سبک زندگی

10 مورد از مهم ترین راه های ترک عادات بد

افزایش بازدید در گوگل

راههای ترک عادت های بد کدامند؟

پیش از هر چیز شما باید بدانید که عادات بد بسیار مخرب تر از چیزی هستند که تصور می کنید و بسیار بی سرو صدا وارد عمل شده و می توانند ما و زندگی مان را نابود کنند.

قبل از آن که زیادی نگران شوید لازم است آگاه باشید که همه ما یک سری عادات بد داریم و هیچ کسی پیدا نمی شود که از آن ها در امان باشد. اما تفاوت انسان ها زمانی مشخص می شود که بر این عادات غلبه کرده و تلاش کنند تا چیزهای بهتری را جایگزینش کنند.

بنابراین شما با کمی تلاش و تمرین می توانید به راحتی در این زمینه موفق باشید و هر چیز بدی که برای تان مضر است را به عادت زیبایی تبدیل کنید که باعث افتخار خواهد بود.

برای این کار شما باید در قدم اول عادات بد را بشناسید و سپس برای آن راه حل پیدا کنید، بنابراین با ما همراه باشید تا شما را با ۱۰ نکته از مهمترین راه های ترک عادات بد، آشنا کنیم.

راه های ترک عادات بد,راه های ترک عادت بد,راه هایی برای ترک عادات بد

۱۰. دائما خودتان را با دیگران مقایسه می کنید

یکی از عادات بسیار بدی که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، مقایسه کردن خودشان یا دستاوردهای شان با دیگران است.

شما باید بدانید که تمام افراد شخصیت های متفاوتی دارند و شرایط یکسانی با شما ندارند و به همین دلیل مقایسه کردن خودتان با آن ها به شدت بیهوده است.

این کار نه تنها هیچ فایده ای ندارد، بلکه باعث می شود شیرینی دستاوردهای تان را نیز فراموش کنید و به مرور زمان نتوانید احساس رضایت از خودتان داشته باشید. باید بدانید که شما لیاقت تان بیشتر از این است که دائما خودتان را مقایسه کنید.

بنابراین این رفتار بد را ترک کنید و تلاش کنید تا به جای آن بر روی نقات قوت تان تمرکز کرده و آن ها را تقویت کنید.

۹. تا از شرایط مطمئن نباشید، اقدام به انجام کارها نمی کنید

یکی از اشتباه ترین عادات ممکن این است که دست به انجام هیچ کاری نزنید و منتظر باشید تا شرایط ایده ال فرا برسد. حقیقتی که باید بدانید آن است که تا زمانی که کارهای تان را شروع نکنید، هیچ گاه متوجه نمی شوید که نتیجه بخش خواهد بود یا نه.

بنابراین به جای این عادت مخرب حرکتی هر چند کوچک در راستای اهداف و کارهای تان بزنید، زیرا اگر بخواهید منتظر شرایط ایده ال و حتمی باشید، هیچ گاه آن را پیدا نخواهید کرد.

جالب است بدانید که بیشتر نویسنده ها در هر بار نوشتن، کاراکترهای زیادی را در ذهن می سازند که شاید برخی از آن ها حتی یک بار هم در طول کتاب یا داستان شان ظاهر نشوند اما آن ها باور دارند که این کار به خلاقیت شان کمک می کند و بهتر از هیچ کاری نکردن است.

راههای ترک عادت های بد,روش های ترک عادات بد,روش های ترک عادت بد

۸. وقت تان را صرف سخن چینی می کنید

سخن چینی از آن دسته عادات ناپسندی است که از همان کودکی به ما گوشزد شده تا از انجامش بپرهیزیم اما با این حال عده بسیار کمی از افراد وجود دارند که به این توصیه گوش داده اند.

افراد سخن چین معمولا به دنبال پیدا کردن نقاط ضعف افراد و استفاده از آن ها برای تخریب دیگران هستند و از درماندگی آن ها لذت می برند.

اما شما باید بدانید که شخصیت تان بسیار ارزشمند تر از آن است که وقت تان را برای این کارهای بی ارزش هدر دهید.

مطمئنا خصوصیات بسیار خوبی در افراد و حتی خودتان وجود دارد که صحبت کردن در مورد آن ها می تواند بسیار لذت بخش تر و سازنده تر از غیبت و سخن چینی باشد، بنابراین این عادت بد را ترک کنید تا زندگی زیباتری را تجربه کنید.

۷. در طول جلسات تان به کارهای مختلف می پردازید

یکی از بدترین عادات ممکن این است که سعی کنید در جلسات مهم چندین کار را باهم انجام دهید یا حواس تان را روی چند فعالیت مختلف متمرکز کنید. شما باید پیش از هرچیزی به خوبی یاد بگیرید که موارد را ارزش گذاری کرده و یا آن ها را اولویت بندی کنید.

بر اساس این مهارت شما باید تشخیص دهید که اگر جلسه ای برای تان بی فایده است و وقت تان را هدر می کند، باید آن را کنار بگذارید، و یا اگر بسیار مفید و حائز اهمیت است.

باید با تمام حواس تان در آن شرکت کنید، بنابراین شرکت در جلسه ای که در آن تمرکز ندارید نه تنها وقت تان را تلف می کند، بلکه چیز مفیدی هم به شما اضافه نمی کند، پس این مورد را جدی بگیرید تا بتوانید از وقت تان به درستی استفاده کنید.

راه های ترک عادات بد,راه های ترک عادت بد,راه هایی برای ترک عادات بد

۶. به افراد سمی اطرافتان بیش از حد فکر می کنید

بدون شک در اطراف همه ما، افرادی وجود دارند که رفتار یا طرز فکرشان سمی است و حتی در طی یک برخورد کوتاه هم به راحتی می توانید احساس کنید که شما را سرشار از انرژی منفی می کنند.

یکی از بدترین عادت هایی که می تواند ذهن تان را خسته کند آن است که مدام به این افراد فکر کنید، زیرا این کار هیچ نتیجه ای جز عصبانیت و آشفتگی برای تان نخواهد داشت. بنابراین چرا باید همچین کاری را انجام دهید و به خودتان انرژی منفی وارد کنید؟!

به جای تمرکز بر روی این دسته از آدم ها، تلاش کنید تا حواس تان را روی افراد مثبت زندگی تان متمرکز کنید و بابت وجودشان سپاس گزار باشید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

۵. توانایی “نه” گفتن را ندارید

نه گفتن از توانایی هایی محسوب می شود که باید در طول زندگی تان آن را فرا بگیرید، زیرا نتایج تحقیقات انجام شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که امار استرس و اضطراب در افرادی که توانایی نه گفتن را ندارند، بیشتر از سایرین است.

حتی اگر به آدم های اطراف تان توجه کنید نیز می بینید که بسیاری از آن ها از نه گفتن می ترسند، در حالیکه باید بدانند که نه گفتن یک مهارت بسیار قدرتمند و مفید است که می تواند زندگی بهتری برای شان به ارمغان بیاورد.

داشتن این مهارت یعنی شما می توانید خودتان را از شرایط بد دور کرده و یا پیشنهاد های مضر را رد کنید، پس به خوبی برای تان قابل درک خواهد بود که فقدان این مهارت چقدر می تواند برای تان دردسر درست کند.

از همین امروز تلاش کنید تا نه گفتن را تمرین کنید و به جای ترسیدن از آن باور کنید که  برای تان بسیار سازنده خواهد بود.

راه های ترک عادات بد,راه های ترک عادت بد,راه هایی برای ترک عادات بد

۴. در هر زمانی به سرعت به پیام ها و ایمیل های تان رسیدگی می کنید

نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که پاسخ دادن به پیام ها و ایمیل های تان نه تنها بد نیست، بلکه گاهی بسیار ضروری نیز هست، اما شما باید برایش زمان مخصوصی داشته باشید و به خوبی آن را مدیریت کنید.

بدون شک اگر قرار باشد هر بار که صدای تلفن یا نوتیفیکیشن می شنوید به سرعت کارتان را رها کنید و دنبال آن ها بروید، هیچ گاه نمی توانید تمرکز کافی برای به پایان رساندن وظایف تان را داشته باشید.

بنابراین به جای این کار یکی از راه های ترک عادت بد این است که بخشی از روز را برای رسیدگی به این مورد اختصاص دهید تا هم کنترل زمان را داشته باشید و هم پاسخ پیام های تان را با تمرکز بدهید.

۳. در طول صحبت ها به گوشی نگاه می کنید

بسیاری از افراد هستند که در طول مکالمات و یا گوش دادن به صحبت های طرف مقابل، دائما گوشی شان را چک می کنند یا گاهی به آن نگاهی می اندازند.

برای آن که بفهمید این عادت چقدر ناپسند است خودتان را جای فرد مقابل تصور کنید.

چه احساسی پیدا می کنید که اگر فرد مقابل تان در نتیجه تمام تلاش ها و انرژی ای که برای حرف زدن صرف می کنید، دائما گوشی اش را چک کند؟

شما باید به خوبی بدانید که نه تنها وقت فرد مقابل، بلکه وقت خودتان نیز با ارزش است و هر چیزی آداب خاص خودش را دارد.

بنابراین به جای این کار بر روی مکالمه تان تمرکز کنید و ارتباط چشمی داشته باشید، زیرا در غیر این صورت کاملا نشان می دهید که علاقه ای به گفتگو ندارید یا از آن خسته شده اید.

راه های ترک عادات بد,راه های ترک عادت بد,راه هایی برای ترک عادات بد

۲. گوشی همراه یا لپ تاپ تان را به رخت خواب می برید

یکی از عادت های به شدت اشتباهی که امروزه کاملا افراد را معتاد خودش کرده است، استفاده مداوم از گوشی ها و رایانه های شخصی است و به حدی جدی شده است که ما تا چند لحظه پیش از خواب نیز درگیر آن ها هستیم.

باید بدانید که این عادت قبل از آن که متوجهش شوید روی خواب شما تاثیر خواهد گذاشت و در صورتی که برای آن چاره ای پیدا نکنید، به سرعت می تواند سطح کیفی زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

در واقع علت این تاثیر گذاری روی خواب، نورهای آبی هستند که توسط دستگاه های هوشمند تولید می شوند. نور آبی در حالت طبیعی در نور خورشید وجود دارد و در واقع همان علت بیدار شدن ما در هنگام روز است، زیرا ترشح هورمون خواب در بدن ما را متوقف می کند.

در هنگام شب نیز چون خورشید نمی تابد و نورش به ما نمی رسد ما احساس خواب می کنیم و ملاتونین یا همان هورمون خواب در بدن مان ترشح می شود.

حال تصور کنید که شما منشاء تولید این نور را دائما همراه تان دارید و حتی زمان خواب نیز به آن نگاه می کنید، بنابراین طبیعی است که خواب خوبی نداشته باشید و انواع اختلالات مربوط به آن را تجربه کنید.

پس به جای این عادت تمرین کنید که گوشی و رایانه تان را هیچ گاه به رختخواب نبرید و چند ساعت قبل از خواب استفاده کردن از آن ها را کنار بگذارید.

۱. در حین انجام کارها به سراغ فضای مجازی می روید

عادت اشتباه دیگری که شاید در ابتدا به عواقب آن فکر نکنید این است که وسط انجام کارهای تان یهو تصمیم می گیرید که سری به اینستاگرام یا فضای مجازی بزنید.

جالب است بدانید که طبق تحقیقات انجام شده، برای آن که بتوانید بر روی کاری متمرکز شوید باید حدود ۱۵ دقیقه به خوبی روی آن تمرکز کنید.

پس از این ۱۵ دقیقه که توسط کارشناسان حالت فلو نامیده می شود، شما وارد مرحله اشتیاق می شوید و انگیزه تان برای ادامه کار بیشتر می شود.

حال تصور کنید هر باری که ناگهانی به فضای مجازی سر می زنید، تمرکزتان به طور کلی از بین می رود و شما برای رسیدن دوباره به آن حداقل باید ۱۵ دقیقه زمان صرف کنید.

بنابراین به جای این کار تایم کوتاهی از روز را برای چک کردن اینستاگرام و فضای مجازی اختصاص داده تا وقت تان را الکی هدر ندهید و بتوانید روی کارهای تان متمرکز شوید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا