمولا در صحبت های مربوط به ازدواج همیشه ارجعیت دارد. اما منظور ما از کلیشه ای این نیست که بد یا نامتعارف باشد، چراکه کارها و اتفاقات کلیشه ای اگر خوب و تاثیر گذار نبودند هیچگاه تبدیل به کلیشه جات نمی شدند! شما با صداق رفتار و صداقت کلام در وهله اول به خودتان احترام می گذارید و کاری می کنید که پارتنرتان هم با شما صادقانه رفتار کند. از پس صداقت شما هزاران اتفاق خوب بیرون می آید که مهم ترینش جلب اعتماد است و در مقابل آن بی صداقتی مساوی است با بی اعتمادی و بی اعتمادی مساوی است با هزاران هزار مشکل که مانند یک مرض لاعلاج و آفتی کشنده تمام زندگی را به نابودی می کشاند. پس با تمام این تفاسیر بهتر است به گونه ای رفتار کنید که همسرتان متوجه این موضوع شود که صداقت جزئی از ویژگی های ذاتی شماست.

این مطلب را از دست ندهید
مادر شوهر شما جزو کدام مدل از مادر شوهرهاست!!؟

ازدواج موفق از نظر روانشناسی,راز زندگي موفق زناشويي,راز زندگی موفق,

8. همیشه برای شنیدن حرف های همدیگر وقت می گذارند!

شاید بگویید که حرف زدن یک موضوع عادی است و نیازی به وقت گذاشتن ندارد یعنی شما موضوع را از این دیدگاه می بینید که هر روز همسرتان را می بینید و اگر موضوعی برای صحبت باشد مطرح می کنید! در صورتیکه گاه نیاز است بیش از همیشه برای یکدیگر وقت بگذارید و یک روز کامل را در کنار هم سپری کنید. دو فنجان قهوه دم کنید و روبروی یکدیگر بنشینید و سر صحبت را باز کنید و از مشکلات تان حرف بزنید. به عنوان نویسنده این مطالب دیدگاهی که مربوط خارج از این موضوع باشد و یا بیان موضوعی از زبان خود را ندارم اما حیف است اگر نگویم که بدون اغراق 90 درصد مشکلات دنیا با صحبت کردن حل می شود! پس هیچگاه از خیر مشکلات ریز و کوچکی که در نظرتان سریعا فراموش می شود و اهمیتی ندارد نگذرید. در حین صحبت وسط حرفای همسرتان نپرید و اجازه دهید که در آرامش برای تان حرف بزند حتی اگر با قسمتی از حرف هایش موافق نبودید باز هم صبر کنید و زمانی اظهار نظر کنید که حرف هایش تمام شود. این موضوع را هم به خاطر داشته باشید که قرار نیست در تمامی مسائل همدیگر را درک کنید شاید برخی اوقات درک یک سری از موضوهات برای شما سخت باشد، به هر حال زندگی پیچیدگی های خاص خودش را دارد! پس با دید قضاوت گرانه به صحبت های هم گوش ندهید تا زندگی مشترک شادی را تجربه کنید!

معيارهاي ازدواج موفق,معیارهای ازدواج موفق,معیارهای ازدواج موفق چیست,

7. با یکدیگر سازش دارند

به قول معروف زندگی همیشه گل و بلبل نیست و همانطور که گفتیم قرار نیست در تمامی موضوعات همدیگر را درک کنید با هم به تفاهم برسید، به هر حال اختلافات در میان تمامی زن و شوهرها وجود دارد و در این میان مشکلاتی به وجود می آید که شاید دو طرف نتوانید آن را حل کنید! پس به جای اینکه مشکلات را با بحث و جدل ها و لجبازی های بی ارزش کش دهید، همه چیز را خاتمه داده و اگر واقعا مشکل تان راه حل قطعی ندارد با آن کنار بیایید و سازش کنید. یکی از مهم ترین رازهای زندگی پایدار و موفق زوج های شاد این است که بر  سر تمامی موضوعات به یک توافق دو جانبه می رسند.

ملاک های ازدواج موفق,ازدواج موفق,ازدواج موفق از نظر روانشناسی,

6. تلاش نمی کنند که یکدیگر را تغییر دهند.

حتما این دیالوگ معروف را بارها شنیده اید که می گویند: خودتان را برای هیچکس تغییر ندهید! حال منظور از این تغییر این نیست که مثلا اگر همسرتان با خانواده شما مشکل دارد، خانواده خود را کنار بگذارید! منظور از تغییر این است که برای مثال اگر همسرتان شلخته و نامنظم است برای اینکه در عین ادب و نگه داشتن حرمت ها به او بفهمانید که از شلختگی او کلافه هستید، یک یا چند بار هم که شده خودتان اتاق  و یا میز کارش را تمیز کنید تا او متوجه شود که قصدتان بهبود روابط و کمک به بهتر شدن همه چیز در زندگی است. یکی از معیارهای ازدواج موفق آن است که برای پایداری زندگی مشترک تان تلاش کنید تا وضعیت به صلاح دو نفر باشد نه اینکه بر روی یکدیگر فشار بیاورید که دیگری خودش را تغییر دهد.

راز زندگي موفق زناشويي,راز زندگی موفق,معيارهاي ازدواج موفق,

5. زیبایی رابطه را به تفاوت ها می دانند نه فقط تفاهم ها!

اگر قرار است آنقدر بنشینید که دست آخر کسی را پیدا کنید و یا کسی شما را پیدا کند که به عنوان همسر آینده کاملا با شما در تمامی موارد زندگی از جمله رفتارها، خصلت ها و عقاید یک سطح و مشابه باشد، باید بگوییم قطعا آنقدر باید منتظر بمانید که موهای سرتان مانند دندان های تان سفید شود! شاید اکنون در یک رابطه زناشویی به سر می برید و از دست همسرتان و رفتارهایش خشمگین هستید. از شما می خواهیم که یک بار دیگر بنشینید و تمامی چیزهایی که باعث شدند شما شیفته و یک دل نه صد دل عاشق همسرتان شوید را مرور کنید! شاید برخی از رفتارهایی که اکنون باعث دلخوری شما از جانب همسرتان شده، همان رفتارهای شیفته کننده و جذاب روزهای اولش باشد که اتفاقا فکر می کردید به خاطر همین رفتارهاست که با او تفاهم دارید! پس توقع نداشته باشید که شریک زندگی تان همانند روز اول بماند و هیچگاه تغییر نکند و از آن مهم تر اینکه توقع نداشته باشید که همسرتان در تمامی امور زندگی با شما موافق باشد و یا تمامی خصلت ها و رفتارهایش مشابه شما باشد! زوج های موفق از تفاوت های شان لذت می برند و اتفاقا بر عکس اکثر افرادی که فکر می کنند همین تفاهم ها سبب می شود دو شخص مکمل یکدیگر باشند، آنان با تفاوت ها را سبب اصلی مکمل بودن همدیگر می دانند.

این مطلب را از دست ندهید
قانون جذب عشق در روابط

معیارهای ازدواج موفق,معیارهای ازدواج موفق چیست,ملاک های ازدواج موفق,

4. به یکدیگر فضا می دهند

بعضی از زوجین فکر می کنند که دلیل اصلی ازدواج این است که نباید در هیچ شرایطی یکدیگر را تنها بگذارند! اما باور کنید که گاهی اوقات تنهایی لازمه دوام یک زندگی مشترک است! به همسرتان فضا دهید بگذارید یک یا هر چند روزی که نیاز داشت با خودش وقت بگذراند و یا با دوستانش به سفر یا تفریح برود قرار نیست چون شریک زندگی شماست  تا آخر عمرش تمام سفرها و تفریح ها را با شما بگذراند! جدای از این ها دوری به مدت مشخص از همسرتان هم به او و هم به شما یاد آوری می کند که چقدر برای هم عزیز هستید و قدر یکدیگر را بیشتر می دانید.

ازدواج موفق,ازدواج موفق از نظر روانشناسی,راز زندگي موفق زناشويي,

3. باهم وقت می گذارنند

منظور ما از وقت گذرانی انجام کارهای روزمره مانند شام و نهار خوردن و یا تماشای سریال شبانه نیست! یکی از ملاک های ازدواج موفق این است که زوجین به سراغ کارهای متفاوت تری می روند و خلاقیت بیشتری در این زمینه نشان می دهند. برای مثال حیوان خانگی می گیرند و یا به یک سفر طولانی مدت می روند. به طور کلی قصد از وقت گذرانی این است که به سراغ کارهایی به جزء کارهای روزمره می روند.

راز زندگی موفق,معيارهاي ازدواج موفق,معیارهای ازدواج موفق,

2. بر روی رابطه و نقص های شان کار می کنند

تا اینجای کار یاد گرفتیم که اگر مشکلی حل نشدنی به وجود آمد بر سر آن به توافق برسیم و همچنین آموختیم که زوج های موفق برای پایداری رابطه شان کاملا دو طرفه دل می سوزانند و تلاش می کنند! و اکنون می خواهیم یکی دیگر از مهم ترین اصل های زندگی زناشویی را به شما بیاموزیم. ازدواج پایدار یعنی رسیدگی به مشکلات و بر طرف کردن هر آن چه که باعث فاصله و دلخوری در میان تان شود. شاید در ابتدا از موضوعات کوچک شروع شوند و در نهایت همین اتفاقات ریز به جایی می رسند که همانند یک کوه آتشفشان فوران کنید و کار را به جایی برسانید که دیگر زمانی برای جبران و پشمانی وجود نداشته باشد! پس یاد بگیرید که جلوی علف های هرز زندگی را که باعث به ثمر رسیدن زیبایی باغ زندگی تان می شود را بگیرید!

معیارهای ازدواج موفق چیست,ملاک های ازدواج موفق,ازدواج موفق,

1. عاقلانه عاشق می شوند!

روابط عاشقانه سطحی به همان اندازه که زود شکل گرفته اند، خیلی زود هم تمام می شوند! پس این حرف ها و سخنان زرد و بی ارزش را که مدام می گویند به حرف دل تان گوش کنید و عقل و منطق را کنار بگذارید را فراموش کنید. ما نمی گوییم که در روابط حرف دل تان را نادیده بگیرید، اما احساسات تنها سبب می شوند که شما از موضوعات مهم و اصلی منحرف شوید و علت آن هم هیجان بالا برای شروع رابطه است. پس منطقی و عقلانی عاشق شوید نه در یک نگاه و نه با سنجیدن معیارهای سطحی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا