خبری

10 صدای آزار دهنده در دنیا

خلاصه نوشته
  • به صداهای آزار دهنده ای مانند صدای پارس سگ، صدای کشیدن ناخن روی تخته سیاه، صدای دستگاه های صوتی، صدای گریه بچه که خارج از محدوده فرکانسی نرمال برای گوش انسان هستند صداهای سرسام آور نیز می گویند. شنیدن مرتب این صداها می تواند به گوش انسان آسیب برساند مخصوصا اگر این صداها علاوه بر آزاردهنده بودن خشن نیز باشند.

صداهای آزار دهنده کدامند؟

در دنیا صداهای بسیاری وجود دارد که برخی از آن ها می توانند بسیار آزار دهنده و گوش خراش باشد. این صداها می تواند مشکلاتی مانند سردرد را برای انسان ها ایجاد نماید. معمولا صداهای آزار دهنده ای که در دنیا وجود دارد دارای فرکانس بین 2000 تا 5000 هزار هرتز می باشند. شنیدن این صداها چندان خوشایند نیست و به قول معروف تمام موهای بدن را سیخ می کند! هنگامی که صحبت از صداهای آزار دهنده به میان می آید، بسیاری از افراد فکر می کنند که این صداها حتما باید بلند و نکره و گوش خراش باشند، در صورتی که اینگونه نیست و گاه برخی از این صداها بسیار کم هستند اما در مقابل کوچک و ناچیز بودن شان، بیش از حد آزار دهنده هستند. با ما همراه باشید تا با 10 صدای سرسام آور دنیا بیشتر آشنا شوید.

10 صدای آزار دهنده,10 صدای سرسام آور,آزاردهنده ترین صداها,

10. انعکاس صدای میکروفن

اگر تا به حال تجربه شنیدن صدای بلند انعکاس میکروفن را داشته باشید می دانید که این صدا به حدی آزار دهنده است که موی تنتان را سیخ می کند. به طوری که می توان گفت انعکاس صدای میکروفن از تمامی صداهایی که در آزمایش ها تولید می گردد تیزتر و گوش خراش تر است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته توسط محققان دانشگاه سالفورد لیستی از صداهای وحشتناک تهیه شده است که این صدا در لیست ذکر شده در جایگاه دوم قرار دارد.

9. استفراغ

اگر بخواهیم به آزار دهنده ترین صداهایی که به تازگی کشف شده اند اشاره کنیم می توان به صدای های خارج شده در حین استفراغ اشاره نمود و خیلی از افراد از صوت استفراغ به عنوان نفرت انگیز ترین صدا یاد می کنند. بر اساس آمارهای اینترنتی گرفته شده از 383000 نفر در مورد صداهای آزار دهنده صدای استفراغ جز 34 صداهای ناخوشایند انتخاب شده است. البته نمی توان گفت که این صدا جز صدای های تیز و گوش خراش است اما چون یادآور موارد منزجرکننده ای برای فرد می باشد جز صداهای سرسام آور انتخاب شده است.

صداهاي ازار دهنده,صداهای آزار دهنده,صداهای آزار دهنده کدامند,

8. رعد

به طور کلی صداهای بسیار بلند خیلی گوش خراش و آزار دهنده هستند، از جمله 10 صدای آزار دهنده می توان به صدای رعد و شلیک گلوله اشاره نمود. به همین دلیل است که صدای رعد برای کودکان بسیار ترسناک می باشد. صدای بلند موجب می شود که حلزون گوش، اندام حسی شنوایی گوش میانی آسیب ببیند. هنگامی که میزان امواج این صداها خیلی بلند باشد می تواند مشکلات زیادی را برای گوش فرد ایجاد نماید به طوری که در بیشتر مواقع باعث گوش درد می گیرد.

 

7. صدای حاصل از کشیدن کارت بر روی بطری

در مدرسه پزشکی نیوکاسل محققان آزمایشات و تحقیقاتی انجام داده اند که بر اساس آن ها مشخص شد که صدای ناشی از کشیدن کارت بر روی بطری جز آزاردهنده ترین صداها می باشد. به طوری که می گویند این صدا حتی از صدای کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه تیزتر خواهد بود. از سایر صداهای عذاب دهنده به این شکل می توان به صدای جیغ ترمز خودرو، ترمز نمودن قطار بر روی ریل راه آهن و کشیدن چنگک فلزی بر روی تخته سنگ اشاره نمود.

این مطلب را از دست ندهید
10 تکنیک باورنکردنی فروش سریع خانه در یک چشم بهم زدن

10 صدای آزار دهنده,10 صدای سرسام آور,آزاردهنده ترین صداها,

6. دستگاه های صوتی در شب

شنیدن صدای بلند تلویزیون و یا دستگاه پخش موسیقی مخصوصا برای افرادی که از دور آن را می شنوند و هیچگونه کنترلی بر روی آن ندارند بسیار آزاردهنده خواهد بود. به همین دلیل است که صدای بلند موسیقی برای افرادی که در یک مهمانی حضور دارند می تواند بسیار لذت بخش باشد اما برای همسایگان گوش خراش است. به عبارتی می توان گفت هنگامی که فرد بر روی موضوعی کنترل نداشته باشد نسبت به آن موضوع حساس تر شده و واکنش بیشتری نشان می دهد. به همین علت است که صدای چکه چکه آب با وجود اینکه اصلا بلند نیست خیلی آزار دهنده و غیر قابل تحمل است.

5. صدای گریه بچه

صدای گریه بچه دارای فرکانسی بین 2000 تا 4000 دور در ثانیه می باشد. مسئله تکامل در انسان ها موجب شده است که به برخی از صداهای خاص واکنش بیشتری نشان دهد و حساس تر باشد مانند صدای جیغ و گریه بچه. به عبارتی می توان گفت این صداها جز صداهای تیز و آزاردهنده محسوب می شوند و انسان سعی می کنند با استفاده از راهکارهایی از بروز مشکلات احتمالی ناشی از آن جلوگیری نماید.

صداهاي ازار دهنده,صداهای آزار دهنده,صداهای آزار دهنده کدامند,

4. جیغ زنان

از دیگر صداهای ازار دهنده و سرسام آور می توان به جیغ زنان اشاره نمود که بیشتر از صدای گریه بچه آزار دهنده می باشد. معمولا صدای جیغ زنان برای بیشتر افراد تداعی کننده نوعی هشدار و خطر است، زنان  در اکثر مواقع هنگامی که موجود مخاطره آمیزی به آن ها نزدیک می گردد و یا قصد دارند جلب توجه نمایند جیغ می کشند. رفتار تکاملی انسان در برابر جیغ زنان وابسته به ارتباطات فرهنگی نیز می باشد. به طوری که صدای جیغ زنان برای گروهی از افراد یادآور فیلم های ترسناک است و آن ها با شنیدن این صدا لبخند می زنند و به عبارتی صدا برای آن ها تیز و خشن نخواهد بود.

3. پارس سگ

پارس سگ نیز از دسته صداهای بلند است که ویژگی های صداهای آزاردهنده را دارد. خیلی از افراد با شنیدن صدای پارس سگ احساس بدی پیدا می کنند، زیرا این صدا در ذهن آن ها تداعی کننده خاطرات بدی می باشد. صدای پارس سگ علاوه بر اینکه  در افراد احساس بدی ایجاد می کند آزار دهنده و دلخراش نیز می باشد. بر اساس مطالعات صوت شناسان یک صدای بلند در صورتی دلخراش است که میزان سرعت نوسان آن 20 الی 200 بار در ثانیه باشد.

10 صدای آزار دهنده,10 صدای سرسام آور,آزاردهنده ترین صداها,

2. کشیدن ناخن روی تخته سیاه

کشیدن ناخن بر روی تخته سیاه از جمله صداهای تیز و خشنی است که بسیار آزار دهنده است. بسیاری از افراد از این صدا به عنوان بدترین صداهایی که شنیده اند یاد می کنند. بر اساس آزمایشاتی که در آزمایشگاه های تولید صدا انجام شده است بازسازی  این صدا توسط ضبط کار دشواری است زیرا صدایی که تولید می شود نمی تواند به همان اندازه صدای اصلی خشن و آزار دهنده باشد.

این مطلب را از دست ندهید
پایان برند بامیلو یکی از بهترین های دیجیتال مارکتینگ

1. ووووزلا

در استادیوم های فوتبال از یک نوع شیپور یک متری به نام لپاتاتا (lepatata) یا ووووزلا (vuvuzela) استفاده می شود که صدای بسیار بلند و آزار دهنده دارد. این صدای یکنواخت که شباهت بسیاری به صدای فیل دارد می تواند شنوایی مربیان و بازیکنان را تحت تاثیر قرار دهد و شنوایی این افراد آسیب جدی ببیند. این شیپور از نظر ظاهری شبیه به شاخ گوزن آفریقایی می باشد و در سال 2009 استفاده از آن در استادیوم ها ممنوع شد، زیرا در فاصله یک متری از گوش انسان می توانست 116 دسی بل صدا تولید نماید. در جام جهانی 2010 استفاده از شیپور ووووزلا مجددا آزاد شد، زیرا آن را نماد سنت و فرهنگ آفریقا می دانستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا