سبک زندگی

10 راه افزایش اعتماد به نفس در کودکان

خلاصه نوشته
 • بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر خوشبختی و موفقیت و پیشرفت آنها در سنین بزرگسالی است. زیرا رابطه مستقیمی با شادی اجتماعی و سلامت روان دارد. با تقویت اعتماد به نفس در کودکان شاهد هستیم که چطور آنها بیشتر در اجتماع حضور می یابند و روابط دوستانه تری را با سایر افراد برقرار می کنند چراکه حس خوبی به خود دارند.

بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان

کودک باید از همان دوران کودکی احساس خوبی به خود داشته باشد به طوری که زمانی که در مقابل آینه قرار می گیرد تصویر خودش را دوست داشته باشد و از شخصیت خود راضی باشد. پدر و مادرش باید به او ارزش دهند که ایمان بیاورد توانایی انجام کارهای بزرگ را دارد، با این روش او احساس خواهد کرد که لیاقت دوست داشتن و عشق ورزیدن را دارد.

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود ندارد نمی توانند ارتباط خوبی نیز با هم سن و سالان خود و بزرگ تر ها برقرار نمایند و زندگی آینده همچنین کار و ازدواج آن ها نیز تحت تاثیر قرار می گیرد، از این رو بهتر است از همان دوران کودکی طوری با فرزندان خود رفتار کنید که به خود ارزش دهند و با نقاط ضعف و قوت خود آشنا شوند تا بتوانند آن ها را تقویت و اصلاح نمایند.

توجه داشته باشید ارزش دادن به خود معقوله کاملا جدایی از خود شیفتگی است زیرا در آن فرد نقاط ضعف و قوت خود را می پذیرد. در مقالات قبل راه های افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان را برای شما بازگو کردیم و حال با ما همراه باشید تا با راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در کودکان بیشتر آشنا شوید.

اعتماد به نفس در كودكان,اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی,اعتماد به نفس در کودکان چیست,

10. دادن بازتاب مثبت به کودکان

بازتاب مثبت دادن یکی از راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان است چراکه احساس و برداشتی که کودکان در سنین پیش از مدرسه نسبت به خود دارند رابطه مستقیمی با بازتابی دارد که از پدر و مادر خود دریافت می کنند.

اگر رفتار پدر و مادر طوری باشد که به کودک نشان دهد از رفتار او راضی است و از بودن با او خوشحال هستند در واقع کودک بازتابی مثبتی داده اند که بسیار ارزشمند است. البته توجه داشته باشید که رفتارهای ناپسند کودک را هم به او یاد آوری نمایید در واقع این کار ادب و انظباط را به او می آموزد.

گاهی مادران از طریق نگاه کردن به کودک خود در حین انجام کارهای مختلف بازتاب های مثبت و منفی می دهند، چنین کودکی به محض آنکه بازتاب منفی دریافت نماید سعی می کند با خودداری از تکرار مجدد کار اشتباه خود حس خوب بازتاب مثبت را دوباره تجربه کند.

 • واقع گرا باشید

احساسات و حالات واقعی خود را به کودک نشان دهید زیرا او به خوبی رفتار و شادی ساختگی را تشخیص خواهد داد، بنابراین بهتر است به جای آنکه همیشه با لبخند ساختگی با او صحبت کنید.

گاهی اوقات اجازه دهید که متوجه شود در آن زمان چه حالی دارید و به این درک برسد که این امری طبیعی است و ارتباطی با او ندارد. زمانی که به کودکان توجه بیشتری نشان می دهید آن ها به شما توجه بیشتری نشان خواهند داد و حتی می بینید گاهی اوقات این کودکتان است که می خواهد باعث افزایش اعتماد به نفس تان شود و به شما روحیه دهد.

 • وصله پیله نمودن شکاف ها

پدر و مادر باید در چند سال اول زندگی اعتماد به نفس در کودک شان را تقویت کنند و پس از آن در سال های بعدی بیشتر محافظ او باشند. برخی از کودکان به دلیل ریز نقش بودن به مراقبت های بیشتری احتیاج دارند.

به طور مثال یکبار زمانی که مشغول بررسی وضعیت کودکان پیش دبستانی در مطب خود بودم کودکی به همراه مادر خود به مطب من آمدند و کودک مدام مشغول بازی با تراوزیم بود که بسیار گران قیمت بود و این حرکات برای آن کودک ریز نقش بسیار خطر ناک بود به همین دلیل به کودک گفتم: پسرم با ترازو بازی نکن. کودک از این جمله من بسیار دلخور شد اما چون مادرش می دانست که چطور باید با فرزند خود برخورد کند و به او ارزش مثبت دهد بلافاصله گفت: ” چون تو پسر پرزور و قوی هستی” و با همین جمله به راحتی احساسات او را کنترل نمود.

اعتماد به نفس در کودکی,افزايش اعتماد به نفس در كودكان,بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان,

9. اعتماد به نفس داشته باشید

شما با تربیت فرزندان و ابراز علاقه به آن ها می توانید مشکلات خود را نیز حل نمایید و به عبارتی می توان این موضوع گفت جنبه درمانی دارد و باعث اعتماد به نفس در کودک خواهید شد.

به عنوان مثال نوزادان نیازهای فراوانی دارند و شما در هنگام رفع آن ها با خوبی ها و بدی های خود آشنا می شوید و می توانید در صورت نیاز از به روانپزشک مراجعه نمایید و از او کمک بگیرید.

 • کنار آمدن با گذشته

داشتن اعتماد به نفس ارثی نیست و کودکان آن را به صورت اکتسابی به دست می آورند. همه ی افراد سعی می کنند که بهترین پدر و مادر باشند و تمام رفتارها و کارهایی که از پدر و مادر خود انتظار داشتند را می خواهند برای کودک خود انجام دهند.

اما گاهی پدر و مادرهایی وجود دارند که به دلیل روش تربیتی که در دوران کودکی خود داشته اند اعتماد به نفس کافی ندارد، این افراد نیاز است که ابتدا خود را درمان نمایند.

در علم روانشناسی تکنیک هایی به نام “بهترین ها را نگه دار، باقی را رها کن وجود دارد” که می تواند در درمان چنین افرادی موثر باشد. این تکنیک به صورت زیر است:

لیستی از کارهایی که پدر و مادرتان انجام می دادند و موجب تضعیف اعتماد به نفستان می شدند را نیز تهیه کنید حال کارهایی که در تقویت اعتماد به نفس شما موثر بوده است را حفظ کرده و از باقی کارها خودداری کنید. می توانید این کار را به کمک یک متخصص انجام دهید و شاهد تاثیرات آن بر خود و کودکتان باشید.

 • مقصر ندانستن پدر و مادرتان

قطعا پدر و مادرتان نیز سعی نموده اند که بهترین شکل ممکن شما را تربیت نمایند و اعتماد به نفستان را تقویت کنند. آن ها نیز از کارشناسان کمک گرفته اند و به توصیه هایشان عمل کرده اند، فقط شاید توصیه هایی که آن زمان تاثیر گذار بوده است امروزه جواب ندهد.

تقویت اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس در کودکان,اعتماد به نفس در كودكان,

8. کودک خود را با نامش صدا کنید

استفاده از نام فرزندتان هنگام صدا زدن تاثیر مثبتی بر او دارد مخصوصا اگر با تماس چشمی و نوازش همراه باشد. با انجام این کار کودک این برداشت را دارد که برای شما بسیار مهم است و از نظر شما یک فرد ویژه می باشد و از همین رو باعث بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان مان خواهیم شد.

این روش صمیمیت بین شما را افزایش داده و مرزها را از بین می برد و حتی اگر بخواهید فرزندتان را سرزنش کنید این اتفاق به شکل بهتری رخ می دهد.

لحن صدا کردن اسم بسیار مهم است و حاوی پیام های خاصی برای کودک است، مثلا زمانی که مادر همیشه فرزند خود را با نام عادی بدون پسوند و پیشوند صدا می زند او متوجه معمولی بودن این امر می شود اما اگر او را با عنوان آقا سینا این چه کاری بود که انجام دادی؟ صدا بزند سریعا متوجه خواهد شد که کار اشتباهی انجام داده و از دست او ناراحت هستید زیرا نامش را به همان حالت همیشه صدا نزده اید.

صدا زدن نام کودکان تاثیر مستقیمی بر اعتماد به نفس شان دارد و روابط بهتری می توانند با دیگران برقرار نمایند. هنگامی که کودکتان می خواهد به شما سلام کند و می گوید سلام مامان، قطعا رابطه بهتری بینتان برقرار خواهد شد و تاثیر بیشتری بر شما دارد تا زمانی که فقط سلام بگوید. دانش آموزان نیز اگر بتوانند معلم خود را به اسم صدا بزنند قطعا رابطه بهتر و راحت تری با او خواهند داشت.

 • سعی کنید برای کودکان خود آینه ای پاک و شفاف باشید

قطعا همیشه نمی توان لبخند به لب داشت و قیافه ای شاد به خود گرفت، از طرفی احساساتی مانند ناراحتی پدر و مادر سریعا به کودک منتقل می شود و او را احساسی خواهد کرد.

این مسئله مخصوصا در سال های اولیه زندگی کودک بسیار اهمیت دارد زیرا او برداشتی از خود خواهد داشت که بازتاب آن را از مادرش دریافت می کند و به شدت به او وابسته است.

به عنوان مثال اگر پدر و مادر ناراحت باشند کودکان این مسئله را به خود ربط می دهند و فقط کافیست که احساس کنند موجب شادی پدر و مادر می شوند تا در سنین بزرگسالی نیز برای این موضوع تلاش کنند و آن را وظیفه خود بدانند.

کودکانی که بازخورد خوبی از پدر و مادر خود دریافت نمی کنند این احساس را دارند که به قدر کافی خوب و مورد توجه والدین خود نیستند و بر روحیه آن ها اثر می گذارد. بنابراین اگر بیماری هایی مانند اضطراب یا افسردگی دارید بهتر است ابتدا آن را درمان نمایید سپس برای فرزند دار شدن اقدام کنید.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده خلاقانه برای سرگرمی و آموزش کودکان در خانه

اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی,اعتماد به نفس در کودکان چیست,اعتماد به نفس در کودکی,

7. برچسب زدن ممنوع!

مثال: یکی از مراجعه کنندگان من که پسری 8 ساله بود که امیر نام داشت. او به بیماری آسم مبتلا بود. مسئله آسم امیر در برابر مسائل احساسی او بسیار کوچک و پیش پا افتاده بود و او تنها با استفاده از چند پف اسپری به راحتی می توانست نفس بکشد اما آنچه که آزار دهنده بود برچسب” آسمی” بود که بر روی او زده شده بود.

واکنش و نحوه برخورد خانواده هایی که دارای کودکان مبتلا به بیماری های مزمن می باشند بسیار اهمیت دارد. تمامی کودکان در جستجوی هویت و ماهیت خود هستند و زمانی به آن دست یابند برایشان همانند یک برند می باشد.

در مورد امیر برچسب آسم، متاسفانه تبدیل به برند او شده بود و زندگی اش را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود. به طوری که خانواده اش به جای امیر بیشتر به بیماری او توجه می کردند و این مسئله آنقدر برای خانواده آن ها بزرگ شده بود که به بیماری کل خانوده تبدیل شده بود.

آسمی بودن به قسمتی از هویت این کودک تبدیل شده بود و برداشتن این برچسب می توانست باعث کاهش اعتماد به نفس او شود. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که ابتدا بیماری او را درمان کنیم سپس با کمک خانواده اش برچسب آسم را حذف کنیم و برچسب مناسب تری جایگزین آن نماییم.

افزايش اعتماد به نفس در كودكان,بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان,تقویت اعتماد به نفس,

6. به کودک تا برای رسیدن به خواسته هایش کمک کنید

به منظور تقویت اعتماد به نفس در کودکان بهتر است به فکر پرورش استعدادهایش باشید. بخشی از تربیت هر کودک باید به کشف استعدادها و مهارت هایش و تقویت آن ها اختصاص داده شود.

در صورتی که کودکتان استعداد خاصی دارد او را تشویق و حمایت کنید تا بتواند استعدادش را تقویت و شکوفا کند، زیرا این کار موجب افزایش اعتماد به نفس او خواهد شد.

البته این به آن معنی نیست که به کودک اصرار شود و او را برای تقویت استعدادش مجبور کنید، بلکه باید تعادلی بین حمایت کردن و اصرار کردن برقرار نمایید.

اگر کودکی استعدادی داشته باشد اما خانوداه اش او را تشویق نکنند در واقع یکی از عواملی که می توانست باعث افزایش اعتماد به نفس در کودک شود را از دست داده است.

خانواده ها باید توجه داشته باشند که اگر از کودک خود در مقابل انتظارات نامعقول محافظت انجام ندهند احتمال آنکه کودک نسبت به توانایی هایش دچار تردید شود بسیار زیاد است.

 • بر ارزش نسبی تاکید داشته باشید

از طریق کارهایی مانند برقراری تماس چشمی، توجه نمودن و نوازش کردن نشان دهید که او را تنها به خاطر خودش دوست دارید نه به خاطر اینکه پیانو خوب می زند یا نتایج امتحان او رضایت بخش است.

به عبارتی دیگر بگذارید متوجه شود که عشق و علاقه شما به او به نتایج کارهایش وابسته نیست تا متوجه شود آن چیزی که بسیار اهمیت دارد و باید برای بهتر شدن در آن تلاش نماید تنها خودش است.

 • یادآوری نمودن موفقیت ها

به موفقیت های کودکتان ارزش دهید و آن ها را ثبت کنید و در معرض دید قرار دهید. قرار نیست که این موفقیت خیلی بزرگ باشد و می تواند کارنامه فرزندتان، تقدیر نامه هایش، یک کاردستی و یا حتی پایان دوره پیش دبستانی باشد.

از تمام این موفقیت های کوچک عکس تهیه کرده و به نمایش بگذارید، این کار موجب می شود تا کودکتان در طول سال هایی که بزرگ می شود با مشاهده موفقیت های خود اعتماد به نفس پیدا کند و احساس ارزشمند بودن داشته باشد.

تقویت اعتماد به نفس در کودکان,اعتماد به نفس در كودكان,اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی,

5. پرورش استعداد و علاقه کودک تان

با پرورش دادن استعدادها و علایق کودک می توان در بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان نقش بسزایی داشت. یکی از بهترین راه ها برای افزایش اعتماد به نفس کودکان، کشف استعداد ها و علایق آن ها و همچنین تقویت نمودن این استعداد ها می باشد.

بعضی از کودکان به ورزش مخصوصا فوتبال علاقه بسیاری دارند اما میل چندانی به درس خواندن ندارند، در چنین مواقعی اگر والدین طوری برخورد نمایند که کودک متوجه شود آن ها از فوتبال بازی کردنش لذت می برند و در کنارش اگر در کودک انگیزه لازم برای درس خواندن ایجاد نمایید و او را تشویق کنید، اعتماد به نفس کودک افزایش می یابد در نتیجه برای موفقیت در درس هایش هم تلاش می کند و در این زمینه پیشرفت خواهد کرد.

کافی است که یکی از استعداد های فرزندتان را کشف و تقویت نمایید تا به مرور شاهد شکوفا شدن سایر استعدادهای او باشید.

اعتماد به نفس در کودکان چیست,اعتماد به نفس در کودکی,افزايش اعتماد به نفس در كودكان,

4. با کودک خود بازی کنید

با وقت گذاشتن برای کودکان و بازی کردن با آنها می توان باعث تقویت اعتماد به نفس در کودکان شد. هنگامی که با کودکتان بازی می کنید به اطلاعات بسیاری درباره خودتان و او دست پیدا می کنید و می توانید رابطه بهتری را با او برقرار نمایید.

از طرفی بازی کردن به کودک این پیام را منتقل می کند که تو برای من ارزشمند هستی به قدری که می خواهم وقتم را با تو بگذرانم. کودکان از طریق بازی کردن چیزهای بسیاری یاد می گیرند و احساس مهم بودن خواهند داشت و قطعا داشتن چنین احساس هایی در شکل گیری شخصیت کودکان بسیار موثر است.

بنابراین به شما توصیه می کنیم زمانی را به بازی با کودکتان اختصاص دهید و فقط نظاره گر بازی های او نباشید.

 • بگذارید فرزندتان بازی را شروع کند

معمولا فعالیت هایی که کودکان انتخاب می کنند ماندگاری بیشتری دارد نسبت به فعالیت هایی که بزرگسالان آن را پیشنهاد داده اند. در واقع با اجازه انتخاب به کودکان حس ارزشمند بودن در آن ها تقویت می شود: ” پدر من دقیقا کاری رو دوست داره که منم اون کار رو دوست دارم”.

قطعا خواندن چندین بار یک کتاب تکراری برای کودک کار دشواری است یا لوگو بازی با کودکان برای ساعت های طولانی برای بزرگترها چندان دلچسب نیست اما پدر و مادر باید این سختی ها را تحمل کنند البته می توانند تغییراتی در بازی ها ایجاد نمایند مثلا در حین خواندن داستان نظر کودک را در مورد شخصیت های داستان بپرسند.

 • به کودک خود احساس ارزش و مهم بودن دهید

کودکان به راحتی احساسات و حالات شما را متوجه می شوند مخصوصا هنگامی که مشغول بازی با او هستید. کافی است کودک متوجه شود در حین بازی ذهنتان جای دیگری است و فقط به صورت جسمی او را همراهی می کنید تا احساس کند برای شما بی ارزش است و مهم نیست.

 • بازی پدر و مادر هم خوب است

بازی نه تنها برای کودکان بلکه برای والدین نیز مفید است. شاید اوایل برای پدر و مادر بازی با کودک سخت باشد و به دلیل مشغله کاری و کارهای مهمی که دارند احساس کند نتواند این کار را انجام دهد.

اما اگر این کار را انجام دهند متوجه می شوند که بازی جنبه درمانی نیز دارد و می تواند آن ها را به آرامش برساند، از طرفی با کودک خود و استعدادها و خلق و خویش بیشتر آشنا می شوند و می توانند متوجه شوند که دنیا از دید کودک چگونه است؟

 • وقت گذاشتن برای کودک مساوی است با سرمایه گذاری برای آینده

خیلی از والدین احساس می کنند نمی توانند از کارهای روزمره خود بگذرند و با کودکشان بازی کنند و این کار را نوعی اتلاف وقت می دانند. اما این کار مخصوصا از نظر کودک بسیار ارزشمند است و به میزانی که پدر و مادر علاقه بیشتری برای بازی با کودک نشان دهند کودک نیز بیشتر دوست دارد در کنار پدر و مادر باشد مخصوصا در بزرگسالی این مسئله بیشتر نمایان می شود.

مشاهده شده است که فرزندانی که در دوران کودکی بیشتر با والدین خود بازی می کردند در دوران بزرگسالی بیشتر در کارها با والدین همکاری دارند. بهتر است با این تصور به بازی با کودکتان بپردازید: که در حال انجام مهم ترین کار دنیا هستید و آن هم پرورش و بزرگ نمودن یک انسان است.

بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان,تقویت اعتماد به نفس,تقویت اعتماد به نفس در کودکان,

3. واگذار کردن یک سری مسئولیت ها به کودک

با دادن مسئولیتی به کودکان در خانه علاوه بر آنکه مسئولیت پذیری را به او آموخته اید عزت نفس و اعتماد به نفس او را نیز تقویت کرده اید.

اگر می خواهید که اعتماد به نفس کودکتان را تقویت نمایید و به او ارزش دهید باید به او مسئولیت پذیری و نگهداری از فضای زندگی را آموزش دهید.

این مطلب را از دست ندهید
10 راهی برای رابطه عاشقانه زوج ها

برای این منظور اجازه دهید تعدادی از کارهای خانه را او انجام دهد تا ضمن اینکه مهارت کسب کند و به کارها علاقمند شود احساس با ارزش بودن داشته باشد.

 • سریعا شروع کنید

کودکان از همان سنین کودکی (2تا 4 سالگی) با مفهموم مسئولیت نسبت به خود و خانواده آشنا می شوند بنابراین بهتر است از همان دوران مسئولیت هایی را به او واگذار کنید تا کم کم احساس مسئولیت در قبال اجتماع نیز در او شکل بگیرد.

مثلا برخی از کودکان 2 ساله علاقه زیادی به تا کردن دستمال سفره دارند، بهتر است اجازه دهید هر شب این کار را او انجام دهد و یا در سنین بالاتر اجازه دهید در پاک کردن سفره یا جمع کردن ظروف به شما کمک کند و حتی بعضی مواقع این کارها را به صورت تنهایی انجام دهد.

 • ماموریت های خاص را به فرزندتان واگذار کنید

به کودک خود بگویید که: “یک ماموریت ویژه برایت دارم”با شنیدن این جمله کودک احساس خواهد کرد که حتما فرد خاصی است که می تواند چنین ماموریتی انجام دهد در نتیجه با شوق و علاقه بیشتری آن کار را انجام می دهد.

 • تهیه یک جدول برای انجام کارها

لیستی از کارهای مختلف و افرادی که مسئولیت انجام دادن آن ها را بر عهده دارند تهیه نمایید و این کارها را به چند گروه تقسیم بندی کنید. به این صورت که برای انجام برخی از کارها دستمزد تعیین کنید، برای برخی دیگر پاداش در نظر بگیرید و یک سری از کارها در نظر بگیرید که انجام آن ها واجب و ضروری است.

سعی کنید کارهای سخت با پاداش همراه باشد و با اتمام آن کار بلافاصله پاداش را به کودک بدهید تا او در سنین 5 الی 10 سالگی یاد بگیرد که کارهای سخت مسئولیت و به مراتب پاداش بیشتری دارند تا به بالا بردن اعتماد به نفس در کودکانمان کمک کرده باشیم.

 • برای شان یک گلدان کوچک تهیه کنید

یکی از بهترین روش های آموزش مسئولیت پذیری از طریق باغچه و گل و گیاه است. زیرا فرزندان یاد می گیرند که اگر به گل ها آب دهند به مرور رشد می کنند و حذف علف های هرز می تواند گل های آن ها را زیبا تر کند.

در انجام کارهایی مانند شستن ماشین، جارو زدن، گردگیری و … از کودکتان کمک بخواهید و او در سنین 7 الی 10 سالگی به خوبی می تواند این کارها را انجام دهد با این کار او احساس ارزشمند بودن خواهد داشت و حس می کند در خانه حضور پر رنگی دارد شما نیز می توانید تایمی را برای خودتان صرف کنید.

اعتماد به نفس در كودكان,اعتماد به نفس در کودکان ابتدایی,اعتماد به نفس در کودکان چیست,

2. فرزندان خود را به کوچه و خیابان نسپارید!

خیلی از افراد بر این باور هستند که کودکان باید با همه مدل بچه ی دیگری در ارتباط باشند و خودشان باید تصمیم بگیرند که چه کسی را برای دوستی انتخاب نمایند.

اما این روش درستی نیست و مانند آن است که یک کشتی بدون ناخدا را راهی دریا کنیم و برنامه ای برای به مقصد رسیدنش نداشته باشیم و همه چیز را به شانس واگذار نماییم. بنابراین بهتر است فرزندان خود را به کوچه و خیابان نسپارید زیرا آن ها بسیار ارزشمند هستند و نباید آن ها را به شانس واگذار کرد.

 • بر روی دوستانی که کودک تان انتخاب می کند نظارت داشته باشید

نگرش و برداشت کودک نسبت به خودش رابطه مستقیمی با اطرافیانش و تاثیری که از آن ها می گیرد دارد، به همین دلیل پدر و مادر وظیفه دارند تنها افرادی را در اطراف کودک حفظ کنند که موجب تقویت اعتماد به نفس کودک می شوند.

به فرزندان فرصت دهید که خودشان دوستانشان را انتخاب نمایند اما آن ها را زیر نظر و کنترل داشته باشید تا متوجه شوید که فرزندتان از بودن کنار دوستان خود چه احساسی دارند. برخی مواقع نیاز است که کودک برای پیشرفت و بالا کشیدن خود با افراد قوی تر از خودش در ارتباط باشد البته ارتباط با یک فرد قوی تر همیشه نمی تواند تاثیر مثبتی داشته باشد.

در مواردی که به رابطه فرزند خود و دوستانش شک دارید توصیه می شود در این رابطه دخالت کنید تا مشکل حل شود برخی از موارد دیده شده است که کودک توسط یکی از هم کلاسی هایش تهدید شده و از او باج خواسته است و همین مسئله به شدت کودک را آشفته ساخته و با دخالت والدین این مشکل می تواند حل شود.

 • کاری کنید که فرزندتان عاشق خانه باشد

سعی کنید هر چند وقت یکبار با دعوت دوستان فرزندتان به خانه بیشتر با آن ها آشنا شوید و شخصیت و رفتار آن ها را مورد ارزیابی قرار دهید. چنین دورهمی هایی باعث می شود که فرزند به محیط خانه علاقه پیدا کند.

 • حفظ کردن خانه به عنوان مکانی امن برای زندگی کودک تان

کودکان به مرور علاقه مند هستند که دنیاهای ناشناخته را کشف کنند و به آن ها راه یابند که کاملا طبیعی است. آن ها پس از تجربه چیزهای جدید ممکن است بخواهند به محیط امن خود (خانه و خانوداه) باز گردند بنابراین نیاز به یک پایگاه اتصال قوی دارند.

برخی از کودکان خجالتی هستند و به زمان بیشتری برای کنار آمدن با موقعیت و شرایط جدید دارند تا بتوانند در این مدت اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. برخی از والدین می پرسند در مورد این کودکان به چه میزان وابستگی به محیط امن نیاز خواهد بود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: اگر در یک بازه زمانی یک ساله فرزندتان را در نظر گرفتید و او کم کم به سمت موقعیت های جدید و روابط جدید قدم برداشت کاملا طبیعی است و فرزند شما از دسته افراد حساس است که ترجیح می دهد روابط محدود و عمیقی به جای روابط متعدد و سطحی داشته باشد.

اما اگر در این مدت فرزندتان هیچ تلاشی برای تجربه یک موقعیت جدید نداشت نیاز به بررسی وجود دارد و احتمالا عاملی مانع این کار شده است و مشکلی وجود خواهد داشت.

اعتماد به نفس در کودکی,افزايش اعتماد به نفس در كودكان,بالا بردن اعتماد به نفس در کودکان,

1. کودکان را تشویق نمایید که از احساساتشان صحبت کنند

توصیف احساسات می تواند باعث اعتماد به نفس در کودکی شود. اگر می خواهید که فرزندتان اعتماد به نفس داشته باشد به او یاد بدهید که احساسات خود را بروز دهد و آن را در عین حال کنترل کند. به عبارتی او باید بتواند سرپوش مناسبی بر روی احساسات خود داشته باشد تا در مواقع مورد نیاز بتواند این سر پوش را بردارد و احساسات خود را بروز دهد.

فرزندان در دوران کودکی به راحتی احساساتشان را بروز می دهند اما کم کم یاد می گیرند چگونه این احساسات را کنترل کنند و آرامش خود را در شرایط حساس حفظ نمایند. بیان احساسات و کنترل آن باید در حد اعتدال انجام شود تا مشکلاتی دیگر ایجاد ننماید.

به عنوان مثال کودکانی که نمی توانند احساسات خود را کنترل کنند بچه های لوسی خواهند شد و یا اگر احساسات کودکی زیاد کنترل شود او احساس بی ارزشی می کند و این گونه برداشت می کند که نباید از احساست خود صحبت کند و آن ها را بروز دهد.

دادن پاسخ نامناسب به احساسات کودک نوعی ترس ایجاد می کند و از ترس واکنش والدین خود دیگر نمی تواند احساسات خود را بروز دهد اما کودکی که احساسات خود را به راحتی بروز می دهد و والدین او پاسخ مناسبی به این احساس می دهند او این پیام را دریافت می کند که برای خانواده مهم است در نتیجه فرزند در خانواده به راحتی از احساسات خود صحبت کرده و به دنبال راه حل می گردد.

این تصور اشتباه است که به کودک همانند نیاز به غذا و لباس، به طور مرتب اعتماد به نفس دهید و باید در مواقع مورد نیاز به کودک اعتماد به نفس داد نه اینکه امروز اعتماد به نفس کمی به او داده اید و فردا بدون دلیل خاصی این کمبود روز گذشته را جبران کنید.

در صورتی که نیازهای یک نوزاد تامین شود، او اعتماد به نفس خواهد داشت. اگر می خواهید به افزایش اعتماد به نفس در کودکان تان کمک کنید باید محیط مناسبی را برای او فراهم آورید تا بتواند قوی بار آید، به احساسات او توجه کنید، به او عشق بورزید، در آغوشش بگیرید، به او نشان دهید که برای شما مهم است و از بودن در کنارش لذت ببرید.

با انجام چنین کارهای ساده ای می توانید اعتماد به نفس کودک را افزایش دهید و شاهد پرورش استعدادهایش و شکوفا شدن آن ها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا