سبک زندگی

10 روش مقابله با لجبازی کودکان دو تا هفت سال

10 روش مقابله با کودکان لجباز

لجبازی در کودکان سن و سال ندارد و میتوان در هر سنی آن را مشاهده کرد. خانواده کودکان اکثراً به علت نداشتن آگاهی لازم، رفتارهای ناشاستی را در قبال کودک لجبازشان از خودشان نشان میدهند. نحوه مقابله با کودک لجباز باید برنامه ریزی شده و به شکل صحیح صورت بگیرد، چراکه کودک می تواند برای انجام هر عملی از خود مقاومت نشان دهد. مشاهده کرده اید که برخی از کودکان زمان بازی کردن، تعویض لباس و یا گاهی مواقع غذا خوردن نیز لجبازی می کنند. گاهی نحوه برخورد با کودکان لجباز بلعکس عمل کرده و این ویژگی بد را در کودکان بیش از پیش تشدید خواهد کرد.

رفتار صحیح و آگاهانه والدین با کودک میتواند در طول زمان به کاهش لجبازی کودکشان منجر شود. به این سبب بهتر است که والدین به گونه ای با فرزندشان رفتار نمایند که کودک خودش متوجه شود که با لجبازی کردن و یا مقاومت نمی تواند به خواسته های نامعقول خود دست پیدا کند. در این مطلب نحوه رفتار با کودکان لجباز را به شما عزیزان توضیح میدهیم تا بتوانید رفتار کودک را در جهت مثبت تغییر دهید.

برخورد با لجبازی کودکان,برخورد با کودک لجباز,برخورد با کودکان لجباز,

آشنایی با شخصیت کودک لجباز

اولین نکته ای که حائز اهمیت هست ذکر این موضوع است که بدانید کودک به قصد لجبازی نمیکند، بلکه فقط میخواهد اختیار و آزادی عمل داشته باشد، و این موضوع از جانب اکصر والدین یک نوع لجبازی تلقی میشود.
اولین مرحله برای مقابله با اینگونه رفتارها باید کودک خود را به خوبی بشناسید که اکثر پدر و مادر های ایرانی در این کار خبره اند، شاید اگر والدین بر سر کار باشند و پرستاری برای فرزند خود گرفته باشند میتوانند از پرستار کمک بگیرند.
برای این که تفاوت لجبازی در کودکان و علاقه به آزادی عمل را درک کنید به چند نمونه اشاره می کنیم و توضیح می دهیم که ویژگی های کودکان لجباز چه مواردی هستند:

 • یک کودک لجباز علاقه زیادی به جلب توجه دارد. کودک، کودک است و می خواهد که اطرافیانش با میل و علاقه به کارها و حرف هایش دقت نمایند.
 • لجبازی در کودکان ممکن است بیانگر استقلال طلبی باشد.
 • کودک می خواهد با اطمینان زیاد از خواسته های خود دفاع کند.
 • با این که اکثراً بداخلاقی در همه کودکان مشاهده می شود؛ اما کودکان لجباز بیش از سایرین از خود بداخلاقی و بدخلقی نشان خواهند داد.
 • ممکن است که اکثر کودکان لجباز نسبت به همسن و سالان خود و یا حتی بزرگترها به شکل امری صحبت کنند و میل زیادی به ریاست داشته باشند.
 • معمولا این کودکان علاقمندند تا هر کاری را با راه به خصوص خودشان انجام دهند.
 • شاید بسیاری از والدین نگران لجبازی در کودکان خود باشند؛ اما واقعیت چیز دیگریست چراکه محققان بیان کردند که : کودکان ناسازگار معمولا در هنگام بزرگسالی به افراد موفق و جاه طلب در زندگی تبدیل خواهند شد. بنابراین بهتر است که این ویژگی در کودکان مدیریت شده و در جهت مثبت به کار گرفته شود.

مقابله با لجبازی کودک,مقابله با لجبازی کودکان,نحوه رفتار با کودک لجباز,

راه حل رفتار با کودک یک دنده؟

معمولا هنگامی که پدر و مادر و یا هردوی آن ها افرادی قاطع و مصمم باشند، می خواهند که فرزندشان نیز این ویژگی را در بزرگسالی داشته باشد؛ اما مرز باریکی بین یک شخصیت قاطع و یک شخصیت لجباز وجود خواهد داشت که در زیر به تفاوت های این دو موضوع اشاره داریم:

یک فرد قاطع و مصمم می خواهد که با ثبات قدمی، به هدف خود دست یابد. اما فردی که لجباز باشد، با اصرار زیاد خواستار این است که کارهای خود را به طریقه مشخص و معینی به انجام برساند؛ حتی اگر منطق و دلیل محکمی پشت این کار نباشد. فرد قاطع می تواند منطقی و منعطف بوده و نظرات دیگران را بشنود و در مواردی مسیر خود را نیز عوض کند؛ اما فرد لجباز معمولا هیچ گونه انعطافی در این مورد از خود نشان نخواهد داد.
تحقیقات بیانگر این موضوع است که لجبازی در کودکان می تواند به شکل ارثی و یا در اثر رفتارهای سهوی اطرافیان اتفاق بی افتد. بدین معنی که کودک امکان دارد این رفتار را از والدین و همچنین سایر بستگان خود به ارث برده باشد؛ یا اینکه رفتار والدین و اطرافیان در دوران رشد، باعث ایجاد لجبازی در کودک شده باشد. گاهی اوقات پیش میاید که والدین بر اثر ناآگاهی باعث لجباز شدن کودک خودشوند.

اما حالا که با یک کودک لجباز روبرو هستید، چه کاری باید انجام دهیم؟ ما در این مقاله سعی کرده ایم تا راه حل این موضوع را با استفاده از توصیه هایی بیان کنیم. باید رفتار صحیح را به کودک خود بی آموزید چراکه کودکان همواره پتانسیل یادگیری و اصلاح را دارند. بنابراین هیچ گاه از تغییر رفتار کودک خود ناامید نشوید.

چگونه با کودک لجباز باید رفتار کرد,برخورد با لجبازی کودکان,برخورد با کودک لجباز,

چگونه با کودک لجباز باید رفتار کرد؟

چه شما والدین یک کودک لجباز باشید و چه پرستار این کودک، باید به این موضوع فکر کنید که چه رفتارهایی مناسب کودک شما خواهد بود. شاید کودک از غذا خوردن امتناع کند و یا در ساعتی که می خواهید به تخت خوابش نرود؛ در این زمان شما باید فکر کنید به این موضوع تا بهترین راه حل را پیدا کنید. در ادامه به مهمترین راه حل ها که در جهت اصلاح رفتار شما و کودکتان کمک می کند خواهیم پرداخت:

10. به خواسته های فرزند خود گوش کنید.

در ابتدا این تصور وجود دارد که کودک همیشه و تحت هر شرایط باید به حرف های والدینش گوش دهد؛ با این که این مطلب تا حدی صجیج است، اما چگونه قرار است فرزند خود را واردار به انجام این کار کنید؟ واقعیت این است که هرگز نباید از کودک خود بخواهید این کار را انجام بدهد. بلکه باید انجام دادن این کار را به او یاد داد. به این منظور باید یک رابطه دو طرفه مبتنی بر گفتگو را با فرزند خود ایجاد نمایید. به پای حرف های فرزندتان بنشینید. اگر از انجام کاری امتناع میکند، از او بپرسید که علت این کارش چیست؟ این کار به فهم بیشتر بین شما و فرزندتان کمک زیادی خواهد کرد. سعی کنید همیشه با احترام و آرامش به حرف های فرزند خود گوش کنید تا از لجبازی وی کاسته شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهکار مقابله با افکار منفی

9. به فرزندتان حق انتخاب دهید.

برخلاف تصور بزرگترها، کودکان در دنیای خود حکومت جداگانه ای دارند. آن ها خود را حاکم دنیای خودشان قلمداد میکنند و می خواهند که کارهایشان را طبق میل و اراده خود انجام دهند. بنابراین طبیعی است که لباسی که شما برایشان انتخاب می کنید را نپوشند. یا اینکه غذایی که خودتان دوست دارید را نخورند. مثلاً زمانیکه می خواهید برای یک مهمانی لباسی تن کودک تان کنید، بهتر است که چندین لباس جلویش بگذارید و حق انتخاب را به او دهید. البته در این موارد بهتر است که بیش از 3 لباس در مقابلش قرار ندهید؛ چرا که باعث گیج شدنش خواهد شد.

در موارد دیگر به جای اینکه به فرزندتان بگویید که وقت خوابش فرا رسیده، بهتر است بپرسید که تمایل دارد تا قبل از خواب قصه ای را بشنود. در این مواقع اگر باز هم کودک برای خوابیدن بی میل بود، می توانید با آرامش باز هم از او بخواهید که قصه اش را برای قبل از خواب انتخاب کند. در این مورد باید مصر باشید و تا زمانی که کودک تصمیم به خوابیدن نگرفته، این کار را تکرار نمایید.

برخورد با کودکان لجباز,مقابله با لجبازی کودک,مقابله با لجبازی کودکان,

8. همیشه آرامش داشته باشید.

اگر در مواقعی کنترل تان از دست خارج شود و بر سر فرزندتان فریاد بکشید، او نیز متقابلا این کار را در سک زمان دیگر انجام می دهد. متاسفانه از دست دادن آرامش، بدترین روشی است که می توانید در مقابله با لجبازی کودکان در پیش بگیرید. شما به عنوان بزرگتر باید این مباحث را کنترل کنید و با حفظ آرامش خود، کودکتان را نیز به آرامش دعوت نمایید.

امکان داردکه بعضی مواقع کاسه صبرتان لبریز شود؛ در این زمان باید بدانید که چطور می توانید خودتان را آرام کنید. یک دوش خنک، موسیقی آرامش بخش، آشپزی کردن، هوای تازه و یا هر چیزی که می تواند شما را سرحال کند، گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. سعی کنید همواره فضای منزلتان را آرام و مثبت نگه دارید. موسیقی های آرامش بخش مورد علاقه خود و کودکتان را در منزل پخش کنید تا محیطی آرام برای خانواده خود ایجاد کرده باشید.

7. احترام همیشه به صورت متقابل است.

اگر از کودکتان احترام می خواهید، خود نیز باید به او احترام بگذارید. استفاده از زور و یا توهین، نمی تواند درمان لجبازی کودکان باشد. در زیر چند نکته مهم آورده شده که با عمل به آن ها می توانید احترام متقابل خود و کودکتان را افزایش دهید:

 • به جای دستور دادن به کودکتان، با او ارتباط بیشتری برقرار کنید.
 • تفاوتی بین کودکان خود قائل نشوید. اگر قانون خاصی دارید، باید آن را برای همه فرزندان خود اجرا نمایید. و به یاد داشته باشید که خودتان نیز به این قوانین پایبند باشید.
 • کودک خود را عمیقا درک کنید. همدرد و هم صحبت آن ها باشید. عواطف و احساساتی که در کودکان وجود دارند، به اندازه احساسات بزرگسالان و چه بسا بیش از آن، اهمیت دارند.
 • سعی کنید تمام کارهای فرزندتان را انجام ندهید. اجازه دهید تا کارهایی که خودش از عهده اش بر می آید را به تنهایی انجام دهد.
 • ااجازه درک کودک از خواسته های خودمان را بدهیم. برای این منظور با او صحبت کنیم و خودمان نیز طبق حرف هایمان عمل نماییم.

نحوه رفتار با کودک لجباز,چگونه با کودک لجباز باید رفتار کرد,برخورد با لجبازی کودکان,

6. فرزندتان را وادار به انجام کاری بر خلاف میلش نکنید.

زمانیکه برای انجام خواسته های خود از کودک تان به اجبار و زور متوسل میشوید، کودک خود را بیش از پیش به سمت لجبازی تشویق میکنید. به جای اجبار، بهتر است که کودک تان را درک کنید و با او ارتباط بهتری برقرار کنید.
مثلا اگر فرزند شما خواستار این است که به جای غذا خوردن مدت زمان بیشتری را با عروسک هایش بازی کند، می توانید به جای تهدید و یا اجبار، در کنارش نشسته و به بازی او را با علاقه تماشا کنید تا او هم با شما ارتباط برقرار کند، مطمعن باشید که به سرعت این رفتار شما را درک می کند. هنگامی که کودک احترام و علاقه شما را درک کند، خودش هم سعی می کند این رفتار را در آینده در پیش بگیرد.

5. به جای ریاست کردن، کودک را همکار خود بدانید.

اکثر کودکان از هوش سرشاری برخوردارند و به لحن و حرکات اطرافیانشان با دقت نگاه می کنند. اگر کلامی به شکل دستوری و یا رفتار غیر محترمانه از آنها ببینند، خیلی سریع شروع به مقاومت و لجبازی می کنند. پس چرا به جای اینکه به فرزند خود بگویید “سریع این کار را انجام بده”، از عبارت “بیا فلان کارو بکنیم” استفاده نکنیم؟ با این روش کودکمان احساس میکند که نه مرئوس، بلکه همکار شما است و به او اعتماد دارید.

گاهی با کوچکترین تغییر در رفتارتان می توانید باعث کمتر شدن لجبازی کودکتان شوید و از آنها بخواهید کاری را انجام بدهند که دوست نداشتند. مثلا اگر فرزندتان نمی خواهد که اتاقش را تمیز و مرتب کند، بهترین کار این است که خودتان شروع به تمیز کاری کرده و به وی بگویید که به یک همکار نیاز دارید تا شما را کمک کند. آن وقت خود کودک مشتاقانه حاضر به همکاری با شما خواهد شد. حتی می توانید مسابقه ای را نیز برای این کار در نظر بگیرید و ببینید که چه کسی زودتر موفق به تمام کردن تمیزکاری می شود. در این صورت مشاهده خواهید کرد که کودک تان بیش از پیش با شما ارتباط دوستانه ای برقرار خواهد کرد.

این مطلب را از دست ندهید
10 حقیقت شگفت انگیز در مورد دروغ گفتن

4. با فرزندتان به توافق برسید.

گاهی کودک در قبال خواسته های خود بسیار لجباز عمل میکند. اگر در این موارد با اصرار و کج خلقی کودک مواجه شدید، بهترین راه حل این است که با او معامله کنید. بدین معنی که تصمیمی را اتخاذ کنید که هر دو آن را قبول داشته باشید. برای این منظور بهتر است که اول از فرزندتان بپرسید که “چه چیزی می خواهد؟”، یا این که “چطور می توانم کمکت کنم؟”. او در این زمان متوجه خواهد شد که شما آماده شنیدن خواسته های او هستید. بعد از آنکه خواسته او را شنیدید، می توانید تصمیم بگیرید که آیا به آن عمل کنید یا خیر. گاهی نمی توان دقیقا کاری که کودک می خواهد را انجام دهید؛ اما می توان با او به توافق برسید. مثلا فرض کنید که کودک نمی خواهد بخوابد. در این زمان بهتر است که با کودک خود توافق کنید که در ساعتی بخوابد که طرفین روی آن توافق داشته باشند.

برخورد با کودک لجباز,برخورد با کودکان لجباز,مقابله با لجبازی کودک,

3. از دریچه نگاه کودک به دنیا بنگرید.

همانگونه که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، یکی از راههای مقابله با کودکان لجباز، درک شیوه نگرش کودک است. کودک همواره ماجراها را از نگاه خود دنبال میکند و در پاسخ به آن، واکنش هایی را انتخاب می کند. بنابراین مهم است که بدانید در موقعیت های گوناگون، کودک شما چه فکر و احساسی پیدا میکند. شناخت فرزندتان می تواند به کاهش لجبازی های او کمک کند. برای نمونه اگر فرزندتان نمی خواهد که اتاقش را مرتب کند، شاید برای این باشد که این کار برایش بسیار دشوار است. شاید لازم است که کمی از حجم کار او کم کنید تا بتواند از پسش بربیاید. یا برای او زمان بیشتری در نظر بگیرید که بتواند بین کارهایش استراحت هم داشته باشد. در این صورت مقاومت و لجبازی کودک کمتر شده و با علاقه بیشتری به انجام وظایف خود می پردازند.

2. در منزل جدال نداشته باشید.

یکی از موثرترین راه های یادگیری کودکان، از طریق مشاهده است. کودکان به راحتی می توانند رفتار اطرافیان خود مخصوصا پدر و مادر را تقلید کنند. بنابراین اگر والدین کودک مدام در حال جنگ و جدل و یا لجبازی با یکدیگر باشند، فرزندشان نیز این رفتار را یاد گرفته و به تکرار آنها انجام میدهد. بنابراین بهتر است که تلاش تان را بیشتر کنید تا محیطی آرامش بخش به همراه روابط سالم و به دور از تنش با همسر خود در منزل ایجاد نمایید.

1. ویژگی های مثبت اخلاقی خود را تقویت کنید.

همان طور که گفتیم، کودک تاثیر زیادی از اطرافیان خود می گیرد. بنابراین اگر رفتارهای منفی و یا لجبازانه زیادی در والدین و یا پرستارش مشاهده کند، باعث می شود که این ویژگی در کودک هم ایجاد گردد. بهتر است که کلمه “نه” را کمتر استفاده کنید. علاوه بر این، می توانید سوال های خود را از کودکتان به نحوی بپرسید که او پاسخ مثبت بدهد. مثلا می توانید از او بپرسید “دوست داری بریم نقاشی بکشیم. مگه نه؟”، “دوست داری بریم غذا بخوریم؟”. این سوالات احساس مثبتی در کودک شما ایجاد می کنند.

مقابله با لجبازی کودکان,نحوه رفتار با کودک لجباز,چگونه با کودک لجباز باید رفتار کرد,

راهکارهایی برای مقابله با لجبازی کودکان در موقعیت های مختلف:

1. دستشویی رفتن: معمولا در سن 3 سالگی باید به کودک خود بی آموزیم که چگونه از دستشویی استفاده کند. اگر کودک لجبازی دارید، باید این نکات را مد نظر داشته باشید:

 • اول همه چیز را به او توضیح بدهید.
 • مطمئن شوید که کودک همه چیز را آموزش دیده است.
 • سعی کنید این کار را به نحوی سرگرم کننده به او بی آموزید. اگر کودک از خود مقاومتی نشان داد، صبرداشته باشید.
 • شاید یادگیری نحوه استفاده از دستشویی کاری زمان بر باشد، اما شما با صبر و حوصله می توانید این کار را به فرزند خود آموزش دهید.

2. غذا خوردن: معمولا غذا دادن به کودکان، به خصوص کودکان لجباز، کاری بسیار دشوار است. اما در این بین می توانید از توصیه های زیر کمک بگیرید:

 • اجازه دهید که فرزندتان در آماده کردن میز غذا به شما کمک کند.
 • سعی کنید برای تزیین غذا خلاقیت به خرج دهید.
 • اجازه دهید کودک غذایش را انتخاب کند.
 • می توانید یک دسر نیز برای جایزه در نظر بگیرید تا بعد از پایان غذا، به او بدهید.

3. جریمه کردن: جریمه کردن بخش مهمی از تربیت کودکان است که باید به روش درست انجام پذیرد. اگر کودک کار اشتباهی انجام داد، باید بداند که این کار نتیجه بدی در پی خواهد داشت و باید جریمه شود. برای جریمه می توانید از کودک تان بخواهید که به اتاقش برود و در همان جا بماند. یا اینکه زمان استفاده از تلویزیون را برای او کمتر کنید. این کار می تواند تاثیر بسزایی برای درمان لجبازی کودکان داشته باشد. در نهایت در نظر داشته باشید که هنگام جریمه کودک، آرامش و احترام را حفظ کرده و تنها به کودک خود یادآور شوید که کار اشتباهی انجام داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا