سبک زندگی

10 نشانه فراموشی چیست و علائم آن کدام اند؟

خلاصه نوشته

  • برخی از اختلالات ذهنی در سنین میانسالی ایجاد می شوند که باعث بروز فراموشی می شوند این بیماری را با نام علمی آلزایمر می شناسیم. این بیماری پیش شدت یافتن علائمی از خود بروز می دهد که در صورت آشنایی با آن می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرد.

فراموشی نشانه چه بیماری است؟

ایجاد این بیماری نه تنها بر روی اعصاب شخص اثرگذار می باشد و حافظه او را به مرور زمان کاهش می دهد بلکه باعث می شود زندگی او با مشکلات عدیده ای رو به رو شود. شخص مبتلا بایستی همیشه در کنار خود پرستاری داشته باشد تا کارها و رفتار های او را کنترل کند. اگر می خواهید با تمامی نشانه ها بیماری فراموشی آشنا شوید تا انتهای این مقاله ما را یاری دهید.

فراموشی چیست؟

بیماری فراموشی یا آلزایمر یک بیماری اعصاب است که شخص مبتلا با گذر زمان ابتدا حافظه کوتاه مدت و سپس حافظه بلند مدت خود را از دست می دهد. طبق آمار به دست آمده برخی از افراد در حدود سنین 35 تا 40 سالگی به آلزایمر مبتلا می شوند؛ اما بیشترین آمار مبتلایان در سنین بالای 65 سال می باشد. در برخی از مواقع ممکن است بیماری فراموشی تنها در اثر عوامل طبیعی ایجاد نشود، حوادثی مانند سقوط از ارتفاع و یا تصادف نیز می توانند در بروز بیماری فراموشی نقش به سزایی داشته باشند. در هر حادثه ای اعم از طبیعی و یا غیر طبیعی چنانچه به قسمت گیجگاه مغز فرد آسیب دیده ضربه ای وارد شود اولین مشکلی که در انتظار اوست از دست دادن حافظه می باشد.

مشکلاتی که در اثر ابتلا به بیماری فراموشی ایجاد می شوند؟

بیماران مبتلا به فراموشی در وهله اول آغاز بیماری حافظه کوتاه مدت خود را از دست می دهند؛ برای مثال سوالی را از اعضای خانواده خود می پرسند اما پس از دقایقی پاسخ آن را فراموش می کنند و ناچاراً مجدد سوال می کنند.

در مرحله دوم که بیماری با پیشروی مواجه می شود حافظه بلند مدت شخص را تحت تاثیر قرار می دهد، این شخص دیگر قادر نمی باشد حتی بهترین روز های زندگی خود را به خاطر بیاورد. چنانچه از شدت افزایش نشانه فراموشی جلوگیری نشود فرد مبتلا ممکن است عزیزان خود را به خاطر نیاورد و حتی مسیر خانه و یا حتی اتاق خواب خود را فراموش کند.

از دیگر مشکلاتی و نشانه های فراموشی که در اثر بروز آلزایمر ایجاد می شود هزیان گویی و یا دیدن اموات می باشد. در بسیاری از بیماران مشاهده شده است که فرد مبتلا ادعا دارد همسرش به او خیانت کرده است و یا امواتش را در کنار خود می بیند و حتی با آن ها صحبت می کند.

انواع بیماری فراموشی,انواع فراموشی,علائم بیماری فراموشی

انواع بیماری فراموشی

در علم پزشکی فراموشی را در 3 دسته تقسیم بندی می کنند. این سه دسته عبارتند از پس گستر، پیش گستر و آلزایمر تداخل پس گستر و پیش گستر.

فراموشی پس گستر

در این نوع بیماری فراموشی (آلزایمر) شخص مبتلا دیگر نمی تواند خاطرات خوب و بد خود را پیش از بروز بیماری به همراه عزیزانش تجربه کرده است را به خاطر بیاورد.

فراموشی پیش گستر

در مدلی دیگر از بیماری آلزایمر که پیش گستر نام دارد فرد قادر نخواهد بود خاطراتی که پس از بروز بیماری برایش تداعی می شود را در حافظه بلند مدت خود بسپارد و به زودی اتفاقات رخ داده را هرچند برایش مهم باشد (مانند تولد نوه هایش) فراموش می کند. معمولا بیمارانی که اطلاعات عمومی خود را از دست نمی دهند و پس از ابتلا به بیماری دچار اختلالات زبانی نمی شوند در این دسته از بیماری آلزایمر قرار می گیرند؛ زیرا در نوع پیش گستر بیماری آلزایمر حافظه بلند مدت شخص بدون هیچ گونه تغییری باقی می ماند.

تداخل پس گستر و پیش گستر

این نوع فراموشی که شدید ترین انواع آن می باشد بیماران حاد را شامل می شود. در این بیماری که مشترک بین دو نوع قبلی می باشد شخص مبتلا هر دو بخش حافظه خود، یعنی کوتاه مدت و بلند مدت را از دست می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
10 برخورد عالی با کودک پریشان و عصبانی

فراموشی نشانه چه بیماری است,نشانه فراموشی,نشانه فراموشی در جوانی

نشانه های بیماری فراموشی که باید جدی بگیرید

همانطور که از پیش هم گفتیم آلزایمر نیز همانند دیگر بیماری ها علائمی با خود به همراه دارد. پزشکان مغز و اعصاب پس از بررسی های انجام شده بر روی بیماران آلزایمری دریافته اند که، برخی از علائم بیماری در تمامی مبتلایان مشترک بوده و در همه آن ها به طور یکسان مشاهده می شود.

ما در ادامه این مبحث به 10 علائم بیماری فراموشی اشاره می کنیم. امید است بتوانید با استفاده از اطلاعات ارائه شده تا حدودی ابتلا به بیماری را در خود و یا عزیزانتان به تاخیر بی اندازید.

نشانه فراموشی چیست,نشانه هاي فراموشي,نشانه های بیماری فراموشی

10. از دست دادن حافظه

همانطور که از نام این بیماری پیداست مهمترین علائمی که از همان ابتدای شروع بیماری بروز داده می شود کاهش حافظه می باشد. کاهش حافظه از مهمترین نشانه های فراموشی می باشد که ممکن است در هر کسی مشاهده شود و صرفاً یک دلیل عمده برای ابتلا به بیماری آلزایمر نمی باشد. بسیاری از انسان ها حتی در سنین نوجوانی و جوانی ممکن است به خاطر وجود استرس و نگرانی های اعصاب حافظه کوتاه مدت خود را از دست دهند.

9. اختلال در انجام امور زندگی و کارهای روزانه

اینگونه بیماران دیگر حتی نمی توانند فعالیت های روزانه خود را که قبل از بیماری به آن مشغول بودند را به خاطر بیاورند و حتی اگر دیگر افراد به آن ها وظایفشان را یادآوری کنند در انجام صحیح آن با مشکل موجه می شوند.

انواع بیماری فراموشی,انواع فراموشی,علائم بیماری فراموشی

8. از دست دادن قوه ابتکار و نوآوری

کاهش بازدهی کار در همه ی موارد طبیعی است؛ اما این ویژگی در بیماران فراموشکار بیشتر مشاهده می شود. آن ها هرگز قادر به انجام کاری نیستند، بیشتر ساعات روز را در خواب و یا مشاهده فیلم های تلویزیونی می گذرانند. چنانچه این ویژگی را در افراد بالای 50 سال بیش از حد معمول احساس کردید می توانید به وجود بیماری آلزایمر مشکوک شده و آن ها را در اولین فرصت به پزشک متخصصی ارجاع دهید.

7. تغییر شخصیتی

شخصیت هر کسی با توجه به تجربیات او در زندگی دستخوش تغییرات قرار می گیرد اما این تغییرات شخصیتی در بیماران آلزایمری سریع تر ایجاد می شود. بیشتر شخصیت این افراد به سمت شخصیت های منفی سوق میابد و به همین علت در ادامه زندگی او مشکلاتی ایجاد می شود؛ برای مثال شخصیت ترسو بودن که ممکن است در بیماران ایجاد شود ادامه زندگی او را وابسته به دیگران می کند و شخصیت خشن بودن اقوام و دوستان را از شخص مبتلا دور می کند.

فراموشی نشانه چه بیماری است,نشانه فراموشی,نشانه فراموشی در جوانی

6. تغییر در رفتار و خلق و خو

یکی از مشکلات عمده ای و نشانه های بیماری فراموشی، تغییر ناگهانی رفتار است؛ برای مثال ممکن است در زمانی که بسیار خوشحالند و با اقوام خود در بگو بخند به سر می برند ناگهان گریه به سر بگیرند و یا برعکس این موضوع.

5. قرار دادن اشیاء در جای نادرست

بسیاری از افراد حتی جوانان ممکن است به علت تنبلی وسایل خود را در جایی اشتباه (یعنی نزدیک ترین مکان به خود) مانند زیر تخت قرار دهند در صورتی که آن وسیله جایگاهی در آن مکان ندارد. اما اشتباه مکانی اشیاء توسط بیماران بیش از دیگر افراد است برای مثال ممکن است شانه و یا کیف پول خود را در جا کفشی قرار دهند.

نشانه فراموشی چیست,نشانه هاي فراموشي,نشانه های بیماری فراموشی

4. مشکل در تفکر انتزاعی

یکی دیگر از علائمی که در انتظار بیماران آلزایمری می باشد اختلال فکری می باشد. این افراد زمانی که تصمیم می گیرند با انجام کاری سر خود را گرم کنند خیلی زود این تصمیم خود را فراموش کرده و دیگر به خاطر نمی آورند قرار بوده چه کاری را انجام دهند

3. کاهش قوه قضاوت

قضاوت کردن شرایط موجود یک کار بسیار سخت و مشکل ساز می باشد. حتی ممکن است برای همه ی ما روزی برسد که نتوانیم قضاوت درستی از وضعیت موجود داشته باشیم و در قضاوت و تصمیم گیری های خود دچار اشتباه شویم. اما این مورد نیز در بیماران آلزایمری به وفور مشاهده می شود. این افراد ممکن است در شرایط معمولی هم نتوانند وضعیت را به خوبی درک کنند و رفتاری مطابق با آن شرایط از خود نشان دهند؛ برای مثال ممکن است در یک آب و هوای بسیار سرد بیمار نتواند لباس مناسب با شرایط را انتخاب کند و در نهایت با یک لباس بسیار نازک که مناسب فصول گرم سال می باشد از منزل خود خارج شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکار کلی برای کنترل خشم

انواع بیماری فراموشی,انواع فراموشی,علائم بیماری فراموشی

2. سردرگمی زمانی و مکانی

فراموش کردن ساعات، تاریخ و روز های هفته یک امر معمولی است و بسیاری انسان ها ممکن است در زمان هایی که دچار روزمرگی شده اند این اطلاعات را فراموش کنند؛ و یا حتی فراموش کردن مسیر مقصد در زمان های ناراحتی و حواس پرتی ممکن است برای همه ی افراد در تمامی سنین رخ دهد. اما این موارد در بیماران مبتلا به فراموشی شدید تر بوده و حتی ممکن است مسیر خانه خود را فراموش کرده و به خاطر نیاورند.

1. مشکلات زبانی

بسیاری از دانش آموزان و یا دانشجویان را می بینیم که در زمان کنفرانس ها به علت استرس و خجالت رشته کلام خود را گم کرده و کلمات را نمی توانند به درستی ادا کنند؛ اما این مشکل در بیماران دیابتی شدید تر می باشد و آن ها قادر نمی باشند در هنگام سخن گفتن حتی کلمات ساده را به خاطر بیاورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن