سبک زندگی

چطور انسان شادی باشیم؟

چگونه می توانیم خودمان را ببخشیم و چطور انسان شادی باشیم؟

چطور ممکن است چنین اتفاقی برای من افتاده باشد؟ این خودخوری های ذهنی برای اکثر ما رخ داده است. در واقع بیشتر ما انسانها دچار خطاهایی در زندگی شده ایم و انتخاب های اشتباهی انجام داده ایم که در بعضی مواقع عواقب جبران ناپذیر داشته اند. بخشیدن خود به این معنا است که ما توانایی کافی برای بخشیدن خود به خاطر خطاها و انتخاب های نادرستمان داشته باشیم . امروز در این مقاله در مورد اهمیت بخشیدن خود به شما می گوییم و راهکارهایی برای راحت تر بخشیدن خود در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید به شادی و خوشحالی دست یابید.

شرایط همیشه آنگونه که ما میخواهیم نیست. رفتار و کردار ما همیشه نشان دهنده شخصیت اصلی ما نخواهد بود و این موضوع فقط در مورد ما صدق نمی کند بلکه دیگران نیز اینگونه اند. با این وجود دیگران را راحت تر از خودمان می بخشیم. به طوری که ما به خودمان بیشتر از دیگران سخت میگیریم.
روزی کاپوت در این باره میگوید: برای درمان زخم ، باید به آن رسیدگی و نوازشش کنید!

با خودتان مهربان باشید,بخشیدن خود,بخشیدن دیگران,

چرا بخشیدن خود از اهمیت بالای برخوردار است؟

طبق نظر متخصصان، بخشش باعث کاهش اضطراب و افزایش آرامش می شود که نهایتا منجر به قدرت بخشیدن به سیستم ایمنی بدن می گردد. بخشیدن، مشکلات روانی مثل افسردگی و استرس را کاهش می دهد و باعث می‌ شود فرد کمتر عصبانی شود در نتیجه قلب از سلامت بیشتری برخوردار می گردد که افزایش سلامت عمومی بدن را به دنبال خواهد داشت.
امروزه که استرس و افسردگی بسیار شایع شده است با بخشش خود کمک زیادی به بهتر شدن و حفظ سلامت خود می کنیم. در واقع اگر نتوانیم چاره ای برای بخشش خود و بخشیدن دیگران پیدا کنیم دچار خود خوری و عذاب وجدان می شویم..
بعضی اوقات زندگی به ما درس های سختی را می‌ آموزد اما نباید با تداوم این سختی ها ناامید شویم و خود را اذیت کنیم و در رنج و عذاب قرار دهیم. این سختی ها قطعا قضیه عجیبی نمی‌ باشد .زمانی که خطاهای خود را نمی بخشیم و آنها را فراموش نکنیم باعث چنین سختی ها و عذابی می شوند. خطاهایی که ممکن است حتی عمدی باشند؛ گاها شاید دلیل این خطاها را متوجه شویم و این خود وضعیت را دشوارتر می کند..
ما باید درک کنیم که تنفر از خود، هیچ مزیتی ندارد، در حالی که بخشش خود می تواند سود های زیادی برای ما داشته باشد. اولین قدم برای خود بخشودگی پرسش این سوال از خود است: چرا چنین خطایی مرتکب شده ام؟

خطاها و تصمیمات نادرست ما هیچ رابطه ای با نوع شخصیت وجودی ما نخواهد داشت و نباید باعث شوند ارزش و عیار وجود خود را زیر سوال ببریم. هر انسانی می تواند مرتکب خطا و اشتباه شود و امری کاملا طبیعی است. اگر متوجه شویم چه مواردی باعث شده است که در این شرایط قرار بگیریم قطعا بهتر می توانیم مسیر را با برنامه ریزی ادامه دهیم.

برای داشتن زندگی شاد چه کنیم,داشتن زندگي شاد,داشتن زندگی شاد,

بخشش خود در بحران ها و شرایط سخت زندگی

در واقع اینکه بتوانیم در بحران ها و شرایط خاص موجود در آنها خود را ببخشیم، مقاوم بودن خود را به نمایش میگذاریم.
بعضی مواقع با قبول کردن بحرانی که به جود آورده ایم، به اطرافیان خود بیشتر نشان میدهیم که در معرض چه صدماتی قرار داریم و این عمل باعث میشود که چیزهای بیشتری درباره ما نمایان شود و عواقب چشمگیر تری را برای ما به دنبال خواهد داشت. زمانی که قبول میکنیم که دارای نواقصی هستیم ارتباط دیگران با ما بهتر شده و ما به فردی قدرتمند در ذهن آنها تبدیل می شویم.
گاها یک پوزش خواستن معمولی می تواند شروعی قدرتمند باشد به این معنا که با تمام قدرت و تلاش خود مسئولیت این نواقص و کاستی ها را پذیرفته ایم و قصد داریم در جهت بهبود آن تلاش نماییم.
مقاومت در بحران ها به معنی آن است که ما تظاهر به روبه راه و عالی بودن همه چیز نکنیم و پای حرف و قول خود بمانیم تا جایی که بتوانیم خود را از این مخمصه نجات دهیم و به آرامش برسیم. هدف اصلی کنار گذاشتن روزهای گذشته و توجه نکردن به آنها می باشد. رها کردن به این معنی است که خود را به موجب آنچه که در مورد آن اطلاعی نداشته ایم و آن چیزی که به نظرمان لازم بود انجام دهیم، کاستی ها و خطاهایمان را ببخشیم اما درعین حال پاسخ محکمی برای آنها داشته باشیم.

داشتن زندگی شادتر,رهایی از احساس گناه,با خودتان مهربان باشید,
در این راه باید خطاها را تشخیص دهیم، به خودمان قول بدهیم که دیگر مرتکب آنها نشویم و پای عواقب کار خود بابستیم. دیگر نباید خود را محاکمه و سرزنش کنیم این کار با وجود آنکه دشوار است اما قعطا می توان به آن به مرور دست یافت و تحمل این سختی ها ارزش بازگشت به سلامتی و زندگی عادی را دارد.
گاهی با بخشش خود می توانیم به شادی و لذتی بزرگ دست یابیم در حالی که فکر می کردیم ما را اندوهگین کند. بعضی مواقع ندامت و پشیمانی پس از تصمیمات امری معمولی است اما نباید به خاطر آنها ادامه زندگی را برای خود سخت و دشوار نماییم.
گاهی لازم است خود را به خاطر انجام عمل صحیح ببخشیم نه یک کار اشتباه! عمل صحیحی که از قبل میدانستیم هزینه زیادی دارد اما اصرار داشتیم که آن را انجام دهیم!

این مطلب را از دست ندهید
10 راز برای عشق ورزیدن به خودتان

۴ روش برای بخشیدن خود و داشتن زندگی شادتر

ممکن است با شنیدن این عنوان در ذهنتان سوال هایی مانند چگونه خود را ببخشیم و مهربان باشیم؟ برای داشتن زندگی شاد چه کنیم؟ ایجاد شود که در ادامه به آن پاسخ خواهیم داد.

بخشیدن خود,بخشیدن دیگران,برای داشتن زندگی شاد چه کنیم,

۱. با خودتان مهربان باشید

خود مهرورزی به معنی همراهی و همگام شدن با خود می باشد، برای خود وقت گذاشتن و به خود اهمیت دادن. این کار لازمه و پیش نیاز محبت و عشق ورزی به خود می باشد. اصلی که رعایت آن در همه ی بخش های زندگی واجب است.
اگر بتوانم با خود مثل صمیمی ترین دوست خود رفتار کنیم و به همان میزان که به او مهر می ورزیم و عشق می دهیم به همان میزان به خود توجه کنیم یعنی به مرحله ای رسیده ایم که قبول کرده ایم ارزشمند هستیم.
معمولا ما با دیگران نسبت به خودمان مهربان تر برخورد می کنیم. بهتر است نسبت به خودمان نیز بیشتر مهربان باشیم. در مواقعی که گفتگوی ذهنی با خود دارید و خود را سرزنش می کنید از خودتان این سوال را بپرسید: اگر چنین قضیه ای برای شخصی دیگر بود چنین میکردم؟ همان عشق و علاقه را که صرف دیگران می کنید اینبار به خودتان هدیه دهید.
احساس شرمندگی بخشی از مراحل بهبود است و منجر می شود که در آینده محطاتانه تر جویای روش های برای بهتر انجام دادن کارها و دوری از خطا باشیم. ضمنا کمک خواهد کرد زمان انتخاب های سخت تر بتوانیم نتایج و عواقب کار را قبول کنیم. اما این نکته را فراموش نکنید که برای ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی نباید زندگی را با ترس و خجالت ادامه دهید در غیر این صورت نباید انتظار داشته باشیم تغییری اساسی در زندگی ایجاد شود!

داشتن زندگي شاد,داشتن زندگی شاد,داشتن زندگی شادتر,

۲. رهایی از احساس گناه

به فکر راههای رهایی از احساس گناه باشیم چرا که احساس گناه جز تخریب و فرسوده کردن روح فرد هیچگونه تاثیری در بهبود اوضاع نخواهد داشت. شاید برای زمان کمی و بعد از سنجش خود تاثیر گذار باشد اما نهایتا با توجه به ذات انسانی ما نیاز یه یاری و مهربانی از سوی دیگران داریم. احساس گناه منجر می شود چیزهایی که نیازمند تغییر می باشند را کشف کنیم اما پس از آن باید این احساس را از خود دور کنیم!
احساس گناه گاهی باعث شده تا فکر کنیم آنگونه که باید خوب نیستیم و لایق بخشش نمی باشیم، بنابراین برگشت به زندگی عادی برای مان ممکن نیست و به مقامی که لایق آن هستیم نخواهیم رسید.
اگر انسانی هستیم که به دیگران عشق می ورزیم باید این وضع شامل حال خودمان نیز بشود. حتی با وجود شکست ها و اتفاقات ناگواری که رخ داده است باز هم نباید از عشق ورزیدن به خود غافل شویم زیرا انسان موجودی ارزشمند است.
هرگز اجازه ندهید که احساس گناه باعث شود انگیزه خوب بودن در وجود شما از بین رود و شما از ادامه زندگی میل سرد شوید به طوری که نتوانید مجددا شادی را تجربه کنید.

۳. به دیگران کمک کنیم

سختی ها و جراحت های ما می توانند ما را به سمت انجام کارهای خیر هدایت نماید حتی اگر باعث بهبود شرایط نشود. این سختی ها درس های با ارزشی را به ما می آموزد. ما این توانایی این را داریم که در عین بخشش خود به دیگران کمک کنیم. منظور از کمک کردن فقط انجام کارهای نیک و خیر خواهانه نمی باشد بلکه حتی اگر ما بتوانیم تصمیم بهتری را در زندگی خود لحاظ کنیم کار خیر انجام داده ایم. در این مسیر می توانیم به یاری نیازمندان بشتابیم ، کار های خودجوش انجام دهیم، نگذاریم افراد احساس تنهایی کنند ، یک گوش شنوا برای انسان هایی شویم که درد دل های زیادی دارند. ما می توانیم با کمک کردن به بقیه ی افراد خود را نیز ببخشیم.

به عبارتی با یاری رساندن به بقیه افراد برای عبور از شرایط سخت راه حلی برای عبور خودمان از از چنین شرایطی را پیدا می کنیم. به راستی همانطور که ما در شرایط سخت به دیگران کمک خواهیم کرد قادر هستیم به خود نیز کمک کنیم و این امر بسیار ضروری است! ما با گوش کردن به درد دل دیگران درباره کوتاهی هایی که در زندگی انجام داده اند احساسات مثبت را نصیبشان می کنیم و آنها را دلداری می دهیم کاری که معمولا خود را از آن محروم می کنید.
از این رو کافی است همان لطف و عطوفت را که به دیگران بدون هیچ چشم داشتی تقدیم می کنیم مقدار اندکی از آن را به خودمان هدیه دهیم.
پس برای بازگشت مجدد به زندگی از کمک به دیگران غافل نشوید. با در اختیار گذاشتن راه چاره برای دیگران، راه خود را نیز پیدا کنیم .با انجام چنین کارهایی به خوبی متوجه خواهید شد که این گونه بخشش خودتان چقدر آسان تر و دلنشین تر میشود.

این مطلب را از دست ندهید
10 نمونه از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

رهایی از احساس گناه,با خودتان مهربان باشید,بخشیدن خود,

4. در مورد احساسات درونی خود صحبت کنیم

صحبت کردن در مورد احساسات درونی خود با دیگران می تواند تاثیر عجیبی در رسیدن به آرامش داشته باشد. به مواردی در وجود خود که می تواند برای دیگران جالب باشد اشاره نمایید. از تکنیک هایی که مددجوها در کارگاه های دسته جمعی خود به کار می برند استفاده نمایید. به عنوان مثال ببینید که اطرافیان تان دوست دارند در مورد چه چیزهایی بیشتر در مورد شما بدانند؟ دقیقا همان ها را باز گو کنید. با این روش نه تنها شناخت آنها از ما بیشتر می شود بلکه می توانیم به حقایق بیشتری در مورد خودمان دست یابیم و آنها را درک کنیم. چنین کارهایی موجب می شود در کنار شناخت نقاط ضعف خود با توانایی ها و مهارت های خود آشنا شویم.
البته این به آن معنا نمی باشد که در تمامی جمع ها احساسات خود را بلند بلند بازگو کنیم بلکه فقط کافی است دوستان و اطرافیان خود را در این موضوع شرکت دهید. اگر چه شاید بیان احساسات و آشکار نمودن آنها نتواند راه حلی برای مشکل ما باشد اما همین که شجاعت به زبان آوردن آنها را به دست آورده ایم خود می تواند نقطه شروع خوبی برای شناخت بهتر خود باشد.
ممکن است در بیان این احساسات گاهی اوقات مورد انتقاد قرار بگیرید و یا حتی تشویق شوید اما قطعا در پایان نتیجه بهتر از خودخوری و سرزنش خودمان می باشد به طوری که می تواند مسیر زندگی ما را تغییر دهد.

بورلی انگل در این رابطه می گوید: با تغییر رفتارهایتان می توانید خود را ببخشید.

با این وجود ما می توانیم در کنار اصلاح برخورد و رفتار خود با اطرافیان، بخشیدن خودمان را نیز تمرین کنیم به طوری که در کنار پاسخگویی حرکتی مثبت و رو به پیشرفت داشته باشیم.
گاهی اوقات می بینیم که در هنگام پیش روی تعدادی از دوستان و اطرافیان همگام با ما نیستند نباید نا امید شوید شاید آنها نیز هنوز به مرحله ای نرسیده اند که آماده همراهی در این مسیر باشند. مطمئن باشید که هرچقدر در مسیر پبشرفت کنید و به سمت جلو حرکت نمایید قطعا بهتر می توانید دیگران را به همراهی دعوت نمایید و در پایان را از پیمودن آن خشنود خواهید شد و شاد و مسرور می شوید.

بخشیدن دیگران,برای داشتن زندگی شاد چه کنیم,داشتن زندگي شاد,

کلام آخر

لازمه پیشرفت و ترقی نیز همانند سایر کارها تلاش و قدرت می باشد. درست است که رسیدن به آن مرحله بسیار سخت و طاقت فرسا است اما متوجه خواهید شد تحمل سختی ها و رنج ها ارزش آن را دارد. اگر به این نتیجه برسیم قطعا طی کردن مسیر برای ما لذت بخش خواهد بود و شادی ما را به دنبال دارد.
شاید با خواندن این مقاله هنوز هم به تاثیر دوست داشتن خود در زندگی ایمان نیاورده باشید اما مطمعن باشید به هر میزانی که به خود عشق به ورزید و به خود توجه کنید به همان میزان شادی در زندگی شما ظاهر می شود و به آرامشی عجیب دست می یابید. عشق و آرامش در گرو یکدیگر هستند پس درهر شرایط سختی نیز بکوشید عشق را بیابید تا به آرامش درونی دست پیدا کنید.
اگر بتوانیم به این باور برسیم که انسان موجودی کامل است و دارای روحی عظیم می باشد که در برگیرنده خوبی ها است و وجود او به گفتار و رفتارش منتهی نمی شود قطع راحت تر می توانیم خودمان را ببخشیم.
راه حل شما در مواقع مواجه شدن با مشکلات چیست؟ ایا به خود عشق می دهید یا خود را سرزنش می کنید؟ آیا پس از هر شکست خودخوری کرده و مدام بی لیاقتی خود رامرور می کنید؟ یا از تجربه های خود درس می گیرید و بهترین راه حل ممکن را در جهت پیشرفت انتخاب می نمایید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا