سبک زندگی

10 ترفند برای اینکه چگونه پدر و مادر خوبی باشیم

خلاصه نوشته
  • پس از نقش همسری سخت ترین کار دنیا این است که بتوانید پدرو مادر خوبی باشید. شما چه تعریفی از یک والدین ایده آل دارید؟ آیا گمان می کنید پدری که به تمام خواسته های فرزندش پاسخ مثبت می دهد، یک پدر فوق العاده است. یا اگر شما یک مادر سخت گیر و بی نهایت مقرراتی باشید، مادری ایده آل هستید. چه کار باید بکنیم تا به عنوان والدینی مسئولیت پذیر، مهربان، موفق و قدرتمند در نظر کودک خود جلوه کنیم.

چگونه والدین خوبی باشیم تا بهترین نقش را در تربیت فرزندانمان ایفا کنیم

همه ما می دانیم پدرو مادر دو تکیه گاه مهم فرزند محسوب می شوند، و همین امر مسئولیت ما را چندین برابر مشکل می سازد. فرزند پروری نیز قوانین خاص خود را دارد. بیاید با هم به بررسی برخی از این موارد اصولی بپردازیم.

پدر و مادر خوبی باشید,پدر و مادر خوبی باشیم,چطور پدر و مادر خوبی باشیم,

10. با مطالعات روانشناسی به اصول میان برها آشنایی یابید

فرزند پروری یکی از شاخه های علم گسترده روان شناسی به شمار می رود. استفاده از میان بر ها شما را در جهت آموزش شیوه های درست رفتاری به فرزندتان یاری خواهد کرد. میان برها به معنی کاستن اوقات همراهی با فرزند نیست بلکه به شما کمک می کند که در کمترین زمان بیشترین نکات تربیتی را به کار برده و نتایج مطلوب تری کسب نمایید. به طور مثال به جای استفاده از تنبیه بدنی می توانید امتیازهایی که به کودک بخشیده اید را برای مدتی لغو کنید.

مثلا اگر فرزند شما به امور تحصیلی خود توجه نشان نمی دهد، می توان او را برای یک هفته از بازی کامپیوتری مورد علاقه اش منع کرده و یا زمانی را که باید با دوستانش سپری کند را به حداقل برسانید. توجه داشته باشید قطع روابط با دوستان برای مدت طولانی یا همیشه لطمات بدتری به روحیه کودک می زند، پس فقط کم کردن زمان کفایت می کند.

9. یک برنامه بلند مدت برای تربیت فرزندتان در نظر بگیرید

برای تربیت کردن فرزندتان اهداف بلند مدتی ترسیم نمایید. به طور مثال شما می خواهید کودک در کلاس اول موفق باشد یا در تمام سال های تحصیلاش. قطعا همه ما به دنبال یافتن کلیدهای طلایی رسیدن به موفقیت های بزرگ برای خود و فرزندان مان هستیم. به یاد داشته باشید قانون ها زمانی که بتوانند شما را در مسیر دست یابی به خواسته ها یاری نمایند، ارزشمند هستند. در غیر اینصورت قطعا شما را به تنش های عصبی و پرخاش گری دچار می کنند. هیچکس هرگز به دنبال پرخاش یا عصبانیت نیستیم!

اگر کودک امروزبه خاطر ترسش خواسته شما را انجام دهد، به طور قطع در نوجوانی و جوانی با سرکشی در مقابل تان می ایستد. پس به جای راه های آنی به دنبال اصولی با تاریخ انقضا بالاتری باشید. هر زمان کودک با کج خلقی به رفتار شما پاسخ می دهد، بهتر است با نشان دادن صورت ناراحت خود و نمای یک قهر او را به حال خودش واگذارید. زیرا در چنین شرایطی هر خواسته ایی از جانب شما را رد خواهد کرد. اجازه بدهید تا آرام شده و خودش برای هم صحبتی با شما پیش قدم شود.

چگونه والدین خوبی باشیم,چگونه پدر و مادر خوبی باشیم,پدر و مادر خوبی باشید,

8. تنبیه بدنی ممنوع

تنبیه بدنی به عنوان بدترین اصل از روش های تربیت فرزندان به شمار می رود. شما با تنبیه بدنی تنها کودک را برای مدت کوتاهی می ترسانید تا دیگر اشتباه خود را تکرار نکند. در حالی که کودک شاید حتی نداند علت ناراحتی شما دقیقا چه بوده است. با ابراز چنین رفتاری به او می آموزید که نباید متوجه خطای او شوید و او به راحتی اشتباهش را در خفا و به دور از چشم شما انجام می دهد. بنا بر تحقیقات به عمل آمده از مجرمان و افرادی که در سنین نوجوانی اقدام به بزه کاری و دعوا و درگیری های خیابانی نموده اند، نشان داده که این افراد در کودکی همواره مورد تنبیه بدنی قرار می گرفته اند.

ضمن اینکه شما به کودک می آموزید پرخاش بهترین روش برای خاتمه درگیری است، او همین خشونت را به زندگی و خانه خود در آینده نیز خواهد کشاند. پس به جای شیوه مقطعی تنبیه بدنی، بهتر است اشتباهات کودک را برایش توضیح داده و او را از عواقب خطاها در آینده آگاه نمایید. در کنار منع او از تکرار، شیوه صحیح رفتار را آموزش دهید. به یاد داشته باشید هر زمان که کودک کار مثبتی را انجام داد حتما مورد تشویق قرار بگیرد، به طور مثال زمانی که در یک رقابت ورزشی موفق به کسب مقام شد، او را به پارک ببرید و یا در یکی از رستوران ها غذای مورد علاقه اش را برایش بخرید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه رسیدن به آرامش - مسیر زندگی را درست انتخاب کنید

7. به سلامت روحی و جسمی خود توجه کنید

بسیاری از والدین به خصوص مادران پس از تولد فرزند، دیگر به اندازه کافی به سلامت جسم، روان و زناشویی خود نمی پردازند. عدم توجه شما را دچار افسردگی، اضافه وزن و خستگی مفرط خواهد کرد. برای اینکه والدین خوبی باشید ابتدا باید به خود و سلامت تان توجه کافی داشته باشید. مادر و پدر افسرده و کسالت بار قطعا نمی توانند والدین دوست داشتنی و موفقی باشند.

پدر و مادر خوبی باشیم,چطور پدر و مادر خوبی باشیم,چگونه والدین خوبی باشیم,

6. فراموش نکنید زمانی کودک بوده اید

همه ما دوست داریم پدر و مادری متفاوت و خاص باشیم. فراموش نکنید که شما هم زمانی کودک بوده اید، با همان شیطنت ها و خراب کاری های خاص دوران کودکی. پس دلیلی ندارد از اشتباهات فرزندان عصبانی شده و با پرخاش خلاقیت ذهنی آنان را نابود نمایید. به یاد بیاورید که در زمان های خردسالی به چه اندازه علاقه مند به بازی در گل یا آب بوده اید، پس چگونه می خواهید که فرزند خود را از این نشاط و شادی وصف ناپذیر منع کنید.

اگر قصد دارید تغییراتی را در نوع تربیت یا شیوه بازی های فرزند به وجود آورید، ابتدا آن ها را یاد داشت کرده سپس با مطالعه و یا مشورت با یک روان شناس حوزه کودک به بهترین راه ممکن برسید. باز هم تاکید می کنیم؛ پدرو مادر بودن بسیار دشوار است، نا امید نباشید و تمام تلاش خود را به کار ببندید.

5. با فرزندتان صحبت کنید، گوش شنوای دردو دلش باشید

ساده ترین شیوه برقراری ارتباط صحبت کردن است. با فرزند خود حرف بزیند و زمانی که با شما صحبت می کند بدون هیچ عکس العمل خاصی در صورت تان فقط شنونده باشید. بچه ها بسیاری از خواسته و آرزوهای خود را در قالب حرف های کودکانه یا از جانب عروسک یا دوست شان بیان می کنند. هر اندازه با او حرف بزنید، ذهنش را به چالش کشیده و موجب پرورش خلاقیت های او خواهید شد. کودکان با صحبت کردن به لحاظ روحی تخیله شده و از رفتارهای پرخاشگرانه دور می مانند. در میان صحبت ها بخشی از خاطرات شیرین خود را در مورد تجربیات موفق یا عدم موفقیت برایش تعریف کنید.

در قالب داستان اهمیت پشتکار و تلاش را به او گوش زد کرده تا بداند با اولین شکست نباید پا پس کشید و ناامید شد. صحبت کردن از ترس ها می تواند بهترین شیوه برای از بین بردن حس خجالت در کودک باشد. هرگز از جمله ” ترس ندارد” استفاده ننمایید. فرزند شما باید بداند که ترس نیز بخشی از رفتارهای نرمال بشری می باشد و دلیلی برای پنهان کردن یا خجالت کشیدن از این حس وجود ندارد. به سوالات او در حد توان خود و فهم او پاسخ دهید. اگر پاسخ سئوالی را نمی دانید از واژه “نمی دانم” نهراسید، بگذارید کودک بداند که ندانستن جزئی از علم اندوزی است.

چگونه پدر و مادر خوبی باشیم,پدر و مادر خوبی باشید,پدر و مادر خوبی باشیم,

4. والدین پناه فرزندانند

به فرزندان اطمینان بدهید تحت هر شرایطی پشت و پناه شان خواهید بود. فرزند باید بدانند که شما بدون توجه به نقص ها دوستش دارید. چنانچه کودک بتواند استقلال روحی و فکری خود را به دست آورد قطعا در آینده به مدارج بالایی به لحاظ علمی، اقتصادی و زندگی دست می یابد. حمایت روحی مهم ترین عامل رشد و ترقی کودک بوده و خلاقیت او را دوچندان می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه برای اینکه بفهمید چقدر خودتان را دوست دارید

3. در عین مهربانی قاطع باشید

انسان با میلیون ها نورون عصبی مستقل دنیا می آید و با رشد سلول های مغز و ایجاد ارتباط بین نورون ها افکار در ذهن ساخته می شوند. اینکه ما چه کسی هستیم و یا به چه دلیلی در این دنیا زندگی می کنیم به نوع تربیت و شیوه های آموزش بستگی دارد. بازخورد های مثبت و تشویق های به موقع یکی از با اهمیت ترین اصول در شکل گیری شخصیت انسان ها به شمار می رود. چنانچه کودک پرخاش گری یا گریه می کند، در کنارش بمانید و سعی نمایید علاوه بر حفظ آرامش، به او کمک کنید تا دلیل نگرانی خود را بیان کند. هر اندازه شیوه های تربیتی مثبتی را در آموزش فرزند به کار بگیرید، او را فردی آرام، مسئولیت پذیر، فکور، مهربان و خلاق بار خواهید آورد.

نکات تنبیهی نیز نباید از امواج مثبت خالی باشد. به طور مثال به کودک توضیح دهید که به دلیل کدام رفتار اشتباهش، مورد محدودیت امتیازی قرار گرفته و به او یاد آوری کنید در صورت جبران خطا و یا عدم تکرار اشتباه می تواند امتیازات خود را به دست آورد. با این کار فرزند شما می فهمد که قصد دشمنی با او را نداشته و فقط در جهت بهتر بودنش تلاش می نمایید. کودک باید بداند که رعایت نظم از اولویت خاصی برخوردار است. شما باید ضمن مهربانی با قاطعیت به بیان اصول انضباطی بپردازید. توجه داشته باشید اشتباهات کودک بهترین راه برای آموزش می باشد. پس به جای برخورد تند سعی کنید شرایط را به آرامی به او توضیح دهید.

چطور پدر و مادر خوبی باشیم,چگونه والدین خوبی باشیم,چگونه پدر و مادر خوبی باشیم,

2. دوست داشتن تان را در عمل به کودک نشان دهید

دوست داشتن و به کودک عشق ورزیدن اورا لوس نمی کند، بلکه رفتارهایی مانند: خریدهای بیهوده و در پی بهانه ها، ملایمت بی اندازه در زمان خطاها، حمایت بیش از حد و انتظارات کمتر از توان، همگی از مواردی است که کودک را دچار ناهنجاری رفتاری به نام “لوس شدن” می کند. شما می توانید کودک را در آغوش بگیرید، با او بازی کنید، با هم صحبت نمایید و در فعالیت های ورزشی یا اجتماعی در کنارش باشید، این امور میزان علاقه شما را به فرزندتان نشان خواهد داد.

کودکان بیشتر از هر کاری به همراهی و تشویق شما نیازمند است. هر اندازه که کودک از سوی شما رفتارهای آرامش بخش و مهربانانه دریافت کند، در آینده در برابر مشکلات توانمندتر عمل کرده و از ناکامی ها دچار سرخوردگی و پوچی نمی شود.

1. والدین آینه فرزندان هستند

به یاد داشته باشید که والدین آینه تمام نمای فرزندان می باشند. هر رفتار یا عملی که از شما سر بزند توسط کودک ضبط و اجرا می شود. اگر قصد دارید انجام یک سری امور را به کودک بیاموزید، به جای تاکید لفظی بهتر است اول خود شما آن کار را انجام دهید. بچه ها زمانی که ببینند والدین در یک امر خاص فعال هستند به صورت اتومات به ضبط آن پرداخته و قطعا تکرار می نمایند. به طور مثال اگر می خواهید به کودک بیاموزید که سیگار کشیدن کاری مضر و اشتباه است، در ابتدا باید خود شما از کشیدن سیگار امتناع ورزید.

چنانچه از فرزند خود احترام می خواهید باید شما نیز متقابلا به او احترام بگذارید. والدین ایده آل همواره فرزند خود را به عنوان یک فرد مستقل می پذیرند، استقلال فکری موجب می شود که کودک حس ارزشمند بودن داشته باشد.

به نظر شما چگونه پدر و مادر خوبی باشیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا