سبک زندگی

10 نوع اختلال شخصیتی که باید در مورد آن ها بیشتر بدانید!

خلاصه نوشته
  • شناخت انواع اختلالات شخصیتی، سبب می شود تا شناخت وسیع تری نسبت به رفتار اطرافیان مان داشته باشیم. در واقع با آگاهی در این مورد می توانیم مشکلات بسیاری از افراد را تشخیص دهیم، مشکلاتی که شاید خود آن فرد تا کنون متوجه اش نشده باشد و با تذکر شما تلنگر بزرگی بخورد!

انواع اختلال شخصیتی که باید هر کسی بداند

علم روان شناسی از دیر باز مورد توجه و علاقه بسیاری از اقشار جامعه بوده و هست، زیرا کند و کاو در حالات روحی افراد جزء جذاب ترین مباحثی است که همگان را با اشتیاق به دنبال خود می کشاند. از گذشته های دور تا به امروز شناخت احوالات روحی بشر و دسته بندی آن، مورد توجه تمامی روانشناسان جهان بوده و با رسیدن به جواب یک سوال، سوالات بیشتری در ذهن آنان به جود می آمده است. از آنجا که بشر در زمره ناشناخته ترین موجودات کره زمین محسوب می شود همواره ذهن کاوشگر دانشمندان علم پزشکی و روان پزشکی را به خود مشغول کرده و تاریخچه کهن روان شناسی معتقد است که ریشه این علم به یونان باستان می رسد و برخی دیگر می گویند که زادگاهش مصر باستان بوده!

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

در ابتدا روان شناسی را زیر مجموعه علم فلسفه می دانستند و با گذر زمان و ظهور روان شناسان بزرگی همچون بی اف اسکینر، ژان پیاژه، هانس آیزنگ، کارل گوستاو یونگ، ایوان پاولوف، مارتین سلیگمن، نوام چامسکی و بسیاری از اندیشمندان این عرصه علم روان شناسی شکل و قالب خاص خود را پیدا کرد و موجب ایجاد تحولات فراوانی در جوامع بشری گردید. کنجکاوی بشر طی قرون گذشته تا به الان همواره زمینه پیشرفت علوم را فراهم نموده و عطش سیری ناپذیر دانستن، راهی به موفقیت های عظیم بشری در علم گشوده. در علم روانشناسی پدیده ای به نام اختلالات روانی وجود دارد و اگر بخواهیم یک تعریف کلی از معنا و مفهوم اختلالات روانی ارایه بدهیم می توانیم بگوییم که در واقع مجموعه الگوهای رفتاری در یک فرد که غیر عادی، عجیب و یا آزار دهنده برای خود شخص یا اطرافیان او هستند، می باشند و انواع مختلف این اختلالات به دسته های متعددی تقسیم می گردند و از جمله این دسته بندی ها می توان به چند مورد به طور خلاصه اشاره کرد مانند اختلال یادگیری، اختلال ارتباطی، اختلال خلقی، اختلال انطباقی ، اختلال شخصیتی و بسیاری اختلالات دیگر. در اینجا به بررسی 10 اختلال شخصیتی مهم که بهتر است در موردشان بدانیم می پردازیم. اختلالات شخصیتی نیز به سه دسته ی اصلی تقسیم بندی می شود:

اختلال پارانویید، اسکیزویید و اسکیزوتایپال که در دسته عجیب و غیر عادی قرار می گیرد.

اختلال شخصیت ضد اجتماعی و شخصیت خود شیفته  که در دسته نمایشی و دمدمی مزاج قرار می گیرد.

شخصیت های وابسته ، وسواسی و یا جمع گریز که در دسته مظرب و استرسی قرار می گیرد.

اختلال شخصیتی پارانوئید,انواع اختلالات شخصیتی,علائم اختلال شخصیتی,

10. اختلال شخصیتی پارانوئید | Paranoid personality Disorder

در اختلال شخصیتی پارانوئید شخص به طور غیر عادی و بیمار گونه استقلال طرف مقابلش را از او می گیرد و کنترل تمام روابط او را در دست می گیرد او همواره همسر، دوستان و خانواده اش مشکوک است و در این حس ناشی از عدم اطمینان او را مقصر می داند. فردی که دارای این اختلال است از تمامی روابط افزاد نزدیک زندگی اش با هر چیز و با هر کس غیر از خودش متنفر است و به آن واکنش نشان می دهد! به طور مثال به روابط معمولی همسرش با هم کلاسی هایش و یا حتی افردی که مثلا در یک اتوبوس با طرف او همسفر باشند شک دارد و حسادت می کند. فردی که دچار این نوع بیماری است نسبت به تمام افرادی که با دوست یاهمسرش ارتباط دارند حساس است و با ایجاد حس ترحم در همسرش او را مجبور به قطع  روابطش می کند و توجیه کارش را علاقه بیش از حد خود به همسرش می داند! در این نوع اختلال حتی اگر طرف مقابلش روابط خود را با دیگران محدود کند بازهم اوضاع تغییری نمی کند و همسر او حتی این عدم ارتباط با دیگران را نیز بر مبنای خیانت او می گذارد.

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

9. اختلال شخصیتی اسکیزوئید | Schizoid Personality Disorder

افرادی که مبتلا به اختلال شخصیتی اسکیزویید هستند در واقع دچار یک انزوای همیشگی بوده و به هر گونه ارتباط با دنیای بیرون بی علاقگی نشان می دهند! این افراد اشخاصی بسیار سرد، دیر جوش ،منزوی و تک رو هستند نگاه اطرافیان عادی در نگاه اول این اشخاص را بسیار بی احساس و گوشه گیر و غیر معاشرتی می دانند. اشخاصی که دچاز اسکیزویید می باشند، هرگز در فعالیت های گروهی مشارکت نمی کنند و همواره به فعالیت های انفرادی می پردازند. آنان هیچ وقت به روابط عاطفی و ازدواج علاقه نشان نمی دهند و ممکن است تا پایان عمر خود هیچ شریک عاطفی نداشته باشند و تنها در مواردی می توانند به نگه داری از یک حیوان خانگی فکر کنند و معمولا افرادی گیاه خوار هستند اما این درون گرایی آنان یک نکته قابل توجه  دارد و آن قدرت تخیل و رویا پردازی بسیاری قوی در  آن هاست.

این مطلب را از دست ندهید
10 نوع آدم سمی که باید از آن ها دور ماند

اختلال شخصیتی پارانوئید,انواع اختلالات شخصیتی,علائم اختلال شخصیتی,

8. اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال | Schizotypal Personality Disorder

اختلال شخصیتی اسکیزوتایپال خیلی به بیماری اسکیزوفرنی شباهت دارد. این افراد افکار و رفتارهای عجیبی دارند و نحوه برقراری ارتباط شان با اطرافیان به نوعی متفاوت و عجیب است! آن ها درک واضحی از محیط اطرافشان ندارند و اغلب افکاری را بیان می کنند و یا حرف هایی را به زبان می آورند  که تنها خودشان  آن را می فهمند. مثلا ادعا می کنند که با اشخاصی در ارتباط هستند که برای دیگران قابل رویت نیستند به طور مثال می گویند با ارواح ارتباط دارند و یا قادرند با شیطان سخن بگویند آن ها برداشت های نا متعارفی از محیط اطراف خود دارند. به طور کلی دنیای درونی کسی که به اسکیزوپایپال مبتلاست، ممکن است پر از ترس و خیالات کودکانه باشد مثلا با دیدن سایه یک جا لباسی در تاریکی آن را صورت افراد یا چیزی شبیه به آن می بینند و یا با دوستان خیالی شان حرف می زنند!

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

7. اختلال شخصیتی ضد اجتماعی | Antisocial Personality Disorder

شخصی که به اختلال شخصیتی ضد اجتماعی مبتلاست هیچ احترام و اعتباری برای اطرافیان دور یا نزدیک خود قائل نیست. این دسته از افراد به راحتی قوانین را زیر پا می گذارند و اینکه رفتارهای شان دیگران را ناراحت کند اصلا برای شان اهمیتی ندارد! آن ها هیچوقت احساس پشیمانی یا گناه از رفتارهای خود ندارند. افراد ضد اجتماعی با مصرف مواد مخدر یا مشروبات الکلی کنار می آیند این افراد هرگز برای آینده خود برنامه ریزی ندارند روابط شان با اطرافیان بر پایه افکار سود جویانه می باشد. حس غرور کاذبی که این دست از افراد دارند، باعث می شود که خود را نسبت به اطرافیان برتر ببینند دروغ گفتن و فریب دادن دیگران برای شان عادی است و هرگز از ضایع کردن حقوق افراد وحشتی ندارند. افرادی که در بزرگسالی به این اختلال دچار می شوند همگی رفتارهای ناهنجاری مانند سرقت، زیر پا گذاشتن قوانین، تخریب اموال عمومی و حیوان آزاری از خود نشان می دهند. روان شناسان معتقداند که افرادی با چنین اختلال رفتاری در کودکی زندگی نا متعادلی داشته اند و آسیب هایی که منجر به بروز این اختلال می شود ممکن است مواردی از قبیل کودک آزاری، زندگی با والدینی که به مصرف مواد مخدر و مشروبات اعتیاد داشته اند،عدم پایبندی به اصول خانوادگی، تعرض  وآزار جنسی در کودکی باشد.

اختلال شخصیتی پارانوئید,انواع اختلالات شخصیتی,علائم اختلال شخصیتی,

6. اختلال شخصیت مرزی | Borderline Personality Disorder

همانگونه که از نام این اختلال پیداست این افرادی که دچار اختلال شخصیت مرزی می شوند، از بیماری عدم ثبات حالات روحی و روانی رنج می برند. این افراد همیشه حالات رفتاری بینابینی دارند. مثلا مرز بین شادی و ناراحتی آنان مشخص نیست این افراد بسیار علاقه مند به داشتن روابط انسانی هستند اما به دلیل نداشتن ثبات شخصیتی همواره خیلی سریع از روابط طرد می شوند و همین پس زدگی و طرد شدن یکی از بزرگترین ترس های شان در زندگی است. به طور معمول اکثرشان که در شرایط حاد تری قرار دارند در زمان ناراحتی رفتارهای ناهنجاری همچون خود آزاری و خودزنی از خود بروز می دهند و یا با سرعت بالا رانندگی می کنند. به طور مثال برای جلوگیری از قطع ارتباط طرف مقابل، او را تهدید به خودکشی می کنند. علل برزو اختلال شخصیت مرزی  را می توان از عوامل ژنتیکی و یا تجارب تلخ و سخت کودکی همچون تنبیه بی رویه کودک بدون در نظر گرفتن روحیه او یا طلاق والدین و طرد کودک از سوی آن هاست. این افراد همواره دارای روابط متزلزل، خشونت های پر خطر، آسیب رساندن به خود، خشم افسار، گسیختگی و ترس بسیار بالایی از تنهایی را در تمام لحظات زندگی شان به همراه دارند.

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

5. اختلال شخصیت نمایشی | Dramatic Personality Disorder

افرادی که دارای اختلال شخصیتی نمایشی هستند، برای اثبات خود به دیگران دست به حرکات نمایشی و خود نمایی می زنند افرادی که به این اختلال مبتلا هستند اعتماد به نفس بسیار پایینی دارند و مدام به دنبال تایید و تعریف دیگران نسبت به خود می باشند.. نام علمی این اختلال هیستریونیک است و چون در زبان لاتین به معنای نمایش و بازیگری است این نام را بر این بیماری نهاده اند. اشخاص هیستریونیک همواره سعی دارند به طور اغراق آمیزی جذاب به نظر برسند و گاها از این طریق بسیار مورد سوء استفاده های مختلف قرار می گیرند. برای مثال هر گاه در یک جمع قرار بگیرند سعی می کنند که در کانون توجه همگان قرار داشته باشند و از خود رفتارهای فخر فروشانه نشان می دهند به سرعت روابط صمیمانه ای با دیگران برقرار می کنند و پس از مدت کوتاهی به یکباره روابط خود را قطع کرده و توجیه این کارشان را عدم قدردانی طرف مقابل شان از آن ها می دانند!

این مطلب را از دست ندهید
10 دلیل خیانت زنان به مردان که زندگی را نابود می کند

اختلال شخصیتی پارانوئید,انواع اختلالات شخصیتی,علائم اختلال شخصیتی,

4. اختلال شخصیت خودشیفتگی |  Narcissistic Personality Disorder

اختلال خود شیفتگی در افرادی خود خواه وجود دارد که تنها کارشان ستایش و تحسین خودشان است و همواره هم از اطرافیان انتظار تعریف و تمجید از خود را دارند! شناخت این اختلال علائم مشخصی ندارد و گاها داروی خاصی را نیز برای درمانش به کار نمی برند. باید بگوییم که چنین اشخاصی بیشتر از دارو، به مشاوره یا روان درمانگر نیاز دارند. آن ها از اعتماد بنفس بالایی برخوردارند و اصلا علایق و افکار اطرافیان برایشان اهمیت ندارد. اینگونه اختلال را نارسیسی نیز می نامند زیرا ریشه این نام به جوانی به نام نارسیوس برمی گردد. گفته می شود که روزی نارسیوس عکس خود را در آب برکه دید عاشق خودش شد. ریشه این اختلال را می توان به کودکی ربط داد، والدینی که به صورت بی رویه به ستایش و تمجید کودکان شان می پردازند،  در واقع آینده آنان را ویران نموده اند. این کودکان وقتی به دوران بزرگسالی برسند هنوز هم انتظار همان تعاریف را از تمام اطرافیان شان دارند و زمانی که این نیازشان برآورده نمی شود پرخاشگر و عصبی می شوند.

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

3. اختلال شخصیت دوری گزین | Avoidant Personality Disorder

این اشخاص در برقراری ارتباط بسیار ضعیف و شکننده هستند هرگز وارد یک رابطه دوستانه نمی شوند مگر آنکه اطمینان داشته باشند که از سوی طرف مقابل واقعا دوست داشته شوند. افراد دوری گزین همیشه احساس بی کفایتی و ناکار آمدی می کنند به دلیل احساس حقارتی که دارند همیشه از اجتماعات گریزانند و انزوا را به حضور در جمع ترجیح می دهند. والدینی که نیازهای کودکانشان را به موقع برآورده نمی کنند و همواره آن ها را نا دیده می گیرند و یا در جمع آن ها را مورد نقد قرار می دهند در واقع افرادی دوری گزین را به اجتماع بشری تحویل می دهند. این دسته از آدم ها حتی در آینده از بهترین موقیعت های خوبی که سر راه شان قرار می گیرد دوری می کنند مانند ارتقاء شغلی! چراکه نمی توانند ار پس مسئولیت و وظایف سنگین بر بیایند و تمامی این ها ناشی از عدم اعتماد به نفس پایین شان است.

اختلال شخصیتی پارانوئید,انواع اختلالات شخصیتی,علائم اختلال شخصیتی,

2. اختلال شخصیت وابسته | Dependent Personality Disorder

اشخاص دارای اختلال شخصیت وابسته، از عدم اعتماد به نفس رنج می برند. آنان هرگز نمی توانند به تنهایی تصمیم بگیرند و همیشه به دنبال تایید دیگران هستند! این افراد همیشه به اطرافیان شان وابسته اند و اگر از سوی اطرافیان نیازهای عاطفی یا جسمی خود را برآورده نکنند، موجی از اضطراب و نا امنی وجودشان را فرا می گیرد. آن ها چون نیاز شدیدی به پذیرفته شدن دارند عقاید و نظریات اطرافیان را بدون چون و چرا می پذیرند!

اختلال شخصیتی,اختلال شخصیتی خودشیفتگی,اختلال شخصیتی دو قطبی,

1. اختلال شخصیت وسواسی  | Obsessive-Compulsive Disorder

همه ما تصوری یکسان از افراد وسواسی داریم افرادی که همواره به طور بیمار گونه ایی  به امور نظافت و نظم می پردازند رفتار اغراق آمیز این بیماران در کمال گرایی  موجب شده که به صورت وسواس گونه ایی به جزییات توجه کنند و اگر کوچک ترین اتفاقی خلاف اصول خودشان ببینند عصبی و مضطرب می شوند. اینگونه افراد اصلا متوجه رفتارهای شان نیستند و نمی دانند که الگوی رفتاری اشتباهی دارند گاها بسیار صرفه جو و یا اسراف گر هستند و در تمام امور زندگی هیچ وقت حد وسط ندارند و این عدم اعتدال در رفتار، آن ها را از جمع مطرود می کند. گاها با رفتارهای وسواس گونه ای که دارند موجب آزار و اذیت دیگران هم می شوند چراکه فکر می کنند، همه باید مانند آن ها رفتار کنند تا آب از آب تکان نخورد و هیچ چیز تغییر نکند، این افراد از هر نوع تغییری نفرت دارند چراکه به شدت به ریز ترین موضوعات و مسائل روزمره و روتین زندگی عادت کرده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا