سبک زندگی

10 ترس از عوامل کاهش خلاقیت در شما

موانع خلاقیت و ابتکار

آیا ترس از ایجاد خلاقیت شما جلوگیری می کند؟

موضوع این مقاله در مورد ترس هایی است که عوامل کاهش خلاقیت در شما خواهد شد. در این مقاله به ده مورد از شایع ترین ترس ها که موانع خلاقیت شمرده می شوند و راه حل یا راهکار مواجه با آن ها اشاره خواهیم کرد.

عوامل ايجاد خلاقيت,عوامل بازدارنده خلاقيت,عوامل کاهش خلاقیت,

10. ترس از عدم داشتن خلاقیت یا خلاق نبودن

بله ترس از عدم داشتن خلاقیت، بالاترین رتبه را در میان ترس هایی دارد که از موانع بروز و رشد خلاقیت به شمار می آیند. کسانی که این ترس در درونشان وجود دارد، در مرحله اول خلاق بودن خود را باور نخواهند کرد. در توصیه عرضه شده از خود توسط اینگونه افراد، حتی سبب رد شدن احتمال وجود خلاقیت در آن ها می شود. در بعضی موارد آن ها خود را نادان تر یا منطقی تر و سنجیده تر از آن تصور می کنند که توانایی خلاق بودن را داشته باشند. حتی احتمال دارد، آن ها بیان کنند: « قطره ای از خون نوآوری و خلاقیت در بدنم نیست». اکثر این اشخاص از یاد برده اند که همیشه یک نوع خلاقیت از خود بروز داده اند و آن را جدی تلقی نکرده اند.

تدبیر: مکان هایی مانند دانشگاه ها و برخی مراکز مشاوره جود دارند و به اشخاصی که قصد دارند خلاقیت خود را افزایش دهند، یاری می رسانند. آن ها آموزش دیده اند و اینکه بگویند چگونه جزئی از کارشان نیست، ولیکن به این افراد در پرورش خودباوری خلاقیت دورنی که از دوران کودکی همراه آن ها بوده، کمک می نمایند. برای شروع، دامنه تعریف خود از خلاقیت را گسترش دهید.

حتما که نباید مانند ون گوگ باشید. خاطرات دوران گذشته خود را مرور کنید و زمان هایی را بیاد آورید که چگونه بر مشکلات غلبه کرده اید، آنگاه خواهید دید که چه اندازه خلاقیت دارید. آیا شما قادر هستید برای یک ایراد کامپیوتری راه حلی پیدا کنید؟ هنگام درست کردن غذا در صورت نبود یک ماده غذایی می دانید چه ماده ای را به جای آن استفاده کنید؟ آیا قادر هستید از کاغذهای باطله و چرک نویس ها به طور مجدد استفاده نمایید؟ همه این کارها به نوعی مبتکرانه و خلاقانه محسوب می شود. شاید شما هنرمندی شناخته شده نیستید، ولی به این معنی هم نیست که مانند او خلاق نمی باشید.

لیست موانع خلاقیت,عوامل ايجاد خلاقيت,عوامل بازدارنده خلاقيت,

9. ترس از شکست یا موفق نشدن

ترس از شکست یا موفق نشدن از دیگر موانع خلاقیت به شمار می آید. همه ما این مطلب را به طور مکرر شنیده ایم که تنها راه حل بدست آوردن تجربه درباره فعالیتی، اجرا کردن آن فعالیت است؛ ولی در حال حاضر هم هنگامی که در زندگی خود کاری را اشتباه انجام دهیم، با سرزنش و انتقاد دیگران مواجه می شویم. ترس از شکست به هیچ عنوان عجیب و شگفت آور نیست.

این مسئله که کمال گرایی تا سرحد عجز و ناتوانی رواج یافته به هیچ وجه شگفت آور نیست. پیامدهای شکست بسیار عظیم و بزرگ به نظر می آید. همواره به ما گفته اند که درصورتی که امتحان را با موفقیت سپری نکنیم، قادر نخواهیم بود کار کنیم. اگر کارمان را با موفقیت انجام ندهیم، احتمال کسب روزی را از دست خواهیم داد. شکست هر چیزی را پرمخاطره می کند، ولی اکثر افراد کارآفرین و خلاق با شکست مواجه می شوند. آن ها با منعطف کردن خود در برابر مشکلات آن را به چالش می کشانند، چرا که برای شروع یک کار جدید باید دانش مبارزه و مواجه شدن با شکست را بلد باشیم.

تدبیر: ساموئل بکت اظهار می دارد: «شکست بخور، بازهم شکست بخور و این بار بهتر شکست بخور». راه هایی برای امتحان کردن چیزهای نو و جدید پیدا نمایید، حتی بدون اینکه به پیامدهای بزرگ شکستی که با آن مواجه می شوید، فکر کنید. در شروع کار و فعالیت خود ان ها را همانند آزمایش در نظر بگیرید و به آن ها به دید شکست نگاه نکنید. شما با این کار دارید موضوعی را آزمایش می کنید و از آن یاد می گیرید. می توانید با بیان این مطلب که موفقیت نوعی فرآیند برای کشف کردن و یادگیری است نه پیامد و نتیجه، قادر باشید حس و غریزه کنجکاوی خود را بپرورانید.

8. ترس از ناشناخته ها و مجهولات

خلاقیت مستلزم این موضوع است که هیچ فردی از پیامد احتمالی کار و اثرش اطلاعی نداشته باشد. هیچ تفاوتی بین اهدافی نظیر خلق یک عکس، تولید یک برنامه کامپوتری یا شروع یک کار جدید وجود ندارد. تولید طرح های نو و جدید بدون پیش بینی طراح آن صورت می گیرد. آثار و تولیدات شگفت انگیز در بیشتر موارد زمانی که در برترین لحظه از نقطه شروع قرار گرفته اند، بوقوع می پیوندند. در صورتی که می خواهید شخصی خلاق و مبتکر باشید، باید خود را از بند ایده های کهنه و قدیمی رها کرده و به مکان هایی که تا کنون به آنجا نرفته اید، بروید.

تدبیر: همیشه نباید با برنامه ریزی جلو بروید، خود را به اجرای کارها و ایده های بدون طرح و برنامه خوی دهید. می توانید کارهای نظیر نقاشی با انگشت، رفتن به پیاده روی بدون داشتن طرح و نقشه قبلی به مکانی نامعلوم، به مراکز خرید و موزه، گالری هایی که معمولا نمی روید را انجام دهید. تلاش خود را بکنید که با همه افراد هرچند که نظرات و دیدگاهشان با شما متفاوت باشد، ارتباط برقرار کنید. آن ها دید شما را چشم اندازهای تازه می گشایند. تمام سعی خود را به کار بگیرید تا از فعالیت های اخیر خود لذت برده و پس از آن شروع به رها کردن قسمت هایی از زندگی خود که تحت نظارت شدید هستند، کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته که هرگز نباید برای یک رابطه فدا کرد

عوامل کاهش خلاقیت,لیست موانع خلاقیت,عوامل ايجاد خلاقيت,

7. ترس از عدم برنامه ریزی یا بی برنامه بودن

یکی از باارزش ترین و مهم ترین موضوعات در فرهنگ ما منطق است؛ ولی درصورتی که مسئولیت برقراری روابط منطقی برعهده نیمکره چپ در مغز است، نیمکره راست مجوز بروز خلاقیت در مسیر درست را صادر می کند.
بر طبق گفته های آلبرت انیشتین این مطلب اینگونه بیان می شود که: « ذهن احساسی، هدیه ای مقدس و ذهن منطقی، خدمتکاری وفادار است. ما جامعه ای را بوجود آورده ایم که به خدمتکار می بالد و به آن افتخار کرده و هدیه را از یاد می برد».

تدبیر: باید به خاطر بسپارید که هر دو نیمکره مغز از موقعیت و جایگاه مهمی در دوران زندگی شما برخوردار است. از نیمکره آزاد و بدون برنامه خود برای خلق ایده ها، هر اندازه که غیر منطقی نشان بدهند، بهره ببرید. به آن ها این فرصت را بدهید که هر یک از این ایده ها به بالاترین جایگاه خود برای ایجاد خلاقیت ها در مراحل بعدی تبدیل شوند. با رها کردن نیمکره راست، این اجازه را به نیم کره راست خواهید داد که شایسته ترین ایده را از میان ایده ها برگزیند.

6. ترس از قضاوت شدن توسط دیگران

یکی از مواردی که موجب ناراحت شدن انسان می شود قضاوت شدن است که متاسفانه اکثر افراد آن را تجربه کرده اند و این عمل موجب ناراحتی و دلخوری آن ها شده است. در بعضی مواقع قضاوت هایی که انتظارش را ندارید، آزارتان می دهد.
گاهی اوقات حس کرده، مورد بی توجهی و کم لطفی قرار گرفته یا از به درستی از ما سپاسگذاری و قدردانی نشده است. گاهی اوقات در مواقعی که شخصی از کارمان تشکر می کند و ما تصور می کنیم که عمل با ارزش و مهمی انجام نداده ایم، احتمال دارد دستخوش سوءتفاهم بشویم.

اکثر افراد گمان می کنند که تنها روش برای جلوگیری از قضاوت شدن توسط دیگران این است که کارهایی که قضاوت آن ها را در پی دارد، انجام ندهند؛ ولی با انجام این کار مانع پیشرفت خود می شوند و ظرفیت بزرگی که هر انسانی درون خودش دارد را نابود می کنند.
در حقیقت یک منتقد بزرگ در درون هر فردی وجود دارد که همواره او را سرکوب کرده و باعث رشد و تغذیه ترس درونی می شود و آن چیزی جز مغز نیست. این متقد تلاش خود را برای مصون ماندن افراد از قضاوت شدن توسط دیگران به کار می گیرد، اما با گذشت زمان باعث می شود از مخاطره های منطقی و کارهای بد دیگری برحذر دارد.

تدبیر: بهتر است قضاوت در مورد میزان بازدهی خلاقیت خود را به زمان دیگری موکول کنید. همان گونه که دست به خلق چیزهای جدید می زنید، به خود این فرصت را بدهید که دیگر موارد را نیز امتحان نمایید و به خلاقیت اجزه حضور داشتن بدهید. تنها کاری که در تمام این مدت باید انجام دهید این است که بگذارید کارها روند عادی خود را طی کنند. پس از اتمام کار آن را ویرایش نمایید. بنابراین به جای فرو نشاندن روند تولید خلاقیت، موردی دارید که می توانید بر روی آن کاری انجام داده و پیشرفت نمایید. هنگام ارزیابی کارخود باید مواظب کلمات مورد استفاده خود باشید. با دوری از انتقادهای بی حاصل، با خود مهربان باشید و به جای این کار نقطه ای را که باید برای بهتر شدن آن تلاش کنید را مشخص نمایید.

عوامل بازدارنده خلاقيت,عوامل کاهش خلاقیت,لیست موانع خلاقیت,

5. ترس از علنی شدن یا برملا شدن

احتمال دارد بعضی از افراد گمان کنند که خلاقیت یک موضوع شخصی و خصوصی است و در صورت علنی یا برملا شدن با خطر مواجه می شوند. اگر بر روی یک کار بیسار کار کرده باشید و آن کار برای شما اهمیت بالایی داشته باشد، احتمال قرار گرفتن شما در معرض تهدید و خطر بیشتر می شود.

تدبیر: اگر به کاری خیلی بیشتر از حد معمول اهمیت بدهید، سبب می شود که آسیب پذیرتر بشوید. به جای تسلیم شدن در برابر ترس، به بررسی مجدد آن بپردازید و علت اهمیت آن و اینکه باعث وجود آمدن چه چیزی می شود را مشخص کنید. می توانید از این شناخت مانند نیرویی برای تسلط بر ترس خود بهره ببرید.

4. ترس از پذیرفته شدن یا تصدیق نشدن

بشر موجودی اجتماعی است و تنهایی باعث به خطر افتادن و تحت تاثیر قرار کرفتن سلامت روانی، جسمانی و کاهش طول عمر متوسط می شود. برای همین ترس از پذیرفته نشدن بسیار طبیعی است.

در مدرسه به ما توانایی تطابق با هنجارهای اجتماعی را یاد می دهند. بسیاری از افراد خلاق به دلیل رفتارهای عجیب و غریب و نیز دمدمی مزاج بودن توسط دیگر افراد کنار گذاشته می شوند. این موضوع تازه ای نیست. در طول تاریخ افراد پیشگام از قراردادها امتناع کرده و باعث بهم خوردن نظم در محل کار می شدند و به همین دلیل از سوی اجتماع رانده می شدند. گالیله را وادار کردند که صحبتش در مورد چرخیدن زمین به دور خورشید را تکذیب نماید. ون گوگ نقاش و هنرمند مشهور در تمام عمر خود تنها موفق شد یکی از نقاشی هایش را بفروشد.

این مطلب را از دست ندهید
10 راه باورنکردنی سریع ثروتمند شدن

عوامل ايجاد خلاقيت,عوامل بازدارنده خلاقيت,عوامل کاهش خلاقیت,

3. ترس از با ارزش نبودن یا ارزشمند نبودن

بسیاری از افراد با مقایسه خود با دیگران تصور می کنند که ناقص هستند. در حقیقت افراد پیشرو نیز احتمال دارد موفقیت خود را مرهون شانس و تصادف بدانند و گمان کنند که با فریب دیگران این موقیت را بدست اورده اند و شایسته این مقام نیستند. آن ها اینگونه فکر می کنند در صورتی که تمام شواهد و قراین مانند توانایی ها، تمجیدها و پیامدهای مثبت، خلاف این موضوع را نشان می دهند. این حس تقلب و قلابی بودن بخصوص در بین زنان و توده های اقلیت بسیار رواج دارد. افراد دارای این خصوصیت از هر علامتی بهره می برند تا باور خود را به این موضوع که به میزان کافی عالی نیستند را اثبات نمایند و ان امر ممکن است مانع تلاش کردن آن ها بشود.

تدبیر: به یاد بیاورید ایده های خلاقانه ای که در ذهن ما بوجود می آیند، هیچ وقت آنگونه که باید عالی و خوب نیستند. در هر سعی و کوشش خلاقانه ای وجود نقص و ایراد امری عادی و ذاتی است. این موضوع به هیچ عنوان علامتی از بی ارزشی و نقص در شما نیست، بلکه یک امر فطری محسوب می شود. حتی خلاق ترین افراد هم، نمی توانند همه افکار خود را به طور کامل اجرا نمایند. این از ملزومات ذات انسان است. اشتیاق برای داشتن چیزهای بیشتر به معنی بی ارزش بودن تلاش و کوشش های شما نیست.

2. ترس از تجمید نشدن یا تقدیر نشدن

ترس از تجمید یا تقدیر نشدن یکی از موانع بروز خلاقیت است. تصویری عادی از فرد هنرمندی که در اتاق کوچک زیر شیروانی ساکن بود، بر فرهنگ همه ما تاثیر می گذارد. این امر سبب می شود تصور کنیم پیروی و دنباله روی از خلاقیت سبب تنگ دستی و گمنامی ما می شود. خیلی از ما تصور می کنیم که برای امرار معاش و سپری کردن زندگی حتما لازم است که به مشاغلی همچون وکالت، پزشکی یا شغل آزاد روی آوریم و در غیر این صورت راه های دیگر باعث بوجود امدن فشار و مشکلات اقتصادی می شود.

تدبیر: این مشاغلی که به صورت جایگزین هستند، احتیاجی ندارد که افرادی پشت میزها منتظر آن ها باشند. یک هنرپیشه قادر است در بخش هایی مانند آموزش به کودکان، کار کردن در بخش صدا و آموزش مهارت های اجرایی، فعالیت کند. گارگردانی که برای مدتی از فعالیت دست می کشد می تواند اقدام به تبلیغ برای مشاغل و نیز ایجاد گروه هایی برای امور خیریه، کند. از یاد نبرید که خلاقیت بخشی جداناپذیر از همه حرفه ها است. در صورتی که روشی برای بهتر شدن کارها پیدا کنید، اگر مشغول کار و فعالیت در منزل هستید، بازهم شما شخصی خلاق و مبتکر می باشید. اگر خلاقیت را در درون افراد نابود کنیم، به آسانی می توان آن ها را جایگزین ربات کرد.

لیست موانع خلاقیت,عوامل ايجاد خلاقيت,عوامل بازدارنده خلاقيت,

1. ترس از آغاز کردن یا شروع کردن

عدم تصمیم و ترس از آغاز یا شروع کردن، واپسین ترس از لیست موانع خلاقیت می باشد. سخت ترین قسمت برای هر کار باارزشی آغاز کردن است. قبل از اینکه کاری را در دنیای واقعی آغاز کنیم، احساس انتظاری که در درون ما قرار دارد سبب بیدار شدن ترس می شود. در این لحظه شما به جای اینکه فعالیت خود را شروع کنید، ذهن شما خالی و منجمد شده و دیگر نمی توانید حرکت کنید. این خصوصیت قفل شدن درباره نویسنده ها موضوعی مشهور است ولی درباره دیگر کارها و مشاغل هم صدق می کند. این امر سبب می شود اشخاص کار خود را به بعد موکول کنند و باعث خراب شدن شهرتشان بشوند.

خلاق و مبتکر باشید

بسیاری از افراد مبتکر نامدار هم تحت تاثیر متوقف شدن ذهن قرار گرفته اند. داگلاس آدام که یک نویسنده مشهور است، به جایی رسید که اشخاصی که مسئول ویراستاری کتاب او بودند، او را برای سه هفته به یک سوئیت در هتلی معروف فرستادند. او باید در آنجا آخرین جلد کتاب خود را به اتمام می رساند، چرا که تحریر و اتمام آن را بارها به عقب انداخته بود.

تدبیر: بسیاری از نویسندگان اعتقادی به توقف ذهن ندارند. آنها اظهار می دارند که لازمه شروع هر کاری داشتن نظم و ترتیب است. همه چیزهای به ظاهر بی اهمیتی که از ذهنتان خطور می کند، را بنویسید. مناظر و اتفاقاتی که در بیرون از پنجره تان رخ می دهد را به رشت تحریر در آورید و خود را در میانه داستان مجسم کنید. نگران کیفیت مطالب خود نباشید و فقط نوشتن را آغاز کنید.
برای انجام دادن فعالیت هایتان زمانی را مشخص کنید، اگر چه می دانید، ممکن است نتیجه خوبی بدست نیاورید، پس از پایان کار آن را تصحیح نمایید. اکثر نویسندگان تمام پاراگراف نخست یا در بعضی مواقع فصل اول را به طور کامل خط می زنند. چگونه پیشرفت را جایگزین عقب نشینی می کنید؟ از ترسی که باعث به عقب راندن شما می شود، خود را رها کنید و با گشاده رویی به پیشواز اخلاقیت درونتان بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا