سبک زندگی

10 نشانه مهم که آمادگی و شرایط ازدواج شما را می سنجد

خلاصه نوشته
  • شرایط لازم برای ازدواج در هر فرد متفاوت است! شاید یکی فکر کند که تا سنش به بیشتر از 25 سال نرسد آمادگی اش را نخواهد داشت و یکی دیگر استدلالش بر این باشد که اول به اهداف مهم زندگی برسد و سپس به معقوله ازدواج فکر کند!

آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج چه زمانیست؟

یکی از شیرین ترین مراحل زندگی ازدواج و تشکیل خانواده است. پروردگار مهربان نظام آفرینش را بر پایه زوجیت قرار داده و هدف از این امر را دست یافتن به آرامش طرفین در کنار یکدیگر بیان می کنند. اگر از شما بپرسند که چرا می خواهید ازدواج کنید، چه جوابی می دهید؟ هر فردی در طول زندگی خود به مرحله ای می رسد که احساس می کند برای ایجاد تغییر و پیشرفت نیاز به ازدواج و تشکیل خانواده دارد.

ازدواج به زندگی تان معنا می بخشد، و حس مسئولیت پذیری تان را تقویت می کند. ازدواج در واقع به معنای شریک شدن دو نفر در احساس، اهداف، غم ، شادی و شناخت همدیگر است. نقش های همسری و پدرو مادر بودن تنها با تشکیل خانواده، تحقق می یابد. اگر شما هم علاقه دارید نشانه های آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج را بشناسید با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج,شرایط برای ازدواج موفق,شرایط لازم برای ازدواج,

10. تصور زندگی بدون پارتنرتان سخت خواهد بود!

اگر حقیقتا به کسی علاقه مند شده اید و همواره دوست دارید که زندگی مشترک را در کنارش تجربه کنید. اگر زمانی که از او دور هستید حس تنهایی و ناراحتی دارید و مواقعی که در کنار شخص مورد نظرتان هستید اوقات خوش و سراسر آرامش و شادی سپری می کنید. باید بگوییم شما یکی از شرایط آمادگی برای ازدواج و تشکیل خانواده را دارید، پس تعلل را کنار بگذارید و با شجاعت به ابراز علاقه و احساس تان بپردازید.

9. زمانیکه شخص مورد نظرتان را خانواده تان پسندیده باشد

توجه داشته باشید که در یک ازدواج موفق علاوه بر تفاهم و شناخت دو نفر، خانواده های آنان نیز نقشی اساسی و مهمی را ایفا می کنند. اینکه شما فردی را دوست دارید و برای تشکیل زندگی به او فکر می کنید، کفایت نمی کند و حتما باید از سوی خانواده شما نیز مقبول و مورد تایید قرار بگیرد.

اگر خانواده با انتخاب شما مخالف هستند، بهتر است به جای دعوا و مشاجره پای صحبت های شان بنشینید و دلایل مخالفت شان را بشنوید. اطرافیان شما روحیات و افکارتان را به خوبی می شناسند و می توانند شما را در شرایط خاص زندگی متصور شده و عکس العمل های تان را پیش بینی کنند. پس سعی کنید بیشتر با دوست یا نامزدتان در جمع های دوستان و خانواده حضور پیدا کنید تا آن ها نیز به شناخت بیشتری از او برسند و یا از بروز هر سوء تفاهمی جلوگیری کنید.

شرایط لازم برای ازدواج دختر,شرایط لازم برای ازدواج موفق,شرایط لازم برای ازدواج پسر,

8. برنامه های زندگی خود را برای طولانی مدت تنظیم کرده اید

در ابتدای یک رابطه معمولا برنامه ریزی خاصی صورت نمی پذیرد و تمام فعالیت های مشترک بر پایه لحظات، تصمیم گیری می شود. اما زمانی که رابطه شما به صورت جدی پیش می رود پس نیاز به یک برنامه ریزی بلند مدت و هدفمند دارید، به طور مثال می خواهید برای خرید یک منزل مناسب اقدام کنید و یا تصمیم بگیرید که در آینده چند فرزند داشته باشید، تصور کنید شریک زندگیتان می خواهد به یک سفر کاری طولانی مدت برود، تصمیمتان چه خواهد بود؟

این مطلب را از دست ندهید
10 عبارت که بهتر است والدین به بچه های خود نگویند

آیا او را همراهی می کنید تا ترجیح می دهید اوقات تان را تنهایی سپری کنید؟ شما با هدفمند سازی افکارتان تعیین می کنید، که انگیزه شما از ادامه یک رابطه چه خواهد بود. چنانچه در تمام آرزوهای تان طرف مقابل را همیشه همراه و هم پا خود می دانید، آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج را دارید.

7. توان حل و فصل اختلافات تان را دارید

هیچ رابطه سالم و نرمالی بدون اختلاف نظر و تفاوت در سلیقه ها نخواهد بود، دو نفر قاعدتا باید نظرات متفاوتی داشته باشند و برای پیشرفت همدیگر در تمام مراحل زندگی تلاش و کوشش کنند. اگر شما و شخص مورد نظرتان توانایی حل و فصل مشکلات تان را بدون دخالت دادن اطرافیان دارید، و به راحتی می توانید منظورتان را بیان نموده و طرف تان را توجیه کنید، و یا به مرحله ایی از تفاهم رسیده اید که با تلفیق افکارتان به یک مقصود مشترک برسید، قطعا یکی از شرایط مهم آمادگی برای پذیرش مسئولیت خطیر ازدواج را دارید.

آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج,شرایط برای ازدواج موفق,شرایط لازم برای ازدواج,

6. به خوبی می دانید که نمی توانید شریک زندگیتان را تغییر دهید

قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که ما ازدواج نمی کنیم که شخص مقابل مان را تغییر دهیم. قرار نیست مسئولیت تربیت و اصلاح شریک زندگی تان را بر عهده بگیرید. شما ازدواج می کنید تا به آرامش برسید نه اینکه آرامش تان را فدای تصحیح رفتار کسی بکنید. اگر می خواهید فردی را به عنوان همسر برگزینید باید توجه داشته باشید، که شخص مورد نظرتان را آنگونه که هست بشناسید و دوست داشته باشید، نه آنگونه که می خواهید این یکی از شرایط لازم برای ازدواج موفق است.

5. رابطه تان بر پایه صداقت و شناخت متقابل استوار است

پایداری و دوام روابط بر پایه اعتماد طرفین شکل خواهد گرفت. صرف نظر از مدت زمانی که از رابطه شما می گذرد، باید ببینید که چقدر شریک تان را می شناسید و به چه اندازه به او اعتماد دارید. اینکه فرد مورد نظرتان را دوست دارید کفایت نمی کند، شما برای رسیدن به آرامش واقعی در زندگی مشترک باید به اعتماد کامل رسیده باشید. عدم اعتماد در روابط موجب ایجاد شک های آزار دهنده می شود که در نهایت به تخریب یک رابطه می انجامد.

شرایط لازم برای ازدواج دختر,شرایط لازم برای ازدواج موفق,شرایط لازم برای ازدواج پسر,

4. رابطه عمیقی دارید

یکی دیگر از مهم ترین شرایط آمادگی برای ازدواج اینست که با شریک تان روابط عمیق و طولانی مدتی داشته باشید. اینکه مدت زمان بیشتری از اوقات تان را در کنار هم سپری می کنید و از این همراهی لذت می برید، و یا برای با هم بودن برنامه ریزی کرده و همیشه سهم بیشتر خوشی ها را برای شخص مورد نظرتان در نظر می گیرید، و یا حتی در زمان ایجاد ناراحتی و کدورت نیز برای اصلاح رابطه تلاش کرده، یا با وجود برخی اختلاف نظرها همچنان به همدیگر ابراز علاقه می کنید، نشان می دهد که شما به صورت جدی و با هدف به ازدواج اندیشیده اید.

این مطلب را از دست ندهید
10 ویژگی رفتاری افراد باهوش

3. به اندازه کافی تجربه کسب کرده اید

زمانی که در طول زندگی به مرحله ایی رسیده باشید، که از انسان ها به شناختی نسبی دست یافته باشید و یا در امور رابطه با طرف مقابل راهکارها و ایده های خوبی در جهت بهبود روابط را آموخته اید. سن ایده آل برای ازدواج و یا رسیدن به بلوغ فکری چیزی ثابت و یکسان در تمامی افراد بشر نیست و هر فردی بنا بر نوع زندگی، شرایط اقتصادی و یا تجربه رابطه های مثبت و پایدار در سنین مختلفی به آمادگی لازم برای قبول مسئولیت یک زندگی مشترک خواهد رسید.

آمادگی و شرایط لازم برای ازدواج,شرایط برای ازدواج موفق,شرایط لازم برای ازدواج,

2. برای آینده مشترک تان برنامه ریزی می کنید

قطعا مراسم عروسی بخش شاد و بسیار لذت بخش یک ازدواج است، اما تنها انگیزه برای شروع یک زندگی مشترک نمی باشد. شما باید به اهداف تان در مورد تصمیم به تشکیل خانواده خوب دقت کنید، که برنامه ریزی شما در مورد یک زندگی طولانی مدت آرام و مطلوب است یا صرفا برگزاری یک مراسم خاص و باشکوه عروسی. به یاد  داشته باشید عروسی یک روز است، اما زندگی مشترک یک عمر. تصور کنید که روزهای پس از مراسم عروسی در کنار شریک زندگیتان چه حس و حالی دارید و یا چه برنامه ایی برای رسیدن به خوشبختی در نظر گرفته اید.

اگر اهداف تان را برای روزهای متمادی در کنار شریک تان برای داشتن یک زندگی ایده آل، پایه ریزی کرده اید، خوشبختانه برای ازدواج آمادگی لازم را دارید.

1. هدفتان را از ازدواج به خوبی می دانید

اگر از شما بپرسند: چرا می خواهید ازدواج کنید، چه پاسخی می دهید؟ قطعا ازدواج فقط رسیدن به وصال شخصی که عاشقانه دوستش دارید نیست. همیشه از بزرگترها و افراد با تجربه فامیل شنیده ایم که ” عشق، عقل را کور می کند”. تا بحال به این موضوع اندیشیده اید، زمانیکه شما به شخصی بیش از حد علاقه مند می شوید، در واقع چشم تان را بر اشتباهات و یا رفتارهای نا متعادل و نا متعارفش می بندید، و زمانی که به وصال رسیدید و از تب عشق تان کاسته شود، تازه متوجه تفاوتهای شخصیتی و تربیتی خود با شریک خود خواهید شد.

همین امر ممکن است صدمات روحی جبران ناپذیری به شما وارد کند. پس قبل از تصمیم به ازدواج شریکتان را خوب بشناسید و هدف تان برای تشکیل خانواده را دقیقا مشخص کنید. ببینید روزهای کنار همسرتان را چگونه می خواهید سپری کرده و برای داشتن یک خانواده شاد و خوشبخت چه اقداماتی انجام می دهید. اگر هدفتان برای قبول مسئولیت یک زندگی بدرستی تعیین شده، شما آمادگی ازدواج را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا