خبری

10 مورد از ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ

ترسناک ترین عمل های پزشکی قرون وسطایی

در دنیای پیشرفته امروز در صورتی که فردی قصد داشته باشد در زمینه مورد نظر سلامتی خود را مجددا به دست آورد و برای درمان بیماری خود اقدام کند، به پزشک مراجعه می کند پزشکانی که با تحصیلات آکادمیک و علمی به این جایگاه دست یافته اند و در کار خود تبحر کافی دارند، اما در گذشته اوضاع اینگونه نبوده، در گذشته که هنوز داروهای زیادی ساخته نشده بود به دلایلی مانند انتقال ویروسی به بدن، مرگ بیماران زیادی رخ می داد و پزشکان و افرادی که کار معالجه را در گذشته انجام می دادند برای اینکه به درمان بیماری دست یابند معمولا روش های زیادی به کار می بردند. در این راه آزمایش های زیادی انجام میشد و در خیلی موارد این آزمایش ها به خطا و مرگ منجر میگردید، در خیلی موارد این درمان ها توسط این پزشکان، درمان موفقیت آمیزی محسوب نمی شد بلکه به صورت کامل فاجعه آمیز بود. در این مقاله چند مورد از عجیب ترین عمل های پزشکی در طول تاریخ را برای شما معرفی خواهیم کرد.

ترسناک ترین عمل های جراحی تاریخ,ترسناک ترین عمل های پزشکی,ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ,

10. خون گرفتن

در گذشته خون گرفتن را از ترسناک ترین عمل های پزشکی می دانستند، دلیل عجیب بودن این روش این است که پزشک سعی می کرد که خون را از بدن بیمار در صورتی که زنده است خارج کند تا از این طریق بیماری فرد را درمان کند، در موارد دیگری این خون گیری نیز انجام می شد از جمله اینکه برای افرادی که در حال مبارزه کردن با مسائلی چون چاقی بودند نیز استفاده می شد و در این زمینه به افراد کمکی نمی شد و بلکه بیشتر صدمه وارد می شد.
روش انجام این عمل ساده بود ولی برای فردی که از دیدن خون حس خوبی ندارد اذیت کننده می شود، از طریق یک تیغ یا چاقو رگ دست فرد را می بریدند و برای اینکه خون تخلیه شده بر روی زمین نریزد از سطلی در زیر ناحیه برش داده شده استفاده می کردند، پزشکان معتقد بودند که هدفشان از انجام این کار تخلیه کردن پاتوژن ها و ارواح شیطانی از بدن بیماران است، اما پزشکان نمی دانستند با این شیوه خون بیمار که تخلیه می شد به مرور سیستم ایمنی آنها تضعیف می شد.

سخت ترین اعمال پزشکی تاریخ,عمل های پزشکی باستان,عمل های پزشکی تاریخ,

9. جراحی پلاستیک

در دنیای امروز استفاده از جراحی پلاستیک افزایش چشمگیری یافته و رواج این عمل تا به حدی است که در خیلی از نوجوانان با سن کم نیز مشاهده می شود، علت این کار نیز این است که از طریق بیهوشی ساده این جراحی انجام می شود و دردی ندارد.
در گذشته این عمل به این سادگی نبوده و بررسی های گذشته نشان داده که در دوران قدیم استفاده از جراحی زیبایی نیز امکان داشته و عملی مانند جراحی بینی نیز انجام می شده، مردمانی مانند هند باستان به عمل های جراحی زیبایی علاقه زیاد داشتند و عملی مانند کوچک کردن سینه در بین آنها نیز رواج داشت، در ارتباط با این عمل اینطور اقدام می کردند که با یک سنگ و یا چاقوی تیز هر قسمت از بدن بیمار که قصد انجام عمل زیبایی را بر روی آن داشتند می بریدند و از روش های کم کردن درد استفاده نمی شد و به همین دلیل جزء عمل های وحشتناک و عجیب محسوب می شود.
اعمالی مانند پرکردن دندان نیز در سال های قبل از میلاد نیز انجام شده است و در این مورد نیز هیچ نوع بی حسی به کار برده نمی شد.

ترسناک ترین عمل های جراحی تاریخ,ترسناک ترین عمل های پزشکی,ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ,

8. ختنه کردن زنان

متاسفانه این روش هنوز در خیلی از کشورهای دنیا استفاده می شود، ختنه کردن زنان سال های زیادی است انجام می شود و حتی قبل از میلاد مسیح نیز انجام می شده است، در گستره تاریخ افرادی که این کار را انجام می دادند دلایل خاص خود را داشتند در حالی که امروزه این کار را به دلیل افزایش یبافتن لذت جنسی مردان و همچنین پاکدامنی زنان انجام می دهند.

این مطلب را از دست ندهید
10 نمونه از زیباترین اسب های جهان

سخت ترین اعمال پزشکی تاریخ,عمل های پزشکی باستان,عمل های پزشکی تاریخ,

7. استفاده از جیوه

در هر زمانی برای مبارزه با هر بیماری معمولا استفاده از روش های مختلف رواج داشته، بیماری هایی چون سیفلیس در قرون گذشته جان افراد زیادی را گرفته، و برای اینکه انسان در نبردی که بین بیمار و باکتری شکل گرفته موفق شود از سلاح هایی برای درمان بیماری و غلبه بر آن به کار می بردند، خیلی از این بیماری ها مانند سیفلیس انسان های زیادی را ضعیف کرده و در این مبارزه شکست می خوردند.
سیفلیس علائم خاصی دارد که زخم های قرمز قهوه ای که کل بدن را پوشانده از علائم آن است، در دهان و اندام های تناسلی نیز زخم هایی به وجود می آید، ورم کردن غدد، سردردهای شدید، و به وجود آمدن مشکلات عصبی و بر روی عقل زوالی انجام می داد و حتی در خیلی موارد باعث سکته مغزی می شد .
در دنیای امروز همه می دانند که فلز جیوه خطرناک است و در صورتی که فردی در ارتباط با جیوه باشد احتمال اینکه این فلز به سیستم عصبی مرکزی فرد آسیب وارد کند خیلی زیاد است.

جیوه خیلی زود تأثیر خود را می گذارد و در افراد در معرض آن قرار گرفته علائمی چون استفراغ و حالت تهوع، اسهال و ایجاد مشکلات تنفسی به وجود می آورد، افراد در هنگام صحبت کردن و همچنین شنیدن دچار ناتوانی های زیادی می شوند، در مواقع صحبت کردن تحریف هایی رخ می دهد اضطراب و استرس شدید را تجربه می کنند دندان هایشان می افتد و در نهایت می تواند باعث جنون فرد شود و حتی فلج شدن بیمار را در بر بگیرد و باعث مرگ نیز شود.
تا چند سال گذشته برای اینکه سیفیلیس را درمان کنند بیمار را در محیطی قرار می دادند که جیوه در آن ناحیه وجود داشته باشد، البته در آن زمان نیز می دانستند که جیوه خطراتی نیز دارد و بیمار درد را تحمل می کند اما مجددا این کار را انجام می دادند، این درمان را به وسیله لوسیون ها و همچنین مخلوط هایی که جیوه در آن بود به کار می بردند.
در خیلی موارد این جیوه و درمان در حدی به فرد درد وارد می کرد که گفته می شد درمان این بیماری از خود بیماری که وجود دارد شرایط بدتری دارد.

ترسناک ترین عمل های جراحی تاریخ,ترسناک ترین عمل های پزشکی,ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ,

6. نوشیدن خون گلادیاتور مرده

در گذشته تمدن های بزرگی وجود داشت که یکی از این تمدن ها رم باستان است، در آن زمان امپراطور رم جزء پیشرفته ترین تمدن های آن دوران بود، و در پزشکی و درمان بیماری ها از روش های عجیبی استفاده می کردند و از عجیب ترین روش های درمانی که خاص خود آنها بود به کار می بردند.
صرع بیماری است که از دوران باستان وجود داشته و معمولا در هر نقطه ای از جهان این بیماری مشاهده شده است، در زمان حاضر برای کنترل صرع و درمان آن از روش های مدرنی به کار می برند و داروهایی مفید وجود دارد اما در گذشته به خصوص در رم باستان برای درمان صرع به فرد بیمار خون گلادیاتوری که مرده می خوراندند، حتی در زمان هایی که گلادیاتورها مبارزه هایشان ممنوع شد، روش درمانی در آن دوران این طور ادامه می یافت که از خون سر افرادی که قطع شده بود به کار می بردند.

سخت ترین اعمال پزشکی تاریخ,عمل های پزشکی باستان,عمل های پزشکی تاریخ,

5. آدمخواری

در گذشته این کار رواج داشته در حالی که امروزه همه می دانند که این روش اصلا مناسب نیست و هر فرهنگی بر اساس شرایط خود این کار را ممنوع کرده است، اما در تاریخ نمونه های زیادی از آدمخواری مشاهده شده است.
در دوران رنسانس در اروپا آدمخواری را به عنوان روش پزشکی شناختند و در این دوران حتی مومیایی های مصری را به دست می آوردند و آنها را پودر می کردند و در درمان کردن بیماری ها به کار می بردند.

این مطلب را از دست ندهید
10 پزشک بدنام تاریخ

ترسناک ترین عمل های جراحی تاریخ,ترسناک ترین عمل های پزشکی,ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ,

4. روش سوراخ کردن جمجمه

از گذشته سوراخ کردن جمجمه شناخته شده بوده و از اولین و ترسناک ترین عمل های جراحی بوده که به کار برده می شده است، روش انجام این کار اینگونه بود که سر را سوراخ می کردند و درون سر را بررسی می کردند، برای اینکه سر را سوراخ کنند از مته های مخصوص در دوران باستان به خصوص در میان یونانیان استفاده می شد. در این عمل نوک تیز وسیله و مته را بر سر می گذاشتند و این وسیله را تکان می دادند تا وارد سر شود، سپس از این روش ها برای اینکه شیاطین از سر خارج شوند به کار می بردند. در خیلی موارد از این روش حتی در افرادی که بیمار نبودند نیز استفاده می شد.

سخت ترین اعمال پزشکی تاریخ,عمل های پزشکی باستان,عمل های پزشکی تاریخ,

3. روش تنقیه دود تنباکو

در قرون 17 و 18 استفاده از تنقیه دود تنباکو به عنوان یک روش پزشکی رواج زیادی یافت و پزشکان برای اینکه این کار را انجام دهند معمولا وسایل مورد نیاز را در اختیار داشتند و این وسایل را خاص این روش ساخته بودند، در این زمینه دود تنباکو را به مقعد بیمار وارد می کردند، این روش درمان را برای کسانی که تب تیفوئید داشتند، به دل دردهای شدید مبتلا بودند و در آب غرق شده بودند و قصد داشتند احیای آنها را انجام دهند به کار می بردند، این روش را برای اینکه مرده ها را نجات دهند و افرادی که در حال دست و پنجه نرم کردن با مرگ بودند نیز به کار می بردند و در صورتی که تنقیه دود اثرات مفیدی نداشت از روش تنفس مصنوعی استفاده می کردند. در اوایل این روش هیچ تجهیزات خاصی نداشت اما بعد از مدتی وسایل مورد نیاز تهیه شد.

ترسناک ترین عمل های جراحی تاریخ,ترسناک ترین عمل های پزشکی,ترسناک ترین عمل های پزشکی تاریخ,

2. پماد از سم حیوانات

مصریان باستان دارای سیستم پزشکی کاملاً منظم و کاملاً مطلوبی بودند که کاملاً با پزشکان متخصص در زمینه درمان بیماریهای خاص همراه بود. با این وجود، درمان های تجویز شده آنها همیشه مفید نبوده است. خون مارمولک، موش های مرده، گل و لای نان کپک زده همه به عنوان پماد موضعی و پانسمان مورد استفاده قرار می گرفت و بعضی اوقات زنان به عنوان درمانی برای اختلال در میل جنسی، از بزاق اسب استفاده می کردند.

از همه شرم آور تر، پزشکان مصری از دفع انسان و حیوانات به عنوان درمانی برای درمان بیماری ها و صدمات استفاده می کردند. طبق قوانینی در مصر باستان، آنها از  خر، سگ، سوسک و مگس به دلیل داروهای شفابخش و توانایی نگه داشتن ارواح بد تجلیل هم میکردند. اگرچه این داروهای ضدعفونی گهگاه ممکن است منجر به کزاز و سایر عفونت ها شوند، اما احتمالاً آنها کاملاً ناکارآمد نبوده است. تحقیقات نشان می دهد که میکرو فلورای موجود در برخی از انواع کودهای حیوانی حاوی مواد آنتی بیوتیکی است.

سخت ترین اعمال پزشکی تاریخ,عمل های پزشکی باستان,عمل های پزشکی تاریخ,

1. جمجمه بابلی

برای بابلی های باستان، بیشتر بیماری ها تصور می شد که نتیجه نیروهای شیاطین یا مجازات توسط خدایان به خاطر رفتارهای گذشته بود. پزشکان معمولاً بیشتر از پزشکان مدرن با کاهنان و مجاهدین مشترک بودند و درمانهای آنها معمولاً شامل برخی از جادوها بود. به عنوان مثال، اگر بیمار دندان های خود را زمین زد، ممکن است شفا دهنده مشکوک شود که، شبح یکی از اعضای خانواده متوفی در هنگام خواب سعی در تماس با آنها داشته است. مطابق متون باستانی نکروزمیک، پزشک توصیه می کند خوابیدن توسط جمجمه انسان به مدت یک هفته به عنوان روشی برای ترشح روح می باشد. برای اطمینان از این عمل آزار دهنده، به دندانپزشک نیز دستور داده شد که هر شب هفت بار جمجمه را ببوسد و لیس بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا