مشهورترین ها

10 دانشمند مشهور که در حین کار کشته شدند!

افزایش بازدید در گوگل

معرفی دانشمندان کشته شده مشهور به خاطر کارشان؟

بسیاری از وسایل، ابزارآلات و یا حتی مواد دارویی که ما امروزه استفاده می کنیم، در نتیجه تلاش های شبانه روزی دانشمندان اختراع و یا کشف شده اند.

متاسفانه باید بدانید که در این راه دانشمندان زیادی جان شان را از دست داده اند که ممکن است تا به حال در مورد آن ها نشنیده باشید.

باید اعتراف کنیم که اگر چنین افرادی شجاعت و جسارت کافی برای دنبال کردن راه شان را نداشتند، ما هیچ گاه نمی توانستیم شاهد پیشرفت در عرصه های مختلف علمی باشیم.

اگر شما هم در این باره کنجکاو شده اید و علاقه مندید که اطلاعات بیشتری در مورد این افراد کسب کنید، با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ دانشمند مشهور که به خاطر کارشان کشته شدند، آشنا کنیم.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۱۰. الیزابت اسکیم | Elizabeth Ascheim

پس از مرگ مادر الیزابت، او با پزشک مادرش به نام “دکتر وولف” ازوداج کرد و این دقیقا همان زمانی بود که او عاشق اختراعاتی همچون اشعه ایکس شد.

علاقه او به قدری زیاد بود که ترجیح داد شغل کتابداری را کنار گذاشته و به جای آن در آزمایشات مختلف شوهرش همکاری کند.

آن ها با خرید ماشین اشعه ایکس توانستند تا اولین آزمایشگاه اشعه ایکس سانفرانسیسکو را تاسیس کنند.

قسمت ناراحت کننده ماجرا آن جاست که این زن و شوهر از عوارض و اثرات منفی اشعه ایکس روی سلامت انسان آگاهی کاملی نداشتند. همین موضوع باعث شد که الیزابت اسکیم در نهایت به علت ابتلا به سرطان جانش را از دست بدهد.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۹. لوییس اسلوتین | Louis Slotin

یکی از معروف ترین دانشمندان کشته شده در حین کار، لوییس اسلوتین بود که در پروژه منهتن همکاری داشته و قصد داشت که به ساخت نخستین بمب هسته ای کمک کند.

او در حین یکی از آزمایش هایش به صورت ناگهانی ظرف حاوی بریلیوم را در محفظه دیگری گذاشت که نتیجه اش انجام یک واکنش خطرناک شد.

جالب است بدانید که دانشمندان حاضر در این آزمایش توانستند هاله آبی ناشی از یونیزاسیون را ببیند و حتی موج گرمایش را نیز احساس کنند!

متاسفانه میزان اشعه وارد شده به بدن لوییس به اندازه اشعه ای بود که یک فرد در صورت ایستادن در فاصله ۱۵۰۰ متری از یک انفجار اتمی ، احساس خواهد کرد.

او بلافاصله به بیمارستان منتقل شد اما ۹ روز پس از این حادثه در گذشت.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۸. اتو لیلینتال | Otto Lilienthal

اتو پادشاه گلایدر بود و اولین فردی بود که توانست چند پرواز موفق با گلایدر داشته باشد. او در زمینه هوانوردی پیشگام بود و عکس هایش در صدر مجله ها قرار داشت.

فعالیت های او باعث شده بود تا مردم هوانوردی را به عنوان امری ممکن بشناسند و به آینده آن امیدوار باشند.

متاسفانه او در حین یکی از پروازهایش در سال ۱۸۹۶ به شدت آسیب دید و ستون مهره هایش با سقوط از ارتفاع ۱۷ متری شکست. طبق گفته ها آخرین کلماتی که او به زبان آورد این بود: “فداکاری های کوچک باید انجام شود.”

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۷. ماری کوری | Maria Curie

همانطور هم که خودتان می دانید، در میان آزمایش های خطرناک دانشمندان و اکتشافات جسورانه آن ها، ماری کوری و فعالیت هایش همواره جایگاه ویژه ای داشته است.

ماری کوری و همسرش پیر در سال ۱۸۹۸ عنصر رادیوم را کشف کردند و پس از آن برای پی بردن به خواص مختلفش به انجام آزمایشات مختلف پرداختند.

متاسفانه آن ها دیر متوجه شدند که تماس با اشعه می تواند باعث ایجاد بیماری های خطرناک شود. ماری کوری سرانجام در سال ۱۹۳۴ به علت ابتلا به لوسمی جانش را از دست داد.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۶. جان گادفری پاری توماس | John Godfrey Parry-Thomas

یکی دیگر از دانشمندان کشته شده در حین کار، جان گادفری، مهندس و اتومبیل ران اهل ولز بود. او همواره آرزو داشت تا بتواند رکورد سرعت مالکوم کمپل را بشکند.

از همین رو او اتومبیلی به نام “بابز” را ساخت تا بتواند به این هدف دست یابد. اما متاسفانه در حین تلاش هایش یکی از زنجیرهای اتومبیل پاره شده و با برخورد به گردن او باعث از دست دادن جانش شد.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۵. الکساندر بوگدانف | Alexander Bogdanov

اگر شما هم در مورد آزمایش های خطرناک دانشمندان و کارهای عجیب شان کنجکاو باشید، احتمالا نام الکساندر و تلاش هایش در زمینه دست یابی به جوانی دائمی را شنیده اید.

او برای رسیدن به این هدف روی انتقال خون و آزمایشات مربوط به آن تحقیق کرد. او تزریق خون را اول از همه روی خودش امتحان کرد و اظهار داشت که در نتیجه این کار طاسی اش متوقف شده و همچنین بینایی اش نیز بهتر شده است.

متاسفانه او اصلا به خون اهدا کننده ها توجهی نمی کرد و سرانجام در طی یکی از آزمایش هایش با تزریق خون فرد مبتلا به سل و مالاریا به بدن خودش، جانش را از دست داد.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۴. جان فرانسیس دو روزیه | Jean-Francois de Rozier

جان فرانسیس معلم شیمی و فیزیک بود و از افرادی بود که توانست پرواز نخستین بالن را تماشا کند. همین کار باعث شد که او شوق زیادی برای تجربه پرواز در ذهنش داشته باشد.

بد نیست بدانید که او اولین نفری بود که توانست با بالون تا ارتفاع ۹۰۰ متری پرواز کند. اما او هنوز هم برای پیشرفت های بیشتر انگیزه داشت و در نظرش بود که در آزمایش بعدی، با بالون از انگلیس به فرانسه برود.

متاسفانه زمانی که او در ارتفاع ۴۵۰ متری قرار گرفت، منفجر شدن بالونش باعث شد که در حین کار جانش را از دست بدهد.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۳. کارل اسکیل | Carl Scheele

یکی از جسورترین دانشمندان کشته شده حین کار، کسی نیست جز کارل اسکیل! این داروساز موفق توانسته بود تا بسیاری از عناصر شیمیایی مانند کلورین، تنگستن، اکسیژن، منگنز و مولیبدن را کشف کند.

یکی از عادت های عجیب و غریب کارل این بود که به چشیدن و امتحان کردن کشفیاتش علاقه زیادی داشت!

هر چند که او توانست از چشیدن سیانید هیدروژن جان سالم به در ببرد، اما سرانجام به علت چشیدن جیوه جانش را از دست داد!

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۲. هنری وینستنلی | Henry Winstanley

هنری وینستنلی در واقع همان فردی است که توانست یکی از معروف ترین فانوس های دریایی را در بریتانیا احداث کند.

او به قدری از کارش مطمئن بود که تصمیم گرفت برای نشان دادن میزان استحکام سازه اش، به هنگام طوفان درون آن بماند.

متاسفانه قدرت این سازه آن قدرها هم زیاد نبود و در هم شکسته شدنش باعث شد تا هنری و ۵ نفر دیگر جان شان را در حین این آزمایش از دست بدهند.

آزمایش های خطرناک دانشمندان,دانشمندان کشته شده,آزمایش های خطرناک دانشمندان

۱. کارل سوسِک | Karel Soucek

یکی از دانشمندان کشته شده در حین آزمایش، کارل سوسک نام داشت که مدعی بود دستگاهی که اختراع کرده، قادر است تا فرد را به صورت صحیح و سلامت از آبشار نیاگارا رد کند!

در سال ۱۹۸۵ بالاخره یک شرکت سرمایه گذاری راضی شد تا به کارل در کشف صحت این ادعا کمک کند. برای این آزمایش یک آبشار ۵۵ متری در تگزاس ساخته شد و قرار بود تا کپسول کارل پس از پایین آمدن از آبشار، در چاله پایین آن بیوفتد.

متاسفانه این آزمایش موفقیتی در پی نداشت و کپسول او به لبه چاله برخورد کرد و باعث شد که کارل تنها یک روز پس از این حادثه جانش را از دست بدهد.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا