سبک زندگی

10 نوع آدم سمی که باید از آن ها دور ماند

خلاصه نوشته
  • حذف آدمهای سمی از زندگی اولین قدم برای پیشرفت و ترقی شما محسوب می شود. وجود افراد سمی در زندگی شما هیچ سودی ندارد، ضررش همان استرسی است که با آن روبه رو می شوید. پس همواره سعی بر این داشته باشید که با دوری از آنها آرامش را نصیب خود کنید.

حذف آدمهای سمی از زندگی

همه افراد در اجتماع رفت و آمد دارند و هیچکس نمی تواند منکر این شود که باید در کنار جامعه و مردم زندگی کرد زیرا انسان موجودی اجتماعی است. اما در این میان ما در رفت و آمد های خود با انسان های مختلفی برخورد می کنیم، این انسان ها می توانند خوب باشند و تاثیر مثبتی در زندگی ما بگذارند. می توانند بد باشند و تاثیر منفی در ما داشته باشند. حال ممکن است این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که باید در برابر انسان های منفی زندگی خود چه کنیم؟ ما نمی توانیم بگوییم از همه آنها دوری خواهیم کرد چون این امر امکان پذیر نیست چه بسا تعداد این افراد از انسان های خوب زندگی مان هم بیشتر باشد.

برای حذف ادم های سمی از زندگیتان چه کنیم؟

بهتر است ابتدا نسبت به آن ها شناخت پیدا کنیم و سپس تصمیم بگیریم که چگونه با آنها برخورد نماییم. این افراد حتی گاهی موجب اظطراب ما هستند که با این وجود می توان آنها را در لیست عوامل استرس زا در زندگی خود قرار داد. شاید نزد خود فکر کنید که نمی توان با چنین افرادی سر و کار داشت و باید رابطه خود با آن را قطع کرد.  این دست از آدم ها ممکن است به شما بسیار نزدیک تر از آنچه باشند که بتوان آنها را حذف کرد به عنوان مثال: ممکن است چنین فردی کار فرما یا صاحب کار شما باشد، آیا می توان آن را حذف کرد؟ پس بهتر است ابتدا خصوصیات این افراد سمی را به خوبی بشناسیم.

براي حذف ادم هاي سمي,براي حذف ادم هاي سمي از زندگيتان,برای حذف آدم های سمی,

10. خود پسند

همیشه در اطراف ما افرادی هستند که آن ها را خود پسند می نامیم، علت این نام گذاری چیست؟ چنین انسان هایی خود را برتر و بهتر از همه می دانند و معتقد هستند که از ما بالاتر و عالی تر وجود ندارد. اما غافل از اینکه که همه ما انسان هستیم و در یک سطح قرار داریم پس نمی توانیم ادعا کنیم که ما بهتر و برتر از بقیه هستیم، این نهایت تکبر و خودخواهی است. حتی جالب اینجاست که این افراد گاهی اوقات دیگران را خود شیفته می نامند که این از عقل دور است چراکه خود این فرد انسانی فوق العاده خود پسند است.

همه ما ممکن است خاطره بدی از این افراد سمی در زندگی داشته باشیم خاطراتی که شاید حتی مرور کردنش هم آزار دهنده باشد، ممکن است در جایی و جلوی کسانی ما را خجالت زده کرده باشند چرا که حرف خود را به همه غالب کنند.

9. بخیل

افرادی که چشم دیدن موفقیت و پیشرفت شما را ندارند و برای از پا درآوردن اراده شما دست به هر کاری می زنند، در ابتدا باید گفت که هرچه از آنها دوری کنیم بهتر می توانیم به راه خود ادامه دهیم، اما اگر هم نشد آن ها را لازمه کار خود قرار دهید و از سخنان بیهوده آنها انرژی و امید بگیرید. با خود بگویید باید برای اثبات خود تلاش کنم و حرف های آن ها را پله پیشرفت خود قرار دهید.

حذف آدمهای سمی از زندگی,حذف آدمهای سمی از زندگیتان,دوری از ادمهای سمی,

8. سطحی

در اطراف ما افرادی وجود دارند که در هنگام سختی ها پشت ما را خالی می کنند این افراد از نظر ما متظاهر و سطحی هستند چرا که بر خلاف ادعای خود که دوست ما بودند عمل کرده و دروغ گفتند. گاهی اوقات ما با چنین افرادی تا مرحله صمیمیت و علاقه پیش می رویم دریغ از اینکه همه این وابستگی ها تظاهر طرف  مقابل به ما است، پس در نتیجه هرچه از این گونه افراد دوری کنید زندگی به دور از استرسی را تجربه خواهید کرد. این افراد به هیچ وجه تکیه گاه خوبی نیستند و هر آن ممکن است ما را رها کنند، در چنین اوضاعی عقل سالم دستور به دوری از آنها می دهد.

این مطلب را از دست ندهید
10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مدیرعامل شرکت اوبر

افراد سطحی و متظاهر خود را پشت نقاب هایی دروغین پنهان می کنند و در هنگام سختی ها و دشواری ها خود را نشان می دهند. در این زمان است که به یاد آدم های سمی و خطرناک می افتید و به زودی نتیجه خواهید گرفت که دلیلی برای ادامه رابطه با آنها وجود ندارد.

7. محافظه کار

چنین افرادی سنت گرا و محافظه کار هستند و چون پیشرفت خودشان را دوست ندارند و برای آن سعی و تلاشی نمی کنند، با هرکسی هم که دوست شوند باید مانند خودشان باشند و اگر هم دوستی تلاشگر پیدا کنند همواره در پی این هستند که او را نیز چون خود به فردی بی خیال و واپس گرا تبدیل کنند. این افراد رابطه ای جدا نشدنی با شما و زندگی تان دارند، پس نمی توان گفت که دوری از آن ها راه مناسبی است. در واقع بهترین راه این است که با رفتار و کردار خود به آن ها بفهمانید که شما اینگونه نخواهید بود و آگاهی لازم را برسانید. این رفتار همان تلاش مداومی است که شما برای رسیدن به خواسته های خود انجام می دهید. حتی در اوضاع بهتری هم می توانید آن فرد را نیز تغییر دهید اما فراموش نکنید تا زمانی که در آنها تغییر ایجاد نشده همواره در دسته افراد خطرناک زندگی شما هستند.

براي حذف ادم هاي سمي,براي حذف ادم هاي سمي از زندگيتان,برای حذف آدم های سمی,

6. داد رس

این نوع افراد همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و همواره به دنبال این هستند که در هر مطلبی نقطه منفی آن را دریابند و آن را بررسی کنند. البته بررسی های آن ها همیشه به نوعی توهین آمیز و تا حدودی غیر منطقی است چرا که آنرا به صورت طلبکارانه بیان می کنند. هرچه در زندگی این گونه افراد را بیشتر ملاقات کنید عصبی تر خواهید شد، پس از آن ها دوری کرده و به حرف های آنها توجه نکنید. در نظر این افراد هیچ چیز خوب و عادی نیست و هر مطلبی را بجای تحسین، نقد و سرزنش می کنند. اگر با چنین افرادی رابطه دارید  مطمئن باشید که طی زمان بر روی رفتار و اخلاق شما تاثیر خواهند گذاشت، توصیه می شود رابطه خود را با این دست از آدم های قضاوت کننده ای کم کنید.

5. وارسی

در زندگی همه مردم افرادی هستند که بیماری نظارت دارند آنها علاقه شدیدی به کنترل کردن همه نشان می دهند، تا جایی که اگر صمیمی ترین دوست تان هم باشد شما را امر و نهی می کند. ممکن است در صورت اعتراض به این رفتار آن ها ناراحت شوند، اما این دلیل بر آن نمی شود که شما در برابر این کار زشت آن ها سکوت کنید. نکته مهمی هم که وجود دارد این است که شما هیچگاه نمی توانید آنها را تغییر دهید، این کاری غیر ممکن بوده و تنها راه ممکن تغییر خودتان است. این تغییر هم چیزی جز دوری از آنها نخواهد بود. شرایط این افراد انقدر خاص است که حتی با کوچک ترین نقد از رفتارشان ناراحت می شوند اما هیچگاه به این فکر نمی کنند که شاید افرادی هم که آن ها را سرزنش می کنند از این کار دل آزرده شوند.

حذف آدمهای سمی از زندگی,حذف آدمهای سمی از زندگیتان,دوری از ادمهای سمی,

4. دروغگویی

اینکه در اطراف همه افراد دروغگو وجود دارد راست است و کسی هم نمی تواند آن را کتمان کند اما برای کسی که پیشرفت و ترقی مهم است باید اطرافش را از هرگونه دروغ خالی کند، چرا که به فضایی آرام و افراد حمایتگر نیاز دارد. افرادی که پشت شما را با یک دروغ کوچک بر خاک بمالند به هیچ وجه لیاقت ادامه دوستی را ندارند. دروغگویی اولین نقطه شخصیت هر انسان است و کسی که به راحتی آن را پر رنگ جلوه می دهد نه تنها به شعور خود توهین می کند، بلکه باعث پس رفت ما هم می شود. دوری از این افراد موجب خواهد شد که کمتر استرس داشته باشید و بتوانید به کار های روزمره خود با دقت برسید.

این مطلب را از دست ندهید
به خودت اعتماد داشته باش

3. انگل ها

رفتار چنین افرادی همچون انگل ها است در واقع خون شما را می مکند تا جایی که خشک شوید. در واقع تا جایی کار آن ها منحرف کردن شما از راه درست به بیراهه است. نمی توان اسم چنین افرادی را دوست گذاشت، چراکه دوستان همواره صلاح شما را می خواهند. تا زمانی دور شما خواهند بود که منفعتی برای آن ها داشته باشید و هرگاه متوجه بشوند که دیگر از شما سودی نخواهند دید، به ساده ترین شکل ممکن شما را ترک می کنند. این اشخاص حاضر هستند به هر قیمتی که شده برای رسیدن به خواسته های شان شما را  زیر پای خود له کنند. آیا دوستی چنین کسی لازم است؟ هرچه بیشتر از این افراد دوری کنید کمتر آسیب می بینید و نیازی به ترمیم زخم هایتان پیدا نمی کنید.

براي حذف ادم هاي سمي,براي حذف ادم هاي سمي از زندگيتان,برای حذف آدم های سمی,

2. فضول

افراد فضول و خبر چین را در همه جا می بینید و حداقل یک بار از این رفتار زشت از جانب آنها زخم خورده آید. اینکه کسی به یک نفر اعتماد می کند و حرف دلش را نزد او می گوید یعنی کاملا تو را دوست خود می دانم و تو را قبول دارم، حال اینکه آن شخص حرف های شما را نزد شخص دیگری بازگو می کند کمال فضولی خود را ثابت کرده است. دیگر لازم نیست با چنین فردی دوستی داشته باشید، نکته ای که وجود دارد و بر آن تاکید می شود این است که این افراد را نمی توان شناخت تا زمانی که خود را نشان ندهند.

اما ممکن است از خود بپرسید چگونه آنها را بشناسیم و از آنها دوری کنیم؟ چنین افرادی همانگونه که حرف های شما را برای دیگران می برند حرف آنها را هم برای شما می آورند پس خواهید فهمید که نباید به آنها اعتماد کنید و چیزی به او بگویید.

1. قربانی ها

اگر دقت کرده باشید افرادی که قربانی هستند دیگر هیچ چیز برای شان مهم نیست بنابراین به راحتی اشتباهات شان را پنهان می کنند و یا آن را گردن دیگران می اندازند. آنقدری که این افراد انگشت اتهام به سوی دوستان شان دراز می کنند که دیگر تقریبا دوستی ندارند اما اگر با چنین فردی رابطه دارید بهتر است بدانید بزرگترین اشتباه عمرتان را انجام داده اید. اشتباهی که اگر در آن ذره ای آسیب ببینید قابل جبران نخواهد بود. رفتار های دیوانه وار این افراد همه را آزار می دهد، هیچگاه اشتباهاتی را که مرتکب شده اند پا نمی گیرند و چه بسا آن را مسخره هم می کنند! توصیه می شود به هیچ عنوان با چنین فرد بیهوده ای دوست نشوید، اگر هم در حال حاضر دوست هستید به سرعت از او فاصله بگیرید. آن ها سدی بزرگ در برابر پیشرفت شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا