سبک زندگی

10 روش مراقبت از کودکان که به کمک والدین می آید

خلاصه نوشته
  • تصور اکثر مادران از مراقبت نوزاد تازه متولد شده، بسیار دشوار و غیر قابل باور است! خصوصا اگر فرزند اول شان باشد. با اینکه هر کاری سختی های خاص خودش را دارد اما اگر بتوانید به عنوان والدین پیش از تولد فرزند اصول مراقبت های لازمه را به خوبی بیاموزید، جای هیچ نگرانی برای شما وجود نخواهد داشت.

کاربردی ترین راه های مراقبت از کودک

آیا تا به حال به خانه ایی خالی از کودک فکر کرده اید؟ کودکان در زندگی ما چه نقشی دارند؟ آیا چیزی از روحیات و رفتارهای کودکان مان می دانیم؟ زندگی با تولد نوزاد رنگ و بویی دیگر می گیرد ما را با دنیایی از پیچیدگی ها و اسرار رنگارنگ روبرو می کند. دنیای کودکان همانند آسمانی زیبا با طرحی از رنگین کمان هستند که هر طیف از رنگ ها بیانگر حالات و روحیات آنان است. هرچه بیشتر از کودک مان شناخت داشته باشیم نه تنها با او در دنیای شیرین و جذابش همراه می شویم بلکه به اندازه خود او از زندگی لذت می بریم و این خوشی و نشاط را ب آن ها هم منتقل می کنیم.

به یاد داشته باشیم که خود ما هم زمانی کودک بوده ایم و همانند فرزندان مان نیازمند توجه، بازی، محبت و یک برنامه ریزی دقیق در جهت رشد جسمانی و عاطفی بوده ایم. توجه داشته باشید در برخورد با کودکان صبرو حوصله، بسیار اهمیت ویژه ایی دارد و نباید توقع داشته باشیم که آن ها همانند والدین شان شرایط پیرامون را درک کنند! با تمام این تفاسیر قصد داریم که به معرفی چند نکته مهم در خصوص مراقبت از کودکان بپردازیم در ادامه با ما همراه باشید.

راه های مراقبت از کودک,مراقبت از فرزند,مراقبت از فرزندان,

10. استحمام کودک

برخی از پدر و مادر ها گمان می کنند که استحمام هر روزه کودک باعث سلامتی و آرامش او می شود! اما در واقع کودکان نیازی به حمام روزانه ندارند و استحمام یک روز درمیان برای آن ها کفایت می کند. اگر حمام به صورت عادت همیشگی برای نوزادان در بیاید در شرایط یا مکان های خاصی که به حمام دسترسی نداشته باشید نوزاد احساس بی قراری می کند. از طرف دیگر توصیه می کنیم که برای شستشوی کودک حتما از شامپو و صابون های مخصوص کودکان استفاده کنید و برای مراقبت از کودک حتما پس از استحمام بدن فرزندتان را با روغن های مخصوص نوزادان چرب کنید تا از خشکی پوست شان جلوگیری شود. گاهی اوقات به حمام کردن نوزادتان تنوع بدهید برای مثال کودک را در ظرف آب گرم شناور کنید این کار علاوه بر ایجاد آرامش کودک موجب از بین بردن ترس نوزادان از آب یا حمام کردن می شود.

علاوه بر موارد بالا خیلی عوامل دیگری نیز در جهت رشد و مراقبت از کودکان وجود دارد چه به لحاظ علمی تایید شده باشند و چه کارهایی که همگی حاصل تجربیات مادران ما در گذشته هستند. از آنجا که زمین میلیارد ها جمعیت دارد پس طبیعتا کثرت انسان ها تفاوت جسمی و روحی آن ها را نیز در پی دارد پس هر نوزادی بسته به نوع محیط زندگی و خانواده و یا حتی نوع ژنتیکش با سایر انسان ها تفاوت دارد و به همین خاطر نوع مراقبت ها هم با هم متفاوت می باشد!

مراقبت از کودک,مراقبت از کودکان,راه های مراقبت از کودک,

9. علت گریه و بی قراری کودک را بیابید

بسیاری از مادران با گریه های نوزادشان دچار استرس و ترس می شوند که این در مورد فرزند اول کاملا طبیعی است و ناشی از عدم تجربه و شناخت کافی از رفتارهای نوزادان می باشد. ممکن است گریه نوزاد دلایل بسیاری داشته باشد، مثل گرسنگی، کثیف بودن پوشک، نفخ و دل درد های شایع دوران نوزادی، ترس یا بی خوابی و خیلی از عوامل دیگر… اما این را به یاد داشته باشید که مهمترین عامل در کنترل گریه نوزاد آرامش مادر است!

زمانی که مادر دچار استرس شود این آشفتگی به نوزاد هم منتقل می شود پس آرامش مادر می تواند به آرامش نوزاد منجر شود. نوزادان با هم متفاوت اند پس هیچگاه فرزند خود را با فرزند دیگران یا حتی با دیگر فرزندان خودتان مقایسه نکنید! گاهی علت گریه نوزاد بخاطر قرار گرفتن در محیط جدید پیرامون اوست و علت آن هم این است که نوزاد تازه به دنیا آمده، تا قبل از تولد در محیطی آرام، تاریک و سکوت مطلق بوده و حالا با تولد قدم در دنیایی عجیب با صداهای مختلف و روشنایی بی حد و مرز گذاشته و تا با این دنیای جدید سازگاری پیدا کند به زمان نیاز دارد پس موقع گریه های فرزندتان سعی کنید ضمن حفظ آرامش به دنبال کشف علت گریه او باشید.

مراقبت از فرزند,مراقبت از فرزندان,مراقبت از کودک,

8. باید و نباید های پوشک کردن کودک

نکته قابل توجه در مورد پوشک، استاندارد بودن و سایز مناسب آن برای کودک شماست گاهی اوقات در نواحی که پوشک، بدن کودک را پوشانده دچار سوختگی می شود که ممکن است دلایل زیادی داشته باشد حتما قبل از پوشک کردن فرزندتان او را تمیز بشویید و اجازه دهید بدنش کاملا خشک شود زیرا پوشک مرطوب یکی از عوامل ایجاد حساسیت و سوزش در بدن کودک است.

نکته دیگر برای مراقبت از فرزند استفاده از پماد ها یا ژل های روغنی مانند وازلین برای چرب کردن نواحی مورد تماس با پوشک می باشد، سعی کنید به محض اینکه کودک مدفوع کرد سریع پوشکش را تعویض کنید معمولا وقتی نوزادان از خواب برمی خیزند پوشک خود را خیس می کنند که این هم یکی دیگر از زمان های مخصوص تعویض پوشک است. زمانی که پوشک کودک را عوض می کنید باید سرعت و دقت بالایی داشته باشید زیرا طولانی شدن زمان بستن پوشک، کودک را کلافه و عصبی می کند.

این مطلب را از دست ندهید
10 روش اثبات شده شناخت شخصیت افراد

مراقبت از کودکان,راه های مراقبت از کودک,مراقبت از فرزند,

7. تغذیه کودک

کودکان تا شش ماهگی از شیر مادر تغذیه می کنند و قوت غالب شان همان شیر می باشد اما بعد از شش ماهگی غذاهای کمکی و سوپ های رقیق به برنامه غذایی او اضافه می شود. از این زمان گاهی بی اشتهایی یا بد غذایی کودک شروع می شود بهترین گزینه برای رفع مشکل کم غذایی کودک این است که تا زمانی که فرزند شما احساس گرسنگی نکرده او را مجبور نکنید که غذا بخورد! سعی کنید در وعده های غذایی آن ها حتما از سبزیجات مثل هویج پخته یا سیب زمینی آب بپزاستفاده کنید چون در وعده های غذایی شان تغییر ایجاد شده ممکن است دچار مشکلاتی همچون یبوست شوند که استفاده از سبزیجات می تواند تا حد زیادی این مشکل را حل کند.

توصیه می کنیم برای مراقبت از فرزندان به هیچ عنوان از ادویه ها در غذای کودک استفاده نکنید و از همه مهم تر اینکه به کودک کمک کنید تا خودش غذایش را بخورد. گاهی اوقات والدین اجازه نمی دهند تا فرزندشان به تنهایی غذا بخورد اما توجه داشته باشید که بچه ها تا زمانی که در موقعیت انجام فعالیت های شخصی شان قرار نگیرند مهارت ها را نمی آموزند! مثلا موقع برداشتن قاشق دستشان تعادل ندارد و ممکن است تمام غذا از داخل قاشق بیرون بریزند یا لباس های خود را کثیف کنند اغلب مادران از این آشفتگی هراس دارند اما باید بدانید که کودک دلبندتان با همین بهم ریختگی ها و آشفتگی ها رشد می کند و مسائل مختلف را می آموزد پس صبور باشید و گاهی به فرزندتان اجازه  ریخت و پاش و شیطنت بدهید.

مراقبت از فرزندان,مراقبت از کودک,مراقبت از کودکان,

6. نقش حیوانات خانگی در رشد کودک

خیلی از افراد در محیط زندگی خود از حیوانات خانگی مثل سگ یا گربه یا پرندگان نگه داری می کنند، بنابراین اگر از سلامت حیوانات مطمعن باشیم، آن ها می توانند هم بازی های خوبی برای کودکان باشند. کودک در کنار حیوان خانگی خود می تواند خلاقانه به بازی و سرگرمی بپردازد. زمانی که برای فرزندمان سگ یا گربه می خریم در واقع مسئولیت نگه داری یک موجود زنده را به او می سپاریم و همین موضوع باعث می شود که در وهله اول اعتماد به نفس کودک تقویت شده و سپس مسئولیت پذیری بیشتری در قبال تمامی امور زندگی پیدا کند.

زمانی که کودک برای رفع نیاز های حیوان تلاش می کند در واقع او به لحاظ روحی پخته تر و بالغ تر می شود. کودکان همیشه سوال های گوناگونی در مورد مرگ می پرسند که گاهی از پاسخ دادن به آن ها عاجز می شویم و از آنجا که حیوانات عمر محدودی دارند، پس با وقوع مرگ حیوانات کودک با این مقوله هم آشنا می شود و به راحتی این بخش جدایی ناپذیر اززندگی را می پذیرد.

راه های مراقبت از کودک,مراقبت از فرزند,مراقبت از فرزندان,

5. قدرت سرگرمی و بازی در نحوه تربیت کودکان را جدی بگیرید!

بازی چیست؟ هر نوع تحرک و فعالیت جسمی یا فکری که به صورت انفرادی یا گروهی انجام شود و باعث نشاط، سر زندگی و رشد عاطفی، جسمی و فکری کودک شود بازی نام دارد. کودکان با بازی به کند و کاو و جست و جو در محیط پیرامون خود می پردازند، در واقع با چنین فعالیت های هیجان انگیزی به رشد ذهنی و عاطفی دست می یابند. بازی ها بهترین راه برای افزایش خلاقیت کودک و آموزش نحوه ایجاد ارتباط با کودکان دیگر است.

بچه هایی که در پارک یا زمین بازی با سایر کودکان دوست و هم بازی می شوند از خلاقیت بیشتری برخوردارند که به آنها در سال اول حضورشان در مدرسه بسیار کمک می کند. این کودکان مستقل و با اعتماد بنفس تر در جامعه ظاهر می شوند پس با بازی می توان کودکانی با مدیریت قوی تربیت کرد و حس وابستگی شدید آن ها را کمتر نمود. خیلی از بازی ها به صورت هدفمند در تربیت کودک تاثیر می گذارند تا جایی که بسیاری از روانشناسان معتقداند که بازی هایی مانند قایم باشک، می تواند به راحتی ترس کودکان را در زمینه دور شدن از والدین شان از بین ببرد و یا بازی گل یا پوچ به شناخت بصری کودک و تقویت حس کنجکاوی آن ها کمک کند. بچه ها هرگز از بازی خسته نمی شوند چون مدام در حال آموزش و یادگیری می باشند و بازی ها به آن ها امکان دانایی بیشتر می بخشد.

به طور کلی هر چه سن کودک بیشتر می شود و توان حرکتی او افزایش می یابد تمایل او به بازی های پرتحرک تر بیشتر می شود و هر اندازه تحرک کودک شما بیشتر باشد مهارت های حرکتی، چابکی، رشد و تقویت عضلانی و تخیل او هم افزایش می یابد. توجه داشته باشید برای بازی نیاز به اسباب بازی های زیاد یا آنچنانی نداریم بلکه چگونگی استفاده از همان اسباب بازی های ساده و بکارگیری خلاقانه از آن ها مهم است تعدد وسایل بازی فقط کودک را سر در گم و بی میل به آن ها می نماید به همین خاطر خیلی از کودکان برای بازی به سراغ ابزار و وسایل بزرگ تر ها می روند پس با مدیریت و حوصله فضا و امکانات مناسب برای بازی فرزندان مان را فراهم نموده و ازهم بازی شدن با آن ها غافل نشویم.

این مطلب را از دست ندهید
10 نمونه از بهترین کتاب های انگیزشی دنیا

مراقبت از کودک,مراقبت از کودکان,راه های مراقبت از کودک,

4. با تولد یک نوزاد جدید فرزند بزرگتر را فراموش نکنید!

با ورود یک نوزاد جدید به خانواده ممکن است فرزند بزرگتر خود را در شرایط ویژه ای ببیند و یا گمان کند دیگر جایگاه قبل را برای والدین خود ندارد! حتی ممکن است رفتارهای حسادت گونه از خود نشان دهد. در چنین موقعیتی پدر و مادر باید با درایت و هوشمندی محبت خود را مدیریت نموده و به فرزند بزرگتر اطمینان خاطر بدهند که همچون قبل برای آن ها عزیز و دوست داشتنی است.

مثلا گاهی اوقات برخی از مسئولیت های نوزاد را به فرزند بزرگ تر بسپارید، هنگامی که زمان تعویض پوشک است از کودک بخواهید که برای آوردن پوشک تمیز یا لوسیون خواهر یا برادر کوچکش به شما کمک کند. این حس مسئولیت به کودک احساس مهم بودن را القا می کند. و با تقویت اعتماد به نفس، او را خودساخته، مستقل و خلاق بار می آورد. ترس کودکان از عدم شناخت شان نسبت به مسائل مختلف نشات می گیرد پس تنها با آموزش به آن ها می توانید کودکانی سازگار و آرام تر داشته باشیم. هرچه کودک در مورد خواهر یا برادر تازه متولد شده اش بداند بهتر و بیشتر با او ارتباط برقرار می کند مثلا وقتی بداند که نوزاد هنوز توان انجام کارهای خود را ندارد نه تنها از توجه شما به او ناراحت و حساس نمی شود بلکه سعی می کند در امور روزمره نوزاد به شما کمک کند.

مراقبت از فرزند,مراقبت از فرزندان,مراقبت از کودک,

3. مواظب پوست کودک تان باشید

کودکان همچون گلهای خوشبوی زندگی ما هستند پس یکی از راه های مراقبت از کودک بدون شک مراقبت از پوست آن هاست و به یاد داشته باشیم که از هر محصول شوینده یا نرم کننده ایی نمی توان استفاده کرد. برای استحمام بچه ها حتما از شامپوهای مخصوص استفاده کرده و پس از حمام بدنشان را با لوسیون های ویژه اطفال ماساژ بدهید. نکته بعدی اینکه کودک خود را بیش از حد حمام نبرید در هفته دو یا سه بار استحمام کافیست. اگر پوست کودک شما خشک است می توانید از روغن های بی ضرر مثل وازلین یا پماد ویتامین آ برای چرب کردن پوستشان استفاده کنید.

مراقبت از کودکان,راه های مراقبت از کودک,مراقبت از فرزند,

2. خواب کودک خود را تنظیم کنید

امروزه دغدغه بی خوابی و یا کم خوابی کودکان، اکثر خانواده ها را درگیر کرده است. علت شایع این موضوع این است که بعضی از کودکان  زمان زیادی از شب را بیدار هستند و یا به سختی به خواب می روند و اگر هم بخوابند نمی توانند خوابی با آرامش و عمیق را تجربه کنند. تمام این مشکلات علاوه برایجاد خستگی در طول روز برای والدین موجب بی تابی های بی دلیل کودک نیز می شود پس سعی کنید برای کودک زمان خواب مشخصی را تعیین کنید و در طول روز ساعتی را به خواب نیمروزی او اختصاص بدهید. در برخی از موارد استثنا می توان با مشورت پزشک متخصص برای درمان بی خوابی کودک از داروها هم استفاده کرد. اما اگر در طول روز با بازی و سرگرمی های متنوع بچه ها را به فعالیت وادار کنیم در انتهای روز به راحتی خوابی شیرین و عمیق را تجربه می کنند.

مراقبت از فرزندان,مراقبت از کودک,مراقبت از کودکان,

1. در سفرها مراقب ریتم زندگی کودک تان باشید

همه ما برای رهایی از استرس ناشی از کارها و مشغله های زندگی برنامه هایی داریم که یکی از آن ها سفر است. مسافرت ها همیشه جزء خاطره انگیزترین و لذت بخش ترین اتفاقات زندگی ما هستند خصوصا با  وجود فرزندان! اگر قرار است کودک تان را در مسیر تجربه یک سفر ماجراجویانه قرار دهید، بهتر است سعی کنید با یک برنامه ریزی هوشمندانه از تمام زمان و مکانی که در اختیار دارید نهایت استفاده را ببرید و نکته قابل توجه این است که مراقب باشیم که ریتم زندگی کودک را به هم نریزیم مثلا ساعت خواب یا زمان غذا خوردن او را تغییر ندهید با این کار از بی قراری های گاه و بی گاه آن ها جلوگیری کنید شتا هم ما و هم کوچولوهای دوست داشتنی تان از سفر لذت ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا