آشپزی

10 ابزار پخت کیک و شیرینی‌ که لازمه هر آشپزخانه‌ ای می باشد

خلاصه نوشته
  • ابزارهای شیرینی پزی شامل چندین دسته می شوند برخی از آن ها برای افزایش کیفیت پخت شیرینی کاربرد دارند و برخی دیگر هم برای زیبایی ظاهر به کار می روند! در هر صورت اگر به پخت شیرینی و کیک خانگی علاقه دارید، وجود برخی از ابزار شیرینی پزی در آشپزخانه منزل تان واجب و ضروری است!

ابزارهای شیرینی پزی که باید هر آشپزی داشته باشد

هنر شیرینی پزی دنیای بزرگ و جذابی دارد و اکثر مردم علاقه زیادی به پختن کیک و شیرینی دارند. اما آن دسته از افرادی که نمی توانند این کار را انجام دهند، قطعا مشکل شان این است که ابزار مناسب برای پختن کیک و شیرینی ندارند! در دنیای آشپزی و شیرینی پزی هم به اندازه تمامی کسب و کارهای دیگر ابزار برای راحت تر شدن و کیفیت کار وجود دارد ابزاری که باعث پخت و خوشمزگی بیشتر شیرینی ها می شوند و همچنین برای زیباتر شدن ظاهرشان به کار می روند.

Bestfarsi در این مقاله قصد دارد 10 ابزار شیرینی پزی خانگی را به شما معرفی کند. به همان اندازه که غذاهای خانگی خوشمزه تر از غذاهای رستورانی هستند، شیرینی ها و کیک های خانگی هم همینطور اند پس پیشنهاد می کنیم که برای امتحان یک تجربه جدید هم که شده به عنوان یک بانوی با سلیقه این ابزار را برای آشپزخانه تان تهیه کنید!

ابزار شیرینی پزی,ابزار شیرینی پزی خانگی,ابزار پخت کیک,

10. انواع ماسوره و قیف

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، برخی از ابزار شیرینی پزی برای زیبایی و ظاهر شیرینی کاربرد دارند. بسیاری از خانم های خانه دار فکر می کنند که کار با قیف و مالوسوره تها مخصوص شیرینی پزهای حرفه ای است که در قنادی ها کار می کنند! این ابزار بسیار کاربردی بوده و مهم است که حتما آن را تهیه کنید. برای مثال اگر بخواهید پیراشکی کرم دار درست کنید، باید کرم وسط شیرینی را با قیفی که ماسوره آن سر بلندی دارد انجام دهید و اگر این کار را به وسیله قاشق یا هر ابزار دیگری انجام دهید شکل و ظاهر پیراشکی به هم می ریزد!

بسیاری از بانوان تا اسم قیف و ماسوره شیرینی پزی را می شنود به خامه کشی و تزیین کیک فکر می کنند! و تصورشان از انجام این کار بر روی کیک کار بسیار سختی به نظر می رسد! باید بگوییم که هر چیزی نیاز به تمرین دارد پخت یک کیک تولد برای فرزند دلبندتان توسط خود شما، بسیار لذت بخش تر از این است که کیک آماده و بیرونی تهیه کنید. پس می توانید برای تزیین روی کیک با خامه از این ابزار استفاده کنید و برای اینکه ایده های خلاقانه ای به ذهن تان برسد، پیشنهاد می کنیم سری به یوتیوب بزنید و آموزش خامه کشی کیک با قیف را ببینید.

شیرینی پزی خانگی,فر شیرینی پزی خانگی,وسایل شیرینی پزی خانگی,

9. کاغذ روغنی

کاغذ روغنی از وسایل شیرینی پزی خانگی است که کمک بسیاری به شما در تهیه کیک می کند. بدون شک بارها برای تان پیش آمده که حتی با حرارت ملایم و کم فر هم باز شیرینی های تان بسوزند! یکی از مهم ترین کاربردهای کاغذ روغنی، جلوگیری از سوختن شیرینی هاست! با استفاده از این ابزار دیگر نیازی نیست که پیش از ریختن مواد کیک در قالب آن را چرب کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 خواص ادویه و سبزیجات خوشمزه

کافیست یکی از کاغذهای روغنی را کف ظرف مورد نظر خود پهن کنید و مواد را داخل آن بریزید و پس از پخت، شیرینی را به صورت کاملا قالبی در ظرف در بیاورید، آن هم بدون اینکه ذره ای ظاهرش به هم بریزد یا اینکه بسوزد!

ابزار شیرینی پزی,ابزار شیرینی پزی خانگی,ابزار پخت کیک,

8. پیمانه اندازه گیری

می خواهید شیرینی و کیک های تان مانند شیرینی های قنادی با کیفیت خوشمزه شود؟ پس باید تمام مواد اولیه اش را به درستی اندازه گیری کنید! در واقع بدون داشتن پیمانه برای اندازه گیری دقیق مواد لازم، شیرینی پزی هیچ معنایی ندارد. انتخاب پیمانه مناسب مهم است، باید پیمانه هایی انتخاب کنید که درجه بندی آن ها به وضوح خوانده شود و توصیه می کنیم از پیمانه های فلزی استفاده کنید چون نسبت به پیمانه ها پلاستیکی جنس بهتری دارند. اگر در حین پخت شیرینی به درستی پیمانه نگیرید، قطعا کیفیت و طعم شیرینی های تان تغییر می کند!

شیرینی پزی خانگی,فر شیرینی پزی خانگی,وسایل شیرینی پزی خانگی,

7. قالب کمربندی

شاید فکر کنید که تنها کاربرد قالب کمر بندی برای پخت کیک باشد! این قالب کاربردهای بی شماری دارد و علاوه بر کیک می توانین انواع دسرها و شیرینی های سرد را هم مانند چیز کیک یخچالی را در آن درست کنید. شیرینی هایی مانند چیز کیک باید حتما به صورت قالبی در بیایند و بهترین گزینه استفاده از این قالب هاست.

قالب کمر بندی یکی از ابزار شیرینی پزی است که به شما کمک می کند به راحتی کیک خود را با باز کردن کمربند آن از قالب جدا کنید و احتیاج نیس با برگرداندن کیک را از قالب خارج کنید و نگران چسبیدن و جدا نشدن کیک از قالب باشید.

ابزار شیرینی پزی,ابزار شیرینی پزی خانگی,ابزار پخت کیک,

6. وردنه

طرفدار پر و پا قرص کیک ها و شیرینی های خانگی هستید؟ پس خرید وردنه را فراموش نکنید. وردنه یکی از اساسی ترین ابزار پخت شیرینی است که می توانید با استفاده از آن خمیر کیک را به اندازه و ضخامت دلخواه برسانید. البته با وسایلی که در هر خانه ای پیدا می شود شاید بتوان این کار را انجام داد اما هیچکدام راحتی کار با وردنه را ندارند! وردنه چند نوع دارد نوع اول آن از جنس چوب است و نوع دوم پلاستیکی معمولا بیشتر شیرینی پزان حرفه ای از نوع پلاستیکی آن که خودش حالت چرخشی دارد استفاده می کنند.

شیرینی پزی خانگی,فر شیرینی پزی خانگی,وسایل شیرینی پزی خانگی,

5. صفحه گردان

لذت بخش ترین قسمت شیرینی پزی و پخت کیک، بخش تزیینات آن است. اگر به تزیینات کیک علاقه دارید، پس باید ابزار و لوازم اساسی و مهم آن را هم تهیه کنید تا کارتان راحت تر شود. صفحه گردان برای راحتی تزیین و خامه کشی کیک استفاده می شود و معمولا با جنس و سایزهای مختلف در بازار موجود است و می توانید آن را در سایزهای مختلف با پایه و بدون پایه تهیه کنید.

ابزار شیرینی پزی,ابزار شیرینی پزی خانگی,ابزار پخت کیک,

4. فرچه و لیسک

فرچه و لیسک سیلیکونی هم جزء مهم ترین ابزار پخت کیک به شمار می روند. شما برای چرب کردن ظروف پیش از اینکه مواد شیرینی یا کیک را درون آن بریزید به فرچه های نرم سیلیکونی نیاز دارید و در مقابل برای اینکه مواد کیک هدر نرود و تمام آن را درون قالب یا ظرف بریزید و یا کیک تان را خامه کشی کنید، به لیسک نیاز دارید. البته این دو قلم جنس های متفاوتی دارند اما بهترین نوع آن از جنس سیلیکون یا همان پلاستیک نرم است.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین نرم افزار های رستوران یاب خارجی

شیرینی پزی خانگی,فر شیرینی پزی خانگی,وسایل شیرینی پزی خانگی,

3. ترازو

وجود ترازو نه تنها برای شیرینی پزی و اندازه گیری مواد اولیه، بلکه برای تمامی امور آشپزی لازم و ضروری است! این وسیله برای میزان دقیق مواد در پخت کیک و شیرینی بسیار کمک می کند. کسانی که اهل شیرینی پزی و پخت کیک خانگی باشند خوب می دانند که برخی از شیرینی ها باید کاملا دقیق و با میزان های لازمه پخته شود در غیر این صورت کیفیت و طعم آن کاهش پیدا می کند.

ابزار شیرینی پزی,ابزار شیرینی پزی خانگی,ابزار پخت کیک,

2. الک

الک یک ابزار مهم برای تمیز و یکدست کردن آرد در شیرینی پزی است و در سایزهای مختلف می توانید آن را از بازار تهیه نمایید. این ابزار هم انواع مختلفی دارند و راحت ترین نوع آن مدل الک لیوانی است که با استفاده از یک دسته می توانید به راحتی تمام محتویات داخلش را از صافی رد کنید.

شیرینی پزی خانگی,فر شیرینی پزی خانگی,وسایل شیرینی پزی خانگی,

1. فر آشپزخانه

و اما اصلی ترین نیاز هر خانم خانه داری که اهل شیرینی پزی باشد، قطعا یک فر شیرینی پزی خانگی است! از فر برای تعیین دما و زمان و حرارت در پخت کیک و شیرینی استفاده می شود، شیوه کار با فرهای مختلف متفاوت است و البته خود دستگاه فر هم انواع مختلفی دارد. معمولا اکثر شیرینی پز های خانگی گاز فردار تهیه می کنند، چراکه هم جای بیشتری دارد و هم کار با آن راحت تر است.

2 واکنش کاربران به این مقاله

  1. من یه قالب کمربندی داشتم بعد اینکه یه بار توش کیک پختم خراب شد… وقتی میبستمش مایع کیک از زیرش چکه میکرد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا