خبریمشهورترین ها

10 تا از فیزیکدانان مشهور دنیا – محمود حسابی تا البرت انیشتین

خلاصه نوشته
  • نظریه های فیزیکی مختلفی توسط مشهورترین فیزیکدانان دنیا کشف شده است که زندگی مان را تحت تاثیر قرار داده! اما اگر از میان تمامی این افراد، تنها نیوتن را می شناسید باید بگوییم که بد نیست اطلاعات عمومی خود را بالا ببرید!

مشهورترین فیزیکدان دنیا کیست؟

علم اسرار آمیز فیزیک یکی از حوزه های ناشناخته دنیا به شمار می رود، که با هر بار کشف دریچه ای غیر قابل باور را به سوی جهانیان می گشاید. قوانین ناپایدار و عجیبش اطلاعات شگرف و تازه ای را بروز می دهد، و چشم دانشمندان را خیره نگه می دارد. فیزیکدانان بزرگی در طول تاریخ نظریه هایی را ارائه کرده اند، که اگر چه به نظر احمقانه می رسند، اما در کمال ناباوری به حوزه اثبات ورود نموده اند.

به طور مثال نظریه سفر در زمان که از سوی انیشتین مطرح شد، در ابتدا با واکنش تند سایر دانشمندان علم فیزیک روبه رو و رد گردید، اما امروزه فیزیکدانان موفقیت چشمگیری را از انتقال ذرات نور به آینده کسب نموده اند. با Bestfarsi همراه باشید تا با 10 تا از فیزیکدانان مشهور دنیا آشنا شوید.

فيزيكدانان مشهور جهان,فیزیکدان معروف امریکایی,فیزیکدان معروف ایرانی,

10. محمود حسابی | Mahmoud Hessabi

سید محمود حسابی فیزیکدان معروف ایرانی متولد سال 1281 با نام شناسنامه ای محمود خان میرزا حسابی دانشمند بزرگ ایرانی در عرصه علوم فیزیک، ریاضی، و مهندسی می باشد، که القاب و عناوینی همچون پدر علم فیزیک ایران، پدر مهندسی نوین، و پدر علوم نوین ایران را از آن خود نموده است. او موسس دانشگاه تهران بوده و نقش مهمی در پیشرفت علمی کشور داشت.

فیزیکدان های مشهور دنیا,فیزیکدانان مشهور جهان,فیزیکدانان مشهور دنیا,

9. ارشمیدس | Archimedes

ارشمیدس فیزیکدان، ریاضیدان، فیلسوف و مخترع یونان باستان متولد سال 287 قبل از میلاد می باشد، که نامش در فهرست برترین فیزیکدانان جهان می درخشد.

او یکی از فیزیکدانان معروف دنیا و نخستین کسی بود که طراحی نمونه های ابتدایی اما بسیار کاربردی از پمپ های آب و لوله کشی های اتوماتیک را به جهان ارائه نمود. قانون چگالی مایعات، تعیین عدد پی و ساخت قرقره ارشمیدس، از جمله اختراعات ثبت شده به نام وی است.

فیزیکدانان معروف دنیا,مشهورترین فیزیکدان دنیا,فيزيكدانان مشهور جهان,

8. ابوریحان بیرونی | Al-Biruni

ابوریحان محمد بن احمد بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی در حوزه ریاضی، فیزیک، تقویم، ستاره شناسی، هندسه و تاریخ نگاری متولد سال 362 هجری قمری در اقلیم خوارزم می باشد. قرن 4 و 5 با نام ابوریحان درخششی بی نظیر به خود گرفته و او نخستین کسی است که ابزاری به نام چگالی سنج را اختراع نمود.

به دست آوردن سینوس یک درجه، نظریه خلا، جزر و مد دریا، رصد خسوف و کسوف، طراحی کره جغرافیایی و ساخت شاغول از جمله دستاوردهای این دانشمند شهیر ایرانی هستند.

فیزیکدان معروف امریکایی,فیزیکدان معروف ایرانی,فیزیکدان های مشهور دنیا,

7. جان استوارت بل | John Stewart Bell

جان استوارت بل دانشمند علم فیزیک اهل کشور ایرلند، در سال 1928 متولد گردید. نظریه های درهم تنیدگی کوانتومی، نظریه بل و تئوری های اتمی فراوانی را به نام خود ثبت نموده است.

استوارت بدون شک از تاثیرگذار ترین شخصیت های علمی در پیشرفت فیزیک به شمار می رود و از این رو او را جزء فیزیکدانان مشهور دنیا می شناسند.

فیزیکدانان مشهور جهان,فیزیکدانان مشهور دنیا,فیزیکدانان معروف دنیا,

6. پیر کوری | Pierre Curie

یکی از فیزیکدانان مشهور جهان، پیر کوری دانشمند بزرگ کشور فرانسه است که در علم فیزیک تحولی جهانی برپا نمود متولد سال 1859 می باشد، که با کمک همسرش ماری کوری، توانست نظریه های غیرممکن از شکافتن اتم و اشعه ایکس و همچنین رادیو اکتیو را به اثبات برساند. او و همسرش از برندگان جایزه نوبل فیزیک هستند.

این مطلب را از دست ندهید
10 تا از بهترین دانشگاه های کانادا

طبق تحقیقات موسسه جهانی فیزیک مشخص شد که تمام منزل، اساسیه، نوشته ها و ابزار پیرکوری و مری کوری با گذشت چندین سال از مرگشان هنوز به اشعه های رادیواکتیوآلوده اند. به همین دلیل بازدید از خانه موزه آن ها ممنوع اعلام شد.

مشهورترین فیزیکدان دنیا,فيزيكدانان مشهور جهان,فیزیکدان معروف امریکایی,

5. جان دالتون | John Dalton

دانشمند بریتانیایی فعال در حوزه علم فیزیک و شیمی به نام جان دالتون متولد سال 1766 کامبرلند، اولین مقاله های مربوط به بیماری کوررنگی را در جهان ارائه نمود.

به دلیل اثبات علمی کوررنگی توسط دالتون، به این بیماری ژنتیکی دالتونیسم نیز می گویند. هم اکنون چشمان دالتون در موزه تحقیقات و علوم نگهداری شده و با بررسی به دریچه های جدیدی از درمان این عارضه رسیده اند. وی همچنین کاشف تئوری اتم و الکترون نیز بود که او را به یکی از فیزیکدانان مشهور جهان مبدل کرد.

فیزیکدان معروف ایرانی,فیزیکدان های مشهور دنیا,فیزیکدانان مشهور جهان,

4. ارنست ماخ | Ernst Mach

فیزیکدان اتریشی ارنست ماخ یکی از فیزیکدان های مشهور دنیا متولد سال 1838 می باشد، که در قرن های 19 و 20 میلادی به فعالیت مشغول بود. او نظریه های مختلفی همچون عدد ماخ؛ امواج شوک، الماس هاس ضربه ای و موج ماخ را مورد بررسی و تحقیق قرار داد.

ماخ از افراطیون علم فیزیک به شمار می رود که به دلیل غرق شدن در جهان گسترده و بی انتهای آن به وجود پروردگار معتقد نبود. ارنست ماخ سال ها به عنوان استاد در دانشکاه های گراتس، کارل و وین به فعالیت و تدریس پرداخت.

فیزیکدانان مشهور دنیا,فیزیکدانان معروف دنیا,مشهورترین فیزیکدان دنیا,

3. نیکولا تسلا | Nikola Tesla

نیکولا تسلا دانشمند و محقق صربستانی یکی از فیزیکدانان مشهور جهان متولد سال 1856 از مهندسین فعال در حوزه برق، مکانیک و پرتو نگاری به شمار می رود.

از اکتشافات او می توان به سیستم چند فاز، طراحی هواپیماهای عمود پرواز، ساخت اژدر، گوی پلاسما، موتور جریان متناوب و برج واردن کلیف ، اشاره نمود. جالب است بدانید تسلا علی رغم تحصیل در رشته های مختلف هیچ مدرک تحصیلی دریافت نکرد.

فيزيكدانان مشهور جهان,فیزیکدان معروف امریکایی,فیزیکدان معروف ایرانی,

2. ایزاک نیوتن | Isaac Newton

سر ایزاک نیوتن، ریاضی دان، فیزیکدان، اخترشناس و فیلسوف بزرگ بریتانیایی متولد سال 1643 لقب شوالیه علم فیزیک را از آن خود نموده است.

نظریه های مهم و سرنوشت سازی همچون قوانین حرکت و گرانش زمین، نظریه نسبیت، حرکت سیاره ها، خورشید به عنوان مرکزیت کهکشان، کروی بودن زمین، مسیر پروازای هوایی و ساخت اولین تلسکوپ بازتابی را به نام خود ثبت کرده.

فیزیکدان های مشهور دنیا,فیزیکدانان مشهور جهان,فیزیکدانان مشهور دنیا,

1. آلبرت انیشتین | Albert Einstein

آلبرت انیشتین مشهورترین فیزیکدان دنیا اهل کشور آلمان متولد سال 1879 می باشد، که نظریه های ارزشمندی همچون نسبیت عام، نسبیت خاص، حرکت براونی، موج گرانشی، ثابت کیهانی و اثر فوتو الکتریک را به دنیای علم ارائه نمود.

زندگی پر از فراز و نشیبش همواره آبستن اکتشافات ناگهانی و گشودن درهای بزرگی به سمت پیشرفت فیزیک بود. تدریس در دانشگاه های معتبر دنیا و دریافت جایزه نوبل لیست افتخارات او را تکمیل کرد.

به نظر شما مشهورترین فیزیکدان جهان کیست؟

2 واکنش کاربران به این مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا