خبری

10 مورد از مهمترین رازهای ستارگان

معرفی بزرگترین اسرار ستارگان

در طول سال ها آسمان پرستاره همواره برای انسان ها سرشار از شگفتی و رمز و راز بوده است. انسان در آسمان به دنبال خدایان، سرنوشت و پیش بینی آینده خود بوده است. امروزه علم نجوم به بسیاری از سوالات انسان در مورد ستارگان قابل مشاهده در آسمان پاسخ داده است اما شاید هرگز علم بشر قادر نباشد به پاسخ همه این سوالات دست پیدا کند. در این میان معماهای زیادی پیرامون ستارگان وجود دارد که هنوز حل نشده اند. در ادامه 10 مورد از بزرگترین اسرار آسمان را با هم بررسی می کنیم.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

10. الماس آسمانی | Diamonds in the Sky

هنگامی که یک ستاره به پایان عمر خود نزدیک می شود، ممکن است به عنوان یک سیاهچاله یا ستاره نوترونی زندگی خود را به پایان برساند. یک ستاره با جرم کم یا متوسط تبدیل به یک کوتوله سفید خواهد شد. کوتوله معمولی سفید به اندازه خورشید بزرگ است. همین مسئله باعث می شود که کوتوله های سفید به یکی از متراکم ترین و درخشان ترین اشکال ماده تبدیل شوند. در سال 2004 در صورت فلکی قنطورس یک کوتوله سفید کشف شد. این کوتوله، از جنس کربن است که تحت فشار زیاد به الماس تبدیل شده است. این الماس آسمانی، وزنی معادل میلیاردها تن دارد.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

9. اجساد ستاره ای | Stellar Corpses

برخی از ستاره ها بعد از مرگشان به مگنتار تبدیل می شوند. مگنتارها یک میدان مغناطیسی بسیار قوی دارند که با ایجاد اشعه های بسیار قوی ایکس و گاما همراه است. در اواخر دهه هفتاد میلادی، دقیقا هنگامی که اولین جستجوگر فضایی بر روی سیاره زهره فرود آمد، چندین فضاپیمای آمریکایی و روسی، موفق شدند که حجم زیادی از تابش اشعه گاما را در مقیاس بسیار بالا ثبت کنند. گفته می شد که میزان این تابش به حدی بوده است که هزاران سال طول می کشد تا خورشید بتواند این حجم از تابش را ایجاد کند.
بعدها ستاره شناسان کشف کردند که این تابش از انفجار یک ابرنواختر ایجاد شده است که سه هزار سال قبل از میلاد مسیح منفجر شده و از بین رفته است. با توجه به دور بودن این ابرنواختر از زمین حدود 5 هزار سال طول کشیده بود تا اثرات این انفجار به زمین برسد.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

8. ستاره های خوشه ای | Close Quarters

حتما شما هم نام خوشه پروین را شنیده اید. شاید فکر کنید که علت این نام گذاری، تنها به دلیل شکل ظاهری این صورت فلکی بوده است؛ اما واقعیت این است که خوشه به مجموعه ای از ستارگان گفته می شود که در یک زمان خاص ایجاد شده اند. گاهی تعداد ستاره های این خوشه ها به چندین میلیون نیز می رسد. علت به وجود آمدن این خوشه ها، هنوز برای دانشمندان مشخص نشده است.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

7. زلزله های ستاره ای | Stellar Rumbles

گاهی ستاره های نوترونی نیز مانند زمین، دچار زمین لرزه می شوند. این زمین لرزه به دلیل ایجاد شکاف در سطح ستاره ایجاد می شود. در سال 1999 دانشمندان متوجه شدند که از سطح برخی از ستاره های نوترونی، اشعه گاما و ایکس با شدت زیادی خارج می شود. در جستجوی کشف علت این اتفاق، آن ها نظریه زلزله های ستاره ای را ارائه دادند. هنوز مشخص نیست که این زلزله ها چه میزان می توانند قدرتمند باشند، اما اخیرا یک تیم محقق از آمریکا کشف کرده است که میزان قدرت هرکدام از این زلزله ها، با قدرت زلزله قبلی متناسب است.

این مطلب را از دست ندهید
بررسی ماشین قبل از سفرهای نوروزی

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

6. ابر ستاره ها | Super Stars

هنگامی که ابرنواختر منفجر می شود، از حجمی به اندازه خورشید، به اندازه یک شهر، می رسد. وقتی تمام مواد سازنده ستاره به میزان بسیار زیادی فشرده شد، به یک ستاره نوترونی تبدیل می شوند. ستاره های نوترونی تا تبدیل شدن به سیاه چاله فاصله زیادی ندارند؛ به همین دلیل بسیار فشرده و چگال هستند. یک بند انگشت از ستاره نوترونی، می تواند میلیاردها تن وزن داشته و در صورتی که روی سطح زمین قرار بگیرد، از شدت سنگینی، زمین را سوراخ کرده و تا هسته زمین فرو می رود. در سال 2005، دانشمندان توانستند علت وجود پرتوهای گاما بسیار قدرتمند سرگردان در فضا را کشف کنند: دو ستاره نوترونی با سرعت بسیار زیاد با یکدیگر برخورد کرده و منفجر شده بودند.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

5. ستاره های بی ثبات | Star Bursts

اخیرا نوع جدیدی از ستاره ها کشف شده اند که به ستاره های چرخشگر رادیویی بی ثبات معروفند. این ستاره ها به صورت تصادفی و ناپایدار امواج رادیویی خاصی را از خود منتشر می کنند. حجم این ستاره ها چیزی برابر حجم ستاره های نوترونی است. گاهی این ستاره ها برای چندین ساعت، از خود سکوت نشان داده و سپس امواج رادیویی با فرکانس 500 هرتز را از خود منتشر می کنند. ستاره شناسان برای پیدا کردن و مطالعه این ستاره ها، مجبورند که برای چندین ساعت، امواج رادیویی موجود در فضا را بررسی کرده و آن ها را تشخیص بدهند. گفته می شود که بین صدها تا هزاران مورد از این ستاره ها در کهکشان راه شیری وجود دارد.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

4. ستاره های متاهل | Single’s Club

تحقیقات نشان داده که درصد زیادی از ستاره های کهکشان راه شیری (تا 85 درصد) به صورت چند ستاره ای قرار گرفته اند. البته برخلاف گذشته، امروزه می دانیم که بیش از 50 درصد ستاره ها به صورت جفتی هستند؛ به این معنی که به دلیل گرانش، دو ستاره در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته اند. گاهی تعداد این ستاره ها بیشتر شده و یک سیستم تشکیل می دهند. در سال 2005 برای اولین بار دانشمندان توانستند یک سیاره را کشف کنند که به دور یک جفت ستاره در حال گردش بود.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

3. انفجارهای پر رمز و راز | Enigmatic Explosions

برخی از ستاره ها در هنگام انفجار، امواجی را با سرعت ده ها میلیون کیلومتر بر ساعت در فضا منتشر می کنند. این انفجارها، عموما در اواخر عمر ستاره ها، مناظر تماشایی از رنگ و نور را ایجاد می کنند. هنگامی که یک ستاره حجمی بیشتر از 8 برابر خورشید داشته باشد، در هنگام انفجار، لایه های بیرونی را با فشار زیاد به درون کشیده و ستاره را در خودش جمع می کند. در این زمان میزان زیادی از نور و اشعه های مختلف در فضا پخش می شود و یک ابرنواختر به دنیا می آید. در طول تاریخ تنها یک بار تولد یک ابرنواختر در کهشکان راه شیری دیده شده است که مربوط به سال 1604 است که یوهانس کپلر ستاره شناس معروف آن را ثبت کرده است.

این مطلب را از دست ندهید
10 مکان خالی از سکنه در جهان

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

2. گداخته های خورشیدی | Sun Rays

سطح خورشید از مواد گداخته ای با دمای میلیون ها درجه سانتی گراد تشکیل شده است. این مواد با فوران های شدید به فضا پرتاب می شوند که به آن ها طوفان های خورشیدی گفته می شود. برخی از این مواد با سرعت نور در فضا حرکت کرده و در نزدیکی زمین، توسط میدان مغاطیسی منحرف شده و با ماهواره های اطراف زمین برخورد می کنند. شاید جالب باشد بدانید که این ذرات باردار خورشیدی هستند که باعث ایجاد شفق های قطبی در قطب شمال و جنوب می شوند. این طوفان ها قدرت بسیار زیادی دارند و در صورتی که بشر می توانست از آن ها برای تامین انرژی استفاده کند، تا صدها هزار سال قادر بود که انرژی لازم برای تمام کشورهای کره زمین را تامین کند.

بزرگترین اسرار آسمان,بزرگترین اسرار ستارگان,مهمترین رازهای ستارگان,

1. سیاهچال های بلعنده | Grim Reapers

میزان گرانش در سیاهچاله های آسمانی به قدری زیاد است که هیچ جسمی نمی تواند از کنار آن ها به سلامت عبور کند. هر جسمی که از کنار یک سیاهچاله بگذرد، به درون آن کشیده شده و برای همیشه حبس می شود. سیاه چاله های زیادی تاکنون کشف شده اند که اجرام بسیار عظیمی در حد چند میلیون برابر خورشید را در خود بلعیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا