سبک زندگی

10 دلیل بی انگیزگی در زندگی و راهکارهای مقابله با آن

خلاصه نوشته
  • شما فقط زمانی می توانید از راهکارهای مقابله با بی انگیزگی استفاده کنید که در وهله اول ریشه این حس نا خوشایند را در درون خود بررسی کنید! باید ببینید که این حس از کجا نشات می گیرد از کارهای سنگین؟ از درس و دانشگاه یا از شدت استرس و اضطراب؟

راهکارهای مقابله با بی انگیزگی

علت بی انگیزگی چیست؟ بی انگیزگی چیزی است که همه انسان ها حداقل یک بار آن را در زندگی شان تجربه کرده اند! برای مثال برنامه ریزی کرده اید که از شنبه آینده درس بخوانید یا رژیم لاغری بگیرید و یا اینکه تصمیم گرفته اید از این به بعد صبح زود از خواب بیدار شوید اما وقتی که بیدار می شوید با خودتان فکر می کنید که اصلا برای چه صبح به این زودی بیدار شوم؟ و همین می شود که پتو را روی سرتان می کشید و باز هم می خوابید!

اما آیا تا به حال پیش آمده که به دنبال علت این حس نامطبوع بگردید؟ انگیزه چیزی است که شما را متقاعد به انجام و عمل کارهای مختلف می کند. انگیزه همان چیزی است که به خاطرش شبانه روز برای اهداف تان می جنگید پس اگر مدتی است که دچار رخوت و بی انگیزگی شده اید، حتما باید ان را جدی بگیرید و ساده از کنارش نگذرید! به عنوان فردی که مدت هاست چنین حالی را تجربه می کنید، باید بگوییم که احساس بی انگیزگی تنها مشکلی نیست که شما دارید! در این مقاله قصد داریم تا به بررسی علت های بی انگیزگی و راهکارهای مقابله با بی انگیزگی بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

دليل بي انگيزگي,دلیل بی انگیزگی,دلیل بی انگیزگی در زندگی,

10. اینقدر خودتان را وابسته و درگیر شبکه های اجتماعی نکنید!

طی یک تحقیقات گسترده از سوی روانشناسان بر روی گروهی از دانشجویان و دانش آموزانی که از شبکه های مجازی استفاده می کردند مشخص شد که پس از این افراد دچار افت تحصیلی، کاهش خلاقیت در رشته تحصیلی شان شدند! که علت این عملکرد ضعیف استفاده بیش از حد و غرق شدن بی اندازه در دنیای مجازی بود. این افراد در واقع با دیدن ظاهر زندگی بقیه که آن را از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذاشتند مدام به این موضوع فکر می کنند که فلان کاربر چقدر خوشبخت است! فارغ از اینکه هیچکس نمی آید بدبختی هایش را با مردم به اشتراک بگذارد! پس یکی از اصلی ترین دلایلی که روانشناسان از طریق آن به علت بی انگیزگی در زندگی افراد پی بردند استفاده بیش از حدشان از رسانه های مجازی بود.

چنین افرادی معمولا پس از مدتی زندگی خود را با زندگی کاربرانی که عکس ها و فیلم ها و وضعیت شان را به اشتراک می گذارند مقایسه کرده و از نتیجه آن بسیار نا امید می شوند و همین عامل بی انگیزی و رخوت در آنان می گردد. پس با تمام این تفاسیر از شما می خواهیم که به عنوان یک فرد عاقل که به بلوغ فکری رسیده است، نباید تحت تاثیر چنین چیزهایی قرار بگیرید اگر هم تا این لظه درگیر چنین فضاهایی هستید خودتان را سرزنش نکنید! به مرور از این رسانه ها کمی فاصله بگیرید اما آن ها را قطع نکنید. شما باید یاد بگیرید که حد و مرز و جنبه استفاده از هر چیزی چقدر است. این روزها رسانه های اجتماعی حرف اول را می زنند و زندگی همه به نوعی به آن وابسته است پس به جای پاک کردن صورت مسئله، خود مسئله را حل کنید!

9. به درستی از زمانی که دارید بهره نمی برید!

افراد بی انگیزه درست از زمان شان استفاده نمی کنند و یا بهتر است بگوییم که وقت زیادی را با کارهای بیهوده تلف می کنند. نداشتن برنامه ریزی دقیق باعث می شود که بیشتر کارهای تان به تاخیر بیفتد و در نتیجه از اینکه نمی توانید کارهای تان را به درستی و به موقع پیش ببرید احساس عذاب وجدان و گناه می کنید و پس از مدتی هم از این بی برنامگی خسته می شوید و بی انگیزگی تمام وجودتان را فرا می گیرد! می بینید؟ عامل اصلی چنین حسی خود شما هستید.

پس با تمام این تفاسیر می توانید به خوبی درک کنید که مدیریت زمان از راهکارهای مقابله با بی انگیزگی است و حتی در روحیه و حال تان هم تاثیر گذار خواهد بود. زمان که در اختیار دارید را کنترل کنید و برای اینکه از شر بی انگیزگی خلاص شوید، توصیه می کنیم که حتما راهکارهای مدیریت زمان را بیاموزید. برای یادگیری چنین مهارت هایی می توانید مقالاتی در این مورد را مطالعه نمایید.

این مطلب را از دست ندهید
10 عادت روزانه افراد با اعتماد به نفس بالا

راهکار برای بی انگیزگی,راهکارهای مقابله با بی انگیزگی,علت بی انگیزگی,

8. خودتان را باور داشته باشید

مدام به نداشته های تان فکر می کنید؟ به اینکه استعداد هیچ چیز را ندارید؟ بعد با چنین افکار مشوشی انتظار دارید که انگیزه و هیجان هم برای زندگی داشته باشید؟ اصلا تا به حال دنبال کارهایی که فکر می کنید در انجام شان بی استعداد هستید رفته اید؟ عاشق هنر هستید اما فکر می کنید که توانایی و استعداد کارهای هنری را ندارید در صورتیکه شاید حتی یک بار هم قلمی به دست نگرفته اید تا نقاشی بکشید! بله یک دلیل بی انگیزگی در زندگی این است که به خودتان ایمان ندارید و ذره ای خودتان را باور نمی کنید.

یادتان باشد که پرودگار هیچکس را بی استعداد خلق نکرده است و در این خلقت بنده هایش به هیچکدام برتری بیشتر نسبت به دیگری نداده! همه انسان ها یکسان هستند و استعداد را خود شما در درون تان شکوفا می کنید! به دنبال خواسته های تان بروید و دست از سرزنش کردن خودتان بردارید. به خود برچسب نتوانستن و بی استعدادی نزنید چراکه این چیزی است که باعث بی انگیزگی شما خواهد شد. نقاط مثبت خود را تقویت کنید. برای این موضوع حتما برای بالابردن اعتماد به نفس مقالات مربوط را مطالعه کنید.

7. همه را مقصر می دانید جزء خودتان!

در محیط کاری به موفقیت نرسیده اید و این را از چشم همکاران تان می بینید که با شما رقابت دارند! در محیط خانواده با مشکلات زناشویی دست و پنجه نرم می کنید و مقصر را شریک زندگی خود می دانید! در هر کاری به دنبال مقصر می گردید غافل از اینکه به این موضوع فکر کنید که شاید شما هم نقشی در این قضایا داشته باشید با اینکار می خواهید بار گناهان خود را سبک تر کنید و همین بیشتر شما را عذاب می دهد و حس بد بی انگیزگی را دردرون تان افزایش می دهد.

شما مسئول زندگی خودتان هستید پس همه چیز را به عهده بگیرید، اشتباهات تان را قبول کنید تا به رهایی بیشتری برسید. البته منظور ما از این توصیه ها این نیست که تمام مشکلات و اتفاقاتی که قرار است در زندگی برای تان پیش بیاید را کنترل کنید! شما تنها می توانید با تلاش و کوشش پیامدهای منفی  هر اتفاق را کاهش دهید.

علت بی انگیزگی در زندگی,علت بی انگیزگی چیست,دليل بي انگيزگي,

6. رسیدن به اهداف یک شبه اتفاق نمی افتد!

و اما تنبلی! تنبلی یکی از مهم ترین عوامل و دلیل بی انگیزگی در افراد است. افرادی که هدف دارند اما اعتقادی به اینکه باید برای رسیدن به آن اهدف تلاش کنند ندارند! فکر می کنند همه چیز باید مانند همین ضرب المثل معروف “هلو برو توی گلو” باشد و اگر رویدادها چیزی غیر از این باشد برای ادامه مسیر احساس بی انگیزگی می کنند. خودتان هم خوب می دانید که هیچ چیز بدون تلاش و کوشش به دست نمی آید و برای هر کاری باید سخت تلاش کنید.

افراد بی انگیزه رسیدن به قله های موفقیت را با هلی کوپتر می خواهند و حاضر نیستند که خودشان با کوشش بر فراز قله ها برسند! با چنین خصلتی هیچگاه به موفقیت نخواهید پس دست از تنبلی بردارید!

5. از فرصت هایی که دارید بهره نمی برید

یکی از خصلت های بارز و زننده افراد بی انگیزه این است که مدارم از بد شانسی و اینکه شانس به آن ها رو نمی کند می نالند! آن ها انقدر با این افکار منفی سر و کله می زنند که حتی فرصت های طلایی زندگی شان را هم نمی بینند! چنین افرادی معتقد اند که شانس هیچوقت درب خانه شان را به صدا در نمی آورد!

مشکل این دسته از افراد این است که منتظر نشسته اند تا موفقیت و موقعیت های طلایی زندگی را بیاورند درب خانه به تقدیم شان کنند. به دست آوردن شانس یعنی اینکه شما چند قدم برای موفقیت تلاش کنید تا زندگی هم روی خوش نشان تان دهد و شانس را پیشکش تان کند نه اینکه بدون هیچ تلاشی منتظر بمانید! چشم های تان را باز کنید، ریسک کنید و از هیچ چیز نترسید و به جای نالیدن به دنبال شانس هایی بگردید که فکر می کنید هیچوقت به شما روی نمی کنند.

این مطلب را از دست ندهید
10 عبارت که بهتر است والدین به بچه های خود نگویند

دلیل بی انگیزگی,دلیل بی انگیزگی در زندگی,راهکار برای بی انگیزگی,

4. دست از اهداف غیر منطقی بردارید!

در این دنیا هیچ چیز غیر ممکن نیست و اینکه شما فردی هدفمند باشید هم کاملا منطقی است و اصلا انسان بدون هدف و امید رسیدن به آن ها نمی تواند زندگی اش را ادامه دهد، اما اینکه همیشه به سراغ اهداف عیر معقول و غیر منطقی بروید و بعد توقع داشته باشید به آن ها برسید، افکار و رفتاری کاملا نا متعارف است!

بهتر است به جای اینکه برای 5 سال آینده تان برنامه ریزی کنید، این برنامه ریزی ها را به مدتی کوتاه تر تبدیل نمایید. یکی از دلایل بی انگیزگی ریختن برنامه های طولانی مدت برای زندگی است. وقتی که در زمان کوتاه تر به اهدافی به نسبت همان تایمی که مخشص کرده اید، می رسید، انگیزه بیشتری برای تلاش بیشتر خواهید داشت پس این را به خاطر داشته باشید که گام به گام رسیدن به موفقیت بهتر است دویدن و هرگز نرسیدن به آن هاست!

3. توقع دارید که با یک کار بزرگ بر همه چیز تاثیر بگذارید

افراد بی انگیزه نگاهی به زندگی شان می اندازند و به فکر می افتند که کاری برای این حس بد انجام دهند، خب تا اینجای کار هیچ مشکلی نیست بلکه عالی هم هست! اما مشکل اصلی اینجاست که این افراد توقع دارند با انجام یک کار بزرگ تاثیری ببینند که دیگر هیچوقت در زندگی شان دچار چنین احساساتی نشوند! این اشتباه است. معمولا از انجام این کارهای بزرگ خروجی خوبی دریافت نمی کنند و اینجاست که دچار احساساتی همچون سرخوردگی می شوند.

برای رسیدن به حس و حال خوب باید از کارهای کوچک و جزئی شروع کنید. برای مثال هر روز مطالعه کنید تا چیزهای جدیدی بیاموزید و خودتان را به کارهای کوچک اما مفید روزمره عادت دهید. مثلا امروز به جای ساعت 12 ظهر، 8 صبح از خواب برخیزید و یک ساعت بیشتر کار کنید تا به مرور از همین عادات کوچک خشنود شوید و خودتان را ملزوم به انجام همین کارها بدانید.

راهکارهای مقابله با بی انگیزگی,علت بی انگیزگی,علت بی انگیزگی در زندگی,

2. همه چیز را منفی می بینید یا جنبه منفی را در نظر می گیرید!

یکی دیگر از عوامل بی انگیزگی این است که فرد دچار منفی بافی می شود! برای مثال وقتی که یک کار جدید را شروع می کند به جای در نظر گرفتن نقاط قوت نقاط ضعف خود را می بیند و آنقدر آن ها را بزرگ می کند که دیگر رمقی برای ادامه آن کار در وجودش نمی ماند.

یکی از راهکارهای مقابله با بی انگیزگی حفظ انگیزه است، یعنی چالش های پیش روی خود را به خوبی شناسایی کنید و اگر هم نقطه ضعفی دارید به جای اینکه خودتان را ببازید و دست پای تان را گم کنید، برای تبدیل آن ها به نقاط قوت خود تلاش کنید نه اینکه آنقدر این موضوع را مانند کلافی در هم پیچیده بزرگ و بزرگ تر کنید که از ادامه مسیر بهراسید.

1. فراموش نکنید که هر کاری خروجی و پاداشی ارزشمند دارد

اینکه شما تلاش کنید و آنقدر درگیر سختی ها و نا ملایمت های زندگی شوید که یادتان برود هر کاری پاداشی دارد، در نهایت دلیل بی انگیزگی شما خواهد شد و شاید از ادامه مسیر دست بکشید! پس در حین مسیر به خودتان تلنگر بزنید و به ثمره ارزشمندی که از آن کار قرار است نسیب تان شود فکر کنید تا با دلگرمی بیشتری به کاربچسبید و آن را به پایان برسانید.

به طور کلی باید بگوییم که انگیزه به دو دسته مثبت و منفی تقسیم می شود و این دو یک روی سکه هستند. پس وقتی که به امید گرفتن پاداشی ارزشمند تلاش می کنید یعنی روی مثبت سکه یا انگیزه مثبت را در نظر می گیرید و اگر از اینکه کارتان خراب شود و به خاطرش مجازات شوید می ترسید، یعنی انگیزه منفی را در نظر دارید! همه چیر به خود شما بستگی دارد.

پیشنهاد می کنم همین حالا از خدمات سایت دیجی فالوور استفاده کنید. اگر به دنبال فالوور ایرانی اینستاگرام هستید برای ورود به این سایت روی “خرید فالوور اینستاگرام” کلیک نمایید

برای خرید فالوور اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

دکمه بازگشت به بالا