خبری

10 اختراع برتر تمدن مایا

مهمترین و بهترین اختراعات تمدن مایا

تاریخ تمدن مایا به 2600 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و قوم مایا در مکزیک و آمریکا مرکزی تا قرن 16 زندگی می کردند اما در قرن 16 توسط اسپانیایی ها آن منطقه اشغال شد. قوم مایا توانسته بودند اکتشافات بسیار مهمی در زمینه علم و کیهان شناسی انجام دهند و از مهم ترین رازهای تمدن مایا می توان به ابداع تقویم اشاره نمود.
بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است قوم مایان در زمینه طراحی و معماری بسیار با استعداد بوده و از نمونه کارهای آن ها در این زمینه می توان به سکونتگاه های سلطنتی، اهرام، رصدخانه های کهکشانی و مجاری مخازن آب اشاره نمود. علاوه بر این آن ها مخازن زیر زمینی بسیار عظیمی نیز احداث نموده بودند و از این مخازن در مواقع خشک سالی به منظور نگهداری آب استفاده می کردند. طراحی شهرها و بناهایی که این قوم ایجاد نموده اند نشانی از فرهنگ و تمدن آن ها است. از ویژگی های ساختارهای شهری این تمدن می توان به تفکیک بناها و گذرگاه ها و میادین عمومی اشاره نمود.

اختراع تمدن مایا,اسرار تمدن مایا,اقوام مایا,

با گذشت زمان قوم مایا تغییراتی را در ساختار شهرهای خود ایجاد نمودند و ساختمان های شهری را بیشتر به صورت قلعه می ساختند و تعداد گذرگاه ها را نیز به منظور برقراری ارتباط با منابع طبیعی و میادین افزایش دادند. افرادی که از این قوم جا مانده اند همچنان روش های سنتی کشاورزی را به کار می برند. قوم مایان به جهت ابتکارات و خصوصیاتی که داشتند به قومی پیشرفته که به خوبی در یک نظام سیاسی و اجتماعی زندگی می کند شهرت یافته بودند.
آثار به جای مانده از تاریخ تمدن مایان نشان دهنده آن است که مایایی ها در مقایسه با سایر قوم ها در حوزه ها و زمینه های مختلفی مهارت داشته و می توان گفت حتی برتر از سایر اقوام بوده اند. بازماندگان این قوم امروزه بیشتر در گواتمالا اقامت دارند و حدود نیمی از جمعیت گواتمالا را مایایی ها تشکیل می دهند. اگر به پوشش زنان و کودکان و به طور کلی ساکنین گواتمالا دقت کنید به راحتی نشانه هایی از قوم مایا را مشاهده خواهید نمود که نشان دهنده اصالت و فرهنگ این قوم می باشد. در این مقاله ما سعی داریم 10 مورد از مهم ترین اکتشافات قوم مایا را در زمینه ریاضی، علوم فضایی، طراحی و ساختمان مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخ تمدن مایا,رازهای تمدن مایا,قوم مایا,

10. اخترشناسی مایان | Mayan Astronomy

قوم مایا در زمینه اختر شناسی و نجوم اطلاعات بسیار بالایی داشتند و از خورشید، ماه، زحل و ستارگان به منظور کشف حقایق استفاده می کردند، حتی معتقد بودند که خورشید و ماه و ستارگان خدایانی در آسمان هستند. آن ها بر همین اساس اطلاعات دقیقی از شب و روز، خسوف و کسوف و طول دقیق سال داشتند. آن ها پی برده بودند که یک سال بیشتر از 365 روز و حدود 365.2420 روز است. در حالی که جورجیایی ها در کتاب ثبت رخداد خود 365.2425 روز اعلام کرده بودند و می توان گفت اطلاعات مایایی ها دقیق تر بود، آن ها تمامی اطلاعات خود را در تقویم ثبت می کردند.
مایایی ها به خوبی نحوه استفاده از ریاضیات را برای ثبت تغییرات اجسام آسمانی می دانستند و با استفاده از آن تنظیم تقویم، پیشگویی، طالع بینی و ثبت دوره سلطنت را انجام می دادند. اخترشناسان مایایی کشف کردند که 81 ماه قمری 2392 روز طول می کشد و به عبارتی هر ماه 5308/29 روز است. میزانی که به تخمین های امروزی دانشمندان یعنی 53059/29 بسیار نزدیک است. کشفیات اخترشناسان مایایی به این موارد ختم نمی شود بلکه آن ها سیاراتی مانند مشتری، زحل، مریخ و عطارد را مورد بررسی قرار دادند و به چرخه 584 روزه زحل با اختلاف بسیار اندکی در حد چند ساعت پی بردند.

این مطلب را از دست ندهید
10 شرکت برتر جهان در سال 2019

قوم مایان,هنر تمدن مایا,اختراع تمدن مایا,

9. زمین بازی | Ball Courts Mayan Inventions

بازی های محلی جایگاه ویژه ای در زندگی مایایی ها داشت، از این رو زمین های بازی متعددی را در شهرهای خود تاسیس می کردند. سرگرمی جز برنامه های روزانه اقوام مایا شده بود به همین دلیل زمین های بازی را در نزدیک مکان های آیینی می ساختند و معتقد بودند که با این کار به خدایان احترام گذاشته اند. مایایی ها یک بازی بسیار معروف به نام ” پوک ا توک” داشتند که در آن فرد بازیکن باید از یک توپ بزرگ در کنار حلقه با استفاده از کمر، شانه و دست های خود محافظت کند، اما ویژگی منفی بازی این بود که فرد بازنده باید دارایی های خود را به فرد برنده می داد.

اسرار تمدن مایا,اقوام مایا,تاریخ تمدن مایا,

8 .نوشیدنی های شکلاتی | Mayan Inventions Chocolate

مایایی ها پس از آنکه متوجه شدند دانه های کاکائو بسیار خوشمزه هستند از آن ها برای تهیه نوشیدنی های شکلاتی خود استفاده می کردند، حتی گاهی اوقات با ترکیب ذرت و فلفل و دانه های کاکائو نوشیدنی های داغ و آتشین تهیه می کردند. آن ها معمولا از شکر استفاده ای نداشتند و می توان گفت از همان زمان مایایی ها تاکنون شکلات در میان فرهنگ غرب طرفداران بسیاری داشته است.

رازهای تمدن مایا,قوم مایا,قوم مایان,

7. داروهای توهم زا | Mayan Hallucinogenic Drugs

فرهنگ و آداب و رسوم برای مایایی ها بسیار اهمیت داشت، از این رو سعی می کردند مراسمات و جشن های خود را به بهترین شکل ممکن برگزار نمایند. مایایی ها افرادی را به منظور اجرای کارهای هنری در برابر خدایان و سایر افراد آموزش می دادند و در مراسمات از آن ها استفاده می کردند. گروهی از مایایی ها به نام شمن ها به منظور برقراری ارتباط با دنیای معنوی در مراسمات از نوعی ماده محرک استفاده می کردند. این مواد محرک به گونه ای بودند که فرد با مصرف آن ها انرژی بیشتری پیدا می کرد و کمتر درد را حس می کرد. به دلیل خواصی که برخی از این مواد داشتند در آن زمان از آن ها به عنوان مسکن نیز استفاده می کردند.

هنر تمدن مایا,اختراع تمدن مایا,اسرار تمدن مایا,

6. قانون و دستور | Mayan Law

قوانین در مورد تمامی افراد در کلیه امپراطوری های مایایی یکسان بود و فرقی بین افراد عادی و اشراف زاده ها وجود نداشت، به همین دلیل در صورتی که فردی بر خلاف قانون عمل می کرد مطابق قانون با او برخورد می شد و نصیحت هایی به او گوشزد می شد. قوانین مایایی ها در مورد دزدی بسیار سفت و سخت بود، علاوه بر آن اگر فردی به جرم قتل دستگیر می شد حتما سرنوشت اش اعدام بود از این رو میزان قتل و جنایات و قانون شکنی در امپراطوری مایایی ها بسیار کم بود.

اقوام مایا,تاریخ تمدن مایا,رازهای تمدن مایا,

5. ریاضی | Mayan Mathematics

قوم مایا دارای قوانین و چهار چوب خاصی برای خواندن و نوشتن اعداد بزرگ بودند. آن ها از سه تصویر صفر (پوسته ای شکل)، یک (ماهی) و پنج (میله) برای خواندن اعداد 0 الی 19 کمک می گرفتند و اعداد بزرگتر از این محدوده را نیز با فنون دیگری می خواندند، بعدها موفق شدند با استفاده از این چهارچوب اعداد بیشتری را بخوانند و کشفیات مهمی در زمینه ریاضیات که در بالاهم به آن ها اشاره کردیم دست یابند. این اکتشاف از رازهای تمدن مایا محسوب می شود.

این مطلب را از دست ندهید
قیمت بلیط اتوبوس

قوم مایا,قوم مایان,هنر تمدن مایا,

4. هنر | Mayan Civilization Arts

از دیگر کارها و استعدادهای مایایی ها می توان به آثار و کارهای هنری آن ها اشاره نمود که امروزه شهرت بسیاری در سراسر جهان دارند. آن ها معمولا از چوب، سنگ و … در ساخت آثار هنری خود استفاده می کردند. از مهم ترین کارهای هنری آن ها می توان به مجسمه های سنگی کوپان و کیرگوئا اشاره نمود، علاوه بر آن مایاها به برش چوب و سازه های چوبی نیز بسیار علاقه داشتند. از آثار هنری و آجرکاری های این قوم می توان به نقوش بالای در و پنجره ساختمان ها در شهرهای پلینک ویاچیلین اشاره نمود.

اختراع تمدن مایا,اسرار تمدن مایا,اقوام مایا,

3. تقویم مایایی | Mayan Calendar

چهارچوبی که در این تقویم استفاده شده است بسیار شبیه به چهارچوبی است که توسط مزو آمریکایی ها استفاده شده است. اما در اصل این قوم مایا بودند که پیشرفته ترین حالت جدول زمانی را به وجود آوردند. تقویم مایا بر اساس چهارچوب های Tizolkin (جدول زمان الهی)، Haab (تقویم رایج)، Count Long (شمارش دراز مدت) تنظیم شده است. بر اساس افسانه هایی که قوم مایا دارند انسان ها در جهان چهارم یا همان جهان آفرینش زندگی می کنند.
بر اساس تقویم Long Count در تاریخ 19/17/19/19/12 آخرین آفرینش اتفاق می افتد و مایایی ها معتقد هستند به دلیل به پایان رسیدن چرخه باید جشن های با شکوهی برگزار شود. این چرخه در 20 دسامبر 2012 مجددا تکرار می گردد و به منزله پایان یافتن جهان نیست بلکه نوید دهنده شروع عصری جدید است. به عنوان مثال هر ساله در 31 دسامبر پایان جهان اتفاق نمی افتد بلکه سال جدیدی شروع می گردد.

تاریخ تمدن مایا,رازهای تمدن مایا,قوم مایا,

2. نوشتار مایایی | Mayan Writing

می توان گفت کامل ترین و مدرن ترین نوع نوشتار در میان آمریکایی های باستان مربوط به مایایی ها می باشد و آن ها از حکاکی بر روی سنگ و فلز برای بیان منظور خود استفاده می کردند. طبق آثار به جای مانده از مایایی ها آن ها از 700 نگاره گوناگون در حکاکی های خود استفاده می کردند. مایایی ها تقریبا از تمامی اکتشافات و دستاوردهای خود اطلاعاتی را بر روی سنگ ها و دیوارها حک کرده بودند و این نوشته ها به قدری واضح بودند که امروزه حدود 80 درصد زبان مایایی ها به راحتی قابل فهم است. از آثار حکاکی شده آن ها می توان به خدایان، رهبران و زندگی روز مره اشاره نمود.

قوم مایان,هنر تمدن مایا,اختراع تمدن مایا,

1. لاستیک | Rubber Ball Mayan Ball Game

طبق بررسی ها و مطلاعاتی که محققان در مورد مایایی ها انجام داده بودند مشخص شده است که آن ها در زمینه ساخت اشیا ارتجاعی و کشسان نیز دانش کافی داشتند و از این دانش در زمینه ساخت توپ استفاده می کردند. علاوه بر این مایایی ها علاقه بسیاری به کشاورزی در زمین های برجسته، جنگلستان های پر از درخت داشتند و از بیشتر کالاهایی که آن ها مصرف داشتند می توان به ذرت، سیب زمینی، لوبیا و کدو اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا