سبک زندگی

چگونه ثروتمند شویم و ثروتمند بمانیم

ثروت چیست؟

پیش از هر چیزی باید با مفهومی با نام روانشناسی ثروت آشنا شوید. در این مسیر باید بدانید که همه چیز به نوع افکار شما بر می گردد. به این معنی که شما چه دیدگاهی در مورد ثروت دارید و در قبال آن چگونه رفتار می کنید. این موارد از این نظر مهم هستند که به ما می گویند هر چیزی که امروز داریم، حاصل تفکرات و انتخاب های ما در گذشته هستند. همان طور که سایر جنبه های زندگی نیز به همین صورت است. ما همواره در حال زندگی با تصمیمات گذشته خود هستیم؛ چرا که اثرات آن ها همیشه با ما همراه هستند.
مورد دیگری که باید به آن توجه کنیم این است که واقعا مهم نیست که ما چقدر درآمد داریم و یا گردش مالی ما چقدر است؛ مسئله مهم این است که بتوانیم در بلند مدت تفکر مثبت و برنامه ریزی هوشمندانه خود را در خصوص منابع مالی مان حفظ کنیم. دلیل صحت این گفته این است که بارها پیش آمده که با افرادی برخورد می کنیم که مانند پزشکان درآمد قابل توجهی دارند اما به دلیل عدم کنترل بر ثروت شان، معمولا با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می کنند.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

اما چگونه باید کنترل ثروت خود را به دست بیاوریم؟ باید گفت این مسئله تنها زمانی ممکن می شود که بتوانیم روانشناسی ثروت را عمیقا درک کرده و اعتقادات مان را نیز با آن همسو کنیم. بسیاری از ما اعتقادات اشتباه و نگرش منفی نسبت به ثروت داریم. تا زمانی که این نگرش وجود دارد، اصول روانشناسی ثروت در ما نهادینه نمی شوند. برخی از این نگرش ها در زیر آمده است:

“کسب ثروت سخت است. باید شب و روز برای به دست آوردن پول تلاش کرد. هرچه پول کمتری خرج کنیم ثروت بیشتری اندوخته می کنیم.”

همه این دیدگاه ها اشتباه هستند. شاید به ظاهر درست باشند، اما در واقع شما را از ثروت و آرزوهایتان دور می کنند. در مقابل، روانشناسی ثروت بیان می کند که چطور با ایجاد تغییرات آهسته و ساده می توانید شیوه خرج کردن و پس انداز خود را کنترل کنید.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

نوع نگاهتان به ثروت را تغییر دهید

اولین قدم این است که نگاه خود را به مسئله ثروت و کسب درآمد تغییر بدهید. بسیاری از ما تصور می کنیم که ثروت محدودی در دنیا وجود دارد و برای آن که ما بخشی از آن را به دست بیاوریم باید از سهم دیگران کاسته شود. این نوع نگرش، علاوه بر ایجاد رقابت با دیگران در کسب ثروت، می تواند احساس گناه نیز برای ما ایجاد کند. به همین دلیل است که بسیاری از ما ثروت را نمی خواهیم چون که فکر می کنیم این ثروت از حق دیگران گرفته شده است. در حالی که خداوند هیچ محدودیتی در پراکندگی نعمت های خود در سراسر دنیا قرار نداده است. همه افراد دنیا می توانند به هر میزان که می خواهند از نعمات و ثروت های سرشار دنیا بهره مند شوند بدون آن که موجودی دنیا به پایان برسد.

چرخه ثروت

بسیاری از ما شنیده ایم که پول، پول می آورد. این مسئله حقیقت دارد. یک چرخه نامتناهی برای ثروت و البته فقر وجود دارد که بسته به نوع نگرش ما در زندگی ایجاد می شود. اگر نگرش مثبت داشته باشید، هر روز پول های بیشتری به سمت شما سرازیر می شود. این پول ها نیز به دنبال خود پول بیشتری می آورند و این چرخه ادامه دارد. مگر آن که زمانی نگرش خود را از مثبت به منفی تغییر دهید.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

روانشناسی ثروت چیست؟

روانشناسی ثروتمند شدن به شما می گوید که باید خودتان را در چرخه ای که توضیح دادیم نگه دارید. ماندن در این چرخه به این معنی است که باید خودتان را جزیی از آن کنید. هر روز به خودتان بگویید که شما ثروتمند، کارآفرین، موفق و خوشبخت هستید. حتی اگر ثروت یا موفقیت خاصی در حال حاضر در زندگی خود نمی بینید، باید با قدرت و باور به این جملات ایمان بیاورید. آن وقت در این چرخه قرار می گیرید.

این مطلب را از دست ندهید
10 عبارت که بهتر است والدین به بچه های خود نگویند

آن گاه تک تک سلول های بدن شما نیز با این چرخه هماهنگ می شود. تمام جزئیات زندگی شما در یک سو حرکت می کند و آن، کمال و خوشبختی است. استعدادهای شما به سرعت مسیر خود را پیدا می کنند و به سادگی می بینید که در زمره افراد موفق قرار گرفته اید.
در این زمان باید تعریف دیگری را نیز بیان کنیم. ثروتمند بودن تنها به معنی داشتن پول زیاد نیست. بلکه شما زمانی می توانید ثروتمند باشید که به ذهن و زندگی تان جهت داده باشید. برای خود و اعضای خانواده تان ارزش قائل باشید و جامعه را نیز دوست بدارید. باید بتوانید زندگی منظم و مرتبی داشته باشید. هر چه با درک و آگاهی بیشتری در جهت پیشبرد اهداف حرفه ای تان قدم بردارید، به سادگی می بینید که دایره موفقیت های شما بزرگتر و بزرگتر می شود. دقت کنید که ثروت برای این است که زندگی زیباتر و کامل تری را تجربه کنید. بنابراین هرگز به بهانه کسب ثروت نباید جنبه های دیگر زندگی را از دست بدهید.

اصلی ترین سرمایه خودتان هستید

بسیاری از افراد موفق، خودشان را محوریت موفقیت هایشان قرار می دهند. به این معنی که ارزش و اهمیت خودشان را درک کرده و بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند. شما باید بدانید که حتی اگر در ابتدای راه و نقطه صفر ایستاده اید، باز هم پتانسیل ها و البته انگیزه کافی برای شروع چرخه ثروت را دارید. اگر غیر از این بود، شما در حال مطالعه این مطلب نبودید!

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

نکات کلیدی ثروتمند شدن

ثروت و هر نوع موفقیت دیگری، در انسان به صورت نمایی رشد می کند و نه خطی. این اشتباهی است که بسیاری از ما در ابتدای مسیر متوجه می شویم. مثلا فکر می کنیم که با ماهی یک میلیون و پانصد هزار تومان حقوق چند سال طول می کشد تا بتوانم فلان ماشین را بخرم؟ واقعیت این است که ثروت به صورت نمایی رشد می کند. یعنی رشد آن در ابتدا کم است اما با گذشت زمان سرعت می گیرد و هیچ گاه به پایان نمی رسد. بنابراین اگر تفکر شما این است که باید تا سال های آینده نیز با همین منبع درآمد سر کنید، زندگی را باخته اید. هزاران منبع دیگر برای به دست آوردن ثروت وجود دارد که شما فکرش را هم نمی کنید.

به خودتان اهمیت بدهید

همان طور که در قسمت قبل نیز گفتیم شما سرمایه اصلی خودتان هستید. پس نباید توانایی های جسمی و ذهنی خود را از دست بدهید. ورزش کنید. غذای مناسب بخورید. به خودتان استراحت بدهید. تفریح کنید و سعی کنید انرژی خود را در سطوح بالا نگه دارید. ممکن است بگویید که همه این کارها به پول نیاز دارد و ما هنوز در ابتدای راه هستیم. بله درست است اما باید این را بدانید که باید هزینه هر چیزی را بپردازید. تا تغییری در زندگی خود ایجاد نکنید، ثروت نیز به سمت شما نخواهد آمد.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

چطور باید سرمایه گذاری برای چرخه ثروت را آغاز کنیم؟

مهم ترین مسئله ای که باید بدانید این است که حتما و حتما قبل از آن که کسب و کار و یا سرمایه گذاری خود را شروع کنید، زمان بسیار زیادی را صرف مطالعه و تحقیق در مورد آن کنید. حتما شما هم شنیده اید که اگر برای قطع کردن یک درخت 10 ساعت زمان دارید، باید 8 ساعت آن را صرف تیز کرده اره خود کنید. این ضرب المثل در اینجا هم مصداق دارد. به هیچ عنوان نباید بی محابا ثروت و اندوخته خود را، ولو اندک، به راحتی در جایی که نمی شناسید سرمایه گذاری کنید.
حتما بدون خجالت و رودربایستی، در مورد جزییات سوال کنید. بخواهید که در مورد تمام مراحل به شما توضیح بدهند و دقیقا بگویند که سرمایه شما چه میزان قرار است بازدهی داشته باشد. اگر بعد از همه این توضیحات و تحقیقات، همچنان شک داشتید، بهتر است که سرمایه گذاری را انجام ندهید. نگه داری پول در بانک همواره مطمئن ترین گزینه است.

این مطلب را از دست ندهید
10 عمل مهربانی که در زمان بیماری کرونا می توانید انجام دهید

پس اولین نکته ای که باید بدانید این است که شما پولی که به سختی به دست آورده اید را می توانید به راحتی از دست بدهید. پس روی آن قمار نکنید. سرمایه گذاری هیچ شباهتی به قمار ندارد. بلکه یک کار دقیق و مطمئن است.
دومین نکته نیز این است که نباید پولتان را بر باد بدهید! بله… واقعیت این است که بسیاری از افراد با سرمایه گذاری کورکورانه به راحتی پول خود را بر باد می دهند.
سومین نکته که مهمترین نیز هست، می گوید که شما نمی توانید تنها اندکی از پول خود را از دست بدهید. اگر کمی از پول شما رفت، باقی پول نیز پشت سرش می رود. بنابراین فکر نکنید که می توانید با ریسک کردن روی مقدار کمی از پولتان، باقی پول ها را حفظ کنید. پس در جاهایی سرمایه گذاری کنید که برایتان قابل درک و البته قابل باور هستند.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

دلیل موفقیت و یا شکست افراد در به دست آوردن ثروت چیست؟

یکی از جالب ترین و البته تامل برانگیزترین قوانین ثروت، قانون پارکینسون است. این قانون توسط فردی به نام پارکینسون نوشته شده که قصد داشته است دلیلی برای فقر در دوران بازنشستگی پیدا کند. چرا که همان طور که بسیاری از ما می دانیم، افراد زیادی وجود دارند که با وجود درآمد مناسب، بعد از سال ها کار کردن، در دوران بازنشستگی خود هیچ اندوخته ای ندارند. پارکینسون می گوید که دلیل این امر این است که این افراد هر چه افزایش درآمد داشته باشند، هزینه هایشان را نیز متناسب با آن بالا می برند. به این صورت هیچ وقت هیچ چیزی از درآمد باقی نمی ماند و همیشه کسری هم وجود دارد. نتیجتا اگر خرج های خود را همزمان با افزایش درآمدتان بالا می برید، احتمالا برای همیشه در فقر باقی خواهید ماند.
پس اولین برداشت ما از این قانون می گوید که: شما زمانی به ثروت می رسید که این قانون را نقض کنید.

این قانون همچنین توضیح می دهد که همین نکته ساده می تواند باعث ایجاد نگرانی برای بدهی های شما شود. شما همواره فکر می کنید که باید پول های خود را به سرعت خرج کنید و در این زمان بابت بدهی ها و قبض های خود دچار نگرانی و ناامیدی می شوید. زمانی که این قدرت را پیدا کنید که در مقابل خرج کردن پول بایستید، می توانید تغییرات مهم را ایجاد کنید.

روانشناسی ثروت چیست,چکار کنیم ثروتمند شویم,چگونه ثروتمند شویم,

پس دومین برداشت ما از این قانون ثروت این است که: اگر بتوانید کاری کنید که سرعت بالا رفتن مخارج، نسبت به سرعت بالا رفتن هزینه هایتان کمی کمتر باشد، می توانید هر ماه اندکی پول پس انداز کنید و بعدها برای سرمایه گذاری از آن استفاده کنید.

در نتیجه باید گفت که شما می توانید در عین حال که کیفیت زندگی خود را به آرامی بالا می برید، ما به تفاوت بین درآمد و هزینه ها را نیز پس انداز کنید. بنابراین راهکار ما این است که در ماه های آینده، ده درصد از درآمدتان را به صورت ماهانه پس انداز کنید. هر سه ماه و یا شش ماه یکبار نیز این پس انداز را در جایی سرمایه گذاری کنید. سود حاصل از سرمایه گذاری را به دو قسمت تقسیم کنید. 50 درصد آن را باید دوباره پس انداز کنید و 50 درصد باقی مانده را می توانید خرج کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا