سبک زندگی

10 ویژگی مشترک والدین بچه های موفق که باید بدانید!

افزایش بازدید در گوگل

چگونه بچه های موفق داشته باشیم؟

بدون شک بزرگ کردن فرزندان و تلاش برای تربیت صحیح آنان، یکی از بزرگ ترین دغدغه های والدین به شمار می رود.

همه ما بارها فرزندان بسیار موفقی را دیده ایم که در مورد شیوه تربیت شان کنجکاو بوده ایم. پیش از هر چیز باید بدانید که شیوه رفتار پدر و مادر، همواره مهم ترین تاثیر را در موفقیت فرزندان خواهد داشت.

هر چند که هیچ دستور العمل مشخصی وجود ندارد که شما با پیروی کردن از آن بتوانید به این هدف برسید، اما نکات زیادی وجود دارد که به کار گرفتن شان می تواند زندگی شما فرزندتان را تغییر دهد.

چنانچه شما هم کنجکاو شده اید تا در مورد این نکات اطلاعات بیشتری کسب کرده و والدین بهتری باشید، پس با بست فارسی همراه باشد تا شما را با ۱۰ ویژگی والدین بچه های موفق، آشنا کنیم.

بچه داری موفق,بچه های موفق,تربیت فرزندان موفق

۱۰. به جای مستبد بودن مقتدر هستند

“دیانا بامریند” یکی از محققان برجسته دانشگاه برکلی کالیفرنیا بود که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ با منتشر کردن مقاله ای به این نکته پی برد که برای تربیت فرزندان سه سبک اصلی وجود دارد:

  • والدین آسان گیر

در این سبک از تربیت، معمولا پدر و مادرها سخت گیری های زیادی نکرده و به قانون تنبیه فرزند اعتقادی ندارند. آن ها قوانین سخت گیرانه ای برای فرزند تعیین نکرده و به اصطلاح آن را کاملا آزاد می گذارند.

  • والدین مستبد

در این شیوه تربیتی والدین سعی می کنند که فرزند را به طور کامل کنترل کرده و با دادن دستورهای مشخص به وی، در صدد تربیت کردن کودک برآیند. والدین مستبد انتظار دارند که کودک تمام دستورهای آنان را پذیرفته، و بی چون و چرا آن ها را اجرا کند.

  • والدین مقتدر

این دسته از والدین در کنار تلاش برای تربیت صحیح فرزند، رابطه نزدیک شان با کودک را نیز نگه داشته و با منطق عمل می کنند. در این شیوه تربیتی رفتار والدین دلیل مشخصی داشته و همه چیز قابل بحث و گفتگو می باشد.

از بین این سه روش، مورد سوم یعنی شیوه مقتدرانه بهترین نوع ترتبیت می باشد که فرزند در عین محدود نشدن، قوانین لازم را نیز به خوبی می آموزد.

۹. به فرزندان شان جان سخت بودن را می آموزند

یکی از بهترین روش های تربیت کودکان موفق، یاد دادن جان سخت بودن به آن هاست. “آنجلا داک ورث” شخصی بود که در سال ۲۰۱۳ توانست با کشف این ویژگی و تاثیرش در موفقیت، جایزه ” نابغه مک آرتور” را از آن خود کند.

از نظر داک ورث سخت جانی به معنی آن است که فرد میل به تلاش برای رسیدن به اهداف طولانی مدتش را به خوبی حفظ کرده و در جهت آن ها تلاش کند.

باید بدانید که طبق بررسی ها سخت جانی تاثیر مستقیمی بر موفقیت های تحصیلی، نمرات دانشجوهای دانشگاه های برتر در مقطع کارشناسی، ماندن در دانشگاه نظامی وست پویت، موفقیت در مسابقات ملی هجی کردن و.. داشته است.

سخت جانی یعنی به فرزندان تان یاد دهید که باید در راه رسیدن به اهداف شان تعهد داشته و از خودشان پایداری نشان دهند.

تربیت کودکان موفق,ویژگی والدین بچه های موفق,بچه داری موفق

۸. بچه های موفق مادران شاغل دارند

طبق بررسی هایی که توسط دانشگاه کسب و کار هاروارد انجام شده است، دخترانی که مادران شاغل داشته اند به مدت بیشتری به تحصیل ادامه داده و با احتمال بالاتری در جایگاه های بالاتر مشغول به کار شده اند.

علاوه بر آن، این دختران در مقایسه با هم سن و سالانی که مادران خانه دار داشته اند، تا حد ۲۳ درصد، در آمد بیشتری دارند.

پسرانی که مادرشان در بیرون از خانه مشغول است نیز معمولا عملکرد و تمایل بیشتری برای همکاری کردن در کارهای خانه خواهند داشت. تحقیقات نشان می دهد که آن ها نسبت به افراد دیگر، هفت ساعت و نیم بیشتر به نگهداری فرزندان پرداخته و ۲۵ دقیقه بیشتر به کارهای خانه می پردازند.

کتلین ال. مک گین در این باره گفته است که: “الگو بودن در فعالیت هایی که انجام می دهید و راهی که به آن باور دارید، یکی از روش های عملی برای اشاره کردن به چیزهایی است که می دانید.”

۷. به جای اجتناب از شکست، برای تلاش فرزندان ارزش قائل اند

برای داشتن و تربیت کودکان موفق، پیش از هر چیز بهتر است بدانید که یکی روان شناسان دانشگاه استنفورد به نام “کرول دوک” توانست تشخیص دهد که افراد درباره رسیدن به موفقیت، به دو سبک مختلف فکر می کنند.

اولین شیوه با عنوان “نگرش ایستا” شناخته می شود که در آن فرض می شود مواردی مانند خلاقیت، هوش، استعداد و.. همگی ویژگی هایی از پیش تعیین شده هستند که قادر به تغییر نمی باشند.

در واقع در این روش هوش ذاتی فرد دلیل موفقیت می باشد و به همین دلیل او همواره سعی می کند به هر قیمتی که شده برای اثبات باهوش بودنش از شکست خوردن جلوگیری کند.

در مقابل، “نگرش رشد” قرار دارد که چالش های موجود در مسیر را پذیرفته و شکست ها را به عنوان پله ای برای رسیدن به موفقیت می بیند. این روش به رشد توانایی های فرد کمک کرده و به او یاد می دهد که اراده اش از هر چیز دیگری مهم تر خواهد بود.

این دو سبک تاثیرات زیادی بر شیوه رشد فرزندان خواهند داشت، بنابراین به عنوان والدین کودک حتما حواس تان را جمع کنید.

بچه داری موفق,بچه های موفق,تربیت فرزندان موفق
Mother and son (6-7) sitting on sofa

۶. با فرزندان شان ارتباط برقرار می کنند

جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام گرفته روی ۲۴۳ کودک در مناطق محروم، در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد آن هایی که سه سال ابتدایی تولدشان تحت مراقبت های حساس والدین قرار داشته اند، در امتحانات تحصیلی، روابط سالم و همچنین سایر موفقیت های تحصیلی عملکرد بهتری داشته اند.

طبق توضیحاتی که در “سای بلاگ” آمده است، مراقبان حساس به والدینی گفته می شود که علامت هایی که کودک بروز می دهد را به خوبی متوجه شده و با ایجاد پاسخ مناسب به آن ها، تکیه گاه و محیطی امن را برای او ایجاد می کنند.

۵. مهارت های ریاضی را در مراحل اولیه به کودک آموزش می دهند

بررسی های صورت گرفته روی ۳۵.۰۰۰ کودک پیش دبستانی در سال ۲۰۰۷ نشان می دهد که آموزش دادن مهارت ریاضی به صورت زود هنگام می تواند مزایای فوق العاده ای برای کودک داشته باشد.

یکی از محققان دانشگاه نورث وسترن به نام “گرگ دانکن” در این باره گفته است: یادگیری مهارت های ریاضی و تسلط بر آن ها نه تنها بر موفقیت در زمینه ریاضی موثر بوده، بلکه در زمینه خواندن نیز تاثیر خواهد داشت.”

او بیان کرد که یکی از معماهای مطرح شده در این تحقیق، برای حل شدن به دانش پایه ریاضی احتیاج داشته است. یعنی مهارت هایی مانند شناخت اعداد، تشخیص ترتیب آن ها و سایر مفاهیم پایه ای.

بچه داری موفق,بچه های موفق,تربیت فرزندان موفق

۴. والدین کودکان موفق معمولا مدارک تحصیلی بالاتری دارند

طبق تحقیقات انجام شده توسط یکی از روان شناسان دانشگاه میشیگان به نام “ساندرا تنگ” در سال ۲۰۱۴، داشتن مدارک تحصیلی بالاتر می تواند یکی از دلایل تربیت کودکان موفق باشد.

این تحقیقات نشان داده بود کودکانی که مادرشان دبیرستان را تمام کرده و یا مدرک دانشگاهی داشته اند، با احتمال بیشتری تحصیلات شان را به خوبی به پایان خواهند رساند.

یکی دیگر بررسی های انجام شده روی ۱۴.۰۰۰ کودکان مهد کودکی که متولد سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ بوده اند نشان داده است که احتمال تمام کردن دبیرستان و وارد شدن به دانشگاه در کودکانی که مادران نوجوان (۱۸ سال و کمتر)داشته اند، پایین تر می باشد.

جالب است بدانید که روان شناسی به نام “اریک دوبو” متوجه شد وضعیت و سطح تحصیلات والدین به هنگام ۸ سالگی فرزند می تواند تاثیرات زیادی روی آینده شغلی و تحصیلی او تا ۴۰ سال پیش رو داشته باشد!

۳. والدین فرزندان موفق رابطه سالمی با یکدیگر دارند

طبق بررسی های دانشگاه ایلینویز، فرزندانی که در خانواده های پر تنش زندگی کرده اند، چه والدین شان باهم باشند و چه طلاق گرفته باشند، نسبت به سایرین درصد کمتری پیشرفت از خودشان نشان می دهند.

یکی از پروفسورهای این دانشگاه به نام “رابرت هیوز” بیان می کند که فرزندان تک والد که درگیری ای در خانواده شان وجود ندارد، بهتر از کودکانی که همراه دو والد و در محیطی پر تنش زندگی می کنند، پیشرفت خواهند کرد.

در یک مطالعه نشان داده شد که چنانچه پس از طلاق، پدری که فاقد حق حضانت است به طور منظم و بدون تنش با فرزندانش در ارتباط باشد، آن کودکان در آینده موفق تر خواهند بود.

علاوه بر آن، وجود درگیری بین والدین باعث می شود که کودکان تا مدت ها بعد نیز احساس افسوس کرده و آسیب های جدی ببینند.

بنابراین یکی از راه های تربیت کودکان موفق آن است که والدین رابطه سالم و بدون تنشی با یکدیگر داشته باشند.

بچه داری موفق,بچه های موفق,تربیت فرزندان موفق

۲. والدین فرزندان موفق در انجام کارهای خانه از آن ها کمک می خواهند

“جولی لیثکات-هیمز” نویسنده کتاب “چگونه یک انسان بالغ را تربیت کنیم”،  در یکی از سخنرانی هایش در تد تاک گفته بود: “اگر فرزند شما ظرف نمی شورد، به آن معنی است که شخص دیگری دارد این کار را برایش انجام می دهد.”

او عقیده دارد که این کار باعث می شود تا کودک از وظایفش شانه خالی کرده و به خوبی تربیت نشود.

جولی معتقد است که کمک کردن بچه ها در کارهای خانه یکی از بهترین شیوه های تربیت کودکان موفق می باشد، که به آنان کمک می کند تا در آینده مستقل تر بوده و روحیه همدلی و همکاری بیشتری نیز داشته باشند.

۱. والدین بچه های موفق، مهارت های اجتماعی را به آنان آموزش می دهند

طبق تحقیقات انجام شده روی ۷۰۰ کودک توسط دانشگاه های دوک و پنسیلوانیا، مهارت های ارتباطی بچه ها در سنین مهد کودک، تاثیرات زیادی در موفقیت آن ها و ارتباطات شان در بزرگسالی داشته است.

این مطالعه که در طول ۲۰ سال انجام شده بود، نشان داد که کودکانی با مهارت های اجتماعی بالاتر می توانند بهتر با دیگران همکاری کرده و همچنین مشکلات شان را به تنهایی حل کنند.

این کودکان با احتمال بیشتری می توانند تا سن ۲۵ سالگی مدرک شان را گرفته و یک کار ثابت داشته باشند.

طبق نظرات “کریستین شوبرت”، آموزش مهارت های احساسی و اجتماعی، یکی از بهترین روش های ممکن برای تربیت کودکان موفق می باشد که والدین باید به آن توجه کنند.

 

 

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا