سبک زندگی

10 راز پرورش کودکی شاد

افزایش بازدید در گوگل

راهکار های پرورش کودک شاد

داشتن خاطرات خوب زمان کودکی می تواند بر روابط اجتماعی فرزندان تاثیر داشته باشد که فهمیدن این موضوع می تواند اهمیت نقش والدین را نشان دهد پس تا جایی که می توانید باید به داشتن روحیه شاد کودکان کمک کنید، چرا که داشتن دوران کودکی خوب می تواند باعث موفقیت آن ها در تمام مراحل زندگی شود. به همین علت در ادامه مطالب ۱۰ راز پرورش کودکی شاد را برای شما والدین شرح خواهیم داد.

داشتن کودک شاد,راز پرورش کودک شاد,رازهای پرورش کودک شاد

۱۰. نمیتوانم کودکان را به میتوانم تبدیل کنید

فرزندانتان باید بدانند که شما او را باور دارید و به او اطمینان می‌ کنید تا به این باور برسد که هر چه را بخواهد می‌ تواند به دست بیاورد. این‌ که کودک در مورد خود چه فکری می ‌کند اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین والدین او باید افکار مثبت را به فرزند خود منتقل کنند. و این از رازهای پرورش کودک شاد می باشد.

وقتی ‌که در مدرسه ابتدایی معلم به پسر مک بلدسو که نویسنده کتاب پرورش فرزند است، گفت که هیچ استعدادی برای رشته ورزشی فوتبال نداری و در آن موفق نخواهی شد او به پسر سرزنش شده و نا امیدش گفت که هرگز اجازه ندهد تا کسی به اهداف و رویا های او راه پیدا کند و باعث شود که از علایق خود دست بردارد که امروزه همان پسر یک بازیکن مطرح و حرفه ‌ای در یکی از تیم‌ های مهم و ارزنده کشور می ‌باشد، در واقع منتقل کردن افکار مثبت بلدسون به ذهن پسرش زندگی او را دچار تغییرات زیاد و مثبتی کرد‌ و برای داشتن فرزند شاد باید به آن ها اعتماد داشته باشید.

۹. عشق ورزیدن به کودکان

اولین و مهم ‌ترین راز پرورش کودک شاد تمجید و تعریف کردن از فرزندانتان است. عشق زیاد و مطلق والدین می‌ تواند مهم‌ ترین علت شادی یک کودک باشد. وقتی کودک بزرگ می ‌شود و می ‌بیند علایق، عقاید، خصوصیات و استعداد هایش از طرف والدینش با ارزش به حساب می ‌آیند در سال ‌های بعدی کودک تأثیر گذار می باشد و دلیلی برای شادی آن کودک در آینده حساب می شود.

البته این به معنی آن نیست که همیشه از خطا های فرزندانتان گذشت کنید و آن‌ ها را نادیده بگیرید، شما باید در نظر داشته باشید که از عملکرد و اعمال فرزندانتان انتقاد کنید نه از شخصیت او و آن‌ چه را از کودکتان می‌ خواهید به او بگویید نه آن‌ چه را که نمی‌ خواهید.

راهکار های پرورش کودک شاد,پرورش کودک شاد,داشتن کودک شاد

۸. برجسته کردن ابعاد مثبت

از دیگر مواردی که می تواند به داشتن کودکی شاد کمک کند این است که به کودکتان این اطمینان را بدهید که هر مشکلی پیش بیاید با کمک هم حلش می‌ کنید و به آن ها بیاموزید که خوش ‌بین و مثبت ‌نگر باشند. هنگامی‌ که اتفاق بدی افتاد با صدای بلند افکار خود را به زبان بیاورید، مثلا بگویید که باورم نمی‌ شود این‌ طور اتفاقی افتاده است، اما مشکلی نیست و حلش می ‌کنیم.

یادگیری این‌ که خوش ‌بین باشیم بسیار امر مهمی است که باعث می شود کودکی خوش‌ بین و امیدوار پرورش دهیم که در آینده به بزرگسالی شاد تبدیل می شود. افراد بد بین و ناراضی بر روی اتفاقات ناگوار زندگی تمرکز می ‌کنند و افرادی که خوش‌ بین هستند به اتفاقات خوب زندگی توجه دارند، همچنین چشم ‌انداز بهتری از آینده در ذهن خود دارند.

۷. وضع قانون منصافه و پایبندی به آن

برای کودکان‌ خود قانون‌ های عادلانه و منصفانه در نظر بگیرید و به آن ‌ها پایبند باشید. کودکانی که سن کمی دارند وقتی احساس امنیت ‌کنند خوشحال می‌ شوند، بنابراین در نظر بگیرید که بالای آبشاری بلند قرار دارید شما در صورتی لذت خواهید برد که حفاظی در مقابل خود داشته باشید و از امنیت خود مطمئن باشید، در غیر این صورت دچار اضطراب و استرس خواهید شد.

کودکان هم دقیقا چنین حسی دارند و وقتی ‌که یک چهارچوب و قانون محکم برای رفتارهای فرزند خود در نظر بگیرید باعث پیشرفت آن‌ ها می ‌شوید، در حقیقت کودکان به‌ دنبال ساختار هستند.

داشتن کودک شاد,راز پرورش کودک شاد,رازهای پرورش کودک شاد

۶. کامل کردن حلقه شادی کودکان

یکی دیگر از مواردی که می‌ تواند باعث داشتن فرزندانی شاد شود داشتن معلمان و مربیانی است که بتوانند شادی را به کودک شما هدیه دهند. به کودکان‌ خود یاد بدهید که ارتباطات دوستانه خود را گسترش بدهند و آن را حفظ کنند، از طرفی داشتن ارتباطات قوی و مهارت این که چگونه می‌ توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند یکی از شرط های مهم و اصلی برای شاد زیستن کودکان در آینده می ‌باشد.

۵. جعبه یادگاری برای کودکان درست کنید

اشیا، بازی‌ ها، کارت ‌پستال ‌ها، عکس ها و کار دستی هایی را که می ‌دانید فرزندانتان به آن ها علاقه دارند و باعث شادی آن ها می شوند را در یک جعبه نگه داری کنید و زمانی که کودکتان بیمار و یا ناراحت است به اون نشان دهید این کار باعث می ‌شود فرزند شما ذوق کند و خوشحال شود.

داشتن کودک شاد,راز پرورش کودک شاد,رازهای پرورش کودک شاد

۴. باعث تحرک بیشتر کودکان شوید

معمولا کودکان امروز دارای وزن سنگین‌ تری هستند و این امر برای سلامتی و شادابی آن‌ ها خوب نیست، در واقع کودکانی که چاق هستند در مقایسه با بقیه کودکان از اعتماد به ‌نفس پایین ‌تری برخوردار هستند و دچار افسردگی می ‌شوند. اگر یک کودک بتواند سرگرمی هایی که خارج از منزل هستند و باعث تحرک بیشتری می شوند را جایگزین فعالیت‌های کم‌ تحرک خانگی کنند و از غذاهای سالم و خانگی به‌ جای غذا هایی که مضر و آماده هستند و دارای ارزش غذایی نیستند استفاده کنند می‌ توانند از فوائد شاد زیستن بهره ببرند.

۳. تلاش دوباره به کودکان بیاموزید

یکی از رازهای پرورش کودک شاد این است که بتوانید با مشکلات رو به‌ رو شوید و آن‌ ها را پشت ‌سر بگذارید، مثلا در نظر بگیرید که کودک شما هدفش این است که شاگرد اول کلاس شود، اما این امر محقق نمی شود و هم کلاسی او شاگرد اول می شود که در این شرایط نباید سعی کنید که کودک خود را از همه ناراحتی ‌ها دور نگه دارید به این معنی که باید به او یاد بدهید که چگونه با مشکلات رو به‌ رو شود و آن‌ ها را حل کند.

اگر هر شکستی در زندگی چه درسی و چه غیر درسی کودک شما را ناراحت و نا امید کرد به او کمک کنید تا هر چه سریع‌ تر به وضعیت عادی خود بازگردد و او را تشویق کنید تا ناراحتی ‌اش را در قالب یک نوشته و حتی یک نقاشی بیان کند. شما یک الگو و سرمشق برای کودکان خود هستید پس سعی کنید الگوی مناسبی برای او باشید و روحیه خود را هیچ‌ گاه از دست ندهید تا کودک شما نیز روحیه خوبی داشته باشد.

داشتن کودک شاد,راز پرورش کودک شاد,رازهای پرورش کودک شاد

۲. لحظاتی را برای تعامل بیابید

جدیدا مطالعه ای بر روی دو هزار کودک ۵ تا ۱۷ ساله انجام‌ شده که در آن از کودکان پرسیده ‌اند چه چیزی را دوست دارند که داشته باشند ولی در ازای آن هزینه‌ ای پرداخت نکنند، در واقع چیزی را که نتوان با پول خرید پاسخ همه ی کودکان پدر و مادر و توجه ی آن‌ها بود.

کودکان ما دوست دارند که والدین شان به آن‌ ها فکر کنند، برنامه و مهمانی هایی داشته باشند که در آن همگی اعضای خانواده حضور داشته باشند و از کنار هم بودن لذت ببرند، مانند کوهنوردی و پیاده‌ روی.

۱. شگفتی هایی را برای کودکان ایجاد کنید

هنگامی‌ که فرزند شما با یک پدیده فیزیکی و یا معنوی که از خودش بزرگ‌ تر است مواجه می‌ شود احساس رضایت می ‌کند. گاهی اوقات سعی کنید با  کودکان خود درباره عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی حرف بزنید، البته لازم نیست که کودک همه‌ چیز را درک کند و بفهمد، مثلاً در جنگل با او قدم بزنید، به تماشای ستاره ‌ها بنشینید و احساس مراقبت و توجه را در کودک خود تقویت کنید.

به کودکان خود عشق بورزید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید، در واقع این جمله باید اولین جمله ‌ای باشد که کودک شما صبح‌ ها پس‌ از بیدار شدن از خواب از شما می ‌شنود، همچنین آخرین جمله ‌ای باشد که شب‌ ها قبل‌ از خوابیدن به او می ‌گویید، حتی موقع دعوا و جر و بحث که کودک شما انتظارش را ندارد به او یاد آوری کنید که چقدر دوستش دارید و برای شما با ارزش است.

برای داشتن فرزندی شاد بهتر است کودکانتان را در آغوش بگیرید، چرا که بغل گرفتن کودکان کار خجالت آوری نیست و کودک خود را لمس کنید، به ‌آرامی به روی شانه ‌های او بزنید، بازوهای تان را دور شانه‌ های او حلقه کنید و یا موهایش را به ‌هم بریزید.

اگه دنبال یه سایت خوب برای خرید فالوور واقعی میگردی؟ اگه میخوای با خرید لایک به اکسپلورر اینستاگرام راه پیدا کنی؟ حتما یه سری به سایت دیجی فالوور بزن

خرید فالوور ایرانی اینستاگرام 100K با 25% تخفیف خرید تیک آبی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا