سبک زندگی

10 راهکار موثر در تقویت قدرت تصمیم گیری

خلاصه نوشته
  • تصمیم گیری از جمله موارد بشری است، که جزیی جدایی ناپذیر از زندگی محسوب می گردد. همه ما در موقعیت های مختلف شرایطی را تجربه می کنیم و باید متناسب با نوع رخدادها یا گزینه های پیش رو بهترین اقدام را انتخاب نماییم. مهارت های لازم برای تقویت تصمیم گیری را بیاموزید.

بهترین راه های تقویت قدرت تصمیم گیری

برای تقویت تصمیم گیری باید مهارت ها و شیوه های برخورد با موقعیت را از زمان کودکی به فرزندان خود بیاموزیم تا در بزرگسالی به بحران های عاطفی و شکست های روحی دچار نگردند.

هر فردی در زندگی بارها در حوزه های گوناگونی می ایستد، که باید تصمیمی سرنوشت ساز را اتخاذ کرده و علاوه بر خود، گروهی را نیز تحت سرپرستی قرار دهد.

فرقی نمی کند در چه مقام یا مسئولیتی هستید، به هر حال روزمزگی های ساده نیز می تواند با ارتقا سطح آگاهی و یا فراگیری دانش تصمیم گیری شما را به مدارج بالاتر برساند.

شاید اولین نشانه های اخذ تصمیم در سال های کودکی انتخاب رنگ لباس یا کفش هر فردی باشد، که اگر از سوی والدین با بی توجهی مواجه گردد، تبعات جبران نشدنی را به همراه می آورد. در این مطلب قصد داریم بهترین راه های تقویت قدرت تصمیم گیری را بررسی نماییم.

تقویت اراده و تصمیم گیری,تقویت تصمیم گیری,تقویت قدرت تصمیم گیری,

10. اهمیت تصمیم گیری را ارزیابی کنید

برای تقویت تصمیم گیری ابتدا باید میزان اهمیت گزینه هایی که باید برای هرکدام شیوه ای خاص را در نظر بگیرید، مورد بررسی قرار دهید.

هر فردی بنا بر نوع زندگی، موقعیت اجتماعی یا شرایط شغلی می تواند در مسند هماهنگ سازی برنامه های متفاوت روزانه، ماهیانه یا سالیانه بایستد. قدرت مدیریت بالا و افزایش دانش اولویت بندی ها می تواند شما را چندین پله به مقصدی ایده آل نزدیک سازد.

9. از تجربیات افراد آگاه بهره بگیرید

یکی دیگر از بهترین راهکارهای تقویت تصمیم گیری استفاده از تجربیات اشخاص آگاه می باشد، که می تواند همچون دانشگاهی مهم ترین گزینه های اصولی را در کمترین زمان به شما بیاموزد.

به طور مثال ممکن است شما در مقام یک آشپز ندانید که کدام ادویه طعمی لذیذتر به غذا می بخشد، اما فردی که به این حرفه اشتغال دارد و یا چندین سال بیشتر دستی در طبخ غذا داشته خواهد توانست مسیر پیش رویتان را گشوده و چراغ راه گردد.

تقویت مهارت تصمیم گیری,راه های تقویت تصمیم گیری,راه های تقویت قدرت تصمیم گیری,

8. مدیریت منازعه و تنش های تیمی داشته باشید

بدون شک در هر تیمی اختلاف سلیقه و نظر وجود دارد، که همین امر موجب ارتقا سطح کیفی کارها یا ارائه ایده های ناب و بکر خواهد شد.

از تنش های موجود نهراسید و با مدیریت قوی سعی خود را در شنیدن نظرات همه افراد و به کار بردن بهترین گزینه ها به کار ببندید. برقراری نظم و آرامش کار سختی است اما چنانچه افراد ببینند که از مدیری مدبر پیروی می نمایند به راحتی در مقابل تصمیمات سر تسلیم فرود می آورند.

7. از کنار اشتباهات به راحتی نگذرید

از جمله مواردی که به شما در تقویت مهارت تصمیم گیری کمک می کند، توجه و پذیرش اشتباهات می باشد. قرار نیست با کوچکترین خطا نا امید شده و یا دست از تلاش بردارید، بلکه تمام نقاط ضعف را شناسایی و مورد بررسی کارشناسی قرار دهید.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش ساده جذب خوش شانسی و گرفتن انرژی + کائنات

هیچ موفقیتی بدون شکست پدید نمی آید و شما به عنوان شخص تصمیم گیرنده نقشی حیاتی در تداوم امور و نیل به مقصد ایفا می نمایید.

تقویت اراده و تصمیم گیری,تقویت تصمیم گیری,تقویت قدرت تصمیم گیری,

6. مشکلات احتمالی را مد نظر بگیرید

در هر حرفه ای و تحت هر عنوانی که مشغول به فعالیتید، حتما مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش بیایند را در نظر گرفته و یادداشت نمایید. آمادگی قبلی همیشه ما را در موقعیت برتر قرار داده و نمی گذارد دچار بحران و سردرگمی گردیم.

تقویت تصمیم گیری تنها با امور روتین و معمولی روزانه شکل نمی پذیرد و از سرگذراندن شرایط سخت همچون آموزگاری دانا سطح توانایی افراد را ارتقا می بخشد.

5. دلبستگی های عاطفی آفت تصمیم گیری ها هستند

مهمترین امر در تقویت اراده و تصمیم گیری دخیل نکردن حب و بغض ها می باشد. چنانچه بخواهید در زمینه ای مهم تصمیمی مدبرانه، مفید و اصولی اتخاذ نمایید، باید عقل و دل خود را از بند علاقه مندی های دست و پا گیر رها سازید.

به طور مثال اگر یک قاضی بخواهد به پرونده فردی از بستگانش رسیدگی کند، نباید نسبت های فامیلی یا دوستانه را مد نظر قرار دهد. بدون توجه به هر دلبستگی باید قانون به درستی اجرا گردد.

تقویت مهارت تصمیم گیری,راه های تقویت تصمیم گیری,راه های تقویت قدرت تصمیم گیری,

4. زمان را مدیریت کنید

از دیگر راه های تقویت قدرت تصمیم گیری داشتن برنامه زمانبندی مشخص و مدون می باشد، که بدون شک نیمی از موفقیت ها را به همراه می آورد. یک مدیر توانمند باید بتواند دربازه زمانی صحیح و اصولی اهداف را سازمان دهی و اجرایی نماید.

سهل انگاری یا اتلاف وقت در بیان تصمیمات همچون سیلی ویرانگر ما را به چندین مرحله عقب تر می راند.

3. بیش از حد فکر خود را درگیر نکنید

تفکر و تعقل دو عنصر حیاتی در موفقیت ها به شمار می روند، اما نباید تنها گزینه های مدنظر شما قرار بگیرند. با مشورت گرفتن، افزایش دانش، استفاده از تجربیات دیگران و بررسی تمام زمینه های موجود در اسرع وقت بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

زمانی که ذهن بیش از حد به مسئله ای مشغول شود، نه تنها خسته و درمانده می گردد بلکه به دام تصمیمات اشتباه فراوانی می افتد.

تقویت اراده و تصمیم گیری,تقویت تصمیم گیری,تقویت قدرت تصمیم گیری,

2. دانش خود را ارتقا ببخشید

افزایش دانش و میزان آگاهی می تواند به عنوان ترفندهای طلایی و موثر در تقویت قدرت تصمیم گیری محسوب گردد، که همیشه با نتایج خارق العاده هم همراه است. به عنوان یک مدیر، کارمند، تاجر یا حتی یک فرد عادی نباید از آموختن مهارت های اصولی غافل شوید.

هر اندازه در حوزه فعالیت خود اطلاعات بالاتری را کسب نمایید، به طور قطع مسیرهای پیشرفت را گشوده و پله های تر قی را دوتا یکی طی می کنید.

1. مسئولیت ها را بپذیرید

ارتقا روحیه مسئولیت پذیری در یک فعالیت و یا پذیرش تبعات یک تصمیم هر دو از عناصر مهم و ارزشمند در تقویت مهارت تصمیم گیری به شمار می روند.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش حیرت آور افرادی که متقاعد کردن دیگران را خوب بلدند

زمانی که در زمینه ای خاص راهکاری را ارائه می دهید باید تا پایان کار و کسب نتیجه مسئولیت هر رخدادی را قبول نموده و برای اصلاح امور پیشقدم گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا