سبک زندگی

10 روش درمان استرس در کودکان کلاس اولی

خلاصه نوشته
  • اضطراب جدایی در کودکان کلاس اول، به این علت است که شاید تا قبل از مدرسه به دوره های مهد کودک و پیش دبستانی نرفته اند، زیرا هر چه شناخت کودک در مقابل مسائلی که پیش رو دارد کمتر باشد، ترس و استرس او نسبت به اتفاقات بیشتر خواهد شد!

راه های درمان استرس و اضطراب جدایی در کودکان کلاس اول

اگر شما در حال حاضر صاحب فرزندی هستید قطعا کلی خاطرات تلخ و شیرین از دوران تحصیلی تان برای کودکان تان تعریف کرده اید. همه ما تقریبا اولین روز ورودمان به مدرسه را به خاطر داریم. شاید خیلی از ما اولین روز شروع تحصیل مان را با ترس و گریه آغاز کرده باشیم، ترسی که شاید اکنون با یادآوری اش در نظرمان خنده دار و بی دلیل به نظر می رسد! اما در آن زمان اضطراب ناشی از عدم شناخت ما از محیط مدرسه و افرادی که به عنوان اولیاء مدرسه در کنار ما بودند برای ایجاد همان ترس و استرس کفایت می کرد.

کودکان به دلیل وابستگی که به والدین شان دارند از تصور اینکه بخواهند برای مدت طولانی از پدر و مادرشان جدا شوند، دچار اضطراب زیادی می شوند. توجه داشته باشید که هرگز فرزندتان را به خاطر ترسش سرزنش و یا مورد تمسخر قرار ندهید چراکه این احساس کودک تان را دچار سرخوردگی ناشی از ابراز احساساتش کرده و موجب می شود در بزرگسالی با مشکل ضعف در بیان احساساتش مواجه شود و همین کار اثرات جبران ناپذیری را در زندگی مشترکش در آینده به همراه خواهد داشت. پس سعی کنید در زمان ترس فرزند دلبندتان به او اطمینان خاطر بدهید که همیشه با او همراه و همدل هستید.

برای استرس در کودکان کلاس اولی باید با زبانی ساده و بیانی قابل فهم و درک برای کودک خود توضیح دهید که این نیز یکی از مراحلی است که با طی کردنش بزرگتر شده و می تواند آینده دلخواهش را بسازد و همچنین به او بگویید که به وجودش افتخار می کنید هرگز از جمله  ” مدرسه که ترس ندارد ” استفاده نکنید نگذارید که احساس ترسش او را خجالت زده کند به او بگویید که شما نیز در اولین روز مدرسه تان همین استرس و هیجان را تجربه کرده اید، سپس از شیرینی های بازی و شادی در کنار دوستان تان برایش تعریف کنید تا آرام شود و موقعیت جدیدش را بپذیرد. در این مقاله برخی از علل استرس و اضطراب جدایی در کودکان کلاس اول و راهکار های درمان آن را با هم بررسی می کنیم. امیدواریم که با مطالعه آن توانسته باشیم شما را در جهت مدیریت احساسات فرزند کلاس اولی تان یاری کرده باشیم.

استرس در کودکان کلاس اولی,استرس کودک در مدرسه,استرس کودکان کلاس اول,

10. ورزش و بازی بهترین آرام بخش

کودکان همیشه انرژی لازم برای بازی و تحرک را دارند در واقع بچه ها هرگز از بازی خسته نمی شوند و این بهترین راه برای آموزش روزمرگی های زندگی و یا امور رفتاری مناسب به بچه هاست. شما به راحتی می توانید در بازی نقش معلم را ایفا کرده و از فرزندتان بخواهید که تصور کند دانش آموز شماست و کارهایی که در مدرسه انجام می شود را در قالب بازی به او توضیح دهید. بعد اجازه دهید این بار او نقش معلم را بازی کند تا ببینید چه تصوری از آموزگارش دارد و در دنیای خیالاتش مدرسه را چگونه می بیند. این کار نقش مهمی در شناخت شما از روحیه کودک تان داشته و کمک می کند بهتر او را برای روزهای شیرین تحصیلش آماده کنید تا استرس در کودکان کلاس اولی خود را کاهش دهید.

9. نقاشی کردن پنجره ایی به دنیای رنگی کودکان است!

نقاشی کشیدن یکی دیگر از راه های ایجاد انگیزه و افزایش اعتماد به نفس در کودکان کلاس اولی است، زیرا تقریبا اکثر بچه ها تمام دنیای درون ذهنشان اعم از ترس، علاقه، خواسته ها و آرزوهای شان را در قالب نقاشی هایی که می کشند، بیان می کنند پس از آن ها بخواهید مدرسه مورد علاقه خود را نقاشی کنند و یا اینکه مدرسه را چگونه تصور می کنند. کودکان معمولا ترس های شان را با رنگ سیاه و خاکستری نشان می دهند و یا رنگ قهوه ایی یعنی “من از این موضوع شناختی ندارم”! در واقع رنگ قهوه ای علامت سوال کودکان است پس هرچه به نقاشی و رنگ آمیزی بپردازند ذهن شان آرام تر می شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 علامت که یک زن نمی خواهد به رابطه گذشته اش بازگردد

اضطراب جدایی در کودکان کلاس اول,درمان استرس کودک,درمان استرس کودک ۷ ساله,

8. تقویت ذهن و بالا بردن تمرکز

یکی دیگر از راهکارهای درمان استرس کودک ۷ ساله، تقویت تمرکز آنان است. شما می توانید با استفاده از بازی های فکری علاوه بر بالا بردن تمرکز کودک، صبر و بردباری را نیز به او بیاموزید. پیشنهاد می کنیم که هرگز برای بازی از گوشی های هوشمند و تبلت یا رایانه استفاده نکنید. کودک باید بتواند اسباب بازی را لمس کند تا به دنیای تخیلاتش پا بگذارد از کودک بخواهید برای انجام بعضی از فعالیت ها بنشیند اگر بتواند مدت زمان قابل توجهی در حالت نشسته بماند به راحتی با یکجا نشستن در کلاس درس هم کنار می آید، خصوصا اگر کودکی پر جنب و جوش داشته باشید!

7. تغذیه ی سالم

مراقب تغذیه کودک تان باشید! بچه ها همه به غذاهای فست فودی، نوشابه ها و شیرینی علاقه زیادی دارند. حال شاید این سوال برای تان به وجود بیاید که تغذیه مناسب کودک چه ارتباطی با کنار آمدنش برای مدرسه رفتن دارد؟! یادتان باشد که خوراکی هایی که دارای ارزش غذایی بسیار کمی هستند، همگی پر انرژی و پر کالری می باشند و همین موجب افزایش اضطراب و پرتحرکی کودک می شود که علاوه بر پایین آوردن سطح تمرکزشان، آن ها را بی قرار می کند پس با رعایت تغذیه سالم به ویژه استفاده از سبزی جات و میوه ها علاوه به تامین سلامت جسمی فرزندتان به سلامت روحی او نیز پرداخته اید.

رفتار با کودک کلاس اول,استرس در کودکان کلاس اولی,استرس کودک در مدرسه,

6. خرید وسایل مدرسه را به خاطره ایی شیرین تبدیل کنید

برای خرید لوازم مورد نیاز کودک تان حتما او را با خود به همراه ببرید اجازه بدهید در انتخاب وسایلش اظهار نظر کند و اگر وسیله مناسبی را انتخاب کرد سلیقه اش را تحسین کنید. توجه داشته باشید نیازی به خرید لوازم گران قیمت نیست فقط کافیست که وسایل کودک از رنگ بندی شادی برخوردار باشد این ترکیب رنگ ها در ایجاد ذوق بیشتر برای شروع دوران شیرین تحصیلی اش کمک خواهد کرد.

5. انتخاب کیف استاندارد!

اگر قصد خرید کیف مدرسه برای فرزندتان را دارید مراقب باشید که نکات استاندارد یک کیف مناسب را رعایت کنید. مثلا کیف مدرسه باید از جنسی خوب و مقاوم برخوردار باشد، توجه کنید اندازه کیف با اندام فرزندتان تناسب داشته باشد. اگر کودکتان از جثه کوچکی برخوردار است، خرید یک کیف بزرگ و سنگین تنها او را خسته و دلزده می کند! اگر در نظر دارید یک کوله پشتی بخرید توجه کنید که بندهای آن پهن باشد تا کودک به راحتی از آن استفاده کند و جای بندها، شانه های نحیف گل های زندگی مان را نیازارد.

استرس کودکان کلاس اول,اضطراب جدایی در کودکان کلاس اول,درمان استرس کودک,

4. کتاب خواندن یا تعریف کردن قصه های مدرسه!

سعی کنید ماه های پیش از ورود کودک به مدرسه برایش کتاب بخوانید و یا داستان تعریف کنید. اگر این کتاب ها یا داستان ها در مورد مدرسه باشد خیلی بهتر و تاثیرگذار تر خواهند بود. به طور کلی هر چه ذهن کودک برای آغاز سال تحصیلی آماده باشد به درمان استرس کودک کمک خواهید کرد. می توانید داستان های خیالی مربوط به مدرسه را برای او تعریف کنید و در داستان ها از تعریف بازی های زنگ تفریح دانش آموزان و همکلاسی ها غافل نشوید زیرا بازی مهمترین عامل ایجاد انگیزه در کودکان است.

این مطلب را از دست ندهید
10 دلیل خیانت زنان به مردان که زندگی را نابود می کند

3. آماده سازی وسایل از شب های قبل شروع مدرسه

سعی کنید حداقل یک شب قبل از شروع مدرسه وسایل کودک را با کمک خود او آماده نمایید. این کار علاوه بر لذت بخش بودنش برای فرزندتان به او کمک می کند که از احساس عجله و دستپاچگی در جمع آوری آنان در روز نخست مدرسه دور بماند. توصیه می کنیم که روز قبل از شروع مدرسه را با آرامش بگذرانید و جوری وانمود کنید که فرزندتان احساس امنیت بیشتری پیدا کند چراکه، هر چقدر آرامش بیشتری داشته باشید کودک تان نیزاز شما تاثیر می پذیرد! پس با شوخی و یا حتی خواندن شعرهای کودکانه مخصوص بازگشایی مدرسه به جمع آوری لوازمش بپردازید.

درمان استرس کودک ۷ ساله,رفتار با کودک کلاس اول,استرس در کودکان کلاس اولی,

2. دفتر نقاشی خاطرات راه ارتباط با ذهن کودکان

یک دفترچه مرور خاطرات برای فرزندتان خصوصا در سال اول تحصیلی اش در نظر بگیرید تا زمانی که بچه ها سواد نوشتن را نیاموخته اند با نقاشی می توانند به ثبت خاطرات شان بپردازند. این کار علاوه بر ایجاد ذوق و علاقه در آن ها به شما کمک می کند بدانید کودک تان روزش را در مدرسه چگونه گذرانده است.

1. کودک را به دیدار کلاس و مدرسه اش ببرید

اگر کودک تان قبل از ورود به مدرسه دوره های مهدکودک یا پیش دبستانی را طی نکرده پس ترسش از مدرسه بیشتر بر پایه عدم شناخت او از فضای مدرسه و افراد مرتبط با آن همچون آموزگارش می باشد! بهترین راه حل برای آرامش دادن به کودک این است که او را قبل از شروع سال تحصیلی برای دیدن محیط مدرسه و یا کلاسش ببرید این کار موجب می شود که فرزندتان تصور اشتباهی که از مدرسه اش داشته را اصلاح کند و با آرامش خاطر بیشتری پا به دنیای زیبای دانش و آگاهی بگذارد. برای راهنمایی های بیشتر می توانید به بهترین سایت های تربیت کودک ایران مراجعه کنید.

کلام آخر

تمام این موارد می تواند به فرزندان مان در جهت کنترل احساس شان کمک کند، زیرا هرچه کودک آگاهی بیشتری از دنیای پیش رویش داشته باشد ترسش هم کمتر و قابل کنترل تر می شود. اگر کودک تان از شما خواست روز اول مدرسه را در کنارش بمانید سعی کنید برایش توضیح دهید که مدرسه برای او مکانی کاملا امن و بی خطر است و او به راحتی می تواند در کنار هم کلاسی هایش به شادی و بازی بپردازد، همچنین به فرزندتان اطمینان بدهید که حتی زمانی که در کنارش نیستید به او فکر می کنید و سعی کنید حتما قبل از اینکه زنگ پایان مدرسه به صدا در بیاید در مدرسه برای برگرداندن فرزندتان حضور داشته باشید، زیرا کودک به محض ورود به حیاط مدرسه به دنبال شما می گردد و اگر با تاخیر شما مواجه شود دچار ترس و اضطراب شده و گمان می کند او را فراموش کرده اید پس تا زمانی که به مدرسه و فضای آن عادت کند همواره مراقب باشید ناخواسته موجب ترس فرزند عزیزتان نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا