سبک زندگی

10 راه برخورد با افراد مغرور و خودشیفته

خلاصه نوشته
  • نحوه برخورد با انسان های خودشیفته در ذهن ما همچون کوهی تلقی شده که بالا رفتن از آن بسیار سخت است، اما غافل از اینکه تنها چیزی که شما لازم دارید این است که، اراده قوی و راه بالا رفتن از این کوه را پیدا کنید. راه های موثر برای برخورد هرچه مناسب تر با افراد خودخواه وجود دارد که یادگرفتن آن ها بسیار لازم و ضروریست، چراکه تا دل تان بخواهد در زندگی با چنین افراد نچسب و دوست نداشتنی برخورد خواهید که شاید بخواهید سر به تن شان نباشد!

افراد خودشیفته چه خصوصیاتی دارند

ممکن است تا به حال با افراد بسیاری برخورد کرده باشید که رفتار آن ها در هر مطلبی خود پسندانه و حق به جانب بوده، در این حال شما از خود خواهید پرسید: چرا این فرد تا این حد خود شیفته است و به خودش اجازه می دهد که در مورد هر چیزی اظهار نظر کند؟ در واقع چنین افرادی دچار کمبود هایی هستند و برای کمرنگ نشان دادن آن ها تصویری با ویژگی های مختلف از خود درست کرده و آنقدر آن را به اطرافیان نشان می دهند و ادعا دارند که آن تصویر، تصویر حقیقی من است که خود نیزاین دروغ را باور می کنند. انسان های خودشیفته نمی دانند که این رفتار آن ها نوعی خود پسندی محسوب می شود، آن ها فکر می کنند که با داشتن چنین اخلاقی همه شیفته شان خواهند شد در حالیکه کمتر کسی از آدم های خود شیفته خوشش می آید!

همه رفتارهای این افراد نوعی اختلالات خلقی است که در کنترل کردن آن هیچ نقشی ندارند و تنها یک مشاوره یا روانکاو می تواند به آنها کمک کند. اما به هر حال در طول زندگی در محل کار، در خانواده و حتی در میان دوستان و مدرسه و دانشگاه با افراد خودشیفته برخورد خواهیم داشت، پس بهتر است که بدانیم چگونه باید  با آنها رفتار کنیم.

اغلب مردم، هنگامی که با فردی خود خواه رو به رو می شوند بعد از مدتی تحمل کردن آن، بسیار رک و بی پرده می گویند تو انسان مغرور و خود شیفته ای هستی، این رفتار نه تنها به او بلکه به ما نیز هیچ کمکی نمی کند و تنها باعث می شود که آن فرد از ما دل زده شود. یادتان باشد که انسان های خود شیفته هیولا نیستند! و شاید متوجه رفتار زشت و نا پسندشان نشوند. پس باید با رفتار درست تان به آن ها تلنگر بزنید. در این مقاله قصد داریم چندین نحوه برخورد با انسانهای خودشیفته را برای شما بیان کنیم.

افراد خودشیفته,انسان خودشیفته,انسان های خود شیفته,

10. حالت تهاجمی نداشته باشید

ممکن است در برخی موارد با چنین افرادی یک نظر نباشید، اما دلیل بر این نیست که با آن ها تند و خشن برخورد کنید. برخورد زننده با افراد خودخواه باعث تحریک شان می شود، چراکه حس می کنند حق با آنهاست و مخالفت شما را جدی نمی گیرند. در این صورت نه شما کاری از پیش برده اید و نه طرف مقابل موضوع را درک کرده است، بهترین راه این است که  در برابر هرچه که او می گوید ساکت شده و فقط شنونده باشید. بعضی از افراد، نمی توانند حرف غیر منطقی را تحمل کنند، اگر شما هم جزء همنین دست هستید، بهتر است قبل از اینکه عصبی شوید و دست به کار خطایی بزنید محل را ترک کرده، آب بخورند و نفس عمیق بکشید و بعد از آرام شدن به محل بازگردید.

9. یک بار هم که شده با آنها بسازید

درست است که افراد خودشیفته انقدر مغرور هستند که از هیچ کس کمک نمی خواهند، اما شاید باور نکنید که کمک به خود را دوست دارند. اگر همیشه به فکر این باشید که از دست افراد خودخواه فرار کنید باید گفت که سخت در اشتباهید. افراد خود شیفته در همه جا وجود دارند و شما نمی توانید آن ها را نا دیده بگیرید! اما می توانید به بهترین شکل با آنها برخورد کنید و رابطه داشته باشید. به عنوان مثال: اگر روزی حال تان خوب بود و مطمئن بودید که شرایط پذیرایی از مهمانی سخت پسند را دارید، به یکی از افراد خوشیفته نزدیک تان زنگ زده و آن را دعوت کنید. هیچ گاه کسی به حرف این افراد به خوبی گوش نداده، پس هر چقدر می توانید حال  آن را خوب کنید. وقتی که با یک خیر مقدم زیبا و پذیرایی خودمانی پای حرف و درد و دل های دوست تان بنشینید و با آن همدلی کنید، نه تنها دوست تان را بهتر می شناسید، بلکه تمامی احساسات بد و منفی که نسبت به او دارید کمرنگ تر خواهد شد. اگر یک درصد هم احتمال دهیم که این روش موثر نخواهد بود لااقل مطمئن هستید که تلاش و کمک خود را کرده اید. اما اگر هم این راه جواب داد بهترین کار این است که این دوست را تا پایان عمر نگه داریم چون دیگر با جان و دل شما را دوست دارد و برای بودن با شما هرکاری می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت روانشناسانه که دوام رابطه عاشقانه را بیان می کند

انسان های خودشیفته,خصوصیات انسان های خودشیفته,روش برخورد با انسان های خودشیفته,

8. زود نکات اخلاقی آنها را بفهمید

شما به راحتی نکات منفی این افراد را فهمیده اید و ممکن است بسیار هم زود به آنها واکنش نشان داده باشید. اما بد نیست که نکات مثبت افراد خود شیفته و خود پسند را هم بدانید تا بتوانیدعکس العملی مثبت به آن ها داشته باشید. مثلا: شما می دانید فردی که خودخواه است از توضیح دادن شرایط با اجبار متنفر می باشد، حال دو واکنش پیش روی شماست، اول اینکه همین کار را انجام دهید و از او توضیح بخواهید که قطعا منجر به پایان رابطه دوستانه شما می شود، و یا اینکه دست تان را از روی این نقطه ضعف برداشته و دنبال راهی باشید که این نکته اخلاقی آن ها از بین برود که این امر موجب دوستی  پایدار شما خواهد شد. خشن بودن در نحوه برخورد با انسانهای خودشیفته اشتباه است نه تنها اشتباه بوده بلکه بی نتیجه خواهد بود و هیچکس از طی راهی بیهوده خوشحال نیست.

7. از رفتار آنها ناراحت نشوید

در اینکه افراد خود شیفته بسیار خود خواه هستند هیچ شکی وجود ندارد. خودخواهی خصلتی است که تقریبا هیچکس آن را دوست ندارد. اما اگر پس از فهمیدن اینکه متوجه چنین خصلتی در افراد خود شیفته شده اید، بهتر است که از آن ها ناراحت نشوید. بسیاری از افراد نمی توانند چنین خصلتی را تحمل کنند؛، بنابراین تصمیم به قطع رابطه با این اشخاص می گیرند! برای مثال اگر دوستی دارید که خودشیفته است و  بعد از کمی رفت و آمد با او، خواهید دانست که تنها با شما چنین رفتاری ندارد بلکه ذاتا این خصلت در وجودش نهفته شده، بهتر است که با او کنار بیایید و دست از ناراحتی بردارید.

برخورد بد فردی که مغرور و خودخواه باشد را جدی نگیرید چراکه این یک نوع بیماری خلقی است. بنابراین نمی توانید بگویید که این رفتار سرد و بد او تنها با من بوده و با دیگران بسیار مهربان و بخشنده است. انسان خودشیفته به خودی خود رفتارهای بسیار خاصی دارند و این طرز فکر شما، آن ها را بیشتر اذیت خواهد کرد. پس همواره رفتارهایش را بی اهمیت جلوه داده و آن را به خود نسبت ندهید.

نحوه برخورد با انسان های خود شیفته,نحوه برخورد با انسانهای خودشیفته,افراد خودشیفته,

6. به تفاهمات یکدیگر فکر کنید

اینکه شما باهم دوست هستید نشان از این دارد که بین شما موارد مشترکی وجود داشته که یکدیگر را جذب کرده و دوست شده اید. پس بهتر است بنشینید و از تمامی نقاط مشترکی که در آن ها هم نظر هستید صحبت کنید و یا حتی کارهایی راشروع کنید که هر دوی شما به آن ها علاقه دارید، مانند ورزش آشپزی، تماشای فیلم و کارهای هنری. به عنوان نمونه: ممکن است هردوی شما یک غذا را دوست داشته باشید بهتر است از آن غذا و خاطراتی که با هم درباره آن غذا داشته اید فکر کنید و آن غذا را درست کنید، که خاطرات هم زنده داشته شوند. این همه دلیل برای خوشحال بودن وجود دارد و چه زیبا تر و دل نشین تر از اینکه خاطرات را مرور کنید.

5. به کارهای خود نیز برسید

اینکه طرف مقابل تان آدمی خودخواه، خود شیفته و مغرور است را کاملا متوجه شده اید و برای کمک به آن تمام سعی و تلاش خود را انجام دادید، حال به دو صورت نتیجه می دهد: یا اینکه طرف اصلاح می شود و دست از خودشیفتگی بر می دارد و یا همچنان آش همان آش است و کاسه همان کاسه! در شرایط دوم دیگر کار را تا مرحله ای که از عهده شما برمی آمده پیش برده اید و بهتر است بگوییم که شما تمام تلاش خود را کرده اید! و باید کمی هم به زندگی و کار های خود سامان ببخشید. اینکه به فکر دوست و از آن مهمتر دوستی با آن باشید اصلا بد نیست اما این عمل هم حد و مرزی دارد، شما نباید آنقدر درگیر کمک به طرف مقابل باشید که به کل کارهای خود را فراموش کنید.

شما تا همین جا هم دوستی خود را ثابت کرده اید و به هر روشی به طرف مقابل تان گفته اید که برایم مهم هستی، یا قبول می کند و یا همچنان به رفتار خود پسندانه اش ادامه می دهد.  اینکه به برنامه خود برسید دلیل بر این نیست که دوست خود را رها کرده اید و اصلا جایی برای عذاب وجدان وجود ندارد، به هر حال شما هم انسان هستید و باید به زندگی خود اهمیت دهید. اگر دوست شما درک داشته باشد حتما بر این موضوع آگاه است، در غیر این صورت امکان ندارد که از این به بعد هم شما را بفهمد.

این مطلب را از دست ندهید
10 سخنرانان انگیزشی برتر دنیا

انسان خودشیفته,انسان های خود شیفته,انسان های خودشیفته,

4. رفتار های بد او را تکرار نکنید

یکی از رو شما هم چنین رفتاری را در قبال او انجام دهید، شما باید به فکر کمک به او باشید که مشکلش را حل کند نه اینکه خود نیز آن را از پیش بگیرید. اگر او لج بازی دارد شما نباید بگویید که چون دوستم با من لج است من نیز با او لج خواهم بود، این به هیچ وجه دلیل منطقی و قانع کننده ای نیست.

وقتی که در حال حرف زدن هستید و ناگهان حرف شما را قطع می کند با پرخاش و اینکه بگویید من دیگر حرف نمی زنم واکنش نشان ندهید، چون او دقیقا به دنبال همین است که شما را امتحان کند. چنین افراد خود پسندی همواره به دنبال دید دیگران در هر شرایطی نسبت به خود هستند، برای همین هم همواره روی نقطه ضعف تان دست می گذارند. هرگاه که حرفی زد که از نظر شما دروغ و اشتباه بود آن را تکذیب و نادرست نخوانید، بلکه تصدیق کنید و بگویید حق با شماست. در این صورت او می داند که حرفش اشتباه است و با دیدن مهر و اعتماد شما نسبت به خود پشیمان شده و تکرار نمی کند. در غیر این صورت همچنان خود را حق به جانب و ستیزه جو نشان می دهد.

3. در برابر افراد رک و واضح احساسی برخورد نکنیم

افرادی که شدیدا واضح و منطقی هستند را قضاوت نکنید و درباره آن ها نظر ندهید این افراد انقدر اعتماد به نفس بالایی دارند که خود را در هر زمینه ای منطقی می دانند. پس هرچه از آن ها ایرادی گرفته شود یا قضاوتی صورت گیرد عکس العمل بدی نشان می دهند. این افراد به این دلیل منطقی هستند که تصمیمات خود را از روی احساس نمی گیرند،  پس در نتیجه افراد احساسی را درک نخواهند کرد و اینکه شما در نظرات خود احساسی تصمیم گرفته باشید اصلا برای آنها جالب نیست. این موضوع را تنها می توان با غلبه بر احساسات خود حل کرد. اما چه راه هایی برای غلبه بر احساسات وجود دارد؟ برای یافتن روش های کنترل احساسات ابتدا باید به مرحله خودشناسی رسیده باشید، این مرحله بسیار مهم است چرا که اگر شما خودتان را نشناسید به هیچ وجه نمی توانید علت احساسات خودتان را درک کنید!

خصوصیات انسان های خودشیفته,روش برخورد با انسان های خودشیفته,نحوه برخورد با انسان های خود شیفته,

2. در هر رابطه ای افرادی با ویژگی های اخلاقی مختلفی وجود دارد

همه رابطه ها دارای افرادی هستند که با یکدیگر تفاوت هایی دارند، حال بعضی خود شیفته و خود خواه هستند برخی هم مهربان و بخشنده، مهم این است که شما طرز برخورد با هرکدام را بلد باشید و بتوانید انعطاف پذیر برخورد کنید. اگر شما در برخورد با انسان های خود شیفته، همانند خودش رفتار کنید، هیچ نتیجه ای نخواهید یافت چرا که هم شما و هم طرف مقابل تان به فکر این هستید که حرف خود را به کرسی بنشانید، پس این رویه بی نتیجه خواهد بود، اما اگر با تامل تنها یکی از شماها کوتاه بیاید، رابطه جز دسته موثر قرار می گیرد. حال باید شما انتخاب کنید که برای کدام یک تلاش خواهید کرد و چه نتیجه ای را می خواهید.

1. خوب بودن خود را حفظ کنید

گاهی اوقات ممکن است که شما کار خیری را انجام دهید اما حس کنید آن فرد خوبی شما را نمی بیند. در چنین وضعیتی نباید تصمیم گرفت، چراکه اصلا درست نخواهد بود و بعدا برای شما پشیمانی خواهد آورد. در هر صورت شما نباید بگویید که چون حس می کنم که خوبی من را ندیده اند دیگر به هیچ وجه برای کسی کار خیر انجام ندهم، این کاملا اشتباه است شما به عنوان یه انسان وظیفه دارید که خوب باشید و ترجیحا ترک عمل خیر به هیچ وجه پسندانه نیست. مطمئن باشید هرکسی که خوبی را از طرف دیگری ببیند شاید آن را بروز ندهد اما قلبا آن را پسندیده است و به فکر جبران آن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا