سبک زندگی

10 راه افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

خلاصه نوشته
  • افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان،  آن هم در چنین دوره حساسی بسیار اهمیت دارد. نوجوانان در چنین مرحله ای از زندگی وارد یک چالش عمیق می شوند چالشی که تا حدی شبیه به خود شناسی است و در این میان سردرگمی باعث عدم آگاهی درست شان نسبت به مسائل می گردد.

راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

نوجوانی از مهمترین مراحل زندگی همه ما بوده است. در این دوره فرد گامی بلند به سوی کامل تر کردن پازل های شخصیتی خود بر می دارد و می تواند دوره پر از سردرگمی محسوب شود؛ اما با همراهی به جای والدین، می شود به طور قابل ملاحظه‌ ای از میزان این سردرگمی کم کرد.

از آن جایی که این مرحله نقش اساسی در طرح ریزی هویت فرد ایفا می کند دارای اهمیت فوق العاده است. نوجوان ما می‌ خواهد بداند کیست؟ چه باید بکند؟ چطور باید از پس از زندگی خود بر بیاید؟

و سوالاتی از این قبیل. همراهی والدین باید به شکل آموزش چگونه و چطور پاسخ دادن به این سوالات و همچنین، مهارت هایی باشد که او بتواند باورها، عقاید و هویت خود را به بهترین نحو ممکن پی ‌ریزی کند. یکی از مهم ترین این مهارت های افزایش اعتماد به نفس است.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر,

تجربه زندگی به همه مان این موضوع را اثبات کرده که هر زمان که با اعتماد به ‌نفس و احساس خوشایندی با خود و تصمیمات مهم زندگی روبرو شده‌ ایم و نتایج بهتری به دست آورده ‌ایم.

نباید فراموش کنیم که در این مرحله تاثیر گذار نباید فرزند خود را تنها بگذاریم و به او در بالابردن اعتماد به نفسش یاری دهیم. همین یک نکته می ‌تواند باعث برنده شدن نوجوان شما در مواجهه با زندگی اش باشد. در آغاز برای ایجاد یا تقویت این مهارت باید تعریف آن را بدانیم.

اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس یعنی ایمان و اعتقاد داشتن به توانایی های خود و اینکه همیشه با این باور پیش برویم که ما ارزشمند ایم. و توانایی موثر، رو به رو شدن با زندگی را داریم. در مطالب قبل راه های افزایش اعتماد به نفس در کودکان را بررسی کردیم و در ادامه راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان را بررسی می کنیم:

بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان,تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان,راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,

10. احترام و ارزش گذاری

اول از همه، باید این نکته را خوب به یاد داشته باشیم که فرزند ما دیگر یک کودک خردسال نیست و در حال شکل دادن به خمیر مایه شخصیت خود است. ما موظفیم که مانند یک فرد بزرگسال به او و فردیتش، بیش از پیش احترام بگذاریم.

هرگز اجازه ندهیم که برای لحظه ای تصور کند موجود بی ارزشی است. ما این اجازه را نداریم که با او تحقیر آمیز برخورد کنیم و یا ترس ها و نگرانی هایش را کوچک بدانیم.

نوجوانان در این مرحله بیشتر از هر زمان دیگری به احساس محترم شمرده شدن نیازمندند؛ چه افرادی بهتر از خانواده می‌ توانند این نیاز را برطرف کنند؟

9. تحسین و تشویق

همواره در تحسین کردن فرزندتان با بخشندگی برخورد کنید چرا که یکی از راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان می باشد. به او این احساس را بدهید که از اینکه او فرزند شماست خوشحال هستید.

به حضورش افتخار کنید و زبان تخریب گر نداشته باشید. این نکته هیچ  ارتباطی با لوس بار آوردن فرزند ندارد، شما در واقع او نشان می دهید که برای اعمال و رفتار درستش ارزش قائلید و هیچ چیز از نظرتان دور نمی ماند. به او این احساس را بدهید که فرد مهمی در خانواده است‌ و هر چیزی جز این اشتباه است.

این مطلب را از دست ندهید
10 دلیل مهم اهمیت ندادن به حرف دیگران

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,

8. چه چیزی بهتر از دوست پیدا کردن!

ارتباط دوستانه سالم بسیار بیش از چیزی که تصور کنید مفید فایده است. برای بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان آنها باید مهارت های ارتباطی خود را بهتر کنند. بتواند دوست بدارد و دوست داشته شود.

دوست پیدا کردن و حفظ سالم روابط دوستانه کلید موثری در افزایش اعتماد به نفس است. ویژگی های مثل صبر، احترام و درک کردن را به او آموزش بدهید تا هم خودش دوست خوبی باشد و هم دوستان خوب را تشخیص بدهد.

7. منتقد محتاطی باشید

برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان باید در انتقاد کردن با احتیاط پیش بروید. دچار این اشتباه نشوید و هرگز در حضور جمع انتقاد نکنید، چون او تصور می کند شما شخصیت و وجود او را زیر سوال می برید و نه یک رفتار یا گفتار نادرست را!

در انتقاد کردن به لحن خود دقت کنید، و به او این اطمینان خاطر را بدهید که همچنان دوستش دارید؛ اما این رفتار یا حرف جای بحث دارد و بهتر است اصلاح بشود…

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر,بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان,تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان,

6. به رقابت مثبت نگاه کنید

رقابت کردن را به او یاد بدهید. اما در عین حال، والدین هنرمندی باشید که روحیه رقابتی سالم و حریص بودن را می توانند برای نوجوان خود درست تفکیک کنند.

او را به رقابت، برنده بودن و همه تلاش خود را کردن، تشویق کنید؛ اما این را هم یادآوری کنید که اجازه ندارد به هر قیمتی برنده شود. پروسه رقابت، تلاش کردن و محک زدن خود بسیار با ارزش تر از همیشه اول بودن است.

5. فعالیت و مهارت آموزی فوق برنامه فراموش نشود

سعی کنید او را علاقه مند کنید تا یک مهارت ویژه را آموزش ببیند. هر مهارتی که احساس علاقه بیشتری نسبت به آن دارد؛ شرکت در فعالیت های اجتماعی، حضور در جمع، شرکت در برنامه های فرهنگی، ورزشی و هنری به خوبی کمک می‌ کند تا روحیه فرزندتان بالا برود.

او با همراهی شما یاد میگیرد که شکست خوردن به معنی یک فاجعه بزرگ یا پایان زندگی نیست؛ بلکه همچنان می تواند به پیش برود. در تشویق به فعالیت های فوق برنامه افراط گرایانه برخورد نکنید.

اجازه بدهید او هر چیزی که برایش جالب تر به نظر می آید را امتحان کند. همین نکته می‌ تواند باعث بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان گردد.

راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,

4. نوجوان مستقلی داشته باشید

همانطور که پیش ‌تر گفتیم نوجوانی مرحله اتصال بین کودکی و بزرگسالی است؛ فرزندتان در حال قدم برداشتن به سمت بزرگ شدن است پس  این احساس را که یک فرد مستقل است، تقویت کنید.

وظایفی را به او محول کنید و خودتان هم مراقبش باشید. می توانید از وظایف کوچک تر شروع کنید و زنجیره احساس ارزشمندی، اعتماد به نفس، استقلال و فردیت را تکمیل تر کنید.

3. حامی بودن را تمرین کنید

همه ما خواهان این هستیم که همواره با این احساس زندگی کنیم که شخص یا اشخاصی در هر شرایطی از ما حمایت می کنند، و تنهایی مان نمی گذارد. برای یک نوجوان چه احساسی لذت بخش تر از این که بداند خانواده اش مدام و تحت هر شرایطی پشتیبان او هستند؟

این مطلب را از دست ندهید
10 برخورد عالی با کودک پریشان و عصبانی

این تصور که در مواقع حساس تنها نمی ماند و دیگرانی هستنند که مشتاقند کمک کنند، فوق العاده است. این احساس خوب را به هیچ عنوان از فرزند خود دریغ نکنید چرا که این مهمترین راه افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان می باشد.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر,بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان,

2. تشکر کنید

در موارد قبلی اشاره کردیم که برای احساس استقلال دادن به فرزندتان، از محول کردن وظایف نترسید. حالا این را هم بدانیم که در تشکر کردن و قدردانی کردن هم نباید خساست به خرج بدهیم. با تشکر کردن، قدر دان بودن و اعتماد به نفس داشتن را همزمان آموزش می دهید.

1. آموزش مهارت های گفت و گو

آموزش خوب صحبت کردن یکی دیگر از وظایف یک والدین خوش فکر است. با بالا بردن مهارت های ارتباطی و گفت و گو کردن فرزندتان را با اعتماد به نفس بار بیاورید. به او بگویید که این حق را دارد که در هر جمعی از خودش دفاع کند، صحبت کند و خجالت نکشد.

او حق دارد، سرش را بالا بگیرد و نظراتش را بیان کند. فراموش نکنید فن بیان قوی و اعتماد به نفس بالا دو جزء جدا نشدنی هستند. لبخند زدن، محکم دست دادن، ارتباط چشمی درست و به جا برقرار کردن، از ویژگی های افراد با اعتماد به نفس است.

نکاتی دیگر از راه های افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان,راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,

مثبت اندیشی تزریق کنید

نیمه پر لیوان را دیدن را جدی بگیرید. معاشرت با افراد مثبت اندیش، والدین مثبت اندیش می توانند امیدواری و خوش بینی را بالا برده و باعث تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان گردد.

و از او فردی با اعتماد به نفس بسازد؛  که سرشار از خودباوری، صبر و درک درست از محیط و شرایط است. او حق دارد غمگین بشود اما هرگز نباید ناامید شود.

امیدواری به آینده

تلاش کنید او را با این روحیه پرورش بدهید که برای زندگی اش تلاش کند. آینده اش را همانطور که ایده آل خودش تصور می‌کند، بسازد.

یکی از وظایف مهم پدر و مادرها تربیت شخصی است که، همیشه با چشم اندازی واقع ‌بینانه و البته زیبا از آینده زندگی کند.

افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان دختر,افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان پسر,

آراستگی ظاهر مهم است

مرتب، متناسب با زمان و مکان لباس پوشیدن نکته تأثیرگذاری در افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان است. بگویید که نباید ژولیده و نامرتب ظاهر شود. ظاهر مناسب برای همه از جمله خودمان سرشار از حس خوشایند است.

درست لباس پوشیدن صرفاً به معنای پیروی از مد نیست؛ برایش یادآوری کنید، راحت، تمیز و آراسته بپوشد و همیشه خودش را دوست بدارد.

صدای بلند زبان بدن

درباره زبان بدن افراد با اعتماد به نفس چه می‌دانید؟ اگر دقت کنید می ‌بینید که آن ها همیشه راست و محکم می ‌ایستند، سر و گردن خمیده ندارند و با نگاه به آن ها می توانیم متوجه قدرت و اعتماد درونی شان بشویم.

لبخند زدن، محکم دست دادن، ارتباط چشمی درست و به جا برقرار کردن، از راههای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان است.

1 دیدگاه

  1. عالی بود مرسی که اطلاعات گذاشتید که چجوری اعتماد به نفس بالا ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا