سبک زندگی

10 تاثیر علمی نگهداری از حیوانات خانگی بر روی سلامت ذهن انسان

خلاصه نوشته
  • فواید نگهداری از حیوانات خانگی به قدری بر زندگی و روح و روان انسان ها تاثیر گذار است که شاید شما هم قدرت وجود این موجودات دوست داشتنی را دست کم گرفته باشید! این موجودات بسیار باهوش هستند و بدون هیچ قید شرطی به صاحبان خود عشق می ورزند.

فواید نگهداری حیوانات خانگی بر سلامت ذهن انسان

از گذشته تا به اکنون روابط بین انسان ها و حیوانات جذاب بوده و هست تا جایی که تربیت حیواناتی با نژاد خاص به عنوان حیوان خانگی به صنعتی بزرگ تبدیل شده است. حیوانات باهوش تر از آن چیزی هستند که فکرش را می کنید و اگر از سوی انسان ها احساس خطر نکنند، به راحتی صمیمی می شوند و به صاحب خوب وفادار می مانند. شاید این موضوع از نظر شما خنده دار به نظر برسد اما اکثر کسانی که حیوان خانگی دارند آنقدر ارتباط عمیقی با آن بر قرار می کنند که پس از مدتی حیوان را به چشم یکی از افراد خانواده شان می بینند! فرقی هم نمی کند که صاحب حیوان کودک باشد یا بزرگسال، حیوانات انقدر شیرین و بامزه هستند که هر کسی را با هر سن و سالی جذب می کنند.

نگهداری از حیوانات خانگی بیشترین تاثیر را در سلامت روحی و روانی افراد دارند و اهمیت این موضوع به قدری مهم است  که حتی روانشناس ها هم طی یک تحقیقات گسترده آن را تایید می کنند. نگهداری حیوان خانگی نظیر گربه یا سگ تاثیر زیادی برر روند بهبود افسردگی و استرس دارند و صد البته که موجوداتی هستند که بدون هیچ چشم داشتی به صاحبان خود عشق می ورزند. اگر به فکر خرید یک حیوان خانگی هستید پیشنهاد می کنیم که تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مزایای نگهداری از حیوانات خانگی,مزایای نگهداری حیوانات خانگی,نگهداري حيوان خانگي,

10. حیوانات بدون هیچ چشم داشتی به شما عشق می ورزند

حیوانات بدون اهمیت به هیچ یک از خصلت ها و عاداتی که دارید شما را دوست خواهند داشت، مثلا برای شان اهمیتی ندارد که شما زود از کوره در می روید و حین عصبانیت وسیله می شکنید! حتی برای شان مهم نیست که امروز چقدر دیگران را ناراحت کرده این! آن ها شما را دوست دارند و از حضور شما در کنار خودشان لذت می برند و در قبال این عشق بی قید و شرط کافیست نوازش شان کنید و یا وقت بیشتری برای بازی با آن ها سپری کنید تا بیشتر عاشق تان شوند.

همین عشق پاک سبب می شود تا شما آنقدر از این حس هیجان زده و خوشحال شوید که در نهایت مغزتان شروع به ترشح دوپامین کند. اما برای انتخاب و نگهداری حیوان خانگی باید حتما قبلش تحقیق کنید مثلا اگر می خواهید سگ بخرید حتما در مورد نژاد آن سگ تحقیق کنید برای مثال نژاد سگ هاسکی در عین زیبایی بسیار لجباز است و سگ دوبرمن بی نهایت وحشی و اگر فرزند کوچک در خانه داشته باشید بسیار خطرناک خواهد بود این سگ ها بیشتر از اینکه برای حیوان خانگی مناسب باشند، برای نگهبانی مناسب اند.

9. حیوان خانگی و تاثیر آن بر روابط اجتماعی

این ویژگی برای نوجوانان بسیار مناسب است خصوصا اگر فردی منزوی و گوشه گیر باشد! حیوان خانگی باعث به وجود آمدن زمینه ای برای گسترش ارتباطات اجتماعی است و نی توان گفت که حیوانات خانگی نقطه مقابل جامعه گریزی و انزوا هستند. این موجودات دوست داشتنی فرصت و زمینه ای را برای تان فراهم می کنند تا موضوعی برای صحبت با دیگران پیدا کنید مثلا می توانید با شخص دیگری که مانند شما صاحب یک گربه یا سگ است سر صحبت را باز کنید و از خلقیات حیوانات خود و یا اینکه به آن ها چه غذایی می دهید چه بازی هایی می کنید حرف بزنید. به طور کلی بر اساس تحقیقات در این زمینه روانشناسان بر این اعتقاد اند که افرادی که دارای حیوانات خانگی می باشند اجتماعی تر هستند و علاوه بر آن خصلت های مثبت دیگری همچون: افزایش اعتماد به نفس، کنترل احساسات، احساس همدردی و درک بیشتر در آن ها تقویت می شود.

این مطلب را از دست ندهید
10 ایده خلاقانه برای سرگرمی و آموزش کودکان در خانه

نگهداری از حیوان خانگی,نگهداری از حیوانات خانگی,نگهداری حیوان خانگی,

8. بهبود روابط با حیوانات خانگی

نگهداری از حیوان خانگی مانند سگ ها تاثیر بسزایی بر روی روابط انسانی دارند. سگ ها پس از تربیت  با حمایت و دستورات صاحب خود زندگی می کنند و این از لحاظ روحی برای انسان ها خصوصا کودکان به عنوان یک حمایت عاطفی تلقی می شود. این حیوانات همیشه تابع اشارات صاحبان خود هستند. طی یک تحقیقات گسترده از سوی محققین دریافتند دانش آموزانی که دارای حیوان خانگی هستند، خوش برخوردتر و با اعتماد به نفس تر هستند و این حس را به روابط خانوادگی و دوستان خود نیز منتقل می کنند.

7. حیوانات و به وجود آوردن عادت های مفید

حیوانات خانگی نیاز به مراقبت دارند آن هم مراقبت روتین. برای مثال شما دوستان و روابط خود را دارید، مهمانی می روید، سر کار می روید و گشت و گذار و تفریح می کنید اما سگ یا گربه تان، فقط شما را دارد، اگر به او توجه نکنید و به نیازهایش رسیدگی نداشته باشید قطعا او را از دست خواهید داد! پس نگهداری از حیوان خانگی یعنی مسئولیت پذیری و به وجود آمدن عادت های جدید.

به طور کلی نگهداری از حیوانات خانگی دوست داشتنی به شما می فهماند به همان اندازه که برای آن ها ارزش قائل هستید برای خودتان هم ارزش قائل باشید.

مزایای نگهداری از حیوانات خانگی,مزایای نگهداری حیوانات خانگی,نگهداري حيوان خانگي,

6. بهبود اختلالات روانی با حیوانات خانگی

از مزایای نگهداری از حیوانات خانگی این است که تاثیر چشمگیری بر روی بهبود حال روحی افرادی دارند که از بیماری های روانی رنج می برند. بیماران روانی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند معتقد اند که وجود این موجودات در زندگی شان سبب می شود تا بهتر بتوانند بیماری خود را مدیریت کرده و کمک می کند تا حس خوبی حاکی از قدرت و غلبه به بیماری در وجودشان نهادینه شود.

5. با نگهداری حیوان خانگی کمتر احساس تنهایی خواهید کرد

تنهایی چیزی است که شاید بیشتر افراد از آن رنج می برند و شاید این موضوع که وجود یک حیوان خانگی تاثیری بر خلاهای به وجود آمده از تنهایی بگذارد، برای تان کمی عجیب باشد! اما باید بگوییم که نگهداری از حیوانات خانگی باهوش و دوست داشتنی نظیر سگ و گربه تا حدودی باعث می شود که انسان ها از تنهایی در بیایند. این حیوانات به خوبی تعامل عاطفی با صاحبان خود ایجاد می کنند و این موضوع سبب وابستگی در میان شان می شود.

نگهداری از حیوان خانگی,نگهداری از حیوانات خانگی,نگهداری حیوان خانگی,

4. تاثیر بر سلامت جسمانی

بر اساس تحقیقاتی که محققین انجام داده اند مشخص شده است که وجود حیوانات خانگی سبب بهبود عملکرد قلب و عروق و همچنین فشار خون می گردد. در این تحقیقات بررسی را بر روی افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا بودند انجام داده اند و در آن نشان داده است که این افراد خصوصا کسانی که سگ و گربه نگهداری می کنند کمتر دچار نوسانات قلبی می شود و کسانی که دچار فشار خون هستند، با نوازش حیوان خود فشار خون شان کاهش می یابد.

این مطلب را از دست ندهید
10 نکته مهم برای پولدار شدن

3. نزدیک شدن افراد خانواده به یکدیگر

وجود حیوان خانگی در یک خانه موجب نزدیک شدن و عشق و علاقه بیشتر اعضای خانواده به یکدیگر می شود. در واقع کودکان با محبت و ابزار علاقه به حیوانات یاد می گیرند که چگونه به انسان ها محبت کنند و این عشق را به پدر مادر و خواهر و برادرهای خود هم انتقال می دهند.

مزایای نگهداری از حیوانات خانگی,مزایای نگهداری حیوانات خانگی,نگهداري حيوان خانگي,

2. کمک به افراد بزرگسالی که دچار آلزایمر شده اند

بیماران آلزایمری واکنش های بسیاری از خود نشان می دهند که یکی از آن ها استرس و ترس است. بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه دیویس کالیفرنیا صورت گرفته، وجود یک حیوان خانگی مانند سگ یا گربه در خانه افراز آلزایمری به آن ها کمک می کند تا راحت تر بر ترس و اضطراب خود غلبه کنند.

1. محافظت از کودکان در مقابل استرس

وجود حیوان خانگی می تواند کاری کند که کودکان بر ترس های خود غلبه کنند و گفته می شود افرادی که در دوران کودکی خود با حیوانات خانگی بزرگ می شوند، در دوران بزرگسالی بسیار خوشحال تر هستند و از زندگی بیشتر لذت می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا